Zakon o dolgotrajni oskrbi
Predlagam vladi, da umakne iz Zakona o dolgotrajni oskrbi upokojence, ki bi morali plačevati prispevek 1 %za dolgotrajno oskrbo.
Dovolj smo plačevali, da sedaj ne bi dostojno živeli z že tako mizernimi pokojninami.
Predlagam vladi, da umakne iz Zakona o dolgotrajni oskrbi upokojence, ki bi morali plačevati prispevek 1 %za dolgotrajno oskrbo.
Dovolj smo plačevali, da sedaj ne bi dostojno živeli z že tako mizernimi pokojninami.
Če bo predlog prejel vsaj 24 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.
V zvezi z navedenim predlogom ministrstvo pojasnjuje, da je dolgotrajna oskrba v nekaterih razvitih državah že dolgo prepoznana kot »nova« veja socialne varnosti. Stroški dolgotrajne oskrbe so za posameznika lahko izjemno visoki in ogrožajo njegovo socialno varnost. Potreba posameznika po dolgotrajni oskrbi je povezana z odvisnostjo od pomoči druge osebe pri opravljanju vsakdanjih dejavnosti, kar lahko traja daljše obdobje. Raziskave za nekatere države kažejo, da približno četrtina prebivalcev, ki so danes stari 65 let, ne bo nikoli potrebovala storitev dolgotrajne oskrbe, vendar pa so za nekatere prebivalce stroški dolgotrajne oskrbe izjemno visoki in bodo lahko presegali povprečni razpoložljivi dohodek. Ker dolgotrajne oskrbe ne potrebujejo vsi prebivalci, je odvisnost od pomoči druge osebe opredeljena kot posebna potreba starejših, saj je starejša populacija najpogostejši uporabnik storitev dolgotrajne oskrbe.
Zakon o dolgotrajni oskrbi (Uradni list RS, št. 84/23, v nadaljnjem besedilu: zakon) je začel veljati 3. 8. 2023. Zakon ureja financiranje dolgotrajne oskrbe na način, da vzpostavlja proračunski vir financiranja in uvedbo novega prispevka za dolgotrajno oskrbo oziroma nove prispevne stopnje v višini enega odstotka za delavce, enega odstotka za delodajalce ter enega odstotka za upokojence iz neto pokojnin. Zbiranje sredstev iz naslova socialnega prispevka za dolgotrajno oskrbo se prične s 1. julijem 2025. V primeru, da po letu 2028 zbrana sredstva ne bodo zadostovala za financiranje dolgotrajne oskrbe, zakon uvaja varovalko, in sicer, lastno udeležbo uporabnikov dolgotrajne oskrbe. Takšen način financiranja zagotavlja vzdržen sistem dolgotrajne oskrbe ter zagotavlja dostojno življenje za vse, predvsem starejše, ki so jim storitve dolgotrajne oskrbe namenjene v največjem obsegu.
Pojasnjujemo še, da v kolikor upokojenci ne bi plačevali prispevka za dolgotrajno oskrbo, ampak zgolj delavci in delodajalci, to na dolgi rok ne bi predstavljalo zadostnega financiranja. Glede na demografske projekcije se bo delovno aktivno prebivalstvo zmanjševalo, kar pomeni nižanje razpoložljivih sredstev za financiranje dolgotrajne oskrbe in vedno večji razkorak med prihodki in potrebnimi sredstvi. Navsezadnje gre pri upokojencih za zavarovance, ki so jim pravice do dolgotrajne oskrbe namenjene v največjem obsegu, zato je prav, da tudi upokojenci prispevajo v obvezno socialno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo.
Iz zgoraj navedenih razlogov ministrstvo meni, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo
www.dnevnik.si/novice/slovenija/minister-jamci-da-bo-oskrbnina-pod-zajamceno-pokojnino-2708754/
V prihodnjem letu naj bi postopno dokončno zaživel novi sistem dolgotrajne oskrbe, z julijem bomo začeli plačevati tudi novi prispevek. Na ministrstvu za solidarno prihodnost zagotavljajo, da oskrbnine v domovih starejših po novem ne bodo višje od zagotovljene pokojnine. Toda ali storitve navkljub prispevku nekateri ne bodo prejeli ali pa ne v zadostnem obsegu?
n1info.si/novice/slovenija/upokojenci-pisali-vladi-resnicno-smo-ogorceni/
n1info.si/novice/slovenija/dolgotrajna-oskrba-naj-bi-zazivela-ze-cez-pol-leta-obcine-pa-brez-informacij/
www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/place-in-pokojnine-bodo-spet-nizje-po-novem-bomo-placevali-se-en-prispevek/
Zveza društev upokojencev se ne strinja z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka. Upokojenci ga bodo namreč plačevali od neto pokojnin, kar v zvezi vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če jim odločevalci ne bodo prisluhnili, bodo zahtevali ustavno presojo zakona.
