Ukinitev predur/pouk pred 8. uro
Zgodnji začetek pouka najstnikom preprečuje, da bi spali med 8 in 10 ur, kot je priporočeno za to starostno skupino in za ohranjanje optimalnega zdravja in dobrega počutja. V Sloveniji 81 % srednješolcev spi manj, kot je priporočeno (raziskava HBSC 2022). Delno je za to kriv začetek pouka. Šolski dan, ki se začne ob 7.00, je v nasprotju z njihovo biološko uro, zato se morajo dijaki zbuditi, še preden se lahko dovolj naspijo. Nezadostno spanje pri najstnikih je povezano s številnimi težavami, vključno s slabšim učnim uspehom, povečanim številom depresivnih simptomov, samomorilnimi mislimi in tveganim vedenjem. Pomanjkanje spanja lahko zmanjša budnost in pozornost, upočasni reakcijski čas in zmanjša verjetnost dobrih odločitev. Priporočilo združenj po svetu je, da se pouk v srednjih šolah začne po 8. uri. Raziskave kažejo, da poznejši čas začetka pouka najstnikom omogoča, da spijo več, kar poveča njihovo dnevno budnost, zmanjša zamujanje, izboljša učenje ter podpira njihovo duševno zdravje in psihološko počutje. nijz.si/zivljenjski-slog/spanje/
Po raziskavah v Veliki Britaniji, so najstniki v šoli, najbolj produktivni popoldan oz proti večeru.
Imajo tak bioritem.
Torej, dopoldan naj spijo, popoldne pa v šolo.
Po 20. uri otroku oz. najstniku ugasnimo telefon, računalnik in luč pa se bo do zjutraj dovolj naspal.
Po raziskavah pač ni tako enostavno... No, pa tudi v praksi ne - analogija s sicer drugo starostno skupino: a dojenčki spijo do jutra, ko jim ugasneš luč?
Se strinjam, da ni enostavno.
Tudi primerjava obnašanja dojenčka in najstnika ni najbolj ustrezna, če ga uporabimo samo za spanje oz. prebujanje.
Človek je spremenil svoj biološki ritem v zadnjem stoletju in pol in si ga prilagodil, v vsestransko dobrobit družbe, bi rekli, čeprav je pri tem prizadel sam sebe. Potem pa smo še uvedli največjo neumnost premik ure...
Torej človek je narejen da ponoči spi podnevi bedi. Vsa pomagala razsvetljave posledično narekujejo drugačen bioritem.
Nobene raziskava ali strokovno delo kakšnega politika ki dela med šihtom doktorat ali magisterij, me ne prepriča, da ni zdravo vstajati ob zori in iti spat ko se znoči.
Tisti ki ne potrebujemo toliko spanca se pač prilagodimo.
Menim da je dovolj starševski pristop in nekaj strogosti da otroci ubogajo in gredo spat ob dorečeni uri tako se tudi navadijo reda.
Permisivci pač nikoli...
Vstajanje ob zori pomeni dobršen del šolskega leta vstajanje okrog 7. ure zjutraj. Recimo na današnji dan za Ljubljano je sončni vzhod ob 7.34. Zdaj pa upoštevajte, da je treba zjutraj morda celo kaj pojesti in predvsem priti do šole. Se ne izide. Če naj torej ponoči spimo in vstajamo ob zori (kot zagovarjate), potem pred 8. uro zjutraj otroci pač ne morejo biti v šoli...
V Ljubljani sonce v januarju zaide pred 17. uro. Če gredo otroci spat 3 do 4 ure po sončnem zahodu (to pomeni me 20. in 21. uro) in spijo 8-9 ur, bodo z lahkoto vstali pred sončnim vzhodom.
Zgoraj smo ugotavljali kaj je naravno: "človek je narejen da ponoči spi podnevi bedi" - to je nesporno. Zakaj pa nikakor ne moremo sprejeti, da so z raziskavami ugotovili in potrdili, da imajo mladostniki prav tako naravno zamaknjen cikel spanja?
