S.P, ki je atipični zavezanec za DDV naj odda obračun DDV le v mesecih, ko dejansko posluje z državami EU
Vladi predlagam, naj spremeni zakonodajo tako, da bo s.p., ki je atipični zavezanec za DDV, lahko oddal obračun DDV le v tistih mesecih, ko je dejansko izstavil kakšen račun znotraj EU, ne pa da mora oddajati "prazne" obračune. To je povsem odvečna birokracija.
Trenutno je tako, da mora s.p., ko je atipični zavezanec za DDV, oddajati obrazec vsak mesec, četudi ni posloval s podjetji zunaj Slovenije, a znotraj EU. To pomeni dodatno, nepotrebno obremenitev. Kdor ima računovodjo in je atipični zavezanec za DDV, običajno za računovodstvo plačuje več, ker to za računovodjo pomeni dodatno vsakomesečno papirologijo. To pomeni, da se s.p.-ju pogosto ne splača znotraj EU iskati enkratnih, občasnih poslov manjše vrednosti, ker ima s tem samo strošek.
Glede na zelo slabo podporo mojemu predlogu kaže, da sem ena redkih v naši državi, ki ima težavo s tem ... Očitno večina espejev s podjetji iz ostalih držav EU dela bodisi ogromno in jih dodatni strošek ne moti bodisi sploh ne in zato tega statusa sploh ne poznajo. Meni pa to, da mora moja računovodkinja vsak mesec oddajati "prazne" obrazce za obračun DDV, čeprav samo recimo dvakrat ali trikrat letno delam za podjetje iz EU, predstavlja precej nadležno birokratsko in finančno oviro.
Naj pojasnim še, da večina podjetij/naročnikov iz EU že v fazi iskanja ponudnika storitve preveri, ali ima ta ponudnik urejen status zavezanca za DDV za poslovanje s tujino. Torej moraš imeti urejen status, preden se sploh lahko prijaviš kot ponudnik storitev, pa še potem ni nobenega zagotovila, da boš dejansko izbran. Takšna ureditev ne spodbuja ravno iskanja novih naročnikov znotraj EU, če nek s.p. ni že dodobra utečen in nima že sicer na razpolago dovolj sredstev.
Dober predlog.
SP-ji so s plačilom obveznega davka naglede na višino zaslužka nepravično prizadeti. Če nič ne dobiš, tudi ne moreš plačati.
Seveda pa je razlika med SP-ji, ki imajo zaposlene in ne zgolj nosilca dejavnosti. Kdor zaposlenih ne more ustrezno plačati, je bolje, da podjetje zapre ali dela v podjetju samo sam. Kadar dela zgolj sam, je zaposlen le sam, pa naj plača davek glede na višino prihodka oz. dobička. Če dobička ni, naj davka ne plača. V takem primeru se mu tudi ne upošteva delovna doba in druge ugodnosti, ki jih s plačevanjem davka posameznik pridobi.
Preveč je podjetij "za vsako ceno". A tista, ki so in deli imajo, naj se jih pravično obdavči, ne pa vsa skoraj enako, neglede na to koliko profita imajo.
To je sicer povsem druga zgodba, plačilo prispevkov od prenizkih ali celo neobstoječih prihodkov … V predlogu pišem o oddaji obračuna DDV kot atipični davčni zavezanec. Ta status moraš imeti, da lahko delaš s podjetji znotraj EU, takrat ko v Sloveniji še ne dosegaš praga za vstop v sistem DDV. In čeprav s podjetji znotraj EU delaš morda le 3x na leto, moraš obračun (torej za NIČ obračunanega DDV) oddati vsak mesec. To pa običajno pomeni višje stroške za računovodske storitve.
Konkreten primer: enkrat na 4 mesece imaš na primer 50 evrov prometa znotraj EU s svojimi storitvami, obračun DDV moraš oddati vsak mesec in računovodja ti recimo zaradi tega za 10 evrov zviša ceno svoje storitve. Realno imaš torej ti od teh 150 evrov prihodkov na koncu 30 evrov, računovodja pa 120 evrov. In nazadnje ugotoviš, da se ti s tujino ne splača delati majhnih projektov, ki bi morda sčasoma privedli do večjih, če to povečanje ni 100-odstotno zajamčeno že v začetku.
Če se gremo olajšanje pogojev za poslovanje malih podjetnikov, espejev, ki se morajo preživljati na prostem trgu, delajo predvsem z zasebnim sektorjem in se v teh časih komaj prebijajo skozi mesec, bi bilo to nujno treba spremeniti.