Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

strog nadzor pri prekupčevanju s prehrambeno industrijo in strateški cilji

240 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Vladi predlagam naj nadzoruje odkupe prehrambene industrije v Sloveniji.

Ne zavedamo se da prehajamo pod tuje lastništvo pri osnovni potrebi –hrani-

Obstajajo namreč strateške potrebe za samooskrbo vsaj osnovnih živil in predelave in pridelave teh.

Dogaja se da Hrvaška in drugi sistematično odkupuje vse slovenske prehrambene pri in predelovalce.

Ne govorimo o tem, da nam ne bodo prodali hrane pač pa, da oni že sedaj nadzirajo kakšna kvaliteta blaga bo dobra za Slovenijo.

Gre tudi za to da Hrvaška šele vstopa v EU in zanjo določena pravila še nekaj časa ne bodo veljala, tako je tudi z drugimi pristopniki.

Vladi torej predlagam da morda celo komisarki v EU naloži strožje kriterije, ki jih morajo uvozniki oz dobavitelji izpolnjevati, da bi lahko tržili proizvode v Slovenij.

Če so neki normativi v Slovenijo predpisani in jih zardi EU zavez moramo spoštovati, naj potem na naše mize pridejo ne glede od kod enako ovrednoteni kvalitetni proizvodi

32 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 24 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR O obhodnik 42 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


17. 12. 2024

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (v nadaljevanju ministrstvo) se zaveda, da je prodaja slovenskih podjetij tujcem vznemirila javnost, vendar sprememba lastnikov ne sme ogroziti prehranske varnosti države.

Še naprej bo spremljalo dogajanje na področju lastništva živilskopredelovalne industrije, vendar so zadruge in država v preteklosti že odprodale svoje deleže v agroživilskih podjetjih. Zato se ministrstvo zaveda, da nima pristojnosti, ko zasebna podjetja iščejo strateške partnerje na trgu.

Ne glede na navedeno ministrstvo izpostavlja velik pomen temu, da se v teh podjetjih ohrani proizvodnja in delovna mesta ter nadaljuje aktivnosti v verigi, kjer ta podjetja delujejo kot odkupovalci surovin, predelovalci in dobavitelji trgovskim podjetjem. Za državo je ključnega pomena, da so državna zemljišča, ki so v zakupu, obdelana, v dobrem stanju in da se na njih prideluje hrana za ljudi in živali. Preko različnih mehanizmov, ki so na voljo, ministrstvo nadzira izvajanje zakupnih pogodb in usmerja prehransko politiko na način, da se povečuje delež samooskrbe in da čim več hrane, ki se pridela v Sloveniji, v Sloveniji tudi ostane.

Navedba, da za Hrvaško določena pravila še nekaj časa ne bodo veljala, ni točna oziroma ne drži. Na področju prehranskih izdelkov veljajo glede uvoza zelo stroga pravila, ki med drugim, določajo, da morajo vsi proizvodi izpolnjevati najmanj enake standarde kot so določeni za Evropsko unijo. Poleg tega morajo določene prehranske izdelke npr. živila živalskega izvora spremljati dodatne garancije - veterinarski certifikati - kar pomeni, da se poleg carinskega pregleda na meji opravi tudi uradni nadzor pristojnega organa. Na ozemlju Slovenije to nalogo izvaja Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Kriteriji glede varnosti in kakovosti prehranskih izdelkov so določeni na EU nivoju in veljajo za celoten teritorij EU. To pomeni, da se proizvodi, ki se lahko tržijo v drugi državi članici, lahko tržijo tudi v RS in obratno. Govorimo o načelu prostega pretoka blaga in storitev, ki je eno ključnih načel Pogodbe EU. Ne glede na to, ima Slovenija za določene prehranske izdelke, določene še dodatne zahteve glede kakovosti oziroma varnosti. Vašo pobudo sicer pozdravljamo, vendar menimo, da je že ustrezno realizirana v okviru zahtev trenutne zakonodaje.

Komentarji