Čiščenje zobnega kamna naj krije ZZZS
O našem zdravstvenem sistemu bi lahko napisali celo knjigo, pa verjetno še ne bi bilo dovolj, da bi zajeli vse anomalije, ki se v njem dogajajo. Tudi zobozdravstvo je velik del težav, ki bi jih moral naš sistem reševati že davno, vendar jih je očitno prepustil trgu, kar za nas zavarovance pomeni dodaten stroṣ̌ek, ki sploh ni majhen.
Odstranjevanje zobnega kamna naj se krije iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, saj je jasno, da imajo ljudje, ki tega ne opravijo redno, lahko potem hude težave, kar pomeni, da morajo plačevati še več. Ta storitev, ki ni poceni (80 Eur), je še vedno na plečih pacientov, ki se morajo znajti, kakor vedo in znajo. Brezplačno čiščenje zobnega kamna naj pripada vsakomur na tri leta, saj vendar plačujemo zdravstveno zavarovanje!
Seveda ni v igri samo plačevanje storitev za odstranjevanje zobnih oblog, temveč še mnogo drugih stvari.
necenzurirano.si/clanek/novice/fides-zdravstvo-zasebne-klinike-grad-dobicek-radiologi-ortodonti-1809319
Lastnica ortodontske klinike, ki si je kupila grad. Direktor zdravstvenega doma, ki dela 13 ur na dan v lastni ambulanti. In zakaj so zdravniki po zvišanju plač več delali pri zasebnikih?
Zbrali smo deset najbolj ekscesnih primere dvojnih praks, zaslužkov zdravnikov v zasebnih klinikah in odtekanja sredstev iz javne blagajne v zasebne žepe, ki smo jih razkrili v zadnjih dveh letih.
www.zurnal24.si/zdravje/aktualno/stavimo-da-tega-niste-vedeli-enkrat-letno-vam-to-storitev-krije-zavarovalnica-438081
www.zurnal24.si/zdravje/aktualno/stavimo-da-tega-niste-vedeli-enkrat-letno-vam-to-storitev-krije-zavarovalnica-438081
predlagam.vladi.si/predlog/7499
predlagam.vladi.si/predlog/18534
dolenjskilist.svet24.si/2024/11/21/296076/novice/posavje/ministrica_za_zdravje_odprla_novo_zobozdravstveno_ambulanto/
21.11.2024 | 10:30 | STA
Radeče - Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je v torek obiskala Zdravstveni dom Radeče, kjer je skupaj z županom Tomažem Režunom in direktorjem zdravstvenega doma Francijem Čečem slovesno odprla novo zobozdravstveno ambulanto za otroke in mladostnike, so sporočili z ministrstva za zdravje.
Nova ambulanta bo namenjena celoviti zobozdravstveni oskrbi mladih s poudarkom na razvoju zdravih zobnih navad in ustne higiene, je ob otvoritvi povedal Čeč. Prevolnik Rupel pa je izpostavila, da je zagotavljanje dostopnih zdravstvenih storitev za otroke ena ključnih prioritet zdravstva.
V nagovoru je ministrica poudarila tudi pomen sodelovanja med zdravstvenimi delavci in bolniki za izboljšanje kakovosti zdravstvenih storitev. Dodala je, da opolnomočeni in ozaveščeni bolniki s svojim prispevkom pozitivno vplivajo na dostopnost in kakovost zdravstvenega sistema.
Po otvoritvi se je ministrica udeležila prireditve Z dobrim počutjem do zdravja, ki jo je v sodelovanju z zdravstvenim domom organizirala občina.
svet24.si/clanek/novice/slovenija/672c79bdae4c7/racunsko-sodisce-revizija-zavod-za-zdravstveno-zavarovanje-slovenije
Računsko sodišče je izvedlo revizijo računovodskih izkazov in pravilnosti poslovanja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki je na podlagi Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju nosilec in izvajalec obveznega zdravstvenega zavarovanja za območje Republike Slovenije.