Marjeta .... to da so tvoji otroci do 2h zjutraj ali še dlje na telefonu ali računalniku je tvoj problem. In ne od ostalih.
In zakaj se nam, ki hodimo v službo ne bi delovni dan začel šele ob 10h ali pozneje?
Se opravičujem, ampak iz Marjetinega predloga nikakor ne uspem razbrati, da naj bi njeni otroci do 2h zjutraj bili na telefonu ali računalniku. V bistvu sploh ne razberem, če sploh ima otroke.
Se je pa po drugi strani povsem jasno sklicevala na priporočila in raziskave, skladno s katerimi je za to starostno skupino pač bolje, če pouka ne začenjajo pred 8. uro zjutraj. Govora je o določeni starostni skupini (otroci/najstniki), zato ne razumem primerjav z vašo situacijo, ki ste očitno odrasli (ne šoloobvezni) in hodite v službo. Ne razumem tudi tega, zakaj bi morali biti nujno vedno užaljeni, če nekdo da tak predlog, vaše razumevanje cele problematike se pa več kot očitno zaključi pri posplošeni oznaki najstnikov kot razvajencev (sončkov?!), ki cele noči drkajo po telefončkih, kar je po mojem žaljivo. No, saj v podobnem slogu je bilo napisanih še nekaj komentarjev...
Če pa vam paše hodit na delo po 10. uri, si vsekakor lahko mirno najdete tako službo, pa zapravljajte potem svoje življenje tam vsak dan npr. od 11h dopolnde do 19h zvečer.
To da se po njenem morajo dijaki zbuditi še preden se dovolj naspijo je točno to kar sem napisal. Naj gredo spat prej.
Pa še nekaj... glede na raziskave bi moral jaz spati 7 do 9 ur. Spim pa 5 do 6 ur. Več spanja ne potrebujem. Mi je dovolj. Če spim toliko kot bi po raziskavi moral sem zmatran celi dan.
Glede Vaše potrebe po spanju: dobro za Vas.
O zadevni problematiki pa tole: ne gre le za KOLIČINO spanja, pač pa tudi za termin spanja. In z raziskavami je bilo ugotovljeno, da so vzorci spanja najstnikov biološko (hormonsko) pogojeni na 24-urni dnevni cikel svetlobe/teme na način, da postanejo zaspani kasneje, zato bi pač treba za ustrezno količino kvalitetnega (!) spanca ustrezno prilagoditi urnike. Mimogrede, z raziskavami so ta zamik ugotovili za mladostnike, ki živijo v različnih kulturah (od predindustrijske do moderne), na šestih različnih kontinentih - ne gre torej za to, da bi bil pojav značilen za "sončke" neodgovornih staršev, kot se rado podtika. Še več, enak pojav so zaznali ne le pri ljudeh, ampak tudi pri drugih sesalcih (opice, degu, podgane, miši). Več o tem: pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2820578/.
Ameriški pediatri priporočajo, naj se pouk ne začenja pred 8.30 (https://publications.aap.org/pediatrics/article/134/3/642/74175/School-Start-Times-for-Adolescents?autologincheck=redirected), izkazane so bile pa tudi koristi (npr. pri sposobnosti učenja) pri učencih tistih šol, ki so tak premik izvedle.
V primeru, da se ne strinjate s pomembnostjo termina spanja, pa še eno vprašanja: če je - po vašem - važna le količina spanja ("Naj gredo spat prej") in ne tudi termin spanja, zakaj se potem nočno delo po ZDR-1 smatra za delo v posebnih pogojih dela? Saj če se delavec dobro naspi (gre "spat prej" po vaše), potem je čisto vseeno, kdaj dela? Ker je človeškemu telesu popolnoma vseeno, kdaj je tema in kdaj je dan?
