Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Večja zaščita najemodajalcev

1165 OGLEDOV 87 KOMENTARJEV

Tisti, ki oddajamo nepremičnine v najem, imamo veliko težav z najemniki, ki ne plačujejo najemnin in položnic, ter z njihovo izselitvijo. Tako bivajo najemniki zastonj in na stroške lastnika. Nekateri, predvsem revni upokojenci, se z najemninami preživljamo in je to edini prihodek. Sedanji zakon določa, da svoje pravice, ki jih najemniki kršijo, lahko uveljavljamo samo s tožbo preko sodišča. To pa lahko traja tudi 2-3 leta. V tem času imamo tako veliko izgube. Ta izguba tudi nikoli ni povrnjena, saj najemniki namerno, lažno, prikažejo, da nimajo nič denarnih sredstev ali lastnine.

Naj se nemudoma uredi zakon, ki bo zaščitil lastnike nepremičnin pri morebitnih zlorabah nepoštenih najemnikov. V Angliji to že obstaja in uradne službe ukrepajo takoj, ko 2 meseca ni plačil najemnin in stroškov. Take najemnike tudi pomagajo deložirati iz stanovanja. Te najemnike vodijo na svojih seznamih.

Naj se tudi v Sloveniji vzpostavi tak zakon in uradne službe, ki naj bi urejale nepravilnosti, ki jih povzročajo najemniki, in tudi primerno ukrepale.

S to ureditvijo bi veliko lastnikov oddajalo svoje nepremičnine, katere imajo sedaj rajše prazne. Tako bi se na trgu sprostil problem in težave pri pomanjkanju najemnih stanovanj.

128 glasov

8 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I ivan novak 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 7. 2024

Odziv Ministrstva za solidarno prihodnost

Na Ministrstvu za solidarno prihodnost se zavedamo težav, ki se pojavljajo na najemniškem trgu, ter posledično nezadovoljstva najemodajalcev in najemnikov. Zavedamo se, da so nujni ukrepi, ki bodo zaščitili tako najemodajalce kot tudi najemnike in na dolgi rok izboljšali kulturo najema v državi.

Obstoječa zakonodaja že ščiti lastnike stanovanj, in sicer na način, da določa krivdne odpovedne razloge, zaradi katerih lahko najemodajalec odpove najemno razmerje. Skladno s prvim odstavkom 103. člena Stanovanjskega zakona lahko lastnik stanovanja odpove najemno pogodbo zaradi krivdnih razlogov, ki so opredeljeni v tem členu.

Skladno s tretjim odstavkom 103. člena Stanovanjskega zakona lastnik najemno pogodbo odpove s tožbo, vendar samo, če predhodno pisno opozori najemnika, ki krši najemno pogodbo. Opomin mora vsebovati kršitev in način odprave odpovednega razloga ter primeren rok za odpravo odpovednega razloga, ki pa ne sme biti krajši od 15 dni.

Najemna pogodba je obligacijsko pravno razmerje, znotraj katerega imata obe stranki pravice in dolžnosti, ki sta jih dolžni upoštevati. Lastniki so tako dolžni oddajati urejena in vzdrževana stanovanja v varen najem. Najemniki pa so obvezani spoštovati določila najemne pogodbe in stanovanjske zakonodaje, ki v primeru kršitev predvideva tudi sankcije.

Zavedamo se, da so lahko postopki na sodišču, ki vodijo v odpoved najemnega razmerja, dolgotrajni. Vendar pa je dolžnost lastnika stanovanja, da v primeru, da najemnik krši najemno pogodbo, postopa tako, kot določa zakonodaja, in sicer takoj, ko nastanejo krivdni odpovedni razlogi. Na ta način omogoča, da se postopek odpovedi najemne pogodbe s tožbo začne in zaključi v najkrajšem možnem času.

Na ministrstvu nameravamo v prihajajočem letu vzpostaviti svetovalnico, ki bo namenjena tako najemnikom kot tudi etažnim lastnikom v večstanovanjskih stavbah. Svetovalnica bo nudila brezplačno pravno pomoč in bo med drugim zagotavljala svetovanje o pravicah, obveznostih in pravnih razmerjih s področja najemnih razmerij. Namen svetovalnice je opolnomočenje najemnikov in najemodajalcev, kar bo pripomoglo k večjemu zadovoljstvu obeh strani.

Poleg tega bomo nadaljevali z iskanjem ustreznih rešitev, po meri najemnikov in najemodajalcev, ki bodo izboljšale najemniško kulturo v državi.

Komentarji