Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sprememba pogoja za zavarovalnega zastopnika

294 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Naj se spremeni pogoj, da lahko preizkus znanja za zavarovalnega zastopnika iz V. stopnje na IV. stopnjo (tako bi lahko opravil izpit za licenco vsak, ki ima narejeno vsaj IV. stopnjo).

Ur RS:

Uradni list RS, št. 1/16, 32/19, 89/22, 54/23

24 glasov

15 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 24 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D d3spirit 33 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 12. 2024

Odziv Ministrstva za finance

Predlog obravnava spremembo pogojev za pridobitev licence zavarovalnega zastopnika, in sicer znižanje zahtevane izobrazbene ravni s trenutno veljavne V. stopnje (srednješolska izobrazba) na IV. stopnjo (poklicna izobrazba).

V skladu s trenutno veljavnim Sklepom o pogojih, potrebnih za opravljanje poslov zavarovalnega zastopanja oziroma posredovanja (Uradni list RS, št. 1/16, 32/19, 89/22, 54/23), kandidat za pridobitev licence zavarovalnega zastopnika mora izpolnjevati pogoje, ki vključujejo minimalno izobrazbeno raven V. stopnje. Namen te zahteve je zagotoviti ustrezno strokovno podlago za kakovostno opravljanje nalog zavarovalnega zastopnika.

Predlagano znižanje na IV. stopnjo izobrazbe bi omogočilo širšemu krogu posameznikov dostop do pridobitve licence. Vendar pri oceni primernosti predloga izpostavljamo naslednje ključne vidike:

  • Kompleksnost dela zavarovalnega zastopnika: Delo zavarovalnega zastopnika vključuje poznavanje kompleksnih zavarovalnih produktov, pravnih osnov, finančnih analiz in komunikacijskih veščin. Sedanja izobrazbena zahteva zagotavlja, da kandidati razpolagajo z osnovnim znanjem, potrebnim za kakovostno svetovanje strankam in zaščito njihovih interesov.
  • Zaščita potrošnikov: Zavarovalni produkti so kompleksni, kar zahteva natančno predstavitev strankam. Nižja izobrazbena raven bi lahko negativno vplivala na kakovost storitev, kar bi lahko oslabilo zaupanje potrošnikov v zavarovalni sektor.
  • Skladnost z mednarodnimi praksami: Znižanje zahtevane izobrazbene ravni za pridobitev licence bi lahko vplivalo na skladnost slovenske ureditve s praksami drugih držav, zlasti znotraj Evropske unije, kjer so pogoji pogosto primerljivi s trenutnimi slovenskimi zahtevami.

Glede na zgoraj navedeno menimo, da predlog za znižanje zahtevane izobrazbene ravni za pridobitev licence zavarovalnega zastopnika ni primeren za nadaljnjo obravnavo ter posredovanje le-tega Agenciji za zavarovalni nadzor, kot pristojnemu organu za sprejem sprememb omenjenega sklepa. Trenutni pogoji zagotavljajo ustrezno strokovno usposobljenost in kompetence, ki so ključne za kakovostno opravljanje nalog ter za zaščito interesov in pravic potrošnikov.

Komentarji