Fakulteta za gradbeništvo in jaški na cestah
Predlagam vladi oz. Ministrstvu za šolstvo, da Fakulteta za gradbeništvo uvede obvezen predmet: kako narediti jašek poravnan z asfaltom!
Mislim, da ne rabim napisati obrazložitev, zakaj...
Predlagam vladi oz. Ministrstvu za šolstvo, da Fakulteta za gradbeništvo uvede obvezen predmet: kako narediti jašek poravnan z asfaltom!
Mislim, da ne rabim napisati obrazložitev, zakaj...
Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.
Ravnost voznih površin pomembno vpliva na udobno vožnjo in prometno varnost ter tudi na sama vozna sredstva. Ne glede na navedeno pa zagotavljanje kvalitetne izvedbe del na omenjenem področju ne more biti predmet visokošolskega programa Fakultete za gradbeništvo in geodezijo, temveč samega procesa izvedbe del, ki se mora zagotavljati s strani izvajalcev gradbenih del, ter nadzirati s strani gradbenega nadzora in inšpekcijskih služb.
Odločilni vpliv imajo izvajalci del, ne predpis.
Aha! Torej učenje ob delu ?
Pa tudi projektiranje cest naj bo predmet na fakulteti za gradbenistvo... ocitno sedaj ni...zakaj ne bi bile ceste sprojektirane z muldama na obeh straneh.?? vecina cest se unicuje tako , da jih ob robovih spodjeda voda , posledicno se lomi asfalt.
predlagam tudi, da vsak projektant in njegov profesor lastnorocno z lopato in samokolnico popravita kar sta sprojektirala , seveda za svoj denar.
Malo za nasmejat samo na žalost še kako resnično, mislim da ni problem v projektantih ampak izvajalcih in predvsem nadzornikih. Na koncu nekdo vedno podpiše da je zadeva vredu in tega je treba kaznovat če ni. Mogoče bi tu k predlogu dodal da se jaški gradijo po sredini vozišča in ne pod kolotekom kot to radi počno in seveda poleg tega še previsok jašek naredijo da potem bolj skače avto kot je prej ko je bila cesta poškodovana.
Osnovni namen ceste je omogočanje nemotenega in varnega prometa, v cestno telo vgrajena druga infrastruktura pa te osnovne funkcije ne bi smela motiti. Pokrovi druge infrastrukture bi morali biti kolikor je mogoče izven cestišča in pokrov v kolikor se nahaja na vozišču projektiran in izveden tako, da je ves čas poravnan s cestiščem. Posebej še v naselju. In takšnih, z jaški obremenjenih cest je v Sloveniji ogromno. Očitno je, da projektanti tudi ne upoštevajo znanja končnih izvajalcev, kateri so še pod domačijskim nadzorom, pregleda investitorja po poteku garancije pa tako nihče ne izvaja. Nenazadnje koga briga davkoplačevalski denar. Ne samo jaški tudi cestišča se posedajo, jaški, ki imajo drugačno temeljenje pa po svoje, in rezultat je tukaj, posebej ker se ne izvaja ustrezno utrjevanje tal po predvidenih fazah. Kakorkoli vsi udeleženci so enako odgovorni in vse izobražujejo gradbene fakultete. Tako je mnenje ministrstva popolnoma zmotno, projektiranje mora namreč upoštevati vse faze izgradnje cest in obvladovanje njihovega nemotenega delovanja. Gre dejansko za pravo znanost, ki zajema tudi izgradnjo objektov, kot so na primer mostovi, v kateri smo Slovenci v tem delu sveta vodilni in ni nemogoče, da bi obvladali tudi kar predlaga predlog, ki je v celoti upravičen..
Vljudno prosim, komentiraj tudi za spodnje predloge če se ti zdijo zanimivi
1 - Enotni državni virtualni center
predlagam.vladi.si/predlog/17528
2 - Slovenski brezdomci - enotni reguliran sistem
predlagam.vladi.si/predlog/17529
3 - Široka agencija članov za nadzor medijskega pisanja
predlagam.vladi.si/predlog/17530
Da jašek štrli iz asfalta in upravljalec cest tega ne sanira je posledica zakonodaje, ki nadzornikom in direktorjem teh organov omogoča, da se pasejo. Problem izrinjenja asfalta s tvornimi vozili recimo nadvoz nad južno obvoznico za smer Trnovo-Center se ne sanira tudi, ko je visok 10 cm. Rezkanje je stvar pol ure dela. Polivanje z mrzlo vodo v kritičnih dneh poleti to prepreči. Asfaltna prevleka z ustreznimi diletacijami pa za stalno.
Uporabniki cest priti državi, njenim institucijam nimamo nikakršne zaščite ali skupnega zagovornika pravic. OD litra goriva gre v proračun mislim da 54%, davki, prispevki, cestnine. Dars je car.
Glede razlik med pokrovi kanalov in asfaltom, posedki cestišča niso enaki posedkom meteoorne kalizacije, če stvar ni pravilno utrjena v času gradnje, se to vidi kasneje. Tehnično rešitev, ki omogoča, da so pokrovi stalno v višini asfalta cestna podjetja ne uporabljajo, ker je ne poznajo.
Stroške kanala poveča a v primerjavi z vsemi je to malo manj kot zanemarljivo.
Predlog je odličen, a glavnina tistih, ki dejansko asfaltirajo in opravljajo druga težaška cestna/gradbena dela, ne gre na univerzo.
Torej so po vaše arhitekti in njihova papirologija, ki jo sproducirajo ob gradnji hiše, sami sebi namen, saj hiše večinoma gradijo priučeni zidarji?
Bravo, polepšali ste mi jutro
Menim, da pobuda - sicer nekoliko humoristično - pravilno izkazuje stanje na cestah, kar je posledica malomarnosti in ne znanstvene razprave.
Vseeno pobudo podpiram.
Ni izvedljivo oz. ni ekonomsko upravičeno, ker se bo cestišče vedno bolj pogreznilo, kot pa jašek.
Pokrov ni pritrjen na jašek, ampak na svoj temelj nekaj cm nad jaškom, zato se poseda tako kot cesta.
In naj bodo jaški blizu sredine cestišča, da se sploh ne vozi po njih.
Bravo...in povsem nove trase direkt na kolesnico.
Morda za vozila do 3 t to ni problem, ampak avtobusi in kamioni četudi samo dostavni delajo na tem področju havarijo. Posledično je to na odsekih ki so v ovinkih izredno nevarno, saj ponekod par let po prenovi štrlijo jaški tudi do 5cm, nad cestišče.