Omejitev cerkvenega zvonjenja pred 9 uro med vikendi
Predlagam, da se uvede omejitev cerkvenega zvonjenja z vsemi zvonovi med nedelovnimi dnevi, to je vikendom (sobota, nedelja) do 9 ure dopoldan. Zvonovi naj zvonijo enozvočno, kot ponoči do te ure, saj sedaj od 6. ure zjutraj tudi med vikendi cerkve zvonijo z vsemi razpoložljivimi zvonovi kot med delovniki, kar pa se mi ne zdi primerno, saj se ljudje ne morejo spočiti med vikendi, hrup katerega zvonovi ob teh urah proizvajajo pa je večji in daljši kot ostali hrup, kateri je po zakonu kaznjiv. Mislim, da to velja za vse stanovalce kateri prebivajo v bližnji okolici cerkva, in ne gre za nikakršno versko nestrpnost, temveč za čisto življensko situacijo in željo po izvendelovnem počitku v jutranjih urah tudi na "vasi".
Prebral dosti mnenj in še vedno sem ABSOLUTNO ZA!!! Oz. da se vsaj toliko zakonsko uredi, da ne bo več jutranjega "metanje iz postelje", sploh v poletnih mesecih, ko človek rabi imet odprta okna, da ne c*kne pomoč!!!
Aja, mimogrede, uradno mnenje prekrškovnega organa (beri: POLICIJE) je bilo: "Zvonjenje Cerkva je ušesom prijetna melodija"! Za popi.... norca se delajo z ljudi!
Naj kot komentar objavim članek iz Financ glede zgornje tematike. Očitno manjka naši pravni državi in politikom nekaj nizozemskih “jajc” - beri: doslednega držanja demokratičnih standardov:
Župniku kazen zaradi prezgodnjega in preglasnega zvonjenja
STA
Finance, 18.8.07
Župnik v nizozemskem mestu Tilburg bo moral plačati 5000 evrov kazni za vsako prezgodnje in preglasno jutranje zvonjenje. Zaradi pritožb občanov so mestne oblasti v Tilburgu 115 kilometrov južno od Amsterdama očeta Harma Schilderja že mesece opozarjale, naj preneha zvoniti vsako jutro ob 7.15 oziroma naj zvonjenje ne bo tako glasno.
Ker se župnik na opozorila na odzval, so ga mestne oblasti opozorile, da ga bodo od 16. avgusta naprej kaznovale za vsako zgodnje jutranje zvonjenje. Vendar pa so kljub grožnji v četrtek in petek zvonovi znova zadoneli.
Občinski svet mora upoštevati mnenje občanov
“Občinski svet se v to noče vpletati, saj gre vendar za hišo molitve. Vsekakor pa moramo upoštevati tudi mnenje občanov,” je izjavil predstavnik mestnega sveta. Pojasnil je še, da bodo, če duhovnik ne bo hotel poravnati plačila, v cerkev poslali sodne izvršitelje.
Tudi škofija Den Bosch, pod katero spada cerkev, je na svoji spletni strani pozvala Schilderja, ki je duhovnik šele slabo leto, naj preneha z zvonjenjem ali pa naj zvoni vsaj malce bolj potiho.
In ravnali so pravilno. Oglobili kršitelja po večkratnih opozorilih.
Niso pa šli sprejemat novega zakona.