O pravilnosti poslovanja ZZZS v letu 2023 pa je računsko sodišče izreklo mnenje s pridržkom, ker je ugotovilo, da v končnem obračunu za leto 2023 ZZZS nekaterih zdravstvenih storitev ni obračunal v skladu z merili iz Uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2023 ter ni preveril, ali so bila vsa sredstva terciarne dejavnosti, namenjena raziskavam in razvoju, upravičeno izplačana ter ni obvestil Ministrstva za zdravje o začasnem prevzemu programa.
www.delo.si/mnenja/pisma-bralcev/nimamo-premalo-zdravnikov-imamo-prevec-bolnikov
Nikoli se niti en predsednik vlade ali minister za zdravje ni lotil težje naloge: zmanjševanja števila bolnikov (pacientov). To je edini problem, ki ga imamo, in edini, na katerega imamo velikanski in odločujoči vpliv. To je edini način resnične skrbi za zdravje ljudi.
www.dnevnik.si/novice/slovenija/zdravstvena-blagajna-o-racunih-brez-krcmarja-2697155/
Na zdravstveni blagajni oporekajo dodatnim obveznostim, ki jih zanjo prinašajo predlagane zakonske spremembe. Ekonomist Maks Tajnikar pa opozarja, da bi morali temeljno zakonodajo posodabljati poenoteno in da bi morali namesto številnih podrobnosti urejati bistveno v zdravstvu.
Leta 2004 nas je po dolgotrajnih prizadevanjih akademika Uroša Skaleriča, profesorja na Stomatološki fakulteti v Ljubljani, v izobraževanje za ustnega higienika vstopilo prvih 18 študentov. Doslej je diplomiralo skoraj 70 študentov. Pogoj za samostojno opravljanje dela pa je opravljen strokovni izpit, ki ga je ob koncu lanskega leta v Sloveniji imelo 21 ustnih higienikov. Glavni namen in spodbuda akademika Skaleriča pri uveljavljanju poklica ustnega higienika je bilo vzpostavljanje zavedanja, da je edini pravi način za odpravo vrste ustnih bolezni ustrezen preventivni pristop, ki se začne prav z obiskom pri ustnem higieniku.
(Vir: www.gengigel.si/nasvet-strokovnjaka/clanek/vloga-ustnih-higienikov-v-sistemu-zobozdravstva/)
www.dnevnik.si/novice/slovenija/izpuljeni-zob-je-odnesel-pokojnino-2695729/
V Sloveniji lahko pokojnino mimogrede odnese že odstranitev enega zoba, kaže izkušnja gospe, ki se je pred kratkim potožila novomeški zastopnici pacientovih pravic Zlati Rebolj. Predlog zakona o zdravstveni dejavnosti uvaja možnost omejevanja cen, kriteriji, kdaj bi posegli po taki potezi, pa so za zdaj precej ohlapni.
www.ezobozdravnik.si/pravice-pacientov-v-javnem-zobozdravstvu/
n1info.si/novice/slovenija/novela-obveznega-zdravstvenega-zavarovanja-pomembne-spremembe-v-zobozdravstvu/
szuh.si/ciscenje-zobnega-kamna/
szuh.si/za-paciente/
szuh.si/o-zdruzenju/
Zobek je prostovoljni projekt študentov dentalne medicine, ki si prizadeva ljudi različnih starostnih skupin poučiti o pomenu ustrezne in redne ustne higiene za zdravje ne le ustne votline, ampak celotnega telesa. Organiziramo številna predavanja in delavnice za otroke in mladostnike, kjer poslušalcem na starosti primeren in atraktiven način razložimo, zakaj in kako skrbeti za ustno higieno, poučimo jih o pravilnih tehnikah ščetkanja in razjasnimo dileme glede različnih zobnih ščetk, past in drugih pripomočkov za ustno higieno. Udeleženci tudi sami pokažejo kako si ščetkajo zobe, pri čemer jih lahko usmerjamo k pravilnim tehnikam. Predavanja s praktičnimi delavnicami izvajamo tudi za ostale starostne skupine.
Možnosti za izvajanje preventivnih akcij je veliko, zato smo v projektu zelo veseli novih idej in nadobudnih članov, ki želijo v družbo doprinesti nekaj svoje energije, veselja in v njej pustiti najlepši pečat, nasmeh. Če vas zanima še kaj o projektu oz bi radi sodelovali, nam pišite. Ni lepšega kot zdrav, samozavesten nasmeh!
Vodilni člani projekta
Ajda Blatnik
Vodja projekta Zobek / Project Zobek coordinator
Projekt je namenjen vsem študentom dentalne medicine, posebno pa študentom nižjih letnikov, ki stika s pacienti še nimajo. Poleg tega, da boste razveselili in za ščetkanje navdušili veliko otrok, pomagali razjasniti dileme številnim staršem, vam bo projekt dal tudi številna prijateljstva, veliko nepozabnih trenutkov in precej olajšal prehod na kliniko ter prve stike s svojimi pacienti.
Predznanje za priključitev k projektu ni potrebno, saj za nove člane ob začetku študijskega leta organiziramo izobraževanje, kjer vam podamo vse potrebne informacije. Poleg tega vam celo leto ob strani stojimo kolegi iz višjih letnikov in vam pomagamo pri pripravi delavnic.
