Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlog za skrajšanje čakalnih vrst.

883 OGLEDOV 34 KOMENTARJEV

Predlagam spremembo predpisov, ki bi omogočili rešitev za skrajšanje čakalnih vrst, brez dodatnih stroškov za ZZZS.

Ko posameznik dobi napotnico ali delovni nalog za zdravstveno storitev oziroma obravnavo in se zaradi nerazumno dolge čakalne dobe v javnem zdravstvu odloči za samoplačniško storitev pri zasebniku, kjer pride na vrsto že naslednji teden ali mesec, naj mu ZZZS povrne strošek na naslednji način: ZZZS povrne strošek v višini, ki bi jo plačala izvajalcu v javnem zdravstvu, kjer je bolnik vpisan v čakalni vrsti, na primer čez eno leto, dve leti ali več (npr. za operacijo, fizioterapijo ipd.) ZZZS strošek povrne šele takrat, ko bi ga plačala izvajalcu v javnem zdravstvu.

Tako bi se čakalne vrste skrajšale za vse samoplačnike, ostala bi le obveznost za plačilo v prihodnosti, ki bi jo morala zdravstvena zavarovalnica tako ali tako plačati. Stroški za ZZZS so torej enaki, bistveno pa se skrajšajo čakalne vrste, kar pomeni, da bolniki pridejo do storitve pravočasno, to je takrat, ko jo zares potrebujejo in se jim zdravstveno stanje ne bo dodatno poslabšalo zaradi dolgega čakanja.

33 glasov

12 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR R Radislav 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 7. 2024

Odziv Ministrstva za zdravje

Zakon o zdravstveni dejavnosti v 3. členu določa, da lahko zdravstveno dejavnost na podlagi dovoljenja ministrstva, pristojnega za zdravje, opravljajo domače in tuje pravne in fizične osebe. 4. člen tega zakona določa, da se zdravstvena dejavnost kot javna služba opravlja v okviru mreže javne zdravstvene službe. Javno službo v zdravstveni dejavnosti lahko opravljajo na podlagi koncesije domače in tuje pravne in fizične osebe, če izpolnjujejo s tem zakonom določene pogoje. S pogodbo o koncesiji koncedent in koncesionar uredita razmerje v zvezi z opravljanjem javne službe in pogoje, pod katerimi mora koncesionar opravljati javno službo. Koncesija je torej pooblastilo, ki se podeli fizični ali pravni osebi za opravljanje javne zdravstvene službe.

Javna zdravstvena služba obsega zdravstvene storitve, katerih trajno in nemoteno opravljanje zagotavljajo v javnem interesu država in lokalne skupnosti in ki se, temelječe na načelu solidarnosti, v skladu s predpisi, ki urejajo zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje, zagotavljajo kot pravice obveznega zdravstvenega zavarovanja, katerega nosilec je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljnjem besedilu: Zavod) in se v celoti financirajo iz javnih sredstev, predvsem iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Zasebna zdravstvena dejavnost pa obsega zdravstveno dejavnost, ki se financira po tržnih načelih iz sredstev uporabnikov zdravstvenih storitev ali preko njihovih zavarovalnic. Te storitve izvajalci zdravstvene dejavnosti lahko izvajajo na pridobiten način. Zavod lahko zato financira le tiste izvajalce zdravstvenih storitev, ki so vključeni v mrežo izvajalcev javne zdravstvene službe. V to mrežo so vključeni tako javni izvajalci kot tudi zasebniki, ki imajo koncesijo. Pridobitev koncesije torej pomeni pogoj za vključitev v mrežo javne zdravstvene službe in s tem financiranje koncesijske dejavnosti iz javnih sredstev.

Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ) določa pravice do zdravstvenega varstva iz javnih sredstev. Prvi odstavek 78. člena določa, da ima vsakdo, ki mu je po tem zakonu priznana lastnost zavarovane osebe, pravico uveljavljati pravice po tem zakonu. V 63. členu ZZVZZ je določeno, da se Zavod, pristojne zbornice, združenja zdravstvenih zavodov in drugih zavodov ter organizacij, ki opravljajo zdravstveno dejavnost, vsako leto dogovorijo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, opredelijo zmogljivosti, potrebne za njegovo izvajanje, in določijo obseg sredstev. Ker so finančna sredstva omejena, določijo izhodišča za izvajanje programov in za oblikovanje cen programov oziroma storitev ter druge podlage za sklepanje pogodb z izvajalci zdravstvenih storitev. Na podlagi 65. člena ZZVZZ Zavod sklepa pogodbe z zdravstvenimi in drugimi zavodi ter organizacijami, ki opravljajo zdravstveno dejavnost in zasebnimi zdravstvenimi delavci na podlagi njihovih ponudb za uresničevanje programov in storitev, ki jih izbere na podlagi razpisa. To pomeni, da je omejen krog izvajalcev zdravstvenih storitev, ki so lahko javni ali zasebni, dejavnost opravljajo na podlagi koncesije in pogodbe z Zavodom ali brez koncesije in pogodbe z njim.

V Republiki Sloveniji je uveljavljen sistem javne zdravstvene mreže, kar pomeni, da je krog izvajalcev, ki zdravstvene storitve izvajajo v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, omejen, kar nadalje pomeni, da je javna zdravstvena služba, ki se opravlja v okviru mreže javne zdravstvene službe, ločena od zasebne zdravstvene dejavnosti.

Glede na navedeno je predlog za skrajšanje čakalnih vrst v nasprotju s sistemsko ureditvijo zdravstvenega varstva in zdravstvene dejavnosti, ki se kot javna služba opravlja v okviru mreže javne zdravstvene službe.

Komentarji