17. 9. 2024
Odziv Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport
Na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, (v nadaljevanju: ministrstvo) predlog pozdravljamo, saj sledi razlogom, zaradi katerih smo se odločili, da na zakonodajni ravni na področju gostinstva omogočimo izvedbo ustavne določbe glede pravice do pitne vode. V prenovljeni Zakon o gostinstvu (ZGos-1) tako želimo umestiti novo določbo, ki gostince zavezuje, da v gostinskih obratih, priključenih na javno vodovodno omrežje, gostom nudijo pitno vodo iz tega omrežja, in sicer na trajnosten način (v posodi za večkratno uporabo ali v posodi, ki ne vsebuje plastike, voda se lahko nalije tudi v steklenico ali kozarec, ki ga gost prinese s seboj). S tem izvršujemo zavezanost Slovenije k trajnostnemu turizmu (zmanjšanje odpadne embalaže) in krepimo promocijo Slovenije kot zelene destinacije s čisto pitno vodo.
Ureditev, ki smo jo predvideli v osnutku predloga novega Zakona o gostinstvu (ZGos-1), ki je bil v javni razpravi v obdobju 14. 5. – 17. 6. 2024, se nanaša na obveznost nudenja pitne vode iz javnega vodovodnega omrežja gostom gostinca, kar velja za vse gostinske obrate, tudi tiste v zdraviliščih. Na pobudo predstavnikov turistično-gostinskega gospodarstva smo v okviru obrazložitve člena predvideli tudi možnost, da gostinec za postrežbo zaračuna postrežnino, kot jo ima določeno v ceniku, v smislu povračila stroškov, ki jih ima s čiščenjem kozarcev, strežbo, ipd. Menimo, da uveljavljanje pravice do pitne vode preko gostinstva, kot ponudnika strežbe pijač in jedi, ne sme biti v škodo gostincem, zato je smiselno, da lahko povračilo stroškov le-tega zaračunajo, če se tako odločijo. V nasprotju z namenom določbe pa je, da bi gostinci zaračunavali postrežnino v zneskih, ki bi presegali povračilo stroškov nudenja pitne vode iz javnega vodovodnega omrežja. Vsekakor nameravamo dotično zakonsko ureditev skupaj s Slovensko turistično organizacijo nadgraditi s promocijskimi aktivnostmi. V tem oziru pozdravljamo tudi kampanjo Zveze potrošnikov Slovenije »Kozarec vode iz pipe, prosim!«
Pri tem dodajamo, da je priprava predloga novega Zakona o gostinstvu (ZGos-1) trenutno v fazi obravnave številnih pripomb, prejetih tekom javne razprave. Na uvedbo obveznosti nudenja pitne vode iz javnega vodovodnega omrežja v gostinskih obratih ni bilo veliko pripomb. Na podlagi javne razprave pripravljamo novo verzijo besedila predloga, ki bo jeseni predmet medresorske obravnave.
Glede zagotavljanja pravice do pitne vode še dodajamo, da bomo na ministrstvu še naprej spodbujali k postavitvi pitnikov na javnih mestih; v javni razpis za turistično infrastrukturo, ki je v izvajanju, so na primer vključena tudi vlaganja v javne pitnike vode in v vodnjake naravne vode.
Na koncu poudarjamo, da menimo, da je zaveza gostinstva, ki jo uvajamo v nov Zakon o gostinstvu (ZGos-1) glede nudenja pitne vode iz javnega vodovodnega omrežja, velik korak za spodbujanje trajnosti, tako v turizmu kot nasploh, in za promocijo Slovenije ter pomemben prispevek gostinske dejavnosti k uresničevanju ustavne določbe »pravica do pitne vode«.