Prijavite se lahko pri vodji projekta Žigi Rojsu na mail: zobek.sidsic@gmail.com. Kdaj bo prvi sestanek projekta in izobraževanje za nove člane, pa bomo objavili tudi na spletni strani društva SiDSiC.
www.sidsic.com/zobek/
"Tudi danes, ko je poklic ustnega higienika že bolj prepoznaven, so nekateri ljudje prepričani, da ustnega higienika ne potrebujejo, saj imajo zobozdravnika. Vendar slednji pogosto nima časa, da bi se ukvarjal z ustno higieno in svetoval ljudem, kaj naj naredijo.
Poleg tega zobozdravniška doktrina narekuje, da bi morali najprej poskrbeti za ustno higieno, šele nato pride na vrsto zdravljenje zob pri zobozdravniku. Vendar se to pri nas še ne dogaja prav pogosto, kar je na žalost ustnih higienikov res škoda, saj lahko ustni higienik pri čiščenju oblog razkrije karies in druge težave z zobmi, ki jih morda zobozdravnik zaradi zobnih oblog ne vidi. Res pa je, da je ta storitev samoplačniška, kar lahko marsikoga odvrne od tega, da bi vsaj enkrat na leto obiskal ustnega higienika, kar je seveda škoda.
Ustnih higienikov je sedaj tudi v Sloveniji malo morje, z diplomirani in višji pred nazivom ustni higienik, saj nekateri navajajo nazive, ki sploh ne obstajajo. Pravilni naziv po končani diplomi in strokovnem izpitu je ustni higienik. To področje je treba urediti in razvijati v smeri, da bodo ljudje doumeli, da obisk ustnega higienika ni modna muha, pač pa nujen preventivni ukrep, ki posamezniku zagotavlja, da bo imel svoje zobe zdrave, kolikor časa bo le mogoče." (vir: Nedeljski dnevnik, 10.4.2024, str. 33, "Minuta za čiščenje zob je premalo", Meta Černoga in Tadeja Klemenčič, prva diplomirana ustna higieničarka v Sloveniji).
Komentar ZOPS na zaprosilo Radia Slovenija v zvezi javnega pisma zobozdravnikov:
www.zdravniskazbornica.si/informacije-publikacije-in-analize/obvestila/2024/07/18/javno-pismo-zobozdravnic-in-zobozdravnikov.0
Spoštovani,
hvala za vaše vprašanje.
Zdravje zob v Sloveniji je porazno, kar kažejo mednarodne primerjave. Imamo enega najslabših rezultatov v Evropi z vidika, koliko svojih zob uspemo obdržati v populacijskih skupinah starejših. Za primerjavo, v Sloveniji imajo 50 letniki v povprečju samo 21 svojih zob (!), na Češkem 24, na Švedskem 28. Države, kjer je rezultat najboljši, so tega dosegle zlasti s poudarkom na skrbi za adolescente (vir: podatki so na voljo v Strategiji ustnega zdravja v Republiki Sloveniji za obdobje 2020–2030).
Stanje na področju zobozdravstva ni zelo drugačno od stanja v drugih delih javnega zdravstvenega sistema. Bije nam zadnja ura. Stanje zahteva korenite spremembe, investiranje v preventivo, načrtovanje proračunov za vsaj 5 let vnaprej, populacijsko merjenje rezultatov in nagrajevanje na osnovi le teh.
V Zvezi organizacij pacientov Slovenije (ZOPS) podpiramo korenite spremembe, časa za kozmetične popravke in gasilske akcije ni več. Poziv zobozdravnikov in Zdravniške zbornice Slovenije podpiramo v težnji, da so pripravljeni na generacijski projekt izboljšanja zdravja zob od te generacije adolescentov naprej. K temu pozivamo MZ, NIJZ in ZZZS.
Poglejte si grafe zdravja zob v različnih državah, s katerimi razpolaga dr. Krunoslav Pavlović, predsednik odbora za zobozdravstvo na ZZS.
Smo obupno slabi pri celovitem reševanju izzivov, organi večinoma zmorejo zgolj parcialno reševanje posameznih "lahkih" projektov.
www.ezobozdravnik.si/koncesija-v-zobozdravstvu/
Finančna uprava je lani skupaj pobrala za 22,5 milijarde evrov davkov, kar je 7 % več kot v letu 2022 in kar 17,2 % več kot leta 2021. Lani smo skupaj plačali za 3,3 milijarde evrov več davkov kot pred tremi leti. Zato je na mestu vprašanje, ali so javne storitve zato boljše ali slabše in ali živimo na splošno bolje?
