Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Delo v gostinstvu (omejevanje dela strokivno neusposobljenim osebam)

419 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

V Srbiji kjer se trenutno nahajam so uvedli zakon, da v gostinstvu lahko delajo samo osebe, ki imajo gostinsko šolo ali opravljen tečaj NPK za kuharja ali natakarja. Ta zakon se mi zdi super in bi ga morali vpeljati tudi v Sloveniji.

Zakaj?

1. Osebe, ki imajo gostinski izobrazbo, ne pridejo do zaposlitve, ker so cenejši študenti in nešolani ljudje. Primer sem naprimer jaz. Vsak raje vzame postavno punco, ki nima 4 razrede OŠ.

2. S stališča higiene in HACCP je neustrezno izobražen delavec nevarnejši za goste gostinskega obrata. Vem iz izkušenj dela v kuhinjah po restavracijah. Kjer sr večinoma drla k da se kuha za svinje.

3. Omejevanje izkoriščanja študentov, ki jih delodajalci ne plačujejo in menjajo ves čas. Tako nimajo potrebe truditi se zadržati delavce. Žrtev je veliko, na študentskih servisih.

4. Povečala bi se plača vsem zaposlenim v gostinstvu, ker bi delodajalaci težje prišli do delavca.

5. Država bi imela dodaten zaslužek od NPK usposabljanja. Kar pomeni da bi vsak delodajalec raje vzel šolanega človeka, kot da plačuje usposabljanje.

Podprite predlog, ker je to zelo dober predlog!

25 glasov

14 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P PrimKr 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 9. 2024

Odziv Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport

Vprašanja se nanašajo na zaposlovanje in deregulacijo poklicev, zato sodijo v pristojnost Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Zakon o gostinstvu (Ur. list RS, 93/07 – UPB, 26/14 – Zkmet-1B in 52/16) ne vsebuje določb o regulaciji poklica, morebitne spremembe tudi v prihodnje niso predvidene.

Evropska unija si prizadeva za deregulacijo poklicev, ki niso nevarni za življenja ljudi. V primeru regulacije bi se deficit kadra s področja gostinstva zagotovo povečal, saj se že sedaj soočajo s kadrovskimi težavami, čeprav lahko zaposlijo kogarkoli, ki bi bil delodajalcu primeren.
 

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Zakon o delovnih razmerjih[1] (v nadaljnjem besedilu: ZDR-1) je osrednji zakon s področja delovnega prava, ki ureja individualna delovna razmerja. Kot splošno delovnopraven predpis v svojem jedru ureja pogodbo o zaposlitvi, pravice, obveznosti in odgovornosti iz delovnega razmerja, varstvo nekaterih kategorij delavcev, uveljavljanje in varstvo pravic, obveznosti in odgovornosti iz delovnega razmerja ter delovanje in varstvo sindikalnih zaupnikov. V okviru posebnih določb pa obravnava položaj napotenih delavcev, delo otrok, dijakov in študentov ter ekonomsko odvisnih oseb.

ZDR-1 določa, da mora delavec, ki sklene pogodbo o zaposlitvi, izpolnjevati predpisane, s kolektivno pogodbo ali splošnim aktom določene oziroma s strani delodajalca zahtevane in objavljene pogoje za opravljanje dela (prvi odstavek 22. člena). Edino, kar ZDR-1 izrecno določa kot pogoj, je splošna sposobnost za sklenitev pogodbe o zaposlitvi, ki znaša 15 let. Vsi ostali pogoji (kot npr. smer in stopnja izobrazbe) pa so vezani na potrebe delovnega mesta. Delodajalec je dolžan s splošnim aktom določiti pogoje za opravljanje dela na posameznem delovnem mestu oziroma za vrsto dela, pri čemer ta obveznost za manjše delodajalce ne velja (2. odstavek 22. člena ZDR-1). Pogoji za opravljanje dela so lahko določeni tudi z drugimi predpisi kot npr. v zakonu ali kolektivni pogodbi. Iz navedenega sledi, da splošna delovnopravna ureditev ne določa pogojev za zaposlovanje na posameznih področjih oziroma vrstah dela, temveč se to ureja s področnimi zakoni (ki so v pristojnosti posameznih ministrstev) oziroma kolektivnimi pogodbami.

V zvezi z navedeno temo dodajamo še, da je bilo v letu 2015 v Preambuli Priporočila Sveta v zvezi z nacionalnim programom reform Slovenije za leto 2015 in mnenja Sveta o programu  Slovenije za stabilnost za leto 2015 (COM(2015) 273 final[2]) v 14 točki med drugim zapisano: »Število reguliranih poklicev se je zmanjšalo s 323 na 242, vendar je še vedno veliko.«.

Glede na vse navedeno menimo, da predlogu po spremembah na tem področju ni slediti.

 

[1] Uradni list RS, št. 21/13, 78/13 – popr., 47/15 – ZZSDT, 33/16 – PZ-F, 52/16, 15/17 – odl. US, 22/19 – ZPosS, 81/19, 203/20 – ZIUPOPDVE, 119/21 – ZČmIS-A, 202/21 – odl. US, 15/22, 54/22 – ZUPŠ-1, 114/23 in 136/23 – ZIUZDS

[2] Dostopen na povezavi: https://commission.europa.eu/document/download/b8af4f60-a844-4c6b-960e-16ecd9a7218a_sl?filename=csr2015_slovenia_sl.pdf

Komentarji