Predlog ureditve prodaje in nakupa elektrike za gospodinjstva
Cilj:
Zagotoviti gospodinjstvom možnost kupovanja in prodajanja električne energije na podlagi borzne cene z dnevnim predvidevanjem, vključno z negativnimi cenami, ob upoštevanju fiksnega pribitka za pokrivanje stroškov prodajalcev elektrike.
Dostop do borznih cen:
Gospodinjstva morajo imeti možnost dostopa do podatkov o borznih cenah električne energije za naslednji dan. Te informacije morajo biti javno dostopne in brezplačne.
Dinamični obračun:
Vsakemu gospodinjstvu mora biti omogočeno, da kupi ali proda električno energijo po ceni, ki je določena na borzi en dan vnaprej, z dodatkom fiksnega pribitka, ki pokriva operativne stroške dobavitelja elektrike.
Fiksni pribitek: Predlagan je fiksen pribitek v višini 0,02 EUR/kWh, kar pokriva stroške distribucije, upravljanja in ostale fiksne stroške dobaviteljev elektrike.
Primeri konkretnih cen:
Nakup: Če je borzna cena elektrike za naslednji dan med 2. in 6. uro zjutraj 0,09 EUR/kWh, gospodinjstva lahko kupijo elektriko po ceni 0,11 EUR/kWh (0,09 + 0,02 EUR/kWh). V primeru negativnih borznih cen, na primer -0,10 EUR/kWh, bi gospodinjstva lahko prejela 0,08 EUR/kWh (negativna cena + fiksni pribitek).
Prodaja: Če je borzna cena med 16. in 19. uro naslednjega dne 0,15 EUR/kWh, gospodinjstva lahko prodajo elektriko po ceni 0,13 EUR/kWh (0,15 - 0,02 EUR/kWh).
Tehnične zahteve:
Uporaba pametnih števcev, ki omogočajo natančno merjenje porabe in oddaje električne energije v realnem času, je ključna. Skladno z [Uredbo (EU) 2019/943 o notranjem trgu z elektriko], bi morali biti pametni števci nameščeni pri vseh naročnikih do konca leta 2025.
Implementacija:
Vlada mora zagotoviti, da vsi dobavitelji elektrike ponujajo to možnost brez diskriminacije med naročniki.
Vzpostaviti je treba mehanizme za preverjanje in nadzor, da se zagotovi, da dobavitelji spoštujejo te pogoje in da so cene jasno in transparentno komuniciranje uporabnikom.
Prednosti:
Spodbuja učinkovito rabo energije in fleksibilnost porabe.
Omogoča gospodinjstvom, da izkoristijo nižje cene in celo zaslužijo z oddajo elektrike v času visoke ponudbe na trgu.
Zaključek:
Predlagani sistem bi ne le povečal konkurenčnost na trgu električne energije ampak tudi omogočil boljšo integracijo obnovljivih virov energije v omrežje, kar je ključno za doseganje ciljev energetske trajnosti in učinkovitosti v skladu z evropskimi direktivami.