Po zdravi kmečki pameti bi za več denarja morali dobiti več, ampak ko gre za državo, očitno ni tako. Temeljne funkcije države so varnost, zagotavljanje ustreznega zdravstvenega in socialnega sistema ter osnovne infrastrukture za življenje.
Za zdravstveni sistem postaja vse bolj očitno, da deluje dobro, dokler resno ne zboliš. Ministrstvo za zdravje je namesto konkretnih ukrepov, s katerimi bi znižalo čakalne dobe, povišalo dopustno čakalno dobo za napotitve pod zelo hitro iz 14 na 30 dni. V celjski bolnišnici so odpoved dali še trije radiologi. To sta samo dva primera iz zadnjih dni, ki kažeta, da gredo stvari na slabše oziroma da javni zdravstveni sistem kljub več pobranemu denarju ne deluje boljše.
(vir: www.slovenskenovice.si/kolumne/komentar-mateja-lahovnika-vec-davkov-za-slabse-storitve/)
Zelo dober predlog. Itak ZZZS črta vse po vrsti, ker je malha napol prazna in je potrebno plačevat skoraj vse, če se želiš (po)zdravit.
Najraje bi videli , da samo plačujemo prispevek, pripadalo nam nebi pa nič.
"Storitve v samoplačniških ambulantah iščejo predvsem pacienti iz višjega ekonomsko - socialnega sloja, ki si jih sploh lahko privoščijo. Kaj ostaja manj premožnim, recimo kar revnim, ko hudo zbolijo? Tveganje za odmik od univerzalnega dostopnega zdravstva se v letih neustreznega ukrepanja zdravstvene politike resno povečujejo." (vir: M. S., NIJZ)
Tudi tisti z nižjim ekonomskim položajem se oprijemamo samoplačniških ambulant, vendar s to razliko, da si utrgamo od ust.
Zobozdravstvo ali dentalna medicina je veja medicine, ki je stara kot zgodovina človeštva z najzgodnješimi dokazi iz let 7000 pred našim štetjem do 5500 pred našim štetjem. Svetovna zdravstvena organizacija opredeljuje ustno zdravje kot pomemben sestavni del splošnega zdravja in blagostanja, zato ga ne moremo obravnavati ločeno od splošnega zdravja in počutja. Zobje z žvečno, fonacijsko in estetsko funkcijo pomembno prispevajo k boljši kakovosti življenja in k socialnim stikom, njihova funkcijska oslabljenost pa vpliva na splošno zdravje in poviša možnost za različne zaplete na sistemski ravni, kot so npr. srčno-žilne bolezni, maligna obolenja, presnovne bolezni (sladkorna bolezen), osteoporoza, demenca.
Kurativne storitve v zobnih ordinacijah, vztrajno naraščajo in s tem se povečujejo kadrovske potrebe po zaposlovanju na področju zobozdravstva. V okviru javnega zdravstvenega sistema je dolžnost pacientom nuditi kakovostno obravnavo, kar pomeni, da mora le-ta biti uspešna, varna, pravočasna, učinkovita, enakopravna in se mora osredotočati na pacienta (individualno).
To se lahko zagotovi le z ustreznim, torej strokovnim in zadostnim kadrom ter s funkcionalnim multidisciplinarnim pristopom - tudi z ciscenjem zobnih oblog s peskanjem na račun zdr. zavarovanja.
No, ja...če že menite, da ste do tega upravičeni,, ali ne bi potem moralo zdravstveno zavarovanje pokrivati tudi nakup zobnih ščetk, zobne paste in ustne vodice?!
Bernarda As (!?) nimate pojma . Raje se izognite svojim nebuloznim komentarjem.
Pri ustni higieničarki dobiš zastonj reklamne ščetke.. ipd. To so pripomočki, darilo sponzorjev, konkretno od zobozdravnikov, ki skrbijo za zobe..
Pametnim dovolj.
Človeštvo ima le eno res učinkovito orožje, in to je smeh. Pri smehu, ki je med drugim vir zdravja, lahko na prijazen način pokažeš tudi svoje zobovje. In širok nasneh pokaže tudi belino tvojega zobovja. In belino zob nam določa bela zobna sklenina, s katero je pokrit zunanji del zoba. Kar 96 % zobne sklenine predstavlja kemična spojina hidroksiapatit s kemijsko formulo 3Ca3(PO4)2Ca(OH)2. Debelina zobne sklenine je do 2,5 mm in je najtrši material v človeškem telesu. Vendar se še tako trd material da z ustreznimi kemikalijami razkrojiti. Pri razkroju sklenine ima odločilno vlogo sladkor. Bakterije, ki so prisotne v ustih, lahko razkrojijo sladkor do mlečne kisline. Mlečna kislina deluje na bazični del hidroksiapatita in tako pride do počasnega razkroja sklenine. In kako ohraniti bleščeč nasmeh? Čim manj sladkorja in redno izpiranje in čiščenje zob po vsakem obroku. Uporaba zobne ščetke, nitke in medzobne ščetke je obvezna. Ustrezna navodila seveda lahko dobite pri vsakem zobozdravniku ali pri ustnem higieniku.
