Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlagam vladi, da finančno podpre izdelavo aplikacije za javno porabo denarja

616 OGLEDOV 47 KOMENTARJEV

Predlagam vladi, da finančno podpre izdelavo aplikacije za javno porabo denarja, države in občin, kjer bodo imeli vsi državljani do centa vpogled za kaj se je denar porabil pri investicijah. Namreč v Sloveniji projekti stanejo tudi 10x več kot bi v realnosti stali, če bi jih zase realiziralo neko podjetje ali posameznik. Obstaja sum, da so stvari v naprej dogovorjene, sicer transparentno, ampak presegajo razumne številke stroškov. Aplikacija bi omogočala do centa natančno porabo za vsak meter kabla, zidakov, malte, kupovanja premičnin, nepremičnin sorazmerno na ostale cene, torej da ne bi bilo več preplačil, saj bi lahko vsak posameznik preveril koliko stane meter kabla dejansko(to je seveda primer) in koliko je stal pri neki več milijonski investiciji. Obstaja sum, da skopni na takšen način nekaj milijard na leto, ki bi ostale državi. Začela bi se cediti mleko in matični mleček. Aplikacijo bi delala družba in ne podjetja povezana z državo, ker bi ves čas obstajal sum prilagajanja.

76 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR R Rokosifredi 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


19. 7. 2024

Odziv Ministrstva za finance

V zvezi s prejeto pobudo pojasnjujemo, da je državljanom oziroma javnosti že sedaj na voljo aplikacija, kjer so grafično prikazi podatki, kaj vse se financira iz državnega proračuna in koliko denarja država vsako leto nameni za posamezna področja. Interaktivni grafični prikaz hkrati omogoča tekoče dnevno spremljanje, koliko denarja je bilo v proračunu v letošnjem letu že zbrano in koliko porabljeno. Prikazane so tudi podrobnejše informacije o projektih, ki so financirani iz državnega proračuna. Interaktivni prikaz je na voljo na spletni strani https://proracun.gov.si/. Na omenjeni spletni strani lahko izbirate med:

  • prikazom trenutnega stanja proračuna, ki kaže, kako zbiramo in kako porabljamo proračunska sredstva (koliko prihodkov smo v proračun v letošnjem letu že zbrali in koliko denarja smo že porabili),
  • prikazom porabe proračunskih sredstev v preteklih letih, ki pokaže, koliko denarja in za katere namene smo ga porabili (omogoča pregled porabe tudi po kategorijah ekonomske klasifikacije proračuna npr. plače, izdatki za blago in storitve…)
  • prikazom projektov, ki omogoča teritorialni pregled izvajanja projektov in prikaz podrobnejših informacij o posameznem projektu.

Za dodatne informacije o prikazu in uporabi interaktivnega prikaza predlagamo, da si preberete Metodološka pojasnila, ki so dostopna na https://www.gov.si/assets/ministrstva/MF/Proracun-direktorat/Storitve-SAPPrA/Uporabniski-prirocnik-Vizualizacija-proracuna.pdf

Poleg tega o izvrševanju proračuna med letom minister, pristojen za finance, v avgustu poroča vladi, o izvrševanju proračuna v prvem polletju tekočega leta. Poročilo vsebuje:

  • poročilo o realizaciji prejemkov, izdatkov, presežku ali primanjkljaju, zadolževanju in oceno realizacije do konca leta;
  • podatke o vključitvi novih obveznosti v proračun, prenosu namenskih sredstev iz proračuna preteklega leta, plačilu neporavnanih obveznosti iz preteklih let, prerazporejanju proračunskih sredstev, spremembi neposrednih uporabnikov med letom, uporabi sredstev proračunske rezerve, izdanih in unovčenih poroštvih ter izterjanih regresnih zahtevkih iz naslova poroštev;
  • razlago glavnih odstopanj v primerjavi s sprejetim proračunom in
  • predlog potrebnih ukrepov.

Poročila o izvrševanju poročila so dostopna na spletni strani Ministrstva za finance: https://www.gov.si/teme/izvrsevanje-proracuna/.

Prav tako ministrstvo, pristojno za finance, vsako leto pripravi predlog zaključnega računa državnega proračuna za preteklo leto in ga predloži računskemu sodišču do 31. marca tekočega leta. V zaključnem računu proračuna je predstavljen končni prikaz izvršitve proračuna. V zaključnem računu se ugotavlja skladnost sprejetega proračuna, to je načrtovanih prihodkov in odhodkov, z njegovo dejansko porabo. V obrazložitvah zaključnega računa je podrobneje pojasnjeno, kako so bila načrtovana proračunska sredstva v preteklem proračunskem obdobju porabljena in za katere namene. Na njegovi podlagi se ugotavljata uspešnost in učinkovitost porabe ob koncu proračunskega leta. Zaključni računi proračuna za posamezno leto so dostopni na spletni strani https://www.gov.si/teme/zakljucni-racun-proracuna/zakljucni-racuni-proracuna-republike-slovenije/.

Na spletnih straneh Ministrstva za finance so dostopne še številne druge informacije in podatki glede na posamezno področje proračunske porabe.

Glede na navedeno menimo, da trenutni podatki, ki so na voljo tudi na spletu, omogočajo transparenten pregled porabe državnega proračuna, pri čemer so podatki v interaktivnem pregledu na voljo tudi v obliki, ki omogoča nadaljnjo računalniško obdelavo za potrebe analiz. Podatki o državnem proračunu so v strojno berljivih formatih objavljeni tudi na nacionalnem portalu odprtih podatkov Slovenije – OPSI. Portal je dostopen na spletni strani https://podatki.gov.si/

Komentarji