Vzorčen primer zlorabe politike s strani katoliškega klera ( vsaj po moji oceni ) predstavlja sprememba statusa cerkvenih zvonov v Uredbi o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju iz januarja 2006. Leta 2003 so na ministrstvu za okolje, prostor in energijo povedali, da so bili zvonovi kot vir hrupa opredeljeni skladno z evropsko smernico. »Na ministrstvu sicer pripravljamo spremembo uredbe o hrupu, vendar bo skladna z obstoječimi evropskimi standardi, ki zvonove obravnavajo kot vir hrupa.« To so trdili na ministrstvu Drnovšek-Ropove, nekatoliške vlade. Volitve l. 2004 so s katapultiranjem katoliške, Janševe vlade – in njenega mentorja RKC — v politično orbito spremenile tudi razumevanje evropskih standardov. Kar naenkrat so se ušesa državljanov spremenila in ne zaznavajo več razbijanja zvonov kot hrup, ampak kot milozvočno glasbo. Zvonovi so se tako z novo, katoliško vlado spremenili iz virov hrupa v glasbila. In posledično je ta vlada zvonove kot vir hrupa izbrisala iz uredbe. Tu se sama od sebe pojavlja zanimiva primerjava. Kaj, če bodo npr. rokerji ali raverji dobili svojo vlado? Ali lahko takrat pričakujemo, da se bo njihovo razbijaško, možgane trgajoče glasbeno žuranje z dovoljenjem državnih zakonov razširilo na vse vasi in mesta, podnevi in ponoči, ne glede na to, kaj si mislijo in želijo drugi, ne-rokerski državljani oz. kaj piše v uredbi o dovoljeni stopnji hrupa? Pri tem se lahko ta hipotetična, rokerska vlada sklicuje na to, da rock ansambli igrajo na glasbila in da je za rock navdušence njihova glasba »milozvočna«. Nekaj podobnega je naredila s cerkvenimi zvonovi in zvonjenjem Janševa, katoliška vlada takoj, ko je prišla na oblast. Pri tem se je tudi ona sklicevala na evropske predpise, ki menda nikjer ne omenjajo cerkvenih zvonov kot virov hrupa. Resnici na ljubo je treba reči, da lahko evropsko direktivo bereš različno – očitno po svojih željah. Toda nisem samo jaz prepričan ( vsaj še pisci tozadevne, prej omenjene uredbe ), da obstajajo objektivni, z aparaturami merljivi pokazatelji, kaj je hrup in kaj ni. Če cerkveno zvonjenje ali partizanska koračnica prekoračita te in te decibele jakosti hrupa – potem je to pač z zakonom ali uredbo prepovedano in kaznivo ogrožanje javnega miru in zdravja državljanov. Pa neodvisno od tega, katere politične barve je trenutna vlada.
Več si lahko preberete na:
blog.vest.si/bkosi/2008/12/01/o&
blog.vest.si/bkosi/2009/07/12/sprememba&
blog.vest.si/bkosi/2008/11/19/katolisko&
Kako je zdaj s tem? Je zvonjenje opredeljeno za glasbo tudi uradno ali ni?
zde k bo nova džamija u lj, nas zvonovi ne bodo več motili...
www.youtube.com/user/Slovenskapest
Mislim, da se MOP rahlo izogiba odgovornosti. Cerkevni zvonovi so resda izpadli pri naštevanju virov hrupa, vendar pa Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (UL RS, št. 105/05, 34/08, 109/09, 62/10) v 2.členu v 2.odstavku navaja, za kateri hrup se uredba NE uporablja. In med njimi ni dejavnosti, kjer se pojavljajo cerkevni zvonovi. Torej bi hrup zvonov lahko bil predmet Uredbe. V 1.odstavku tega 2. člena je namreč (dobesedno) navedeno: "Določbe te uredbe se uporabljajo za hrup v okolju, ki ga na posameznem območju osnovne namenske rabe prostora, občutljivem za hrup v okolju, povzročajo stalne ali občasne emisije hrupa enega ali več virov obremenjevanja okolja s hrupom." V 3.členu pa so v točki 6 našteti viri hrupa, kjer bi v dikciji ".. storitvene in podobne dejavnosti..." lahko našli tudi zvonenje (če bi hoteli, seveda).
Lahko pa bi lokalna oblast predpisala vse tisto, kar je (pametnega) imela prejšnja Uredba o hrupu v naravnem in življenjskem okolju, ki pa že dolgo, žal, več ne velja.
cato, predpis, ki je imel navedene omejitve, žal več ne velja!
moma, pri nas je pač tako, da nekateri (beri: posamezni župniki) mislijo, da so edini na svetu in jim je zato vse dovoljeno Drugje se pač zavedajo, da motenje ljudi s hrupom zvonov ni na mestu in se pač trudijo biti pozitiven zgled. Našim še kar veliko manjka do te stopnje, žal.
Pod vprašaj pride sama morala cerkve, namreč ni mogoče, da se ne zavedajo svojega zvočnega nasilja.
