Sprememba 199. člena Zakona o urejanju prostora, ki bi občinam onemogočila predkupno pravico na vseh stavbnih zemljiščih.
Občinam se ne bi smelo dovoliti uveljavljanja predkupne pravice brez ustrezne argumentacije, kar na splošno, kot to dovoljuje Zakon. V večini primerov niti ne razpolagajo s sredstvi za odkup in je to zgolj zavlačevanje postopkov. V MOL smo na primer z novim odlokom, ki je v veljavi od poletja 2023 prišli do obsedenega stanja, ko nekateri čakajo tudi po več mesecev na odziv MOL glede izjasnitve v zvezi s koriščenjem predkupne pravice. Ne vidim objektivnega razloga ali motiva zakaj bi bila občina lahko upravičena do predkupne pravice na kateremkoli stavbnem zemljišču. Zadeva je tako absurdna, da je zaradi neurejene etažne lastnine predkupna pravica MOL posegla celo na parkirišča, ki se na primer prodajajo skupaj z etažno lastnino, saj so po definiciji stavbna zemljišča. Mnogim kupcem in prodajalcem, se z zavlačevanjem postopkov po nepotrebnem povzroča gospodarska škoda. Nenazadnje je to ravno obratno od debirokratizacije države. Kot drugo niti notarji oziroma sodišča nimajo enotnega stališča ali lahko v primeru zamud (in te dejansko so), torej po preteku 15 dnevnega roka za odgovor, dovolijo transakcijo in zamudo štejejo kot molk organa. Prosim za vaše posredovanje, saj se s tem stanjem vsem, ki prodajajo stavbna zemljišča, predvsem na območju MOL, povzroča visoka gospodarska škoda.
www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2023-01-2385/odlok-o...
Ni potrebno čakati več mesecev na odziv MOl-a; potrebno je poznati Zakon o urejanju prostora, ki v 87. členu pravi; da; če se občina v 15-dneh od datuma ponudbe ne izjasni, se šteje, da predkupna pravica ne bo uveljavljala. Je pa absurdno, da iz lokacijske informacije izhaja, da je potrebno dati občino ponudbo tudi na zemljiščih, kjer so že zgrajene stavbe - to sedaj velja za vse prodaje v MOL. Jasno je, da občina nima denarja, a kot je napisano, s tem se zavlačuje postopke, za vsako prodajo, ki se zgodi v Ljubljani, je treba dati občini ponudbo, za katero je treba plačati 35 EUR takse .... Dajmo malo računati ...To so pošastno visoki prihodki, če pomislimo, koliko nepremičnin se proda v Ljubljani ...
zakonodaja.com/zakon/zurep-1/87-clen-potrdilo
Zakon o urejanju prostora (ZUreP-1-NPB4); čistopis
Do not follow this link, or you will be blocked from this site.
86. člen 88. člen
87. člen
(potrdilo)
(neuradno prečiščeno besedilo)
(1) (se delno preneha uporabljati)
(2) Lastnik nepremičnine na območju predkupne pravice (v nadaljnjem besedilu: prodajalec) mora pred sklenitvijo kupoprodajne pogodbe pridobiti potrdilo občine, da na nepremičnini ne uveljavlja predkupne pravice. Če občina potrdila ne izda v 15 dneh od vložitve zahteve, se šteje, da predkupne pravice ne uveljavlja.
Uradni list RS, št. 110/2002 z dne 18. 12. 2002: 87. člen ZUreP-1
Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 - popr., 58/03 - ZZK-1, 33/07 - ZPNačrt, 108/09 - ZGO-1C in 80/10 - ZUPUDPP: ZUreP-1-NPB4
Ne želite si tega zakona.
Predkupno pravico ima tisti,ki ponudi več od normalnega ,to je trg.
Če boste to pravico dali županom ,ste podžgali korupcijo.Edino pravico naj ima država preko javnega razpisa.
Na razpis se lahko prijavijo samo fizične osebe z izvorom kapitala v Sloveniji.