2. 7. 2024
Odziv Ministrstva za zdravje
Zavedamo se, da se v Sloveniji spopadamo z izzivom, da pri pediatrih ostajajo opredeljene tudi odrasle osebe, predvsem zaradi težje dostopnosti do zdravnikov, specialistov družinske medicine.
Prav zato smo na Ministrstvu za zdravje prioritetno začeli urejati področje družinske medicine z ukrepi, za katere smo prepričani, da bodo privedli do razbremenitve ambulant družinske medicine, s tem pa tudi do lažjega prehoda opredeljevanja pacientov od pediatra k specialistu družinske medicine.
Tako smo v Usmeritvah zdravstvene politike za leti 2024 in 2025 predlagali kar nekaj ukrepov s področja družinske medicine, med drugim okrepitev tima v družinski medicini (1 namesto 0,5 diplomirane medicinske sestre), kjer diplomirana medicinska sestra 100 % svojega delovnega časa dela z ostalimi člani tima družinske medicine ter določitev seznama kompetenc diplomirane medicinske sestre s strani stroke, s ciljem zagotavljanja kakovostne, timske zdravstvene obravnave pacienta. Prav tako je predvidena ustanovitev učnih ambulant, v okviru katerih bodo tudi specializanti že lahko opredeljevali paciente, ob tem pa bodo imeli podporo svojega tima, kar bo omogočalo kakovostno obravnavo in dobro podporo delu specializantom medicine dela.
Poleg zgoraj omenjenih vsebinskih ukrepov načrtujemo tudi administrativne razbremenitve, povezane z digitalizacijo poslovanja, tu pa so tudi ukrepi za lažji prehod zdravstvenih delavcev iz tujine na trg dela v Sloveniji. Prepričani smo, da bomo z že sprejetimi in načrtovanimi ukrepi lahko razbremenili time družinske medicine in s tem razbremenili tudi specialiste pediatrije.
Seveda pa poleg omenjenih ukrepov povečujemo tudi razpis specializacij s področja pediatrije. Tako je bilo na lanskem jesenskem razpisu specializacij zdravnikov za specializacijo iz pediatrije razpisanih 23 mest. Skupaj je bilo v letu 2023 tako razpisanih kar 47 mest za specializacijo iz pediatrije, kar je več kot zadnja leta.
Podprli smo tudi nov študijski program Medicina na Univerzi na Primorskem, s čimer bomo dolgoročno povečali število zdravnikov.
Iz podatkov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (Seznam aktivnih zdravnikov v splošnih ambulantah, otroških in šolskih dispanzerjih) z dne 24. 1. 2024 je sicer razvidno, da v Sloveniji deluje 234,22 timov pediatrije, ki jih izvaja 345 ambulant. Od teh 345 ambulant jih 99 ne dosega 1.895 glavarinskih količnikov na tim, kar pomeni, da še opredeljujejo paciente. Glede na navedene podatke trenutno torej še ni kroničnega pomanjkanja pediatrov, poleg tega je to specializacija, ki je pri mladih zdravnikih še vedno zaželena, tako da je večina razpisanih mest na razpisih specializacij praviloma zasedena.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije
Direkcija
Področje za odločanje o pravicah In za medicinske pripomočke
Oddelek za odločanje o pravicah
Miklošičeva cesta 24, 1000 Ljubljana
Številka: 180-215/2024-Dl/2
Datum: 26. 2. 2025
ZADEVA: Predlog za prekinitev izbire osebnega pediatra za zavarovane osebe, starejše od 20 let — odgovor ZZZS
Spoštovani,
v zvezi z vašim dopisom, ki smo ga dne 23. 12. 2024 prejeli po elektronski pošti, se vam uvodoma iskreno opravičujemo glede poznega odgovora.
V dopisu navajate argumente, ki po vašem mnenju utemeljujejo zahtevo, da bi lahko pediatri prekinjali izbire pri zavarovanih osebah, starejših od 20 let, in v zvezi s tem predlagate vzpostavitev prehodnega obdobja 6 mesecev, v katerem morajo omenjene zavarovane osebe prenesti izbiro osebnega zdravnika na splošne zdravnike, da se sprostijo kapacitete zdravnikov pediatrov za otroke.