Zdravje zob je v največji meri odvisno od prehranjevalnih in higienskih navad. Zakaj bi to plačevali iz prisilno skupno financirane zavarovalnice?
Berite moja komentarja dne 22. in 27.7.2024, pa vam bo vse jasno. razen, če ...
Žal, šele s pojavom nevšečnosti spoznamo zastarele napake, ki ni nujno, da so pri vsakem enake. Zobni kamen se pojavi kot rezultat starosti, podobno kot oslabelost vida, sluha, in še več drugih znakov. Nastajanje zobnega kamna je splošen pojav in konec prejšnjega stoletja je odstranjevanje bilo del obveznega programa ZV. Ukinili so ga, ampak prispevne stopnje niso znižali na tej osnovi, le nekontrolirano beleženje opravljenih storitev so prekinili.
Zakaj se pojavi zobni kamen, si lahko preberete med komentarji.
Pravilno ste zapisali, da je bilo njegovo odstranjevanje v preteklosti del obveznega programa zdr. zavarovalnice (ZZZS).
Plačevanje upravičencem je ZZZS ukinila zaradi nekontroliranega beleženja te zdr. storitve, ki dejansko sploh ni bila opravljena pri pacientu. Šlo je za t.i. čisti pristranski zaslužek zobozdravnikov in "krajo" denarja ZZZS.
Danes cene odstranjevanja zobnih oblog na različne načine, niso enotno regulirane in se razlikujejo od ordinacije do ordinacije.
Pokojni akademik prof. dr. Uroš Skalerič:
www.mf.uni-lj.si/novice/memoriam-akademik-prof-dr-uros-skaleric
je ves čas službovanja zagovarjal odstranjevanje zobnih oblog, ki naj ga pokrije ZZZS.
Tako razkrivamo kruto resnico: Čiščenje ali odstranjevanje zobnega kamna je bilo ukinjeno iz obveznega dela ZV, ker so zobozdravniki goljufali. V eni občinski Z zavarovalnici so posumili v delo zobozdravnikov in zahtevali so natančen seznam opravljenih ZZ storitev. Nastalo stanje je bilo rešeno na račun pacientov v obliki samoplačništva. Sodobna oprema omogoča natančno kontrolo opravljenih storitev in lahko bi bila osnova za vrnitev storitve med obvezni program ZZ.
Kaj je zobni kamen
Zobni kamen je posledica mineralizacije mehkih zobnih oblog. Mehke obloge ali plak se spremenijo v trde in težko odstranljive obloge na zobeh – zobni kamen. Ker so te zobne obloge dom številnim škodljivim bakterijam, jih je treba odstranjevati. To moramo početi redno in natančno, saj se na zobe stalno lepijo nove obloge. Tudi, kadar nič ne jemo. S tem, ko zmanjšamo število škodljivih bakterij, preprečujemo nastanek obolenj zobnih in obzobnih (parodontalnih) tkiv. Podrobneje o zobnem kamnu si lahko preberete na povezavi
www.babit.si/zobne-obloge-in-zobni-kamen/
Kdo glasuje proti, da mi je vedeti? Hahahaha, zobarji?
predlog je zelo pameten, saj bi s tem močno zmanjšali potrebo po zobozdravstvenih storitvah, ki so - zdaj - ob "pomanjkanju" zobozdravnikov, tudi zelo drage - "sumarno" "tudi za zdravstveno blagajno veliko dražje od občasnega čiščenja zobnega kamna, .
Zobni kamen:
- je lahko predhodnik kariesa,
- je povzročitelj vnetja dlesni,
- povzroča odmik dlesni,
- je sprožilec parodontalne bolezni,
- kvari estetski izgled zob,
- povzroča slab ustni zadah,
- povzroča negladek občutek zob,
- onemogoča kakovostno čiščenje zob.
