30. 1. 2024
Odziv Ministrstva za finance
Sistem obdavčitve dohodkov pravnih oseb ureja Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (Uradni list RS, št. št. 117/06 in naslednji; v nadaljnjem besedilu: ZDDPO-2), v skladu s katerim je, po splošnem načelu ugotavljanja davčne osnove od dohodkov pravnih oseb, osnova za davek rezidenta in poslovne enote nerezidenta (za dejavnost oziroma posle nerezidenta v poslovni enoti ali prek poslovne enote v Sloveniji) dobiček, ugotovljen kot presežek prihodkov nad odhodki, ki jih določa ta zakon.
Pri določanju prihodkov in odhodkov se upoštevajo prihodki in odhodki, ugotovljeni v izkazu poslovnega izida oziroma letnem poročilu, ki ustreza izkazu poslovnega izida, z določenimi posebnostmi oziroma prilagoditvami na strani prihodkov in odhodkov, ki jih določa ZDDPO-2. Plače, druga izplačila v zvezi z zaposlitvijo ter nadomestila plače za čas odsotnosti z dela delavcev se priznajo kot odhodek v obračunanem znesku (poslovodnih delavcev, prokuristov in delavcev s posebnimi pooblastili pa v obračunanem znesku v skladu z zakonom oziroma s pogodbo o zaposlitvi). Kot odhodek v obračunanem znesku se priznajo tudi druga izplačila v zvezi z zaposlitvijo, kot so npr. regres za letni dopust, jubilejne nagrade, odpravnine ob upokojitvi ter povračila stroškov v zvezi z delom.
Splošna davčna stopnja za davek od dohodkov pravnih oseb znaša 19 odstotkov (oziroma 22 odstotkov od davčne osnove za leta 2024 do 2028 na podlagi Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev - ZORZFS).
Zavezancu, ki ugotavlja davčno osnovo od dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov, ki bo v obračunskem obdobju izplačeval višje plače svojim delavcem, se bodo pri izračunu davčne osnove upoštevali višji odhodki, zaradi česar bo tudi odmerjeni davek od dohodkov pravnih oseb nižji – kar je v skladu s podanim predlogom.
Izpostaviti pa je potrebno tudi, da je po Zakonu o dohodnini (Uradni list RS, št. št. 117/06 in naslednji; v nadaljnjem besedilu: ZDoh-2) davčna osnova od dohodka iz dejavnosti, ki jo opravlja fizična oseba in se davčna osnova od tega dohodka ugotavlja na podlagi dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov, dobiček, ki se ugotovi kot razlika med prihodki in odhodki, doseženimi v zvezi z opravljanjem dejavnosti, pri čemer se za ugotavljanje prihodkov in odhodkov uporabljajo predpisi o obdavčitvi dohodkov pravnih oseb (tj. ZDDPO-2). Ti dohodki se vštevajo v letno davčno osnovo, torej se pri posameznem davčnem zavezancu na letni ravni obdavčujejo sintetično preko progresivnih davčnih stopenj ter ob upoštevanju davčnih olajšav, do katerih je zavezanec upravičen. V primeru, da zavezanec svojim zaposlenim izplačuje nižje plače, bo davčna osnova zavezanca višja, posledično bo progresivno višji tudi odmerjen davek oziroma dohodnina.