Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zavrnitev pristojnosti WHO

343 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Predlagam vladi, da se zgleduje po Louisiani in zavrne pristojnost WHO.

Louisiana sprejema zakon, ki zavrača pristojnost WHO, ZN in WEF Senat Louisiane je soglasno sprejel predlog zakona, ki zavrača, da bi se lahko kakršna koli komunikacija Svetovne Zdravstvene Organizacije (WHO), Združenih Narodov (ZN) in Svetovnega Ekonomskega Foruma (WEF) uporabila kot podlaga za ukrepanje v državi. To pomeni, da te mednarodne organizacije nimajo nobene pristojnosti v Louisiani.

Predlog zakona je prejel dvostrankarsko podporo, kar kaže, da gre za vprašanje, ki presega strankarske meje. Volivci Louisiane so očitno jasno povedali, da ne želijo, da bi te mednarodne organizacije vplivale na njihove življenje. Zakona bosta zdaj šla v Predstavniški dom Louisiane in nato guvernerju Jeffu Landryju. Pričakuje se, da ga bosta oba organa sprejela brez težav.

Zakaj je to pomembno?

Nekateri ljudje menijo, da so WHO, ZN in WEF postali preveč močni in da vplivajo na življenja ljudi po vsem svetu brez njihove privolitve. Ta zakon je način, da se ljudje Louisiane uprejo temu vplivu in vzamejo nadzor nad svojim življenjem nazaj.

Kaj se bo zgodilo zdaj?

Predlog zakona bo moral Se vedno sprejeti Predstavniški dom Louisiane in guverner Jeff Landry. Če bo sprejet, bo začel veljati 1. avgusta 2024.

537fłoaad751.pdf

31 glasov

25 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M max 121 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


14. 5. 2024

Odziv Ministrstva za zdravje

Mednarodno sodelovanje je za državo zelo pomembno, saj omogoča povezovanje z mednarodnimi institucijami na področju zdravja. Sodelovanje med nacionalnimi in tujimi strokovnjaki na strokovno-tehnični ravni zagotavlja pretok, izmenjavo in dostop do informacij, znanja, izobraževanj, izkušenj, dobrih praks, strokovnih mnenj, baz podatkov in ostalega strokovnega ter strateškega gradiva. Tudi slovenski strokovnjaki so vključeni v priprave predlogov sprememb zdravstvenega sistema, nacionalnih strateških dokumentov in analiz.

Glede novega mednarodnega instrumenta in sprememb Mednarodnega zdravstvenega pravilnika so države članice SZO zahtevale popolno transparentnost procesa. Seje pogajalskega telesa so zato v živo predvajane po spletu. Dodatno je proces odprt javnosti preko javnih zaslišanj in konzultacij. Več informacij je na spletni strani SZO (WHO | Working Group on Amendments to the International Health Regulations (2005)).

K sodelovanju v procesu pogajanj so vabljene vse države članice SZO (vključno s Slovenijo) in imajo možnost podati svoja stališča in predloge. Prav tako ima vsaka država možnost o sprejemu tako Mednarodnega instrumenta kot sprememb Mednarodnega zdravstvenega pravilnika zahtevati glasovanje. Sama potrditev na Generalni skupščini SZO Republike Slovenije ne zavezuje k ratifikaciji mednarodnega instrumenta. Za to je potrebna odločitev na ravni Državnega zbora. Glede  mednarodnega zdravstvenega pravilnika lahko država članica sporoči, da pravilnik zanjo ne velja, ali zoper posamezne člene pravilnika poda pridržek. Proces je torej v skladu z demokratičnimi principi tako na mednarodni kot nacionalni ravni in upošteva suverenost držav.

Ko bodo spremembe sprejete in po uradnem obvestilu Generalnega direktorja SZO, bo skladno z 59. členom Mednarodnega zdravstvenega pravilnika začel teči 18-mesečni rok, v katerem lahko države članice najavijo svoje pridržke do sprememb v celoti oziroma do posameznih členov.

Države članice, vključno s Slovenijo, imajo do konca 18-mesečnega roka vsaj tri možnosti, da izrazijo svoje strinjanje ali nestrinjanje s predlaganimi spremembami:

  • Pogajanja znotraj Delovne skupine za spremembe Mednarodnega zdravstvenega pravilnika potekajo po principu, da "nič ni dogovorjeno, dokler ni vse dogovorjeno". Torej, če se država članica ne strinja s posameznim predlogom, lahko blokira konsenz o končnem paketu sprememb, ki bo predlagan skupščini.
  • Predlagane spremembe Mednarodnega zdravstvenega pravilnika mora potrditi GS SZO, kjer imajo države članice ponovno možnost izraziti svojo voljo v smislu potrditve oz. zavrnitve predlaganih sprememb.
  • Tudi po sprejetju sprememb ima država članica možnost, da sporoči zadržke do sprememb v celoti oziroma posameznih členov v določenem roku.

Slovenija postopek pogajanj pozorno spremlja in je z vsebino predlaganih sprememb kot članica SZO tudi seznanjena. Več o tem si lahko preberete na spletni strani Ministrstva za zdravje: Služba za sodelovanje s Svetovno zdravstveno organizacijo | GOV.SI.

Komentarji