Redni obiski profesionalne ustne higiene bodo zagotovili odstranitev zobnih oblog in zobnega kamna, zlasti na težko dostopnih mestih, prvi znaki bolezni dlesni pa bodo pravočasno prepoznani in zdravljeni dovolj zgodaj ter s tem preprečili vnetje dlesni.
predlagam.vladi.si/predlog/7232
17. 5. 2016
Odziv Ministrstva za zdravje
Ministrstvo za zdravje je predlog posredovalo v mnenje Razširjenemu strokovnemu kolegiju za stomatologijo, ki je na 1. seji RSK za stomatologijo v letu 2016, dne 1. 3. 2016, sprejel naslednji sklep:
"RSK za stomatologijo meni, da so preventivni postopki v sklopu celostnega stomatološkega zdravljenja ključnega pomena. Za paciente bi bilo izredno dobro, da bi bila za to namenjena dodatna finančna sredstva. Vendar pa morajo biti te storitve realno ovrednotene. Izraz »Čiščenje zobnega kamna« se ne uporablja več ker ni strokovno utemeljen."
Šifra:
SA105 pregled ustne higiene - 12,00 Eur
SA403 odstranjevanje zobnih oblog s peskanjem - Prophyflex (po loku) - 52,00 Eur
"The new KaVo PROPHYflex 4 air polishing device for professional prophylaxis":
youtu.be/t2pYcH3MjMI
Razširjeni strokovni kolegij za zobozdravstvo
Predsednik
izr. prof. dr. Jasmina Primožič, Univerzitetni klinični center Ljubljana
Člani
dr. Tanja Tomaževič, Univerzitetni klinični center Ljubljana
prof. dr. Aleš Fidler, Medicinska fakulteta, Univerza v Ljubljani
Mirjana Petrovič, Zasebna zobna ambulanta Cankova Mirjana Petrovič, dr. dent. med.
Matjaž Gorkič, Zobna ordinacija Gorkič d. o. o.
Jure Poglajen, Probocca dentalna medicina, d. o. o.
prim. Matej Leskošek, Zdravstveni dom Vrhnika
izr. prof. dr. Boris Gašpirc, Medicinska fakulteta, Univerza v Ljubljani
doc. dr. Anita Fekonja, Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor in Medicinska fakulteta, Univerza v Mariboru
Razširjeni strokovni kolegiji so najvišji in avtonomni strokovni organ določene stroke, ki je pri svojih odločitvah zavezan dosežkom znanosti, strokovno preverjenim metodam in razvoju stroke, upoštevaje javni zdravstveni interes.
www.gov.si/drzavni-organi/ministrstva/ministrstvo-za-zdravje/o-ministrstvu/razsirjeni-strokovni-kolegiji/
Vsak RSK ima izbrane člane iz različnih nivojev (primarni, sekundarni, terciarni), regij, ki so strokovanjaki na svojem področju, postopek kako so izvoljeni je posebej določen.
Naloga RSK je, da odgovorijo na vprašanja, postavijo stališče na vprašanja, ki jih dobijo zastavljena, pregledujejo tudi nove zdr. programe, preden se uvrstijo na Zdravstveni svet in podobno.
Predvidevam, da RSK medsebojno so/delujejo v skladu s strokovnimi smernicami, ki veljajo pri nas in na svetu.
Ali Ministrstvo za zdravje v sodelovanju s pristojnim RSK sploh prepoznava "zobno zdr. preventivo" na področju izvajanja zdravstvene dejavnosti?
Ali skupaj z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in ostalimi deležniki oblikuje ukrepe in rešitve za njeno uporabo, upoštevaje razpoložljiva finančna sredstva in težave pacientov?
Če jih je zmotilo poimenovanje "čiščenje zobnega kamna", naj bi ga nadomestili z ustreznim, ne pa da prodajajo meglo. Imajo škarje in platno, da to storitev zakonsko (tudi finančno) opredelijo in določijo tudi ustrezne sankcije za nespoštovanje. Ampak se to ne sklada s tendencami privatizacije zdravstva ... Ne nazadnje pa naj bi bili državljani tisti, ki odločamo, v kakšni državi želimo živeti, mar ne?
necenzurirano.si/clanek/mnenja/skriti-gospodarji-nasega-zdravstva-1296370
Skriti gospodarji našega zdravstva
Že zdaj je jasno, da bo lobi zasebnikov počel vse, da ne pride do sprememb pri načinu plačevanja zdravstvenih storitev. Da ne bomo mogli nikoli, kot pravijo na levi, rešiti problema "dvoživk" in zagotoviti, da bi, kot pravijo na desni, denar res sledil pacientu, ne pa pacient denarju.
Odličen komentar.
Posledice vdora kapitala v zdravstvene ustanove so slabša kvaliteta storitev in visoke cene.
Da boste bolje razumeli probleme na področju zdravstva, priporočam branje knjige An American sickness (Bolezen Amerike). Avtorica knjige Elisabeth Rosenthal opisuje dramatično stanje v ameriškem zdravstvu.
