Predlog prepovedi montaže toplotne črpalke pod 5 metrov od sosedove hiše
Vladi predlagam, da zakonsko uredi (npr. v sklopu ZUreP-3) ali pa to naloži občinam, da se zaradi zmanjšanja hrupa prepove montažo zunanjih enot toplotne črpalke manj kot 5 metrov od najbližje stene sosedove hiše ali manj kot 3 metre od medsosedske meje.
deloindom.delo.si/energija-in-okolje/poskrbeti-za-cim-manj-hrupa-se-preden-si-nakopljemo-zamere-sosedov
Glasoval sem proti, pa ne zato, ker se ne bi zavedal problematike, ampak ker je predlog narobe zastavljen. Če namreč želimo zmanjšati hrup, ni pomembna le razdalja, ampak tudi glasnost same toplotne črpalke. Razlike med tem, kar se dobi na trgu so namreč zelo velike. Predlog bi moral zahtevati največjo glasnost na meji parcele. Potem naj se pa lastnik odloči, kaj bo kupil in kje ter kako bo postavil.
Toplotne črpalke najvišjega cenovnega in kvalitetnega nivoja uvažam in montiram že 25 let in vem kako pomembno je v urbanem okolju montirati kvalitetne naprave in na ustrezen način. Tako bodo srednje in nizkocenivniki prisiljeni v boljše inženirske rešitve.
Tudi če bo toplotna črpalka od vaše hiše oddaljena 8 metrov, bo še vedno slišnega precej hrupa. Ta čudesa bi morali vgrajevati na način, da niso moteče drugim. Predvsem je neverjetno, kako pri mnogih novih stavbah toplotne črpalke namestijo na strehe, s čimer je domet hrupa še veliko večji, kot ob montaži drugje, recimo na tleh.
V mojem primeru sosed načrtuje montažo toplotne črpalke 3 metre od hiše, tik ob meji med parcelama. O tem me predhodno ni obvestil in sem to izvedel šele, ko so bili na terenu izvajalci.
To je precej blizu in zna biti precej glasno. Se ne da dogovoriti o premestitvi?
Pri nas imamo okoli precej visokih "poslovnih" stavb, kjer so toplotne črpalke na strehah in se tako zvok, ki zna biti zelo najedajoč, sliši daleč naokoli, poleti in pozimi. Ko se začne kaj kvariti pa je še huje.
Govori z sosedom namesto da pošiljaš anonimke:) Povej mu kaj te skrbi, na trgu so rešitve ki imajo glasnost ki je primerna in ne moti.
Oprema na strehi precej manj kvari izgled stavbe, kot pa tista na fasadi.
hmm, vlada najbrž ne bo o tem parlamentirala, zato obstaja GZ-1, preberite in še pravilnik...
Tega v GZ-1 ali v kateremkoli pravilniku ni ali pa sam tega nisem našel.