Prepoved gnojenja travniških površin / plevela
Menim, da bi bilo potrebno v celoti prepovedati gnojenje travniških površin s hlevskim gnojem ali vsaj omejiti takšno početje na ustrezne temperature. Preprosto ni normalno, da greš pri 35 stopinjah gnojiti travnik. Trenutna prepoved, da ne smeš gnojiti v zimskem času je absurd. Res si ne predstavljam, da bi kdorkoli gnojil zmrznenjo zemljino.
Tukaj ne gre za nobeno vračanje hranil v zemljišče, ampak zgolj za gnojenje plevela. Travnata površina za krmo živali raste enako z gnojnico ali brez in za uspešno rast potrebuje izključno vodo.
Takšno izlivanje gnoja ne povzroča nobene koristi, ampak je zgolj izlivanje živalskih iztrebkov na mesta, katera nikakor niso primerna in okolju ne prinašajo nobene koristi. Takšno početje izključno negativno obremenjuje okolje in številne organizme, ki živijo na travniških površinah.
V kolikor kmetijski objekti ni zmožen zagotavljati ustrezne predelave iztrebkov, bi bilo takšne kmetije potrebno omejiti. Obstajajo manj škodljive rešitve kot je kompostiranje, fermentacija ali anaerobna digestija.
Verjetno bi se kmetje strinjali, da če bi za svojo gnojnico prejeli odkupnino, tega trosenja ali bolje rečeno "čiščenja hleva" po travnatih površinah nebi izvajali. Prodano gnojnico lahko specializirana podjetja uporabijo za proizvodnjo bioplina, komposta ali drugega gnojila.
Menim, da je čas da se končno zadeve začnejo reševati na način, ki ustreza domačemu kmetu in jim pomagati hleve nadgraditi z boljšo pridelovalno tehniko - četudi bodo potem krave menjali s hidriponično opremo za gojenje rastlin. Tako bo pridelek uspešen, neglede na podnebne spremembe.