Če (1) bi premogli kanček empatije, (2) ne mislili zgolj nase in na svojo situacijo ter (3) ne bi bili tako nasršeni proti mladostnikom, bi bil morda nivo te razprave lahko kaj višji in bi lahko dejansko debatirali o čisto korektni pobudi predlagateljice, ki ima potencial izboljšati življenje mladostnikov. Živimo v 21. stoletju, marsikaj je bilo že raziskano, o marsičem lahko debatiramo in ne bi nas vrag vzel, če si kako stvar v življenju prilagodimo tako, da bomo na boljšem. Ampak lahko pa se oklepamo tradicionalizma, delavsko-industrijske logike 19. stoletja, da je ne glede na vse treba bit ob 6h zjutraj za strojem, logike "ker je že od vedno tako", pa pač kot družba ne napredujemo, vsi naokrog nas pa prosperirajo...
Popolnoma se strinjam. Pa še cel kup je vozačev, ki se vozijo npr v Ljubljano in vemo kakšen promet je tam. Pa to ni problem samo pri srednješolcih. To zadevo sem izpostavila tudi v OŠ. Ko so otroci dobili izbirne predmete, so jih v glavnem imeli za preduro. Menim, da zato, ker so učitelji popoldne radi prosti. Tako jim ostane pol dneva za druge aktivnosti. Starejši učitelji ( ki jih ni malo ) pa ne morejo spat in njim je sploh v interesu, da pridejo prej v šolo.
pred 10 zjutraj nihče ne bi smel delati
pravi čas naj dajo telefončke iz rok, organizem prav uživa, ko se poskuša takoj odklopit po ogledu vseh tiktokov, seveda mu ne uspe...
Če prav razumem gre bolj za stvar biološke ure kot pa trajanja spanja. Namreč biološke ure, skladno s katero je nenaravno, da morajo najstniki vstati ob 5h zjutraj (torej dve uri pred sončnim vzhodom) zato, da si ob 7h pri pouku. Če je tako, potem prav nič ne pomaga niti to, da grejo v posteljo ob 20h.
Nekaj o temi "cirkadiani ritem":
- www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/teenagers-and-sleep-how-much-sleep-is-enough
-https://www.neurologylive.com/view/teenage-circadian-rhythm
pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2820578/
Če prav razumem, je ta ritem pri najstnikih zamaknjen, zato težko zaspijo pred npr. 23h in težko zgodaj vstajajo. Je pa to naravno...
Torej lahko se borimo proti naravi (z vsemi posledicami, ki jih to prinese na zdravje itd.) ali pa nekoliko prilagodimo urnike in poizkušamo iz situacije potegniti najboljše.
Kako torej glasovati?
ah dajte ga no lomit.
Že tako so začetki šole kakor kje.
Včasih je cela država osnovnošolcev in srednješolcev začenjala pouk ob 8:00, pa ni nikogar pobralo.
Ja so pa šli otroci spat po zajčkih (kdor se jih spomni).maldostniki nekaj kasneje.
zdaj pa je drugače, ker po še eni in še eni igrici...in še malceponoči na konzoli ali pa na računalniku...potem pa pregoreni ne morejo vstat.
deyavu
ne vidim razloga da bi se vlada ukvarjala s tem kdaj se začne šola, nenazadnje so tu sveti šole, pa sveti zavoda in mininstrstvo prej, pa tja podajte pobudo
Nëj grejo ti bogi sončki prej spat, pa je stvar rešena. Ne pa da lumpajo zvečer naokol, pol so pa zjutraj bogi sončki utrujčkani. Đizs!
Naj gredo otroci, mladostniki prej spat, pa bodo imeli dovolj spanja. Ob 10. uri zvečer je zadnja ura za spanje, tako za srednješolce kot starše - če želiš imeti dovolj dolg in kakovosten spanec. Potem si zjutraj spočit in poln energije.
Pa kaj bi želeli, da so v šoli do 4 popoldan? Zato, ker pač ne bi prej vstajali.
Kaj imaš potem od dneva, od življenja?! Z jutrom se dan začne!
Naj bo spanje na prvem mestu. Kakšne predure, pa kdo se je spomnil to norost.
Pa naj grejo spat prej? Verjetno nimajo vsak dan začetek pouka ob 7.00, pa tudi, če ga imajo, pač naj grejo spat prej. V čem je problem?