Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Plačilo za neopredeljene fizioterapije kot samoplačnik

517 OGLEDOV 14 KOMENTARJEV

Pozdrav

Vladi predlagam da uvede tako rečeno kazen za tiste ki ne prihajajo na fizioterapijo v terme ali druge pooblaščene prostore. Velikokrat sem že opazil, da se med obiskom terapij v naravnih zdraviliščih posamezniki ne udeležijo dodeljenih terapij, preprosto ne pridejo. Pri poizvedovanju v enemu od naravnih zdravilišč sem prišel do spoznanja da veliko ljudi preko osebnega zdravnik dobi delovni nalog za terapije a se jih ne udeležijo.

S tem povzročajo nepotrebne čakalne vrste, nepotrebne dodatne procese ki so obvezni za dodelitev ustreznih terapij ( predhodni pogovori, posvet in nato dodelitev datuma začetka le teh). Kot sem uspel ugotoviti, ter tudi informacije iz strani zaposlenih se enake s tem si velika večina vzame 8 do 10 dni bolniškega staleža, kateri gre v breme delodajalca, čeprav posameznik sploh ni imel namena hoditi na terapije in niti ne obiskuje terapij. Torej tukaj govorimo o dvojnih straških tako delodajalskih in davkoplačevalskih, kateri so popolnoma neupravičeni, saj kot vemo zdravilišča račun izdajo, delodajalec pa more plačati "bolniško odsotnost". V primeru ko zaradi zdravstvenih razlogov posamezniki ne morejo na dodeljene terapije, ter obvestijo predčasno je opravičeno.

Zato vladi predlagam da se uvede takoimenovana klavzula da posamezniki sami plačajo za termine ki jih niso obiskali, ter da niso upravičeni do bolniškega nadomestila saj gre za v naprej pripravljen plan odsotnosti iz dela!!!! Kot potrditev opravljenih terapije pa naj se šteje terapevtsko poročilo katerega dobiš po opravljenih terapijah ali potrdilo zdravilišča da si terapije v celoti opravil.

32 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M MATJAž 17 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 4. 2024

Odziv Ministrstva za zdravje

Na Ministrstvu za zdravje pripravljamo nov protokol za urejanje čakalnih seznamov, ki bo zajel vse od vstopne točke naročanja do opravičila, če nekdo ne pride na termin, ki ga ima rezerviranega. Namen protokola je odpraviti pomanjkljivosti v obravnavi čakajočih pacientov in izboljšati dostopnost za bolnike.

Spremembe vključujejo tudi novo metodologijo za določanje okvirnih terminov, s poudarkom na obveščanju pacientov preko kratkih mobilnih sporočil, elektronske in navadne pošte. Protokol zaenkrat predvideva, da bo pacient moral dodeljeni termin obiska aktivno potrditi ali zavrniti. Če tega ne bo storil dva delovna dneva pred terminom, se bo termin sprostil. Če bo želel pacient nov ustrezen termin glede na prioriteto napotnice, se bo moral za neudeležbo izvajalcu opravičiti v roku treh delovnih dni po terminu, sicer bo izgubil mesto na čakalnem seznamu. Kateri objektivni razlogi za opravičilo bodo veljali kot sprejemljivi, bo določil minister, pristojen za zdravje. Bolniki bodo torej morali sprejeti večjo odgovornost in se terminov, na katere so naročeni, v veliki meri držati.

Protokol zaenkrat sicer ne predvideva denarnih sankcijami za osebe, ki ne pridejo na svoj termin. Strinjamo se, da bi pacienti morali imeti tudi določeno odgovornost, a trenutno načrtujemo predvsem izobraževanje in ozaveščanje v tej smeri, saj menimo, da je pozitivna spodbuda boljša od negativne in vodi k trajnejši spremembi vedenja. Na ministrstvu si želimo, da bi se pacienti začeli zavedati tudi svojih odgovornosti, ne le pravic, a to želimo doseči na mehak način.

