Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Košarica pravic v zobozdravstvu naj se vrne na visoko raven

696 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

V košarico pacientovih pravic je potrebno vrniti pravice, ki so bile pred časom iz nje odvzete (npr. čiščenje zobnega kamna).

V Jugoslaviji so imeli državljani pravice, do učinkovite in široke zobozdravstvene oskrbe.

Vlada naj v košarico vrne vse pravice, ki so bile iz košarice v 30 letih odvzete.

Slovenci si zaslužijo, da imajo zdrave zobe in da jim to krije zdravstveno zavarovanje, ki ga mesečno "drago" plačujejo skozi prispevke.

Usta so vhod v organizem, v njih pa se začnejo mnoge sistemske bolezni,« se priduša predsednik sekcije za zobozdravstvo pri Slovenskem zdravniškem društvu Gorazd Sajko.

www.dnevnik.si/1042581780

52 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V Vanja se ne klanja 61 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


27. 2. 2023

Odziv Ministrstva za zdravje

Pravice, ki sodijo v obseg obveznega zdravstvenega zavarovanja, so predmet obveznega zavarovanja, če pooblaščeni zdravnik oziroma Zavod ugotovi, da so utemeljene in so opravljene v skladu z zakonom, drugimi predpisi in s splošnimi akti Zavoda. Natančnejši obseg zobozdravstvenih storitev, ki se zagotavljajo v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja so določene v Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja1 (v nadaljevanju: Pravila) v členih 28 do 35, postopek uveljavljanja le-teh pa v členih 185 do 188. Tako imajo zavarovane osebe pravico do zdravljenja, polnjenja in nadgrajevanja zob, rentgenske diagnostike zobovja ali čeljustnic, zdravljenja vnetnih in drugih sprememb ustne sluznice, oralnokirurških in maksilofacialnih storitev ter zobnoprotetičnih pripomočkov, ki so opredeljeni v 29. členu Pravil - prevleke, nazidka z zatičkom, vlite zalivke, mostička, delne ali totalne proteze - in so odvisne od oralnega stanja zavarovane osebe. Ker so javna sredstva za zagotavljanje zdravstvenega varstva že po naravi stvari omejena, je nujna ureditev natančnega obsega storitev z določitvijo standardov in normativov, kot je na podlagi pooblastila, določenega v 26. členu Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, določeno v Pravilih. Zavarovana oseba torej lahko v breme sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja uveljavlja le (zobo)zdravstvene storitve, ki so pravica in za katere pristojni zdravnik ugotovi, da so strokovno – doktrinarno utemeljene glede na zdravstveno stanje zavarovane osebe.

V preteklosti je bilo v različnih mandatih Vlade Republike Slovenije (RS) opravljenih precej naporov za odpravo oziroma preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja (DZZ). Ministrstvo za zdravje bo v okviru celovite reforme zdravstva preuredilo tudi področje financiranja. Ustrezna ureditev financiranja zdravstvenega varstva je eno izmed ključnih prioritet in zavez te vlade. Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je vključena med koalicijske zaveze. V tem sklopu se bo preučilo možnosti za nadomestitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja z drugačnim načinom zagotavljanja finančnih virov. Predlogi nadomestitve bodo predstavljeni javnosti, o njih bo tekla široka javna razprava. Predlog z najširšim konsenzom bo izbran za nadomestitev obstoječega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Komentarji




  • F Ferenc
  • F Ferenc

    svet24.si/clanek/novice/slovenija/672c79bdae4c7/racunsko-sodisce-revizija-zavod-za-zdravstveno-zavarovanje-slovenije

    Računsko sodišče je izvedlo revizijo računovodskih izkazov in pravilnosti poslovanja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki je na podlagi Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju nosilec in izvajalec obveznega zdravstvenega zavarovanja za območje Republike Slovenije.

