29. 3. 2024
Odziv Ministrstva za zdravje
Pravico do nadomestila za čas zadržanosti od dela zaradi začasne nezmožnosti za delo urejata Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) in Zakon o zdravstvenem varstvu in o zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ) ter Zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin (ZIUZDS). ZZVZZ in ZIUZDS urejata postopek in višino povračila nadomestila za čas odsotnosti z dela zaradi bolezni, in sicer takrat, ko se slednje izplačuje v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, to je od 31. delovnega dne odsotnosti zavarovanca. Šele od 31. delovnega dne zadržanosti dalje je torej plačnik nadomestila med začasno zadržanostjo od dela Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (33. člen ZIUZDS). Pred tem, v skladu s 137. členom ZDR-1, do 30 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela izplačuje nadomestilo plače delavcu delodajalec iz lastnih sredstev.
Posebnost s. p., kot tudi drugih samozaposlenih oseb, je, da nastopajo kot delavec in delodajalec v enem. Za s. p. kot tudi za druge pravne osebe, ki so ustanovljene po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1), namreč velja, da nastopajo navzven kot delodajalci. Glede na ZGD-1 so bili ustanovljeni z namenom opravljanja pridobitne dejavnosti kot svoje izključne dejavnosti, pri čemer se kot pridobitna dejavnost glede na drugi odstavek 3. člena ZGD-1 šteje dejavnost, ki se opravlja na trgu zaradi pridobivanja dobička. Zato se za s. p. uporabljajo določbe 137. člena ZDR-1 tudi glede dolžnosti samozaposlenega kot delodajalca, to je breme nadomestila do 30 delovnih dni.
V zvezi s stopnjami plačevanja prispevkov pa je treba pojasniti, da je prispevna stopnja za zdravstveno zavarovanje določena v 11. členu Zakona o prispevkih za socialno varnost (ZPSV), in sicer:
- za poškodbo izven dela in bolezen zavarovanec 6,36% in delodajalec 6,56% ter
- za poškodbo pri delu in poklicno bolezen delodajalec 0,53%.
Kot je že bilo pojasnjeno zgoraj, s. p. nastopa v funkciji delavca in delodajalca, zato mora pokriti prispevke obeh, tako zavarovanca kot tudi delodajalca. Treba je poudariti, da se stopnja prispevka zavarovanca ne razlikuje glede na njegov zaposlitveni status (zaposlen ali samozaposlen).
Menimo, da bi zagotovilo izplačila nadomestila v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja za samozaposlene tudi za prvih 30 delovnih dni zadržanosti od dela povzročilo neenakost, saj bi bilo tako samozaposlenim zagotovljeno več pravic v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja kot ostalim udeležencem na trgu dela. Skladno z veljavno zakonodajo je zagotovljena enakost, saj se nadomestilo za čas odsotnosti z dela zaradi bolezni za prvih 30 delovnih dni ne zagotavlja v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja ne za delavce v delovnem razmerju, kot tudi ne za samozaposlene.
V skladu z ustavnim načelom svobodne gospodarske pobude je odločitev vsakega posameznika, na kakšen način bo opravljal dejavnost oziroma poklic, ali se bo zaposlil oziroma samozaposlil. Različni statusi imajo prednosti (na davčnem področju na primer status samozaposlenih v kulturi omogoča možnost, da socialne prispevke plačuje država) in slabosti, ki vplivajo na odločitev posameznika o pravnoorganizacijski obliki opravljanja pridobitne dejavnosti.
Za s.p.-je pa sploh ni rešeno za primer, da ima medicina težavo postaviti diagnozo in čakanje na preglede po pol leta, leto in več, medtem pa s.p. ni sploh sposoben opravljati dela - za komisijo je v tem primeru očitno dovolj zdrav, da mu sploh ne odobri polno plačane bolniške in bi moral delati (beri: plačevati davke), čeprav je lahko tudi na pol mrtev (dobesedno). Potem se pa dogajajo bizarnosti, da komisija pošlje odločbo, da s.p.-ju ni nič posebnega in da se mora 'vrniti na delo', odločba pa pride na dom isti dan, ko temu s.p.-ju punktirajo glavo zaradi agresivnega raka (tumorja v glavi) in celo ta s.p. umre po treh mesecih po tem, ko mu je komisija odbila bolniško in naj bi celo plačeval polne davke za s.p. Marsikateremu takšnemu s.p.-ju ne preostane drugega, kot da s.p. zapre in gre na socialno podporo (v primeru, da je bil v resnici prekarec ali začetnik v svojem poslu in še ni dosegel stabilnega poslovanja).
Spoštovani, odlično, da ste opozorili na rasizem. MOrda ga bo dr. Golob razumel, nižje pa temu sorazmerno manj. Morda ga ne bo niti on. Mala in mikro podjetja so specifična po tem, da delajo dodano vrednost, ki osnova zaslužka in plačila prispevkov samo če zaposleni lahko dela. Primeri, ko ne dela in posel od prej teče so redka.
Specifika, da se iz naslova sp ja ali doo ja krije bolniška do 20 dni je previsoka, realnejše bi bilo do 10 dni.