Komentarji




  • F Ferenc

    Finančna uprava je lani skupaj pobrala za 22,5 milijarde evrov davkov, kar je 7 % več kot v letu 2022 in kar 17,2 % več kot leta 2021. Lani smo skupaj plačali za 3,3 milijarde evrov več davkov kot pred tremi leti. Zato je na mestu vprašanje, ali so javne storitve zato boljše ali slabše in ali živimo na splošno bolje?

    Po zdravi kmečki pameti bi za več denarja morali dobiti več, ampak ko gre za državo, očitno ni tako. Temeljne funkcije države so varnost, zagotavljanje ustreznega zdravstvenega in socialnega sistema ter osnovne infrastrukture za življenje.

    Za zdravstveni sistem postaja vse bolj očitno, da deluje dobro, dokler resno ne zboliš. Ministrstvo za zdravje je namesto konkretnih ukrepov, s katerimi bi znižalo čakalne dobe, povišalo dopustno čakalno dobo za napotitve pod zelo hitro iz 14 na 30 dni. V celjski bolnišnici so odpoved dali še trije radiologi. To sta samo dva primera iz zadnjih dni, ki kažeta, da gredo stvari na slabše oziroma da javni zdravstveni sistem kljub več pobranemu denarju ne deluje boljše.

    (vir: www.slovenskenovice.si/kolumne/komentar-mateja-lahovnika-vec-davkov-za-slabse-storitve/)

  • F Ferenc

    Od: Marjan Sušelj (EXT)

    Datum: četrtek, 18. julij 2024

    Zadeva: Fwd: Ureditev katastrofalnih čakalnih dob za fizioterapijo - FTH

    Pozdravljeni

    Problematika FTH je večplastna, pritožbe zaradi (pre)dolgih čakalnih vrst pa so pogosto tudi na mizi zastopnika pacientovih pravic.

    Naj opozorim, da sta MZ in Vlada že ukrepala s spremembo Uredbe (Dogovora) 2024, tako da so spet vse FTH plačane količinsko neomejeno in s širitvijo mreže za več kot 64 timov - glejte junijsko spremembo_uredbe_uradni_list_7.6.2024.pdf (zzzs.si) . O tem sicer TV tednik ni poročal, ker je bilo kot vem snemanje že aprila.

    Upam, da se bo s širitvijo programov FTH stanje vsaj nekoliko izboljšalo .

    S pozdravi

    Marjan Sušelj, univ. dipl. psih.

    zastopnik pacientovih pravic

    Nacionalni inštitut za javno zdravje

    Zaloška cesta 29

    1000 Ljubljana

    Telefon: 01 542 32 85 / 051 213 242

    marjan.suselj.ext@gov.si

    Uradne ure:

    - sreda od 14:30 ure do 19:30 ure

    - četrtek od 7:00 ure do 14.00 ure

  • F Ferenc

    To, da zadeve delujejo, kot bi morale, pa bi morala biti odgovornost sistema; konec koncev plačujemo za zdravstveni sistem, ki bi moral delovati, bolnik pa dobiti, kar mu po ZZZS pripada in za kar se vsak mesec ne odvede malo denarja

  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Zadeve ni primerno gledati črno-belo, saj nekaterim storimo krivico. Drži namreč oboje kar navajate. - Nekateri izostajajo neupravičeno in nekateri upravičeno.

    Zato je potrebno zadevo dobro premisliti.

    Ena od rešitev se že dolgo izvaja, to je, da smo pacienti prek SMS ali e-pošte enkrat ali dvakrat pred terminom obveščeni glede termina in možnostjo spremembe ali odklona termina.

    Vsekakor pa je dobro najprej pomisliti na tiste, ki se zares ne morejo udeležiti, upravičeno, da jim je bi življenja otežili še bolj.

    Celotna zadeva je predvsem posledica, a vzrok za problem je dejansko neurejeno zdravstvo.

