Bitcoin, strateška rezerva
Bitcoin je uspešen zaradi več ključnih dejavnikov: decentraliziranost, omejena ponudba in status digitalnega zlata. Spodaj so našteti ključni dejavniki za njegov uspeh in zakaj ga nekatere države že kupujejo kot strateško rezervo. Slovenija bi morala zaradi svoje majhnosti še toliko bolj razmišljati strateško; bitcoin vlaka ne bi smeli zamuditi.
Bitcoin ima fiksno ponudbo 21 milijonov kovancev, kar pomeni, da ga ni mogoče "tiskati" kot fiat valute. Bitcoinova dolgoročna vrednost je še vedno predmet razprav, a zaradi njegove redkosti, varnosti in globalne dostopnosti postaja vse bolj pomemben del finančnega sistema.
Bitcoin pogosto primerjajo z zlatom, saj služi kot hranilec vrednosti. Medtem ko zlato zahteva fizično skladiščenje in prevoz, lahko Bitcoin hranimo digitalno in ga brez težav prenesemo kjer koli po svetu.
Bitcoin omogoča posameznikom in državam, da imajo nadzor nad svojim bogastvom brez odvisnosti od tradicionalnega finančnega sistema.
Zaradi tega ga nekatere države že obravnavajo kot del svojih rezerv, številne pa se z bitcoinom resno spogledujejo.
Da ne bomo čez 10 let obžalovali, nekaj iztočnic za razmiskek:
x.com/rajatsonifnance/status/1838719834374250842
Avtorju kudos za odličen predlog. Obstajajo že države ki kupujejo Bitcoin kot stateške rezerve, Slovenija bo kot ponavadi zadnja (sledilec)...
Še dobro da je v Sloveniji več kot 1000 kripto milijonarjev, imamo tudi najstarejšo kripto borzo na svetu - smo podjetni in vemo kam vlagati...država pa ne sledi temu trendu ter se raje zadolžuje in z inflacijo in dodatnim davki krpa luknje...finančna pismenost - je ni:)
Bitcoin ETF sklad v Ameriki je najbolj uspešen ETF sklad na svetu...več kot 15 zveznih državh v Ameriki že ima sprožen postopek da Bitcoin postane del državnih rezerv
Ko bo enkrat Bitcoin imel stabilno vrednost in bo reguliran, bi bilo mogoče za razmisliti. Le da takrat potem ne bo več zanimiva naložba
Dokler pa lahko nekateri lastniki z prodajo in nakupom večjih količin omogoča spremembe vrednosti, pa naj bo prepuščeno posameznikom.
Kar hrabro kupimo vsaj 100 bitcoinov! Ko bojo šli v franže, kar zagotovo bodo saj vrednost valute pada in raste in na podlagi naravnih katastrof bo znova padla potem pa bo država imela en lep minus!!
bitcoin ni nič in nima nobene realne vrednosti, saj je samo fikcija- enaka je cesarjevim novim oblačilom. Preberite s si to staro pravljico.
Bolj verjetno, da si morate vi še marsikaj prebrati.
Če bi bilo to res kar navaja predlagatelj, potem ne bi ameriški skladi, ki mimogrede vodijo denarne tokove celega sveta, kupovali: ukrajinske zemlje, Grenlandije, Kanade, Paname, .... temveč bi kupovali samo še BTC.
Narobe razumete, gre za "diverzifikacijo", razprišitev premoženja.. skladi, katere omenjate, že kupujejo BTC, kar pa ne pomeni, da so vse ostale naložbe opustili.
Mogoče si to preberite
www.reuters.com/technology/blackrocks-etf-becomes-largest-bitcoin-fund-world-bloomberg-news-reports-2024-05-29/
ali to
www.visualcapitalist.com/worlds-largest-corporate-holders-of-bitcoin/
Bi rekel da si preveč zaupljiv v anglosaksonske obljube in s(r)anje. BTC, Blakrok, Avantgard, ... skladi in ameriške tajne službe imajo istega nalogodajalca.
Se pravi, da ima El Salvador, Buthan, pa Švica in Norveška, itd. istega delodajalca?
Kakorkoli, presojali bomo še konec tega desetletja. Pa srečno!
Bitcoin je bolj volativna valuta od npr. zlata in verjetno upravljanje z bitcoinom nekoga, v plačilnem razredu npr. 30 in ki ga je po volitvah nastavila politika ne bi bilo tako uspešno. Za časa rasti bi bilo vse vredu, v času velikih padcev pa koga bi se krivilo, če bi zmanjkalo denarja za druge stvari, pokojnine, javni sektor itd.? V kakšni večji, bolj kapitalistični državi, kjer obstajajo posledice, tako za dobre, kot za slabe odločitve posameznikov (v javnem sektorju), bi prej delovalo, kot pri nas.
Pred točno 15 leti in 5 dnevi si za 1 cent dobil 14 bitcoinov danes je vreden 97.800 dolarjev. To ni nobena volatilnost ampak eksponentna rast. Istočasno je fiat denar izgubil vsaj 50% vrednosti. Koga se zdaj krivi za padce fiat valut? Nikogar čeprav odgovornih je kar nekaj z centralno banko na čelu. Pri nas to kaznujemo z dokapitalizacijo! Inflacija je skriti davek. Za isti denar dobiš manj pri bitcoinu je pa obratno. Jaz živim od bitcoina že 8 let in ga imam čedalje več tako v BTC kot v fiat protivrednosti. Ostali pa razmišljajte o "slabostih" bitcoina katerih ni. Zdaj je šel celo teather stable coin na lightening omrežje kar je isto kot da bi se fiat pošiljal preko bitcoina. Torej to dvoje je že prepleteno.
bitcoin=0 oz. je enako nič.
Trenutno 94000 evrov v fiat protivrednosti. Zate ki maš vsega na pretek je to enako nič. Tisti ki nam 100 jurjev nekaj pomeni ga cenimo.
če je tako zanesljiv zakaj ga potem komparirate z € ?