Tukaj gre za plačo samozaposlenega na bolniški nad 20 dni.
zavezanec.zzzs.si/nadomestilo-place-med-zacasno-zadrzanostjo-od-dela/uveljavljanje-pravice-do-nadomestila-samostojnih-zavezancev
Tukaj pa za prispevke po 21 dneh bolniške.
data.si/blog/bolniska-odsotnost-za-samostojne-podjetnike/
Predlog se nanaša na bolniške krajše od 20 dni.
S.P. oziroma samostojni podjetnik je vrsta zaposlitve pri kateri je oseba samo svoje podjetje.
S tem naj oseba ne bi presegala več kot 80% premoženja od istega naročinka, drugače je S.P. "ekonomsko odvisna oseba" in lahko uveljavi poseben status, ki pa ne vem če karkoli sploh prinese, v praksi sem že imel zaposlitev za nedoločen čas preko S.P.-ja in po slabih odnosih in razidu z nekim družinskim podjetjem sem jih skušal prijaviti po raznih tržnih in inšpektoratih za delo ampak nobenemu od njih ni bilo mar da bi sankcionirali podjetje, ki je malo nad minimalcem izplačevalo vse svoje S.P.jevce, ki so v resnici bili redno zaposleni samo brez benefita bolniške.
Meni se zdi smiselno da S.P. ki ne doživi konverzije svoje plače iz bruto bruto v bruto in potem v neto dobi več denarja na račun za isto ceno storitev, ki bi jih opravljal sicer, s tem pa pride ta rizik da je potrebno ta denar dati na stran saj bolniška pomeni popolna izguba prihodka, to je negativna lastnost tovrstne organizacije, pozitivna je pa da hipotetično bi lahko delal za več naročnikov, postavljal svoje pogoje in cene, in dejansko deloval kot podjetje kljub temu da se gre le za posameznika, razen če ta presega določeno količino prihodkov (normiranje ipd).
ampak prispevki so namenjeni ravno temu, da imate zagotovljeno plačo v 80%. torej začaran krog.
Bolj me iritira, trditev v DZ in DS, da sedaj delodajalec nosi breme 20 dni.!? Ti ljudje, ki dajejo veto in se šopirijo na tem področju, ne vedo ali pa so za časom. Podjetniki že 30 let nosimo breme zaposlenega na bolniški 30 delovnih dni in ne dvajset kar je zdaj postala fama.
Ali pa to velja samo za male podjetnike drugi pa imajo privilegij???
Naj mi nekdo dokaže, da je sedaj nadomestilo le 20 dni v breme delodajalca, potem pa še od kdaj je tako?!
Tudi pri obračunu plač imate boleznine "v breme delodajalca do 30 dni" in potem nad 30 dni v breme ZZZS, kdo se tu norčuje?
Kako leto je ta zakon da je 20 dni v breme delodajalca. Nisem prepričan, mislim pa da ga je uzakonila Janševa vlada. Zdaj pa prestavljajo nazaj na 30 dni.
Kot drugo ne razumem trditve ampak prispevki so namenjeni ravno temu, da imate zagotovljeno plačo v 80%. torej začaran krog. Sp-ji nimajo plače, če si bolan in ležiš doma, boš pač brez prihodkov tisti mesec, ker nisi sposoben delat. In bi bilo prav da država tako kot zaposlenim omogoči, da se vsaj prispevki plačajo v npr. 80% za čas bolniške.
obstaja možnost tudi za s.p. da si izplačujejo plačo, ampak ko si zdrav ti to ni v interesu, ker lažje koristiš prihodke neomejeno. Menim, da vsak pameten s.p., naredi nekaj rezerve za tovrstne primere, razen ko gre za dolgotrajne primere. Saj ni smiselno, da živiš iz rok v usta, če pa si normiranec, imaš ponavadi še druge prihodke, ...
Sp si NE more izplačevati plače. Te možnosti ni. Ne obstaja. Kar zaslužiš je tvoja plača.
nimate prav. sp si lahko izplačuje, kar hoče - in to poimenuje kakor hoče - lahko tudi plača...
Jao, jao....za namene zakona in banke se to ne šteje kot plača. mešate banane in hruške.
od česa pa se plačuje prispevke, če ni plače, saj je formula za prispevke iz bruta in na bruto, razen, če? je pavšal, kaj potem takem pričakujete? 80% na pavšal?
Prispevke se plačuje glede na to kakšen dobiček si imel lansko leto. Obstaja določena formula po kateri se izračuna višina prispevkov glede na tvoj doseženi dobiček in na podlagi tega potem plačuješ celo leto iste prispevke. Ko oddaš novo bilanco, se ti prispevke za eno leto preračunajo na novo višino.
S tem da če zaslužiš manj od minimalca, moraš vseeno plačevati minimalne prispevke in ti nihče nič ne “doplača” do minimalne plače.
no verjetno se pa da nenormalno veliko stroškov izkazat, pa če tudi to niso.
S.p. nima zagotovljene plače 80% - to velja za zaposlene , ne pa tudi za samozaposlene.
Če je samozaposleni na bolniški ne zasluži nič, plača pa prispevke kot da bi normalno delal in to velja za celo obdobje, ki je v breme delodajalca. S.p.-ji zato manjših bolniških niti ne pišejo, ker je pač brez razlike.
zavarovanec.zzzs.si/wps/portal/portali/azos/nadomestila/nadom_place
zavezanec.zzzs.si/nadomestilo-place-med-zacasno-zadrzanostjo-od-dela/uveljavljanje-pravice-do-nadomestila-samostojnih-zavezancev