    • M MATJAž

      če gre za opravičeno stanje katero ne omogoča izvedbo sem lepo napisal da v teh primerih to ne velja, ko pa gre za take ki se hitro opazi da je namensko pa naj breme nosijo sami

  • j johi

    Ko sam nisem šel na terapijo zaradi tega ker nisem bil sposoben niti od hiše so tam vzeli drugega. Če pa so terapevti leni in raje čakajo v prazno kot bi vzeli naslednjega pa ni problem v izostajanju.

    Samo malo organizacije, nekdo ki je malo dispečer bi to zlahka uredil.

    • M MATJAž

      Nikakor ne gre za lenost terapevtov, to so vaši izgovori ali videnja. Verjamem da ste lahko slabi, a če ste bili res tok slabi in imate opravičen razlog da ne morete, vam terapije tudi prestavijo. Če pa imate terapije ob določeni uri in veste da potrebujete več časa da pridete do mesta kjer se terapije izvajajo potem greste od doma tok prej na pa zadnjo minuto. Sam sem se z javnim prevozom vozil tudi uro prej pa sem raje čakal ker sem želel da opravim za svoje dobro.

    • D Drzavljanka

      @johl: pa si javil, da ne moreš od hiše in da te ne bo? Ker če nisi - kako so vedeli, da imajo prost termin, da lahko vzamejo naslednjega?

  • F Ferenc

    predlagam.vladi.si/predlog/11664

    Če moraš na fiziatrični pregled ali fizioterapevtsko obravnavo, ti čakalno dobo določi stopnja nujnosti in pa vzrok napotitve napotnice/delovnega naloga. Ko prideš do fiziatra, te ta lahko pod stopnjo nujnosti »hitro«, naroči čez 3-5 mesecev (primer s Ptuja). Če pa imaš pod zelo hitro (kar je nov ukrep), te enostavno sploh ne more naročiti!! Nov predpis namreč določa, da se tak primer mora obravnavat v 14 dneh, v tem obdobju pa so mesta prepolna. Podobna situacija te doleti, če si napoten direktno na fizioterapijo, vendar je tam čakalna doba odvisna od izbrane lokacije prijave.

    Trenutno stanje glede čakalnih dob za fizioterapijo je katastrofalno; s stopnjo nujnosti lahko zdravniki naročajo le nekaj diagnoz (stanje po nedavni operaciji, stanje po poškodbi, po pasavcu), ostalo hitro; pomeni FTH nekje novembra; naš zdravstveni sistem žal ne pokriva iz OZZ nekaterih oblik fizioterapije; nekatere storitve so brez potrebe v breme ZZZS, saj niso nikjer v svetu, nekatere pa so malodane povsod v breme javnega zdravstva, pri nas pa so plačljive.

    Pristojnemu Ministrstvu za zdravje in ZZZS predlagam NUJNO ureditev sedanjih katastrofalnih razmer na področju FTH.

  • D DaNamBoBolje

    Ste mogoče pomislili, da udeleženci terapij, na te čakajo tako dolgo, da bolečina že mine. Ali si lahko mislite, da si tisti, ki lahko, da ne bi bili trajni invalidi, terapije plačajo raje sami takrat, ko jih potrebujejo?

    Mogoče pa ti, ki jih želite kaunovati, niso pravi naslov krivca, ZZZZ namreč določi letno kvoto pa četudi je kapacitet dovolj.

    • D Drzavljanka

      Tudi to se verjetno kdaj zgodi. Ampak kot odgovorni odrasli naj bo vsak toliko zrel, da naj potem odpove termine na katere ne bo šel. In če bi mogoče kdo pred njim to naredil, potem bi tudi on mogoče prišel na vrsto hitreje. Ne pa da so termini kao zasedeni, ljudje pa ne pridejo.

    • Ikona uporabnika Erazem Lipovina Erazem Lipovina

      V takem primeru odjaviš termin, zato da ga lahko dobi kdo drug.