Nove obdavčitve gospodarstva
Prebral sem predlog spremembe zakona in, spet neverjetno, kako nameravajo udariti po delovnih ljudeh. Vlada zvišuje plače sebi in drugim javnim uslužbencem, vzela bo pa podjetnikom, ki nimajo primerljive socialne varnosti (iščejo delo sami, regres, bolniško in opremo financirajo sami). Novi davki bodo za nekatere celo za 300% višji.
S spremembo sistema normirancev dejansko sili, da se bo delalo manj oziroma delalo na črno, kjer bo to mogoče. Prepričan sem, da nihče ne razume logike, kjer se spodbuja nižjo dodano vrednost in manjše prihodke.
Imamo rekordne podražitve, storitve do 40%, hrana tudi za 100%, zaradi česar se še hitreje doseže zastavljena meja, pri kateri se spremeni davčna obveznost oziroma tip pravnega subjekta.
Gremo se zleni prehod in digitalizacijo, a javna uprava je v 20 letih zrasla za 50.000 uslužbencev. Tak sistem enostavno ni vzdržen, človeka kar mine, da bi delal. Polovico zaslužka mu vzame država, na koncu pa nimamo več javnega zdravstva, imamo gnečo na cestah in nepremičninski trg, ki je iz dneva v dan manj dostopen vsem prebivalcem.
PREDLOG:
Predlagam da se podajo bolj pravične usmeritve glede obdavčitve normiranega sistema. Imamo več digitalnih storitev, kjer materialnih stroškov ne more biti (kar je celo pozitivno za okolje), zatorej predlagana sprememba ne sme spodbujati oblik podjetja, ki svoj dobiček znižujejo s vhodnimi stroški.
Dodatno predlagam, da naj se Ministrstvo za finannce izobrazi na trgu dela, kaj pomeni biti samozaposlen, si iskati svoj prihodek, zagotoviti sklad za dopust (regres) in rezervo za bolniško odsotnost in po novem tudi sklad za zdravstvene posege, ker javno zdravstvo rapidno izginja. Vsega tega samozaposleni nimajo in zaradi tega morajo biti obravnavani drugače.