Živlel sem 2 leti v Piranu, tam zvonik zvoni vakih 15min...takrat odbije uro in četrti ure. npr ob 11:30 odbije 11 krat velik zvon ter 2 krat mali, ob 11:45 ........
Pred leti je bla sestrična iz NL na obisku, in me je vprašala da kakšen praznik je "danes", ker toliko zvoni.
V samem Vatikanu ne zvonijo toliko.
Odgovor ministrstva je zopet pokazal, da je pri nas katoliška Cerkev nad zakonom. V zakonu so namreč določene jakosti hrupa,ki so prepovedan in ure in niso določeni viri...
Pomembna je torej le jakost hrupa!!!
Moj komentar: pred nekaj tedni sem gostila prijatelja iz Irske. Čudil se je lepotam Slovenije, vendar je dodal, da bo še krepko premislil, če se bo vrnil v SLovenijo, ker zaradi nenehnega zvonenje ni mogel spati. Menda takšnega hrupa, ki bi ga povzročali zvonovi na Irskem niso navajeni.
Zanima me tudi kaj točno predisuje Evropsak deriktiva, saj takšnega hrupa kot ga zganjajo zvonovi pri nas, nisem zasledila še nikjer po Evropi, pa kar dosti potujem po njej.
Sam menim, da vecino tukajle moti predvsem Cerkev kot taka, ne pa zvonenje zvonov v posameznih cerkvah!
Spoštovani Teodor,
ste prebrali komentarje ali ste udarili kar tako na pamet?! Ker v tej rubriki ves čas razpravljamio prehrupnem zvonenju in neizvajanju zakonov, torej predvsem o neučinkovitosti državnih organov. Je pa res, da bi Cerkev lahko spoštovala mir državljanov in zakone, ki v državi sicer veljajo, vendar se ne izvajajo.
Moram priznati, da sem zgrožena, kaj vse moti ljudi. Živim v strnjenem naselju, blizu cerkve, ob prometni cest, blizu prireditvenega prostora, kjer se odvija Lent, a me prav nič ne moti. Tudi moja otroka sta bila nekoč dojenčka, nisem več mlada, imama ostarele starše in tudi njih nič ne moti. Kako smo mi zadovoljni občani. Vsi ostali, ki jih moti # živjenje# naj se preselijo na drugi planet. Mislim zelo resno, brez cinizma. Torej sem PROTI. Lep dan.
Tipično slovenceljsko. Mene ne moti, ostali pa se j.... . Poglej, definitivno je kakšna zadeva, ki moti (samo) tebe - in prav zanimivo bi bilo opazovati tvojo reakcijo na motnjo iz okolice. Bistvo - česar nisi razumela - je v tem, da je cerkveno zvonjenje DEFINITIVNO VIR HRUPA ne glede na s pametjo in z osnovami fizike skregano uredbo (ali te to ne spominja na tiste čase cerkve, ko je javno nastopala proti temeljnim zakonom fizike?).
Torej, če je VIR HRUPA in če je PREVELIKE JAKOSTI, ga je potrebno enako regulirati kot npr. bližnjo proizvodnjo (ki za razliko nekaj ustvarja, hrup zvonov pa ne). Skratka - zemlja je definitivno okrogla, a ne?
kak se jih ne tiče, saj oni sprejemajo zakone, naj poskrbijo, da se tudi izvajajo, saj pa v zakonu lepo piše ob katerih dnevih in urah je prepovedan hrup,
je pa res, ko se to ne spoštuje je potrebno prijaviti ..poklicati policijo, ki mora narediti uradni zaznamek, če povzročitelj to ne upošteva ponovno poklicati in vztrajati, če drugo ne potem vložiti tožbo za težave (ne moreš počivati, posledično delati normalno, si nervozen idr..) ki jih s tem povzročajo, saj ima vsak pravico do svojega počitka vsaj ob dnevih in urah, ki jih zakon določa, seveda nekaterim se zdi to nepomembno, ki so morda skozi doma in spočiti,
če ne želijo upoštevati predpisov pač naj plačujejo za psihično škodo, ki jo povzročajo
lp
prišli smo do konca...uradni organ je odločil, da se jih zadeva ne tiče, da je potrebno to rešiti z lokalnim cerkvenim predstavnikom, če pa se ne da jim je pač žal...
pa srečno...
