8. 4. 2024
Odziv Ministrstva za javno upravo
Ministrstvo za javno upravo poudarja, da je v Ustavi Republike Slovenije (URS) določeno, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo. Državljanke in državljani jo izvršujejo neposredno in z volitvami, po načelu delitve oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno.[1] Volilna pravica je splošna in enaka. Država na svojem-ozemlju varuje človekove pravice in temeljne svoboščine. Skrbi za avtohtone slovenske narodne manjšine v sosednjih državah, za slovenske izseljence in zdomce, ter pospešuje njihove stike z domovino.[2]
Izhajajoč iz dejstva, da precejšen del slovenskega naroda živi zunaj meja Republike Slovenije in upoštevaje Ustavo Republike Slovenije, ki v 5. členu izpostavlja skrb za slovenske izseljence in zdomce ter pospeševanje njihovih stikov z domovino ter s tem opredeljuje odnos do Slovencev, ki živijo zunaj Republike Slovenije, kot njeno trajno in aktivno obvezo je Državni zbor Republike Slovenije dne 30. 1. 2002 sprejel Resolucijo o odnosih s Slovenci po svetu (ReOSPS) št. 2002-01-0359, katere cilj je ohranjanje in rast slovenske identitete, jezika in kulture, ter omogočanje in pospeševanje vsestranskega medsebojnega sodelovanja, predvsem na kulturnem, izobraževalnem, znanstvenem, gospodarskem in drugih področjih. Republika Slovenija omogoča slovenskim državljanom s stalnim prebivališčem v tujini sodelovanje pri volitvah in si prizadeva, da se odpravijo težave, ki so se pojavljale slovenskim državljanom v tujini pri izvajanju njihove volilne pravice. Državna volilna komisija v sodelovanju z Ministrstvom za zunanje zadeve oziroma diplomatsko konzularnimi predstavništvi zagotavlja Slovencem po svetu pravočasno obveščenost in sodelovanje pri volitvah v Republiki Sloveniji.
Izvedbeni predpisi, ki slovenskih državljanov s prebivališčem v tujini zagotavljajo zajamčeno volilno pravico so: Zakon o volitvah v državni zbor (ZVDZ)[3], Zakon o volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament (ZVPEP)[4] in Zakon o evidenci volilne pravice (ZEVP-2)[5].
Iz prejetih vprašanj ne izhaja predlog predlagatelja za drugačno ureditev, zato predvidevamo, da predlagatelj želi ukinitev volilne pravice Slovencem, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji.
Na podlagi zgoraj navedenega izhaja, da so Slovenci v zamejstvu in po svetu enakovreden del enotnega slovenskega naroda ter da je Republika Slovenija matična domovina vseh Slovencev zunaj njenih meja in tudi država zaščitnica avtohtonih slovenskih narodnih skupnosti v sosednjih državah.
Glede na navedeno menimo, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.
[1] 3. člen URS, Uradni list RS, št. 33/91-I, 42/97 – UZS68, 66/00 – UZ80, 24/03 – UZ3a, 47, 68, 69/04 – UZ14, 69/04 – UZ43, 69/04 – UZ50, 68/06 – UZ121,140,143, 47/13 – UZ148, 47/13 – UZ90,97,99, 75/16 – UZ70a in 92/21 – UZ62a.
[3] 5. člen, Uradni list RS, št. 109/06 – uradno prečiščeno besedilo, 54/07 – odl. US, 23/17, 29/21 in 12/24.
Tehnično gledano, ne vidim nobenega predloga v teh dveh vrsticah.
Razberem pa lahko, da bi avtor želel omejiti volilno pravico na državljane RS, ki vsaj 6 mesecev in en dan fizično preživijo v RS.
Če ima nekdo državljanstvo in je polnoleten, ima tudi volilno pravico, pa če živi na najbolj zakotnem otoku med ljudožerci. Velja za vse države, ne samo za Slovenijo.
Ne praskajte tam, kjer ne srbi.
no ampak recimo prebežnici nosečnici se rodi otrok tik ko je prestopila mejo recimo Kolpo, in glej mali Somalček ali afganistanček ima avtomatrsko slovensko državljanstvo. Ne vemo v kaj bo zrasel ampak on bo imel s polnoletnostjo tudi volilno pravico.
Ali bo strmoglavil letalo v Moskvo ali Washington ali pa bo vrhunski zdravnik za želodce, tega ne vemo ampka kaj je prav in kaj ne...
Menim da podeljujemo prav preveč pravic vsem in vsakomur, od ondod ...
Ne vem, če je podeljevanje državljanstva glede na kraj rojstva tak avtomatizem. Verjetno je že kdaj kakšna tuja turistka predčasno rodila pri nas, pa domov ni odnesla malega slovenčka. Našel sem tole :
V Sloveniji velja načelo krvne zveze, kar pomeni, da otrok pridobi državljanstvo ob rojstvu in prevzema državljanstvo po starših, ne glede na kraj rojstva. Novorojenci pridobijo državljanstvo Republike Slovenije, če je vsaj eden od staršev slovenski državljan.
Sicer se pa strinjam, da smo marsikdaj preveč radodarni s pravicami. Prej bi se strinjal z zaostritvijo pogojev za pridobitev slovenskega državljanstva, ukinitev dvojnega državljanstva in možnostjo izgube državljanstva .Tisti, ki že od rojstva živijo v tujini imajo večinoma dvojno državljanstvo. Ampak kdor je polnoleten slovenski državljan pa naj ima volilno pravico.
A zato, ker je otrok staršev iz Somalije ali Afganistana, je takoj dobil pečat terorista?
Tudi za Janeza, Jožeta, Štefko, Marijo... ne vemo, ali bo kot odrasel atomski fizik ali prestopnik v zaporu.
Vaše razmišljanje diši po rasizmu.
ni tako mišljeno,
me pa moti ker ste nekateri zagovorniki vseh možnih nemogočih pravic, nikjer pa ne omenjate dolžnosti obvez.
samo pravice in pravice, kaj sem zato rasist ker se ne strinjam da voli vsak ki pride malce sem delat ali pa še malo pa boste uboge azilante podprli z volilno pravico.
Dajte se ustavit.
O Sloveniji naj odločajo Slovenci, ne Afganistanci, Pakistanci in Somalci ali Hrvati, Srbi in Bosanci...
Zato ker določene stranke dobijo veliko glasov od potomcev izdajalcev, ki so po koncu druge svetovne vojne pobegnili v Južno Ameriko.
Vsi polnoletni slovenski državljani imajo volilno pravico. Če imajo ti ljudje slovensko državljanstvo, imajo tudi volilno pravico.
imajo, ampak ali je ot prav...
Ne poznam nikogar takega poznam pa veliko ljudi !