Glede vašega predloga pojasnjujemo, da je Ministrstvo za zdravje (MZ)A/ dopisu, št. 160-100/2019/2 z dne 17. 3. 2020, naslovljenem na Sekcijo za primarno pediatrijo pri Združenju za pediatrijo SZD (Priloga) že zavzelo stališče, da Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ) v drugem odstavku 80. člena ter Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja (Pravila OZZ) v drugem in tretjem odstavku 161. člena že sama določajo mogoče izjeme od splošnega pravila o specializaciji zdravnika, ki je lahko izbran za osebnega zdravnika oziroma pediatra. Ob tem pa je nujno potrebno sočasno upoštevati tudi zatečeno stanje glede trenutnega števila izbranih osebnih zdravnikov in pediatrov, ki delujejo v okviru javne zdravstvene mreže. Zato so dali odklonilno mnenje do predloga za avtomatično prekinjanje izbir pri splošnem zdravniku za osebe, starejše od 19 let, ker menijo, da trenutno stanje ne pomeni kršitve veljavne zakonodaje, saj jo le ta izjemoma dopušča.
Ob tem ZZZS še dodatno navaja, da poskuša država težave pomanjkanja osebnih zdravnikov odpraviti oziroma vsaj omiliti z določenimi ukrepi (vzpostavitev ambulant za neopredeljene zavarovane osebe, v katerih se izbira opravi na ambulanto, s 1. 1, 2025 so na podlagi Zakona o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu (ZDIUZDZ) uvedene dodatne ambulante družinske medicine, ki nadomeščajo ambulante za neopredeljene in se izbira opravi na ambulanto, razširitev tima ambulant družinskih zdravnikov za 0,5 diplomirane medicinske sestre, s ciljem zagotovitve timskega dela ob hkratnem povečanju minimalne obremenitve zdravnika družinske medicine, izražene v glavarinskih količnikih), vendar pa so vsi ti ukrepi, kot že predhodno izpostavljeno, v pristojnosti države in ne v pristojnosti ZZZS. Navedeni ZDIUZDZ je v 5. členu določil pravno podlago za vzpostavitev dodatnih ambulant družinske medicine (v nadaljevanju dodatne ambulante), v katerih lahko zavarovana oseba, starejša od 19 let, ki je brez splošnega osebnega zdravnika, ne glede na 80. in 80.a člen ZZVZZ, uveljavlja pravice iz zdravstvenega zavarovanja z izbiro in opredelitvijo na dodatno ambulanto, če zavarovana oseba v času izbire in opredelitve na dodatno ambulanto izbere splošnega osebnega zdravnika v skladu s predpisi, ki urejajo zdravstveno zavarovanje, izbira in opredelitev na dodatno ambulanto preneha. Dodatna ambulanta se organizira pri javnih zdravstvenih zavodih, kjer zaradi pomanjkanja zdravnikov izbira splošnega osebnega zdravnika v skladu z 80. členom ZZVZZ ni mogoča. Glede na četrti odstavek citiranega 5. člena ZDIUZD lečeči zdravnik na podlagi izbire in opredelitve na dodatno ambulanto pridobi vse pravice in dolžnosti ter pristojnosti splošnega osebnega zdravnika, vključno s pridobitvijo upoštevne zdravstvene dokumentacije zavarovane osebe. Na navedeni način je torej zavarovanim osebam brez splošnega osebnega zdravnika omogočeno, da se jim v okviru sistema obveznega zdravstvenega zavarovanja, ne glede na 80. in 80.a člen ZZVZZ, uresniči pravica do proste izbire v dodatni ambulanti družinske medicine, pri čemer se izbira opravi na ambulanto.
Iz vseh navedenih razlogov na ZZZS menimo, da glede na trenutno zaskrbljujoče razmere v javni zdravstveni mreži avtomatično prekinjanje izbir pri pediatrih za zavarovane osebe, starejše od 20 let, kot predlagate, ni utemeljeno.