Ja, kdo vam je kriv, da tam živite !? Kdo pa je nam kriv, ko je arogantni župnik instaliral kar zunanje ozvočenje (cerkev nima zvonika) in (tudi minareta ne), brez vprašanja krajanov in je gluh na pritožbe . Po zunanjem ozvočenju prenaša bitje ure, vsa mogoča in nemogoča zvonenja, ob praznikih in posebnih priložnostih pa tudi še kaj živega dogajanja za celo naselje....?!!!
Jaz bi bil malo bolj razumevajoč in bi dopustil izjeme glede zvonenja recimo za božič, veliko noč oziroma tistih par tavečjih praznikov.
PROTI!
Nisem vernik, a me zvonenje zvonov ne moti. Res, da sem doma, približno 200 m zračne linije od cerkve. Toda zvonenje se odbija od hriba na katerem živim. Vseeno pa me ne moti. Veliko bolj me moti osvetlitev cerkva.
Se strinjam in podpiram. Če drugega ne, bi morali zmanjšati glasnost do enega še sprejemljivega nivoja, ker je zadeva v nekaterih primerih na določenih lokacijah enostavno preglasna.
Kot sem že dejal.
Dejte se prej pogovort z župnikom, mogoče se da kej nardit.
Ni treba sprejemat zakona zarad 50 cerkva ali zaradi 500 državljanov, ki jih moti glasnost..
Nekoč, ne tako dolgo nazaj, so cerkveni zvonovi služili kot opozorilo na nevarnost. V časih, ko ni bilo električnih siren, so cerkveni zvonovi opozarjali na požar, poplavo, vpad tuje vojske ...
Pravijo celo, da so cerkveni zvonovi razbili točo.
Danes je to del tradicije. Za nekatere pa vabilo, da se udeležijo maše, pogreba, krsta, poroke ...
Verjetno ponekod res pretiravajo, vendar se poskusite najprej dogovoriti z župnikom. Morda vam ustreže in zakon ne bo potreben.
Zadnja leta ima vse več cerkva električno vodeno zvonenje in ni potrebno veliko, da je donenje manjše.
Torej, najprej poskusite lokalno, potem na državni ravni.
Kdo vam je kriv da živite zraven cerkva? Cerkve so bile in bojo. Pač tradicija, kultura in zgodovina in nekaj kar nas je v preteklosti povezovalo. Če nekam prideš..potem moraš to spoštovat k temu doprinašat ne pa spreminjat okoliša. Ne pa da najprej zadevo sprejmeš ...kupiš stanovanje potem pa ratuješ vse bolj pikanten in rabiš da je vse tako kot si sam želiš na koncu pa od prvotnega okoliša ostane velik nič. Očitno so bili verniki prej tu kot neverniki v tem okolišu...Sej vem da je težko prenšat to ampak pač tako je. Sej ti ni treba tam bit kjer imajo verniki svoj okoliš v katerega vabijo.
Samo tako da se ve: nima vere tle nobene zveze ..samo kulturna preteklost in krajinska značilnost slovenije.
se pravi, vsak spada v svoj okoliš, kamor prideš ne spreminjaj nič, razen če se s tem strinja večina.. Res je, cerkev je obstajala in bo obstajala tudi naprej, vendar kot vse se tudi ona spreminja, modernizira...včasih je na roke poganjala zvonove pred mašami in ne vsake četrt ure, kot to sedaj dela računalnik in elektrika...mislim da preveč ozko gledaš in mislim, da nisi doma blizu cerkve (vsaj v oddaljenosti 1 km)... kulturna preteklost in značilnost pa mislim da ni cerkveno zvonjenje
Torej kulturna preteklost obsega tudi zvonomate in zvonove, gnane na elektriko? Kultura in vera sta dve različni zadevi, med krajinskimi značilnostmi pa tudi ne vidim simbolov katerekoli vere - ne cerkva, džamij, ...
Sicer pa uredba, s katero je bilo zvonjenje izvzeto iz virov hrupa, govori sama zase. Zvočno valovanje, ki ga ustvarjajo zvonovi in ki običajno presega predpisani mejni nivo hrupa, torej NI ZVOČNO VALOVANJE? To me spominja na cerkveni nauk o zemlji kot o središču vesolja in na podobne inkvizicijske nauke. Sicer pa: tudi inkvizicija je del cerkvene kulture (kot zvonjenje - sicer na roko in ne z elektriko ...) in ali naj zato ponovno uvedemo grmade?
