tisti, ki je šel v osebni stečaj ni upravičen do denarne socialne pomoči
Vladi predlagam pripravo predpisa, da tisti, ki je šel v osebni stečaj v času postopka osebnega stečaja ni upravičen za dodelitev denarne socialne pomoči. Kaj se dogaja? Dolžniki, ki gredo v osebni stečaj nimajo namena niti delnega poplačila njegovih upnikov, saj ne želijo najti zaposlitve, da bi vsaj delno poplačali upnike in raje zaprosijo za denarno socialno pomoč. Dolžnik si mora prizadevati, da v preizkusnem obdobju v čim večji možni meri poplača svoje upnike, vendar zgolj z prejemom denarne socialne pomoči ne bo poplačal upnike.
JEBITE SE, OBLAST
Z VSEM DOLŽNIM SPOŠTOVANJEM
V zadnjih dneh, tednih prejemamo veliko klicev novinarjev, kaj menimo o zadevi Marinblu. Pa ne o tem, kaj se (ne) dogaja z zadevo na sodišču. Temveč o tem, kaj (vse) se dogaja s podjetjem. Za kratek povzetek bom uporabil besede iz članka na necenzurirano.si, objavljenega pred dobrim mesecem.
Ko je Marinblu zašel v finančne težave, sta ga pred stečajem zakonca Šuštar poskušala rešiti s pomočjo prisilne poravnave in odpisom večmilijonskih dolgov. To jima je tudi uspelo, a sta se v zameno morala posloviti od lastništva. Marinblu je prešel v roke enega od upnikov, podjetja Algoja. A očitno je šlo le za dobro premišljen manever, s katerim sta zakonca Šuštar izkoristila luknje v stečajni zakonodaji. Manj kot tri mesece po tem, ko je okrožno sodišče v Kopru razglasilo pravnomočnost prisilne poravnave, je namreč Marinblu spet dobil novega lastnika. To je postalo podjetje Delmar, ki sta ga ustanovila Boris in Rozana Šuštar.
In potem me sprašujejo novinarji, pa kako je to možno? In potem mi isti novinarji povedo, da jim stečajni upravitelji na isto vprašanje odgovarjajo, da na problematiko "slamnatih upnikov" opozarjajo že več kot deset let. Ja, očitno poleg slamnatih podjetij in slamnatih lastnikov obstajajo tudi slamnati upniki. In ko grem okoli vsega tega gledat dokumentacijo za nazaj, naletim na elektronsko sporočilo, ki sem ga pred skoraj točno enim letom poslal na Ministrstvo za gospodarstvo, v katerem sem naštel nekaj zelo konkretnih primerov veriženja slamnatih podjetij, ki ne delujejo in katerih lastniki so državnim organom nedosegljivi, ko se jih pa pošlje v izbris oz. stečaj, pa od njih ostane lupina in zgodovinski zapis v AJPES. Zraven sem jim poslal tudi konkretne zakonodajne predloge s področja sodnega registra in zakona o državnem tožilstvu. Prepričan sem, da bo po enem letu tišine s strani ministrstva za gospodarstvo tamkajšnji minister in novopečeni vodja Socialnih demokratov zadevo "preučil".
Medtem berem tudi, da je v petek še ena stranka koalicije preko enega izmed svojih poslancev v zvezi z "zadevo Marinblu" podala poslansko pobudo, da Vlada RS pripravi predloge sprememb zakonodaje, ki bodo:
- preprečile, da so lahko lastniki podjetij osebe, ki so hudi ali ponavljajoči se kršilci delavskih pravic,
- omogočile razlastitev lastnika podjetja, ki huje ali ponavljajoče se krši delavske pravice, in preoblikovanje takega podjetja v delavsko zadrugo,
- uvedle osebno odškodninsko odgovornost lastnikov podjetij v primeru stečaja ali prisilne poravnave, če so ta podjetja hujši ali ponavljajoči se kršitelji delavskih pravic.
Aja, za piko na i pa preberem, da je Inšpektorat za delo zajel val odpovedi, od januarja lani se je poslovilo 27 zaposlenih, domnevno tudi zaradi mobinga in slabih odnosov.
Fascinantno, ni kaj. Ministrstvo za gospodarstvo pod vodstvom svežega šefa ene izmed koalicijskih strank že eno leto v naznanem kraju in z neznano hitrostjo temeljito prežvekuje dokument okoli slamnatih podjetij s predlogi zakonodajnih rešitev. Vmes se dve leti po "zadevi Marinblu" še ena koalicijska stranka spomni, da bo predlagala, da bo podjetje, katerega lastnik je huje kršil delavske pravice, preoblikovalo v delavsko zadrugo. Izkoriščani delavci vriskajo od veselja, ko bodo dobili v roke ključe od okostnjaka od kaslc podjetja. Najbolj sveža novica pa je ta, da Inšpektorat RS za delo kadrovsko razpada.
V takšni zakonodajni vnemi in v takšni strašljivi kadrovski gmoti nadzornih organov so opisani manevri zakoncev Šuštar le logična posledica, ali pač stranski učinek, kakor hočete. Kakor je recimo logična posledica tudi to, da recimo v drugem primeru kazenske ovadbe zoper delodajalca (čistilni servis) čakamo na kakršen koli epilog že štiri leta. Ali da je bilo spet v drugem primeru kazenske ovadbe delodajalca (prevoznik) izpred dobrega leta prvo zaslišanje na sodišču šele pred nekaj dnevi. Ali da se delodajalec (gradbeno podjetje), za katerega točno vem, da je bilo zoper njega sproženih kar nekaj kazenskih ovadb in ki mastno služi z oderuštvom svojih delavcev, še vedno vozaka po mestu s svojim prestižnim superavtom.
Zato, takoimenovana oblast, ki sploh niste nekaj abstraktnega, ampak imate imena in priimke, ki piše ali pač ne zakone, in ki jih izvaja ali pač ne, za vas, ki se skrivate za nemočjo, pa obilico drugega dela, imam v imenu vseh delavk in delavcev, ki medtem ko razni zakonci Šuštar optimalno uporabljajo zakonodajo, leta in leta čakajo na svojo pravico, eno samo sporočilo:
Jebite se. Z vsem dolžnim spoštovanjem.
Goran Lukić
Delavska svetovalnica