Potem, ko so tržni svetovalci vkorakali v bolnišnice, te zaračunavajo vse. Namesto zdravnikov bolnišnice zdaj vodijo poslovneži. V večini držav ZDA so najbolje plačani javni uslužbenci in direktorji bolnišnic. Zaslužijo pet do sedem milijonov dolarjev na leto, približno toliko, kot zaslužijo profesionalni igralci ameriškegs nogometa.
Sestavni del razmišljanja vsakega Američana je razmišljanje o zdravstvenem varstvu. Si ga lahko privoščim? Si lahko privoščim to in to operacijo, grem lahko k zobozdravniku? Nor način življenja.
Farmacevtska in vsa druga podjetja, ki delujejo na področju zdravstva, ohranjajo močan vpliv, za lobiranje pa imajo na razpolago neskončne vsote denarja, več, kot ga porabi orožarska industrija.
Lahko se ti zgodi, da imaš dobro zavarovanje, a ne moreš do specialista, ker jih preprosto ni. Najti novega domačega zdravnika je skoraj nemogoče.
Sistem je kaotičen, zdravila so draga, bolnišnice hočejo znižati stroške s pogajanji o cenah zdravil. Zato zaposlujejo menedžerje, posrednike med farmacevtskimi družbami in zavarovalnicami, ki se v imenu bolnišnic pogajajo za nižje cene zdravil, kot plačilo pa zahtevajo delež od denarja, ki so ga prihranili bolnišnicam.
Odstranjevanje mehkih in trdih zobnih oblog se priporoča individualno, glede na hitrost nastajanja, vsekakor pa vsaj na 6-12 mesecev.
Hitrost nastajanja zobnega kamna je odvisna od natančnosti in pogostosti ščetkanja, uporabe zobne nitke, vsebnosti sladkorja v hrani, ki je hrana za bakterije zobnih oblog. Na vse to lahko vplivamo in tako pripomoremo k počasnejšemu nastajanju zobnega kamna in redkejšemu obiskovanju zobozdravnika. Na nekatere dejavnike, kot je sestava in izločanje sline, pa žal nimamo vpliva. Kot opisano zgoraj slina povzroča mineraliziranje mehkih zobnih oblog, ki jih še lahko sami odstranimo s ščetkanjem, v trd zobni kamen, zato pogosto opazimo obilnejše nalaganje zobnega kamna prav ob izvodilih žlez slinavk.
Super predlog. Ga podpiram če stroka reče da bomo s rednim čiščenjem zobnega kamna prihranili denar na posledično ostalih storitvah ki jih plačuje ZZZS.
Če temu ni tako podpiram samoplačniško.
Vse kar ZZZS plača več itak zaračunajo nam, zavarovancem...ni zastonj kosila:)
predlagam.vladi.si/predlog/15755
Periculum in mora. Ali po domače: kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri.
Za ohranjanje zdravih in sijočih zob je pomembna temeljita ustna higiena. Za naše telo na splošno velja, da se dolgoletna skrb za zdravje v zrelih letih in starosti močno obrestuje in zobje pri tem niso nobena izjema. Z vzdrževanjem zdravih tkiv v ustih si prihranimo marsikatere bodoče preglavice, bolečine in stroške.
Zobni kamen so konkrementi, ki nastajajo z rednim prehranjevanjem in povzročajo odmik dlesni, neestetska zabarvanja zob, negladek občutek zob ter so predhodnik vnetja dlesni in kasnejše parodontalne bolezni.
Zakaj potrebujem profesionalno čiščenje zob?
Tudi po natančnem ščetkanju s klasično ali električno krtačko 40-60 % površin zob in protetičnih izdelkov ostane nezadostno očiščenih, predvsem v medzobnih prostorih, podvisih ipd. Ti so podvrženi stalnemu nastajanju bakterijskega biofilma, ki s sproščanjem kislin razjeda sklenino in povzroča karies, vnetje dlesni in kasneje parodontalno bolezen ter se mineralizira v zobni kamen. Zobnega kamna ni mogoče odstraniti s ščetkanjem, zato zobozdravnik oz. ustni higienik za odstranjevanje uporablja ultrazvočni aparat. Zobna obloga in kamen ne kvarita le videza zob, saj prispevata k nastanku zobne gnilobe, slabega zadaha in gledano dolgoročno vodita v paradontalno bolezen, ki povzroča majavost in izgubo zob.
Kako dejansko nastane zobni kamen?
