Čiščenje zobnega kamna iz ZZZS
Predlagam, da se tudi čiščenje zobnega kamna, ki je po navadi enkrat letno in ki tudi traja po navadi le 15 minut, v celoti poravna iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje. Saj če se izvajajo drugi preventivni pregledi, kot so Svit, Zora, Dora ..., potem naj se tudi to čiščenje, ki je tudi nekakšna preventiva pred kariesom in paradontozo, upošteva ... Sicer zobni kamen sam po sebi sicer ni škodljiv. Toda zobni kamen je hrapav in porozen, zato je odlično gojišče za zadrževanje mehkih zobnih oblog, kjer se nabirajo številne škodljive bakterije. Tako se povečuje površina, kjer »delujejo« škodljive bakterije, ki pa povzročajo zobem in zdravju številne težave. In s tem pridejo tudi višji stroški zaradi plombiranja, puljenja zob (proteza, implantati), granuloma, pulpitisa ...
Ja, zato še enkrat pravim: "Bolje preventiva kot pa kurativa."
www.zurnal24.si/zdravje/aktualno/stavimo-da-tega-niste-vedeli-enkrat-letno-vam-to-storitev-krije-zavarovalnica-438081
svet24.si/clanek/novice/slovenija/672c79bdae4c7/racunsko-sodisce-revizija-zavod-za-zdravstveno-zavarovanje-slovenije
Računsko sodišče je izvedlo revizijo računovodskih izkazov in pravilnosti poslovanja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki je na podlagi Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju nosilec in izvajalec obveznega zdravstvenega zavarovanja za območje Republike Slovenije.
O pravilnosti poslovanja ZZZS v letu 2023 pa je računsko sodišče izreklo mnenje s pridržkom, ker je ugotovilo, da v končnem obračunu za leto 2023 ZZZS nekaterih zdravstvenih storitev ni obračunal v skladu z merili iz Uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2023 ter ni preveril, ali so bila vsa sredstva terciarne dejavnosti, namenjena raziskavam in razvoju, upravičeno izplačana ter ni obvestil Ministrstva za zdravje o začasnem prevzemu programa.
www.delo.si/mnenja/pisma-bralcev/nimamo-premalo-zdravnikov-imamo-prevec-bolnikov
Nikoli se niti en predsednik vlade ali minister za zdravje ni lotil težje naloge: zmanjševanja števila bolnikov. To je edini problem, ki ga imamo, in edini, na katerega imamo velikanski in odločujoči vpliv. To je edini način resnične skrbi za zdravje ljudi.
"Tudi danes, ko je poklic ustnega higienika že bolj prepoznaven, so nekateri ljudje prepričani, da ustnega higienika ne potrebujejo, saj imajo zobozdravnika. Vendar slednji pogosto nima časa, da bi se ukvarjal z ustno higieno in svetoval ljudem, kaj naj naredijo.
Poleg tega zobozdravniška doktrina narekuje, da bi morali najprej poskrbeti za ustno higieno, šele nato pride na vrsto zdravljenje zob pri zobozdravniku. Vendar se to pri nas še ne dogaja prav pogosto, kar je na žalost ustnih higienikov res škoda, saj lahko ustni higienik pri čiščenju oblog razkrije karies in druge težave z zobmi, ki jih morda zobozdravnik zaradi zobnih oblog ne vidi. Res pa je, da je ta storitev samoplačniška, kar lahko marsikoga odvrne od tega, da bi vsaj enkrat na leto obiskal ustnega higienika, kar je seveda škoda.
Ustnih higienikov je sedaj tudi v Sloveniji malo morje, z diplomirani in višji pred nazivom ustni higienik, saj nekateri navajajo nazive, ki sploh ne obstajajo. Pravilni naziv po končani diplomi in strokovnem izpitu je ustni higienik. To področje je treba urediti in razvijati v smeri, da bodo ljudje doumeli, da obisk ustnega higienika ni modna muha, pač pa nujen preventivni ukrep, ki posamezniku zagotavlja, da bo imel svoje zobe zdrave, kolikor časa bo le mogoče." (vir: Nedeljski dnevnik, 10.4.2024, str. 33, "Minuta za čiščenje zob je premalo", Meta Černoga in Tadeja Klemenčič, prva diplomirana ustna higieničarka v Sloveniji).
predlagam.vladi.si/predlog/18226