Lep pozdrav,
Pripravila:
Nataša Cugelj Štemberger, višja področna svetovalka III
Področje za odločanje o pravicah in medicinske pripomočke
Radmila Ilić, vodja oddelka ZZZS I
Republika Slovenija
Ministrstvo za zdravje
Sekcija za primarno pediatrijo pri Združenju
za pediatrijo SZD
Katja Dejak Gornik, dr. med.
katja.dejak@gmail.com
Številka: 160-100/2019/2
Datum: 17. 3. 2020
Zadeva: Starostna meja pri obravnavi pacientov s strani pediatrov
Ministrstvo za zdravje je prejelo vaše zaprosilo glede pravnih posledic za zdravnike pediatre, ki imajo opredeljene paciente, ki so starejši od 19 let.
Najprej naj se vam iskreno opravičimo glede poznega odgovora. Nadalje pa želimo razjasniti nekatere trditve, ki jih v svojem dopisu navajate in se glede njihovega izvora sklicujete na Zdravniško zbornico Slovenije.
Če želimo odgovoriti na vprašanje glede pravnih posledic za zdravnike pediatre, ki imajo opredeljene paciente, ki so starejši od 19 let, je potrebno celostno pregledati veljavno zakonodajo ter le-to nato umestiti v kontekst slovenskega zdravstvenega sistema.
1. Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju 1 (v nadaljevanju: ZZVZZ) v drugem odstavku 80. člena določa, da je izbrani osebni zdravnik za zavarovane osebe do dopolnjenega 19. leta starosti specialist, pediater ali specialist šolske medicine, izjemoma je lahko specialist splošne medicine (družinske medicine), ali zdravnik splošne medicine s podiplomskim študijem iz zdravstvenega varstva žensk, otrok in mladine. Za zavarovane osebe starejše od 19 let je izbrani osebni zdravnik specialist splošne medicine (družinske medicine) ali specialist medicine dela, prometa in športa, izjemoma je lahko tudi zdravnik splošne medicine s podiplomskim študijem socialne medicine.
2. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja 2 (v nadaljevanju: Pravila) nadalje v drugem in tretjem odstavku 161. člena določajo, da je osebni otroški zdravnik lahko specialist pediater ali specialist šolske medicine, izjemoma specialist splošne (družinske) medicine ali zdravnik splošne medicine s podiplomskim študijem iz zdravstvenega varstva žensk, otrok in mladine. Za zavarovane osebe starejše od 19 let je osebni zdravnik lahko zdravnik specialist splošne medicine (družinske medicine) ali specialist medicine dela prometa in športa, izjemoma tudi zdravnik s podiplomskim študijem socialne medicine.
3. Zakon o zdravniški službi 3 (v nadaljevanju: ZZdrS) določa:
- v drugem odstavku 10. člena, da mora zdravnik za samostojno opravljanje zdravniške službe imeti ustrezno izobrazbo in usposobljenost, biti vpisan v register
zdravnikov ter imeti dovoljenje za samostojno opravljanje zdravniške službe na določenem strokovnem področju (v nadaljnjem besedilu: licenca);
- v prvem odstavku 35. člena, da sme zdravnik samostojno opravljati zdravniško službo na področju, za katerega ima licenco.
ZZVZZ je glede na ZZdrS specialnejši zakon, saj ureja področje zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja ter velja za njegove naslovnike v okviru uresničevanja pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Morebitna pravna presoja bi se torej morala delati celostno in z ozirom na dane okoliščine vsakega posameznega primera, ne zgolj na podlagi nekaterih zakonskih določb. Glede na opisano, kljub temu, da kot upravni organ ne moremo podajati zavezujočih mnenj ali se naša mnenja ne morejo uporabiti kot pravni viri, menimo, da je polega upoštevanja zgoraj izpostavljenih določb (tu poudarjamo, da ZZVZZ in Pravila že sama
določajo mogoče izjeme od splošnega pravila o specializaciji zdravnika, ki je izbran za izbranega osebnega zdravnika oziroma pediatra) nujno potrebno upoštevati tudi zatečeno stanje glede števila izbranih osebnih zdravnikov in pediatrov, ki delujejo v javni zdravstveni mreži. Glede na omenjeno zato menimo, da trenutno stanje, čeprav odstopa od splošne ureditve, ne pomeni kršitve veljavne zakonodaje, saj jo le ta izjemoma dopušča.