search.app
www.pravozavse.si/dolgotrajna-oskrba-kaj-nas-caka-v-letu-2024-in-kasneje/
www.domovina.je/delavci-delodajalci-upokojenci-s-p-ji-toliko-vas-bo-stal-nov-prispevek-za-dolgotrajno-oskrbo
n1info.si/novice/slovenija/dolgotrajna-oskrba-kaksen-bi-bil-nov-prispevek-in-kdaj-bi-ga-prvic-placali/
www.delo.si/novice/slovenija/zavarovanje-za-dolgotrajno-oskrbo-pred-upravnim-sodiscem
www.zurnal24.si/slovenija/nov-prispevek-bodo-placevali-tudi-upokojenci-povprecno-po-10-eur-na-mesec-429864
www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/oderuske-rezervacije-v-domu-starejsih/
Razumljivo o zakonu o dolgotrajni oskrbi
Na inštitutu antona trstenjaka so pripravili v razumljivem jeziku napisano brošuro o zakonu o dolgotrajni oskrbi
Implementacija zakona o dolgotrajni oskrbi v občinah
Socialno varstvo...upokojenci nasprotujejo plačevanju prispevka za dolgotrajno oskrbo iz neto pokojnine.Menijo, da je to vdor v slovenski pokojninski sistem.
prvi.rtvslo.si/podkast/studio-ob-1700/87/175046217
www.dnevnik.si/1043048570
DOLGOTRAJNA OSKRBA
Dolgotrajna oskrba - Pravice na papirju: ministrstvo ni opravilo naloge
Prva pravica iz novega zakona o dolgotrajni oskrbi – do oskrbovalca družinskega člana – je že štiri mesece le mrtva črka na papirju. Vzrok za to je nedelujoč informacijski sistem; pristojno ministrstvo še vedno nima vseh podlag za njegovo vzpostavitev. Do enotnega informacijskega sistema za dolgotrajno oskrbo pa je še daleč, na vidiku so že novi zapleti.
www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/bistveno-je-kako-se-na-dolgotrajno-oskrbo-pripravljajo-po-obcinah/
Dal sem glas, ker smatram, da je vsako obremenjevanje pokojnin nedopustno. Upokojenci smo dohodnino že plačali in prav tako plačujemo DDV in tisti z višjimi pokojninami tako ali tako še drugič plačujejo dohodnino.
Obstoječ proračun zadošča, če ga osvobodimo korupcije in nekaj "lahkih vsebin" in priseskov na proračun, brez katerih zlahka preživimo.
Kakorkoli gre za polnjenje proračuna brez dna!
V vseh teh obveščanjih o dolgotrajni oskrbi pogrešam natančno opredelitev kaj oskrbovanci že prejemajo, ker do svoje smrti bivajo v DOS in kakšne novosti se uvajajo z novim zakonom, ki predvideva le več denarja.
Ravno ta "solidarnost" nas je pripeljala tja, kjer smo sedaj. Zaposleni plačujemo v malho brez dna, da čez 20-30 let sploh ne bomo dočakali pokojnine. Trenutni upokojenci pa večina s tako mizernimi pokojninami, da...nimam komentarja. Ni junaka, ki bi zagrizel v to kislo in gnilo jabolko in totalno prevetril sistem. Ker ta solidarnostni steber res ne pije vode oz. voda odteka v druge kanale (kot je odtekla v začetku 90ih).
In kako naj bi ta Zakon o dolgotrajni oskrbi poskrbel za starostnike? DSOjev je premalo, kadra ni, razmere v DSOjih kot v koncentracijskih taboriščih. Nezadovoljni tako oskrbovanci kot oskrbovalci. Uni pri vrhu pa smetanco pobirajo. In tudi če dobijo dovolj sredstev-preden bodo uspeli postaviti nove DSOje, seveda preko javnih naročil, bo preteklo 5-10 let. Ker v tako zbirokratizirani JU gre vse po polžje.
Zakon je slab, nedodelan in naj gre raje počivat k ministru v predal
lp caramel
nisi oddal glasu za ali proti?
