Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Gospodarnost države

3627 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam, da se v podjetjih, kiso v državni lasti, in v vseh ostalih podjetjih, ki postanejo prejemniki kakršne koli državne pomoči, vzpostavi nadzor nad izplačili plač, regresov in drugih prejemkov. Prepove se naj tudi izplačilo nagrad managementu, dokler podjetje ne začne funkcionirati samostojno in dokler državi ne vrne plačane pomoči. Nedopustno je namreč, da se po eni strani finančno pomaga podjetjem, hkrati pa se izplačujejo plače višje od povprečja.

Skratka - če država denar posodi, naj ima vodstvo takega podjetja plače na ravni javnega sektorja, in nič več.

24 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P planika 11 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


31. 8. 2011

Odziv Ministrstva za gospodarstvo

Z vidika pristojnosti Ministrstva za gospodarstvo so določene omejitve pri prejemkih poslovodnih oseb gospodarskih družb, ki so v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnosti, že uvedene, kar podrobneje pojasnjujemo v nadaljevanju.

Zakon o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnosti (Uradni list RS, št. 21/10 in 8/11, v nadaljnjem besedilu: ZPPOGD) je Državni zbor sprejel na svoji seji dne 4.3.2010, objavljen pa je bil v Uradnem listu Republike Slovenije, št. 21/10 z dne 15.3.2010. Na podlagi prvega odstavka 10. člena ZPPOGF je Vlada RS izdala Uredbo o določitvi najvišjih razmerij za določitev osnovnih plačil ter višine sprejemljivih prejemkov (v nadaljnjem besedilu: Uredba), ki je bila objavljena v Uradnem listu RS, št. 34/2010 z dne 30.4.2010.

Z uveljavitvijo ZPPOGD in Uredbe so se uveljavila enotna pravila (najvišja možna razmerja) pri določanju prejemkov direktorjev v vseh družbah, ki so neposredno ali posredno v večinski lasti Republike Slovenije, samoupravnih lokalnih skupnosti in obeh skupaj. Ta pravila morajo organi nadzora upoštevati pri sklepanju pogodb o zaposlitvi, civilnopravnih pogodb in aneksov k tem pogodbam direktorjev.

ZPPOGD v 3. členu določa, da je direktor (predsedniki in člani uprave, izvršni direktorji, poslovodje in prokuristi) upravičen do naslednjih prejemkov:

  • Osnovnega plačila, ki se določi v razmerju s povprečno bruto plačo, izplačano v družbah v skupini ali v družbi, če ni skupine, v preteklem poslovnem letu;
  • Spremenljivega prejemka, ki lahko znaša največ 30, 15 ali 10 odstotkov izplačanih osnovnih plačil direktorja v poslovnem letu;
  • Odpravnine, ki se lahko določi v višini največ šestkratnega osnovnega mesečnega plačila direktorja.

Organi nadzora navedenih družb so v skladu z drugim odstavkom 1. člena ZPPOGD odgovorni za upoštevanje pravil tega zakona pri sklepanju pogodb z direktorji ter uskladitev le-teh z določili ZPPOGD. V skladu s 7. členom ZPPOGD pa morajo pogodbo takoj po sklenitvi posredovati na Ministrstvo za gospodarstvo, ki je pristojno za izvajanje nadzora nad zakonom.

Ministrstvo za gospodarstvo vsako prejeto pogodbo z direktorjem preuči in preveri usklajenost določb s pravili ZPPOGD ter v primeru nejasnosti posreduje predsedniku organa nadzora zaprosilo za dodatna pojasnila, obrazložitve ali popravke. Tiste pogodbe, pri katerih so ugotovljene nepravilnosti pa se posredujejo prekrškovnemu organu v presojo ali so podani pogoji za uvedbo postopka po uradni dolžnosti.

Za vse ostale zaposlene v javnih podjetjih in gospodarskih družbah, ki opravljajo gospodarske javne službe, ki so v neposredni večinski lasti države ali samoupravnih lokalnih skupnosti ter za njihove odvisne družbe in vse nadaljnje odvisne družbe pa je Vlada RS, s sklepom št. 01002-5/2010/2 z dne 22.7.2010, sprejela Priporočila v zvezi z omejitvami plač in osebnih prejemkov zaposlenih v javnih podjetjih in gospodarskih družbah, ki opravljajo gospodarske javne službe (v nadaljevanju: Priporočila). Z navedenim sklepom je Vlada RS pozvala uprave in nadzorne svete oz. upravne odbore, da ravnajo v skladu z navedenimi Priporočili in izvedejo ustrezne ukrepe za omejitev plač in osebnih prejemkov vseh zaposlenih v teh gospodarskih družbah. Med drugim vsebujejo ta priporočila tudi varčevalni ukrep glede izplačila regresa za letni dopust za leti 2011 in 2012 in sicer v višini minimalne plače.

Kar pa zadeva gospodarske družbe, ki so prejemnice državnih pomoči, Ministrstvo za gospodarstvo ravna v skladu z Zakonom o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah (ZPRPGDT-UBP2, Uradni list RS, št. 44/2007 in 51/2011). Navedeni zakon natančno določa, katerim družbam je mogoče dodeliti državno pomoč in za kakšne namene. Gospodarska družba v težavah po tem zakonu, v kateri kapitalski delež Republike Slovenije presega 25%, ne more prejeti državnih poroštev in posojil.

Ministrstvo za gospodarstvo pri vsaki vlogi pretehta vključitev klavzule o omejitvi osebnih prejemkov, vendar do sedaj v primerih dodelitve pomoči gospodarskim družbam v težavah po ZPRPGDT potreba po tovrstnih omejitvah ni bila izkazana.

Priloge:

Komentarji