Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Medvrstniško nasilje v šoli

1181 OGLEDOV 43 KOMENTARJEV

Medvrstniškega nasilja je v šoli vedno več. Predlagam konkretne rešitve, s katerimi bo žrtev dejansko zaščitena, ne pa brezvezne delavnice v smislu kako bomo sedaj opolnomočili žrtev ipd. Nasilneže in njihove starše je treba kaznovat na način, da jim ne bo vseeno, kajti sedaj ni nobenih sankcij. Recimo s prepisom na drugo šolo, pri čemer ni nujno, da se druga šola mora s tem strinjat. Po navadi je žrtev tista, ki se umakne in to v razviti družbi! Dovolj je poslušanja učiteljev in ravnateljev kako imajo zvezane roke, pa jim jih odvežite na način, da sprejmete drugačne pravilnike, stroge, take, ki bodo končno enkrat zalegli.

144 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Davkoplačevalka 5 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 7. 2024

Odziv Ministrstva za vzgojo in izobraževanje

Slovenski sistem vzgoje in izobraževanja sledi paradigmi inkluzije, obenem pa se strinjamo s predlogi, da se moramo na porast nasilja odzvati z novimi ukrepi, ki lahko dopolnijo ali okrepijo obstoječo zakonodajo, smernice, kot sta npr. protokola za obravnavo medvrstniškega in spolnega nasilja, podporo zaposlenim v vzgojno-izobraževalnih zavodih in sistem dodatnega strokovnega usposabljanja zaposlenih za krepitev zdrave šolske klime.

Med naborom mogočih dodatnih ukrepov s pristojnosti našega ministrstva za zagotavljanje varnega učnega okolja in preprečevanja medvrstniškega nasilja so v prvi vrsti normativni ukrepi. Razmisleki gredo v smeri sprememb Zakona o osnovni šoli, Zakona o šolski inšpekciji v povezavi z Zakonom o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja in Zakona o podpori in pomoči učencem in dijakom s posebnimi potrebami. V sodelovanju z drugimi akterji moramo pregledati tudi nabor zakonodaje, ki zadeva pristojnosti MDDSZ, MP in drugih. Kot smo seznanjeni, MDDSZ pripravlja dopolnitve Zakona o socialno varstvenih prejemkih in Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki bodo ustrezno naslovile težavo neizpolnjevanja osnovnošolske obveznosti, ki izhaja iz Zakona o osnovni šoli.

Na MVI smo že pripravili vrsto predlogov, ki jih moramo še dodelati in uskladiti na ministrstvu, medresorsko in drugimi deležniki. Nekatere bi lahko umestili v zakonodajne novosti, drugi pa zadevajo dodatno podporo zaposlenim v VIZ pri zagotavljanju inkluzije ter varnega in spodbudnega učnega okolja. Delovanje gre v tri smeri: glede odzivanja na krizno situacijo; sistemske ukrepe s spremembo zakonskih določil ter  preventivnega in razvojnega delovanja za preprečevanje medvrstniškega nasilja.

Glede odzivanja na krizno situacijo razmišljamo o tem, da bi med drugim Protokol za ravnanje ob zaznavi in obravnavi medvrstniškega nasilja v VIZ preoblikovali v pravilniško obliko, predlogi gredo v smeri iskanja možnosti, kako še bolj efektivno vzpostaviti stik s šolo v krizni situaciji s ciljem opolnomočenja šole, razbremenitve, nudenja pomoči in usmerjanja pri razreševanju krizne situacije (Šola za ravnatelje v pomoč ravnatelju, ZRSŠ v pomoč strokovnim delavcem).

Kar se tiče Sistemskih ukrepov s spremembo zakonskih določil, razmišljamo o spremembah Zakona o osnovni šoli, in sicer tako v členih, ki se ukvarjajo med drugim z obiskovanjem pouka, glede izostankov, pravila šolskega reda, v ter tudi prešolanja (gre za 54. člen). Pri spremembah omenjenih področij, kot rečeno prihaja do različnih predlogov, eden od njih je tudi v smeri, ki ga je prek spletnega orodja predlagam.vladi.si navedel predlagatelj.

