11. 12. 2023
Odziv Ministrstva za infrastrrukturo
Prometno ureditev na javnih cestah v Republiki Sloveniji v skladu z 85. členom Zakona o cestah (Uradni list RS, št. 132/22, 140/22 – ZSDH-1A, 29/23 in 78/23 – ZUNPEOVE) odreja upravljavec cest, kar se odraža s postavitvijo ustrezne prometne signalizacije in prometne opreme. Z državnimi cestami upravlja Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo (DRSI), z občinskimi pa posamezne občine.
Vgradnjo oz. postavitev naprav za umirjanje prometa ureja 74. člen Pravilnika o prometni signalizaciji in prometni opremi (Uradni list RS, št. 99/15, 46/17, 59/18, 63/19 in 150/21). Šesti odstavek navedenega člena dopušča vgradnjo naprav, ki selektivno umirjajo promet z dvigovanjem ali spuščanjem dela vozne površine, v kolikor izpolnjujejo predpisane dimenzijske zahteve iz pravilnika oziroma so dimenzionirane v skladu s Tehnično specifikacijo za ceste TSC 03.800:2009 Naprave in ukrepi za umirjanje prometa.
Velika večina območij umirjenega prometa se nahaja na prometnih površinah, ki so v upravljanju občin. Vsaka občina posebej odreja opremo za umirjanje prometa na podlagi kriterijev za izbor naprav in ukrepov iz tehnične specifikacije TSC 03.800:2009 in sicer od blažjih, opozorilnih (optične in zvočne opozorilne naprave) do prisilnih (grbine in ploščadi, zožitve, zamiki osi ceste).
DRSI kot upravljavec državnih cest na postopkovno enak način odreja opremo za umirjanje prometa na delih državnih cest, ki so s prometno signalizacijo označena kot območja umirjenega prometa.
Jaz bi tebe prvega kaznoval ker ne prilagodiš hitrosti prav za prav vsak mesec bi ti odtegoval 350€ ze zaradi tako primitivnega predloga !
Predlog ni prav nič primitiven. Nihče me nima pravice stresati na cesti in uničevati moje vozilo, če vozim po predpisih. Amen.
Problem ležečih policajev je v njihovi izvedbi. Če bi se pri gradnji držali standardnih normativov, bi bili sprejemljivi. Tako so pa uničujoči za avtomobile in neprijetni za potnike. Ker za to skrbijo občine, bi morale razčistiti to problematiko najprej pri sebi. Marsikateri referent bi moral zaradi tega že odleteti. Vsiljuje se tudi vprašanje korupcije izvajacev.
In marsi kdo tudi sedeti !
Pri nas so hitrostne ovire kar povsod - luknje na cestah, ki so zastonj. Potem pa plačujemo še ležeče policaje... S tem, zapravljenim denarjem naj raje postavijo radarje in dosledno kaznujejo divjake, kar je edino pravično.
Ideja odlična ampak Zoki bo spet dal prjatlu za zaslužit, po drugi strani pa ne vem kako bo sistem deloval če se 3 avti vozijo na razdalji cca. 25m.
Edina rešitev omejevanja hitrosti, ki zares deluje in kaznuje selektivno (pravično), je radar. Vse ostale rešitve so zakonsko nesprejemljive. Nihče me nima pravice med vožnjo vznemirjati - uničevati moje vozilo in povzročati bolečine v križu - če vozim pod predpisih.
Pojasnilo Vlade, citiram: "V skladu z določbo 74. člena Pravilnika o prometni signalizaciji in prometni opremi na cestah (Uradni list RS, št. 99/15, 46/17, 59/18, 63/19 in 150/21; v nadaljevanju: Pravilnik) se naprave za umirjanje prometa na vozišču postavljajo na tistih delih cest skozi naselja, kjer z drugimi rešitvami in tehničnimi ukrepi ni mogoče zagotoviti želene hitrosti vozil" (konec citata) preprosto ne drži. Pacientov za volanom preverjeno in dokazano ne umiri nobena hitrostna ovira, kaznuje in spametuje jih edino radar. Prav tako preverjeno in dokazano.
predlagam.vladi.si/predlog/15011
Tudi jaz bi raje radarje kot ležeče policaje. Ne morejo biti toliko dražji, so veliko prijaznejši do normalnih voznikov in njihovih avtomobilov ter za tekoč promet; pa tudi do državnega proračuna - divjaki naj kar plačujejo!
'Pametni' ležeči so gotovo dražji od radarjev in bi jih nameščal kvečjemu na IZvoze avtocest. (Čeprav tudi ti ne bi preprečili, da posebni talenti kar obrnejo v nasprotno smer.)
Ležeče policaje bi bilo potrebno ukinit. Največjo škodo utrpijo ravno tisti ki živijo blizu, ako na avtu kot zaradi nenednega zaviranja ostalih vozil.
Naj dajo raje ali otoke, ki opočasnijo promet, takšna praksa je v večih državah ali pa radarje.
Treba jih še več postavit pred vaše bajte pa še radarje da bo ziher pa vsak mesec obvezno vam ki želite radarje trgati 350 in več €.Že vaše ponašanje in razmišljanje to zahteva.Ležeči policaj pa,prilagodi hitrost ker pa tega ne počneš uničuješ in poškoduješ potnike.Jasno če pa divjaš !
Telebansko razmišljanje
Načeloma sem proti ležečim a ta predlog je zanimiv. Takšni ležeči bi za upravljalca cest bili precejšen zalogaj, potem je bolje napisat tablo radar in poljubni dan v tednu ga tudi namestit. Tako, da 3 x plačaš in evo konec problema in ležečega in vsega - čez pol leta lahko radar prestaviš in rešiš primer na drugi lokaciji - nazaj ga postaviš spet čez 2 leti za pol leta. Z istim radarjem lahko pokrivaš vsaj 7 lokacij na teden.
zakonodaja.com/zakon/zprcp/46-clen-najvisje-dovoljene-hitrosti
Trenutno je za upravljalca cest najugodneje postaviti cono 30 in več fiksnih ležečih policajev (brez zaposlenih in trajna rešitev), ker pa je veliko terenskih vozil na naših cestah so njim ti ležeči brezpredmetni in verjetno bi bilo enako s pametnimi ležečimi.
Sem proti oviram na cesti.
Natanko tako so umirili promet na Ižanki. Vsaj eno leto je bil ob cesti parkiran avto z radarjem. Potem so avto zamenjali. Danes praktično ni voznika, ki bi presegel hitrost 55 km/h. Poznam pa še nekaj takih lokacij. Zato lahko z argumentom trdim, da je edino zares učinkovito sredstvo za umirjanje prometa. Ležeči policaji so samo cenejša, poenostavljena rešitev, ki pa kaznuje neselektivno. In kar zadeva mene, je kaznovanje tistih, ki vozimo po predpisih, zakonsko sporno oz. nesprejmljivo.