Predlog za spodbujanje uporabe domačih proizvodov in storitev pri državnih pomočeh in nabavah s poudarkom na humanitarni podpori
Slovenija stoji pred ključnimi izzivi, kako učinkovito uporabiti omejena sredstva in obenem spodbuditi rast domačega gospodarstva. Nedavni primeri, ko je država za mednarodno pomoč, kot je nabava streliva za Ukrajino, uporabila sredstva, pridobljena z zadolževanjem v tujini, kažejo na potrebo po novem pristopu. Takšno ravnanje ne samo da odvaja sredstva slovenskih davkoplačevalcev v tuja gospodarstva, temveč tudi povečuje zunanji dolg Slovenije, ne da bi to neposredno koristilo domačemu gospodarstvu.
Ustaviti je potrebno zapravljanje sredstev slovenskih davkoplačevalcev za tuje dobrine in storitve, ki ne prispevajo k neposredni krepitvi slovenskega gospodarstva.
Usmeriti državne nabave in pomoči v uporabo in razvoj domačih proizvodov in storitev, da se spodbuja lokalno proizvodnjo in zaposlovanje.
Zmanjšati zunanje zadolževanje in s tem povezane dolgoročne finančne obveznosti Slovenije.
Ukrepi:
1. Preusmeritev državnih nabav
Slovenija naj odločno preusmerja svojo politiko državnih nabav tako, da prednostno obravnava domače proizvode in storitve, še posebej v ključnih sektorjih, kot so obramba, zdravstvo in civilna zaščita. To vključuje prekinitev prakse nabave dobrin, kot je strelivo, v tujini, kadar je to mogoče nadomestiti z dobrinami in storitvami domače proizvodnje.
2 Omejevanje zunanje zadolžitve
Slovenija naj omejuje prakso zunanje zadolžitve za financiranje nabav, ki koristijo tujim gospodarstvom. Namesto tega se zagotavljanje sredstev za mednarodno pomoč usmerja v proizvode in storitve, ki jih lahko Slovenija ponudi neposredno, kot so nova reševalna vozila, zdravila in hrana, s čimer se podpira humanitarni vidik mednarodnih konfliktov in kriz.
3 Aktivna podpora domači proizvodnji
Slovenija aktivno spodbuja in podpira domačo proizvodnjo ključnih dobrin in storitev z davčnimi olajšavami, subvencijami in drugimi finančnimi spodbudami za podjetja, ki delujejo v strateških sektorjih.
4 Transparentnost in odgovornost
Vzpostavitev strogih mehanizmov za zagotavljanje transparentnosti in odgovornosti pri vseh državnih nabavah, s poudarkom na sledenju izvora uporabljenih sredstev in njihovem vplivu na slovensko gospodarstvo.
Slovenija naj se zaveže k odločni preusmeritvi svojih praks v korist domačega gospodarstva, zmanjšanju zunanje odvisnosti in zagotavljanju, da sredstva slovenskih davkoplačevalcev neposredno prispevajo k rasti in razvoju Slovenije. Ta strategija ne samo da krepi lokalno gospodarstvo, ampak tudi izkazuje Slovenijo kot odgovorno članico mednarodne skupnosti, ki svojo podporo usmerja na etičen in učinkovit način.
K točki 1: Forsiranje domačih proizvajalcev po mojem v EU ni dovoljeno. Če hočemo zapreti meje in uvesti carine, imamo možnost izstopa iz EU. Oboje ne gre. Bi tebi bilo všeč, če bi Avstrijci in Hrvati sprejeli zakon, da se ne sme javno naročati Naturetinih komaric in marmelad, Nemci pa za vojsko ne bi smeli kupovati Fotonine elktronike?
K točki 3: To že dela vsaka država, seveda tudi Slovenija. To je osnova vladanja, tega ni treba predlagati.
K točki 4: Ne razumem, kaj pomeni "sledenje izvora uporabljenih sredstev". Sledenje denarju? Ali sledenje kje je izdelek proizveden (tu se spet pojavi diskriminatornost iz točke 1).
V svetu je trenutno aktivnih 55 vojnih žarišč. Ali se bomo pri vsaki opredeljevali in kupovali strelovo za pobijanje nasprotnikov izbranih ter se pri tem še zadolževali? Na koncu se spopadi v vsakem primeru končajo, pogosto s ogromno človeških žrtev, katere so tudi in praviloma zaman. Ni prav, da pri tem sodelujemo in se zato še zadolžujemo. Vsako življenje velja
plačujemo kazni, ker ne dosegamo % proizvodnje elektrike iz obnovljivih virov
www.delo.si/novice/slovenija/slovenija-zaradi-nedoseganje-cilja-obnovljivih-virov-placala-11-milijonov/
subvencije pa so zmanjšane, pogoji so se zaostrili- tipičen primer partijske topoumnosti, ki raje plačuje tujcu kot skrbi za domače investicije
nebi rekel da gre za partjsko topoumnost, prej da sekretariati in direktorati ne obvladujejo svojega posla, ker so napotistično nameščeni. Tam dobijo sedeže ex poslanci ali strankarski veljaki, ki ne pridejo do parlamentarnih vrat.
Gre za strankarsko kupčkanje ne glede na levo desno,.
Ministri se menjajo, sekretarji njihovi pomočniki, direktorji direktoratov in njihovi podrejeni pa so bolj ali manj isti.
Stroka, pa ne zato ker bi imeli kompetence, ampak bolj zato ker so tam že tako dooooolgo. In pri tem se dogovoarjajo strankarski prvaki kako je dobro da ta sedi tu in tam oni, ker se bodo tako vrnili na oblast pa je že prav da imajo svojega tam......