Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Čiščenje zobnega kamna naj krije ZZZS

1382 OGLEDOV 59 KOMENTARJEV

O našem zdravstvenem sistemu bi lahko napisali celo knjigo, pa verjetno še ne bi bilo dovolj, da bi zajeli vse anomalije, ki se v njem dogajajo. Tudi zobozdravstvo je velik del težav, ki bi jih moral naš sistem reševati že davno, vendar jih je očitno prepustil trgu, kar za nas zavarovance pomeni dodaten stroṣ̌ek, ki sploh ni majhen.

Odstranjevanje zobnega kamna naj se krije iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, saj je jasno, da imajo ljudje, ki tega ne opravijo redno, lahko potem hude težave, kar pomeni, da morajo plačevati še več. Ta storitev, ki ni poceni (80 Eur), je še vedno na plečih pacientov, ki se morajo znajti, kakor vedo in znajo. Brezplačno čiščenje zobnega kamna naj pripada vsakomur na tri leta, saj vendar plačujemo zdravstveno zavarovanje!

138 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F Ferenc 156 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


3. 9. 2024

Odziv Ministrstva za zdravje

Vprašanje čiščenja ustnega kamna je še odprto za nadaljnje reševanje. Pri tem je vprašanje tudi vloga ustnega higienika v zobozdravstvenem timu. Pobude in pričakovanja so različni, viri so pa žal omejeni, trenutna prioriteta je opustiti uporabo amalgama v zobozdravstvu.

V povezavi z Nacionalnim načrtom opuščanja amalgama v zobozdravstvu je namreč državni cilj od 1. julija 2026 dalje opustiti uporabo amalgama v zobozdravstvu. Za uvedbo belih zalivk, ki ne vsebujejo živega srebra, bo treba zagotoviti dodatna sredstva za materialne stroške (dražji material za izdelavo belih zalivk) kot tudi dodatne kadrovske vire oz. programe (time), saj je izdelava bele zalivke časovno bolj zamudna od amalgamske zalivke. ZZZS ocenjuje, da bo treba zagotoviti do 50 dodatnih programov (timov) v primarnem zobozdravstvu, kar predstavlja do 7,5 milijona evrov dodatnih sredstev na letni ravni, ocena potrebnih dodatnih sredstev za višje materialne stroške pa znaša 8,6 milijona evrov. Za 550.000 amalgamskih zalivk so na tej podlagi ocenjena potrebna dodatna sredstva v višini 16,1 milijona evra na letni ravni.

Na področju zobozdravstvene dejavnosti sicer širimo in krepimo javno mrežo z vključevanjem dodatnih timov (ambulant) v zobozdravstvu. Samo v lanskem letu (2023) je bilo na podlagi javnega razpisa v javno mrežo vključenih dodatnih 20,7 zobozdravstvene ambulante, na podlagi letošnjega razpisa pa že dodatnih 11,4 tima zobozdravstvenih ambulant (razpis je sicer odprt še do konca leta).

V letu 2023 je bilo za področje zobozdravstva namenjenih 216,7 milijona evrov, kar je za 84 milijonov evrov več oz. 62 % več kot v letu 2017. V letu 2023 je bilo opravljenih več kot 2,7 milijona obravnav (obiskov pacientov), kar je v primerjavi z letom 2017 za 205 tisoč obravnav več oz. 8 % več. Število vseh timov v zobozdravstvu je v letu 2023 (1.223 timov) glede na leto 2017 (1.132 timov) naraslo za 91 timov. Vsi ti podatki dokazujejo, da se javna mreža zobozdravstvenih ambulant postopoma z leti širi in krepi. Z vsakoletnim oz. postopnim povečevanjem števila ambulant in števila obravnav pacientov tako vplivamo na boljšo dostopnost do zobozdravnika.

Na ministrstvu se zavedamo, da organizacijski, kadrovski in drugi viri v zdravstvu pomembno prispevajo k zmogljivosti zobozdravstvenega sistema, zato si prizadevamo za ukrepe, s katerimi bi lahko izboljšali trenutno stanje na tem področju. Pri tem pa mora predhodno priti do soglasja vseh ključnih deležnikov, rešitve pa morajo biti ne samo strokovno, temveč tudi finančno in kadrovsko vzdržne.

Komentarji