    O pravilnosti poslovanja ZZZS v letu 2023 pa je računsko sodišče izreklo mnenje s pridržkom, ker je ugotovilo, da v končnem obračunu za leto 2023 ZZZS nekaterih zdravstvenih storitev ni obračunal v skladu z merili iz Uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2023 ter ni preveril, ali so bila vsa sredstva terciarne dejavnosti, namenjena raziskavam in razvoju, upravičeno izplačana ter ni obvestil Ministrstva za zdravje o začasnem prevzemu programa.

    www.delo.si/mnenja/pisma-bralcev/nimamo-premalo-zdravnikov-imamo-prevec-bolnikov

    Nikoli se niti en predsednik vlade ali minister za zdravje ni lotil težje naloge: zmanjševanja števila bolnikov. To je edini problem, ki ga imamo, in edini, na katerega imamo velikanski in odločujoči vpliv. To je edini način resnične skrbi za zdravje ljudi.

  • F Ferenc

    "Tudi danes, ko je poklic ustnega higienika že bolj prepoznaven, so nekateri ljudje prepričani, da ustnega higienika ne potrebujejo, saj imajo zobozdravnika. Vendar slednji pogosto nima časa, da bi se ukvarjal z ustno higieno in svetoval ljudem, kaj naj naredijo.

    Poleg tega zobozdravniška doktrina narekuje, da bi morali najprej poskrbeti za ustno higieno, šele nato pride na vrsto zdravljenje zob pri zobozdravniku. Vendar se to pri nas še ne dogaja prav pogosto, kar je na žalost ustnih higienikov res škoda, saj lahko ustni higienik pri čiščenju oblog razkrije karies in druge težave z zobmi, ki jih morda zobozdravnik zaradi zobnih oblog ne vidi. Res pa je, da je ta storitev samoplačniška, kar lahko marsikoga odvrne od tega, da bi vsaj enkrat na leto obiskal ustnega higienika, kar je seveda škoda.

    Ustnih higienikov je sedaj tudi v Sloveniji malo morje, z diplomirani in višji pred nazivom ustni higienik, saj nekateri navajajo nazive, ki sploh ne obstajajo. Pravilni naziv po končani diplomi in strokovnem izpitu je ustni higienik. To področje je treba urediti in razvijati v smeri, da bodo ljudje doumeli, da obisk ustnega higienika ni modna muha, pač pa nujen preventivni ukrep, ki posamezniku zagotavlja, da bo imel svoje zobe zdrave, kolikor časa bo le mogoče." (vir: Nedeljski dnevnik, 10.4.2024, str. 33, "Minuta za čiščenje zob je premalo", Meta Černoga in Tadeja Klemenčič, prva diplomirana ustna higieničarka v Sloveniji).

  • F Ferenc

    predlagam.vladi.si/predlog/7232

    17. 5. 2016

    Odziv Ministrstva za zdravje

    Ministrstvo za zdravje je predlog posredovalo v mnenje Razširjenemu strokovnemu kolegiju za stomatologijo, ki je na 1. seji RSK za stomatologijo v letu 2016, dne 1. 3. 2016, sprejel naslednji sklep:

    "RSK za stomatologijo meni, da so preventivni postopki v sklopu celostnega stomatološkega zdravljenja ključnega pomena. Za paciente bi bilo izredno dobro, da bi bila za to namenjena dodatna finančna sredstva. Vendar pa morajo biti te storitve realno ovrednotene. Izraz »Čiščenje zobnega kamna« se ne uporablja več ker ni strokovno utemeljen."

    • F Ferenc

      Šifra:

      SA105 pregled ustne higiene - 12,00 Eur

      SA403 odstranjevanje zobnih oblog s peskanjem - Prophyflex (po loku) - 52,00 Eur

  • F Ferenc
  • F Ferenc

    Odstranjevanje mehkih in trdih zobnih oblog se priporoča individualno, glede na hitrost nastajanja, vsekakor pa vsaj na 6-12 mesecev.

    Hitrost nastajanja zobnega kamna je odvisna od natančnosti in pogostosti ščetkanja, uporabe zobne nitke, vsebnosti sladkorja v hrani, ki je hrana za bakterije zobnih oblog. Na vse to lahko vplivamo in tako pripomoremo k počasnejšemu nastajanju zobnega kamna in redkejšemu obiskovanju zobozdravnika. Na nekatere dejavnike, kot je sestava in izločanje sline, pa žal nimamo vpliva. Kot opisano zgoraj slina povzroča mineraliziranje mehkih zobnih oblog, ki jih še lahko sami odstranimo s ščetkanjem, v trd zobni kamen, zato pogosto opazimo obilnejše nalaganje zobnega kamna prav ob izvodilih žlez slinavk.