Od posredovanih predlogov, še 170 ni bilo odziva, čeprav so vsi roki potekli, tudi več let. Kaj se greste? Ali je še smisel imeti ta portal, če se ne odgovarja na predloge?
predlagam.vladi.si/predlog/16476
predlagam.vladi.si/predlog/16472
predlagam.vladi.si/predlog/16456
predlagam.vladi.si/predlog/16447
predlagam.vladi.si/predlog/16443
predlagam.vladi.si/predlog/16422
predlagam.vladi.si/predlog/16411
predlagam.vladi.si/predlog/16400
predlagam.vladi.si/predlog/16385
predlagam.vladi.si/predlog/16379
predlagam.vladi.si/predlog/16368
predlagam.vladi.si/predlog/16254
predlagam.vladi.si/predlog/16241
predlagam.vladi.si/predlog/16239
predlagam.vladi.si/predlog/16238
predlagam.vladi.si/predlog/16229
predlagam.vladi.si/predlog/16187
predlagam.vladi.si/predlog/16169
predlagam.vladi.si/predlog/16168
predlagam.vladi.si/predlog/16166
predlagam.vladi.si/predlog/16149
predlagam.vladi.si/predlog/16137
predlagam.vladi.si/predlog/16123
predlagam.vladi.si/predlog/16097
predlagam.vladi.si/predlog/16048
predlagam.vladi.si/predlog/16075
predlagam.vladi.si/predlog/16017
predlagam.vladi.si/predlog/15983
predlagam.vladi.si/predlog/15978 itd
Otroci naj poskrbijo za starše in ne potrebujemo zakona o dolgotrajni oskrbi.
Glavni problem je v tem, da nekateri pobirajo ali kradejo milijone in milijarde, drugi pa se moramo ukvarjati z drobižem.
Omejiti prihodke navzgor, pa bi celotna družba živela odlično.
Za in ne. Upokojenci, ki prejemajo nad 1500 EUR, neto, naj plačajo 1%, drugi ne.
Zakaj? Odgovor je preprost! Nevoščljivost!
Spoštovani v komentarjih omenjate, da je Zakon o dolgotrajni oskrbi potreben.
Saj nihče ne reče da NE. Prispevna stopnja pa naj se prilagodi na prihodke, dohodke.
Bo pa se denar izgubil in porabil za vse drugo, kot je praksa vseh vlad RS.
Pokojnine naj se že verodostojno uredijo potem pa ne bo problem plačati in še kaj prispevati.
Kar se tiče mladih je res, da jih večina pokojnine ne bo dočakala, res pa je tudi, da mladi nimajo interesa vplačevati v pokojninsko blagajno.
Upokojencev je pa stalno več, kdo bo potem še polnil izpraznjeno malho ?
Zbran denar bo šel v proračun. Dejansko je s tem uveden nov davek, ki se bo v proračunu izgubil. Deloma ocenjujem, da bo porabljen za potrebe naše elite, ki ga bo porabila za nadaljnje bogatenje. Se kdo sploh zaveda, da smo 2019 imeli odhodke proračuna v višini 10 milijard, danes pa 16 milijard. Ob tem "izobilju" pa pohlep vladajočih želi še bolj obdavčiti ljudi, še celo upokojence. Ali 60 % večji proračun ni dovolj, ob tem pa še skregati upokojence z ostalimi prebivalci, ki se jim dozdeva dodatna obdavčitev upokojencev smiselna?
Najprej naj pravično izračunajo pokojnine, pa ne bo problem plačati prispevka.
Na npr. 40 let delovne dobe z minimalno plačo , pride 16 let izplačil pokojnin v višini minimalne plače.
V 40 letih se prispevku za PIZ doda 10% za minulo delo, pa regresi in neobdavčene malice.
Nisem upošteval stimulacij in prevoz.
Statistično, na pričakovano življensko dobo, večina ne bo dobila svojih vplačil za PIZ.
Za vse najdejo denar, samo za upokojence ne.
Bravo.
Menim, da zakon potrebujemo, razmislil bi le o tem, da se prispevno stopnjo prilagodi glede na dohodke.
Uvedena v % absolutna stopnja bo privedla do težav, da bodo mnogim na mejnih dohodkih le ti padli pod kvoto za socialne transferje. Tako bodo morali naprošati zanje (kup dela in stroškov pri prosilcih in uradnikih).
Predlagal bi, da LE IN SAMO tiste, ki bi jih prispevek spustil pod to kvoto, prispevka oprostijo.
Naj se ne pozabi na tiste, ki so desetletje in več skrbeli za svojce, ki so umrli in sedaj nimajo nobenih pravic za to, ker so se odrekli zaposlitvi.
Verso, res je.
Če se gremo solidarnost, pač plačujemo vsi. Če pa se izvzamejo upokojenci, naj se izvzamejo tudi mladi, ker že tako ne bodo niti upokojitve dočakali, pa espejevci, ker nimajo zagotovljenega stabilnega dohodka, in zaposleni, ker imajo že tako zelo obdavčene plače.
Potem so tu še male družbe oz. kot se jim reče enoosebne družbe, ki v 95% primerov so na isti poti kot tisti s.p. ki jih omenjate. Za mano se bo še kdo katerega spomnil in prišli bomo okrog vogala nazaj na štartno linijo.
No saj, točno to. Če začnemo iz obveznosti plačevanja izločati nekatere skupine, kje potem potegnemo črto? Koliko več bodo zato plačevali tisti, ki niso izvzeti? In kje je potem solidarnost?