V predelih človeškega telesa, ki so odprto povezani z zunanjim okoljem kot na primer prebavila, del katerih je tudi ustna votlina, so stalno prisotne bakterije, ki jih imenujemo normalna bakterijska flora. Bakterije se pritrjajo na sklenino zob in tvorijo obloge v obliki biofilma, imenovanega zobni plak. Bakterije se hranijo s sladkorji in izločajo kisline, ki raztapljajo sklenino, in tako bakterijam omogočajo prodiranje globlje v zob in s tem nastanek kariesa oz. zobne gnilobe. Znotraj biofilma so bakterije odpornejše na zunanje vplive, zato jih lahko odstranimo le mehansko s krtačko ali nitko. Sčasoma se zaradi prisotnosti snovi v slini plak mineralizira, in tako nastane zobni kamen, ki ga ne moremo več sami odstraniti zgolj s ščetkanjem. Opisani proces se dogaja tako nad kot tudi pod dlesnijo, kjer je zobni kamen pogosto temneje obarvan zaradi prisotnosti krvi.
Ciscenje zobnega kamna bi moralo biti brezplacno in krito s strani ZZZS iz preprostega razloga, ker to je neka osnova, saj sami si ne moramo cistiti zobnega kamna. Zato predlagam, da se zaposli dodatnih 100 ljudi, ki bi samo cistili zobni kamen, saj zato ne rabis nekega usposabljanja, krajse usposabljanje med delom in minimalna placa, saj kam gre ta denar, da za pol urce casa moramo placati cel dan ali vec place? Kradeste kriminalci!!!!
Ce povprašate "strica Googla" po ustnih higienikih, vam bo takoj posredoval obilico kontaktov. Ustni higieniki obstajajo, le cene storitev nimajo enakih.
Kradeš ti, ker za delo sposoben visiš na sociali, ki jo vzdržujemo davkoplačevalci. Ko boš tej družbi tudi kaj dal in ne le jemal od nje, šele takrat imaš moralno pravico, da se oglašaš.
Khm, oprostite, ampak a lahko samo poveste, kje to čiščenje zobnega kamna stane 80 €, ker jaz osebno poznam človeka, ki je plačal 130 €, pa še spucali mu ga niso kot je treba.
Uredi naj se tudi enotna cena te zdravstvene storitve. Očitno cene med ordinacijami v Sloveniji zelo nihajo. Če storitev ni opravljena v redu, naj se jo reklamira pri ZIRS. Tudi cena 80 eur se mi zdi absolutno previsoka.
Za pol urce dela je to 10x predrago, ker to bi lahko poceli studentje v posebnih protstorih, ker vsakdo bi lahko to pocel, ne rabis neke izobrazbe.
zobne sanje, Ljuljana
Hvala! Pa kej veste, naredijo ok?
Pa kaj še? Za nekatere bi bilo najbolje, da še zobne ščetke in paste krije ZZZS. Že tako so prispevki za ZZZS visoki. Vsaka dodatna storitev iz obveznega zavarovanja to še dodatno podraži. A ni bolj pravično in učinkovito, da namesto, da vsi plačamo skozi prispevke vsem določeno storitev in zraven še stroške zavarovalnice, da vsak poskrbi sam zase in poskrbi za ustno higijeno, tako, da bo čiščenja zobnega kamna potrebno čim manj.
Gospod Matjaž J. kaj boste pa komentirali tukaj:
predlagam.vladi.si/predlog/18235
podprto
Ćiščenje zobnega kamna je že bilo vključeno v osnovno zdravstveno zavarovanje, ampak ker e pri nas treba krasti pač vsako leto odkaplja kakšna storitev več iz zdravstvenega zavarovanja.
Drugače si pa malo poglejte, kaj vse so lahko vzroki za nastanek zobnega kamna, pa da ščetkanje in nitkanje pač nista vse, pa nehajte krivit druge ljudi za vse.
www.dnevnik.si/1043054467
OBVEZNI ZDRAVSTVENI PRISPEVEK
Obvezni zdravstveni prispevek: koliko časa bomo še vsi plačevali po 35 evrov?
Koalicija je letos dopolnilno zdravstveno zavarovanje nadomestila z obveznim zdravstvenim prispevkom, do leta 2025 pa obljubila uvedbo bolj solidarnega sistema zavarovanja. Do marca bomo vsi plačevali po 35 evrov mesečno.
Naslednji problem so manjkajoči zobozdravniki v domovih za ostarele ; nekateri starostniki sploh ne morejo do njih, saj zobozdravnik ne pride v dom, sploh, če je starostnik nepremičen in ga boli zob... !?
Večina jih niti zob nima več, ker v mladosti niso čistilizobnega kamna.