Nekoč je bila tradicija, kultura in zgodovina in nekaj kar nas je v preteklosti povezovalo potem so prišli kristjani, nam razložili, da ne verjamemo v pravega boga, pobili tiste, ki se niso strinjali in uvedli drugo sceno.
Verovanje v tradicijo itd je zelo relativna stvar in če bi tisti, ki to zagovarja bil dosleden bi iskal bogove svojih prednikov in ne bogove kolonizatorjev. Toliko o veri in tradiciji. Smo kjer smo leta 2011 in ne govorimo o vsem tem, ampak o zelo preprosti želji in pravici, imeti mir. Glede na vse tehnološke preskoke, ki so cerkvi bili v korist in jih je tudi izvedla, predlagam, da tudi tukaj naredi tehnološki preskok; kdor hoče naj mu zvoni telefon in ga vabi. Vse ostalo je nasilje nekaterih, ki menijo, da je njihova dejavnost dovolj pomembna, da so lahko nasilni. Enako razmišljajo organizatorji najrazličnejših obskurnih srečanj in veselic. Gre pač za razmišljanje na isti ravni.
Kar pa se tiče odgovora na predlog, pa vem, da imajo po nekaterih državah EU zagrožene visoke kazni za pretiravanja pri zvonjenju. Mislim, da gre za isto EU ali ne?
Vera tukaj res nima nobene veze, ima jo pa mir, ki si ga vsak želi imeti v svojem prostem času.
Verniki lahko vabijo tudi drugače, če je že debata okoli tega, da verniki nekam vabijo. Kakšna bedarija!!
Če nekam prideš, prideš zaradi takih in drugačnih dejavnikov. Ne prideš pa poslušat nabijanja zvonov ob nemogočih urah. Kdo je kriv, da nekateri živijo zraven cerkva? Dobro vprašanje! Kdo je cerkev, da si je vzela pravico do motenja miru in vznemirjanja ljudi po nepotrebnem? Kdo?
Okoliš in cerkev nimata popolnoma nič skupnega. No,ja...lahko, da pri vernikih. Okoliš je nek prostor, ki 100% ni sam naredil cerkve tam in ukazal, da mora zvonit in ustvarjat umetni hrup. Cerkev pa je tujek v nekem okolišu, ki ustvarja umetnen hrup. Zdej, a razumeš al pa ne, to je pa od tebe odvisno !!
jaz sem za prepoved cerkevega zvonenja ob katerikoli uri! namreč res mi ni jasno od kje cerkvi nedotakljiva pravica, da lahko povzroča hrup...?
bravo!
Naši politiki in uradniki počasi izgubljajo razsodnost!
Osnovni problem zvonjenja je, ker je izvzeto iz "virov hrupa". To pomeni, da je pamet prejšnje vlade presegla fiziko in določila, da zvočno valovanje, ki ga ustvarja nabijanje po zvonu, sploh ni zvočno valovanje. To pomeni, da v primeru prijave pristojni organ ne more ukrepati, ker pač zvonjenje NI VIR HRUPA - in to ne glede na dejstvo, da v večini primerov presega dovoljeno jakost.
Edina rešitev je sprememba uredbe, ki bi smatrala bitje ure in zvonjenje zvonov (oboje!!!) kot vir hrupa. S tem bi v trenutku rešili vse probleme okoli nabijanj - s samo cerkvijo se namreč ne da prav nič dogovoriti, saj vztraja, da je to "tradicija" in jo kot tako ne ukinja (?).
se popolnoma strinjam
pri nas v Ribnici je zvonenja več kot na Brezjah in ob vseh možnih in nemožnih urah. Čas bi že bil, da se zadeva uredi drugače, kot je sedaj, ko je cerkev glede zvonenj hujše kot država v državi
Samo nekaj bi dodal.
Tudi pred 6. uro zjutraj je treba strogo prepovedat kakršnokoli zvonenje. Med vikendi pa tega sploh nebi smelo biti.
In seveda strogo kaznovati tiste, ki tega ne spoštujejo.