Nadalje pa želimo dodati tudi, da v okviru prenove pravic obveznega zdravstvenega zavarovanja ministrstvo zaenkrat nima namena uvesti t.i. avtomatsko prekinitev izbire, ko bo zavarovana oseba dopolnila 19. let starosti, saj menimo, da je potrebno zavarovanim osebam kontinuirano zagotavljati pravico do izbire osebnega zdravnika ter kontinuiranega uveljavljanja zdravstvenih storitev, ki se glede na položaj osebnega zdravnika kot gate keeperja izvajajo preko njega.
Pri odgovoru se prosim sklicujte na številko tega dopisa.
S spoštovanjem.
Pripravila:
Vesna Žejn, podsekretar Prim. Andrej Možina, DRŽAVNI SEKRETAR
Vročiti:
– Sekcija za primarno pediatrijo pri Združenju za pediatrijo SZD, Katja Dejak Gornik, katja.dejak@gmail.com – po e-pošti
V vednosti:
– Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Direkcija, DI@zzzs.si – po e-pošti
1
Uradni list RS, št. 72/06 – uradno prečiščeno besedilo, 114/06 – ZUTPG, 91/07, 76/08, 62/10 – ZUPJS, 87/11, 40/12 – ZUJF, 21/13 – ZUTD-A, 91/13, 99/13 – ZUPJS-C, 99/13 – ZSVarPre-C, 111/13 – ZMEPIZ-1, 95/14 – ZUJF-C, 47/15 – ZZSDT, 61/17 – ZUPŠ, 64/17 – ZZDej-K in 36/19
2
Uradni list RS, št. 79/94, 73/95, 39/96, 70/96, 47/97, 3/98, 3/98, 51/98 – odl. US, 73/98 – odl. US, 90/98, 6/99 – popr., 109/99 – odl. US, 61/00, 64/00 – popr., 91/00 – popr., 59/02, 18/03, 30/03, 35/03 – popr., 78/03, 84/04, 44/05, 86/06, 90/06 – popr., 64/07, 33/08, 7/09, 88/09, 30/11, 49/12, 106/12, 99/13 – ZSVarPre-C, 25/14 – odl. US, 25/14, 85/14, 10/17 – ZČmIS, 64/18 in 4/20
3
Uradni list RS, št. 72/06 – uradno prečiščeno besedilo, 15/08 – ZPacP, 58/08, 107/10 – ZPPKZ, 40/12 – ZUJF, 88/16 – ZdZPZD, 40/17, 64/17 – ZZDej-K, 49/18 in 66/19
www.dnevnik.si/novice/slovenija/serijsko-zavracanje-dojenckov-brez-zdravnika-2708958/
Potrebno je tudi zagotoviti zdravnike za starejše od 20 let.
Nujno je potrebno zagotoviti zdravnike za starejše. Verjetno ne več o obliki ki smo jo poznali ker demografija in proračun ne omogočata več takšnega sistema.
Vsekakor pa to ne na račun otrok, katerim je pediater primarno namenjen.
Ker imam otroke, ki so starejši od 20 let in ne morejo najti izbranega zdravnika, ostajajo pri pediatru. Torej proti.
Živimo v državi kjer imamo pravice, drži. Živimo pa tudi v državi kjer se naše pravice ustavijo ko kršimo pravice ostalim in v tem primeru kršimo pravice otrok.
To pa ne pomeni da zagotavljanje zdravnika za vse ni pomembno vendar je potrebno reševati zadeve eno pa po eno.