Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Vladna prisotnost in komunikacija v omrežju Fediverse / Mastodon

2957 OGLEDOV 10 KOMENTARJEV

Stanje:

V današnjem času večina uporabnikov - državljanov konzumira novice preko družbenih medijev.

Slovenska vlada in njeni uradniki uporabljajo različne elektronske kanale za komuniciranje: spletna stran, email, korporacijska družbena omrežja (Twitter, Linkedin, Facebook), ki jih nadzorujejo zasebna podjetja iz ZDA.

Problem:

Slabosti omenjenih korporacijskih družbenih omrežij, kot je Twitter: podvrženost samovolji lastnikov, slaba moderacija, ena točka izpada (single point of failure), strežniki so večinoma v US. Za ogled novic npr. na Twitterju se mora uporabnik prijaviti s svojim računom, kar ni optimalno.

Predlog:

Predlagam vladi, da uvede komuniciranje tudi preko odprtega in decentraliziranega omrežja fediverse in njenih strežnikov (npr. Mastodon, Calckey,..). Komunikacijski protokol ActivityPub je standardiziran s strani W3C (World Wide Web Consortium) in je vanj vključenih že preko 20 000 strežnikov.

Z vzpostavitvijo svojega Mastodon strežnika bi vlada, ministrstva, uradniki in državljani pridobili:

- neodvisnost od nadzora in vpliva velikih tehnoloških korporacij,

- pripravljenost na prihodnost (razvoj komunikacijskih platform gre v podporo fediverse/activitypub protokola),

- boljši nadzor nad zasebnostjo,

- za spremljanje novic ni uporabnikom ni potrebno imeti računa,

- ni zbiranja osebnih podatkov uporabnikov ,

- ni oglasov,

- protokol ActivityPub in strežniki (Mastodon) so odprtokodni, kar omogoča vpogled v njihovo delovanje.

- uporabniki bi lahko sledili vladni komunikaciji iz svoje priljubljene fediverse aplikacije

- večje zaupanje in lastna domena (npr. social.gov.si)

Zgledi:

Nemška vlada: social.bund.de/explore

Nizozemska vlada: social.overheid.nl/@beheerder

dr. Tomislav Rozman

34 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 24 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR T Tomislav Rozman 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


6. 9. 2024

Odziv Urada vlade za komuniciranje

Ko so se začele težave s Twitterjem (oz. X-om) in se je kot alternativa ponujalo omrežje Mastodon oz. Fediverse, smo na Vladi RS (oz. UKOM, kot upravljalcu družbenih omrežij vlade) začeli razmišljati tudi o uporabi te platforme. Omrežje so v ta namen zasebno testirali tudi zaposleni.

Kljub začetnemu navdušenju in množični selitvi pa je število uporabnikov (oz. aktivnih uporabnikov) na tem omrežju začelo najprej stagnirati in nato spet upadati. Verjetno je to omrežje zaradi svoje zasnove res bolj demokratično, a to hkrati prinaša tudi težave z uporabniško izkušnjo, ki splošni publiki ni tako blizu, zato se verjetno tudi ni tako prijelo, uporabniki pa so kljub nezadovoljstvu ostali na Twitterju. Tudi zaradi tega smo se odločili, da svojo prisotnost na Twitterju ohranimo oz. ga obdržimo kot eno od glavnih komunikacijskih kanalov. Prepričani smo, da imamo na tem omrežju (poleg FB in IG) še vedno največjo publiko (oz. število sledilcev) in bi grajenje nove na fediversu trajalo predolgo, prav tako pa ne bi bila tako številčna in bi imele naše objave še manj dosega oz. bi bile manj dostopne.

V svojem predlogu ste navedli, da tviti več niso dostopni, ne da bi bil uporabnik registriran in prijavljen, kar pri Fediversu ni pogoj. Že takrat so na Twitterju pojasnili, da je ta omejitev samo začasna. Tviti so spet dostopni vsem, brez pogoja uporabniškega računa. Sicer je časovnica nepopolna, a z ustreznim linkom do objave je ta dostopna.

Zavedamo se težav s Twitterjem (oz. X-om) in budno spremljamo dogajanje okrog tega omrežja, prav tako pa tudi razvoj njegovih alternativ. Zato ne izključujemo možnosti, da bi se mogoče v prihodnje pojavili tudi na fediversu.

Komentarji