Na ministrstvu želimo še bolj okrepiti preventivno in razvojno delovanje za preprečevanje medvrstniškega nasilja, in sicer prek usposabljanja zaposlenih v šolah, posodabljanja Smernic za svetovalno delo in zapisov vezanih na podporo pri zagotavljanju VSUO in preprečevanja nasilja, z okrožnicami na začetku šolskega leta z aktualnimi informacijami na temo preprečevanja in ukrepanja ob pojavu medvstniškega nasilja opomniti šole na preventivno delovanje, okrepiti izvajanje nadzorov Inšpektorata za šolstvo na področju vzgojnega delovanja šol, prek Strateškega sveta za preprečevanje širjenja sovražnega govora razširiti razmislek na vse oblike nasilja, za varno, spodbudno in vključujočo družbo, pa tudi med drugim v okviru strokovnih centrov oblikovati multidisciplinarne time za obravnavo otrok, ki jim je potrebno takoj zagotoviti varno okolje in strokovno obravnavo.

Nekatere predloge MVI že obravnava v sklopu medresorske delovne skupine za obravnavo romske problematike in medresorske delovne skupine za obravnavo vseh vrst nasilja.

Prav tako je MVI že imenoval tudi delovno skupino za pripravo zakonskih sprememb za preprečevanje vseh oblik nasilja v šoli, ki se bo sestala v najkrajšem mogočem času. Pripravila bo širši nabor predlogov za preprečevanje vsakršnega nasilja v šolah. Sestavljajo jo posamezni zaposleni na ministrstvu, nekateri ravnatelji osnovnih in srednjih šol, šolski svetovalni delavci in predstavniki policije.

Že veljavna novost pa je nova kriminalitetna politika države. V novi Resoluciji o nacionalnem programu preprečevanja in zatiranja kriminalitete za obdobje 2024–2028 MVI sodeluje s posameznimi vsebinami in ukrepi. Ti se nanašajo predvsem na zagotavljanje varnega in spodbudnega učnega okolja v smislu ustreznega prepoznavanja in obravnavanja medvrstniškega nasilja. Resolucija pri tem izhaja iz stališča, da vzgojno-izobraževalni zavodi sicer razvijajo lasten sistem odpornosti proti nasilju, vendar so prostorsko in varnostno vpeti v lokalne skupnosti. Zato je zagotavljanje varnega in spodbudnega učnega okolja tesno povezano z zagotavljanjem javne varnosti v lokalnem okolju.

MVI je v resolucijo vključil pomen preprečevanja, obravnave in obvladovanja nasilja kot del javne varnosti v občinskih programih varnosti (v nadaljevanju; OPV). Skladno z resolucijo bodo OPV-ji posodobljeni, v njih pa bodo določeni politika in akcijski ukrepi javne varnosti. Vzgojno-izobraževalni zavodi naj bi bili skladno z resolucijo vključeni v varnostne programe lokalnih skupnosti, saj posamezne oblike kriminalitete lahko posežejo tudi v delovanje vzgojno-izobraževalnih zavodov, v učne procese in šolsko klimo.

V povezavi z obravnavo nasilja je bila tudi sprejeta Resolucija o nacionalnem programu preprečevanja nasilja v družini in nasilja nad ženskami 2024-2029, ki med drugim sega tudi na področje medvrstniškega nasilja in pri tem izboljšuje ukrepe, ki jih MVI že izvaja na področju zaznavanja in preprečevanja medvrstniškega nasilja in nasilja v družini. 

Naj poudarimo, da MVI nima konkretnih statističnih podatkov o primerih nasilja v VIZ, ki bi nam bili lahko v pomoč pri pripravi ukrepov. Informacijskega pooblaščenca smo zaprosili za stališče glede možnosti zbiranja statističnih anonimiziranih podatkov o nasilju v VIZ-ih. Njeno stališče še preučujemo.

Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani po naročilu MVI izvaja obsežen ciljno-raziskovalni projekt z naslovom "Obravnavanje medvrstniškega nasilja". Projekt se osredotoča na celovito preučevanje medvrstniškega nasilja v šolskih okoljih in išče rešitve za njegovo preprečevanje in obvladovanje. Pričakovani rezultati, ki jih bomo dobili leta 2025, so:

  • Povečanje ozaveščenosti: Boljša informiranost učencev, staršev in učiteljev o medvrstniškem nasilju in njegovih posledicah.
  • Učinkovitejši preventivni ukrepi: Razvoj in implementacija programov, ki bodo prispevali k zmanjšanju medvrstniškega nasilja.
  • Izboljšano odzivanje na nasilje: Vzpostavitev boljših protokolov za obravnavo primerov medvrstniškega nasilja in zagotavljanje ustrezne pomoči vsem vpletenim.

Komentarji