pooblastila upravnikov večstanovanjskih stavb
Predlagam vladi, da nujno uskladi zakonodajo glede pooblastil upravnikom večstanovanjskih stavb za rezervni sklad.
Dosedanja zakonodaja z vsemi spremembami in dopolnili (Stanovanjski zakon, Stvarnopravni zakonik in Pravilnik o gospodarjenju z večstanovanjskimi stavbami) namreč dovoljuje, da upravnik z 50 -75% podpisi solastnikov lahko najame kredit oz. da izvajalec odstop terjatev svoji banki za manjkajoči znesek in tako smo lastniki obvezani plačevati obresti bankam, ki jih določi banka oz. izvajalec, plačnik (etažni lastnik) pa na to nima vpliva. Upravnik, ki naj bi pošteno zastopal etažne lastnike sklene z izvajalcem zato tripartitno pogodbo, v njej pa ni zaslediti kolikšen bo končni znesek plačila za etažnega lastnika, le končna cena izvajalca.
ETAŽNI LASTNIK NE MORE PO NOBENEM SPREJETEM IN VELJAVNEM ZAKONU POPLAČATI SVOJE OBVEZNOSTI V REZERVNI SKLAD ZA INVESTICIJO PO SVOJIH FINANČNIH MOŽNOSTIH (v enkratnem znesku, dveh, treh, krajši odplačilni dobi, ali najeti kredit pri svoji banki za daljšo obdobje) Dosedanji zakoni dovoljujejo da za to odloča 50% solastnikov!!!!
Ti zakoni in predpisi so tudi v nasprotju33. členom USTAVE-kratene so pravice do zasebne lastnine (kar denar je) in 67. Členom USTAVE- zagotavljanje uživanja in upravljanja svoje lastnine.
Najbolje, da za upravnike večstanovanjskih stavb sprejme poseben zakon, ki bo določal pooblastila upravnika in upravljanje z našim denarjem v rezervnem skladu, nikakor pa upravnik ne more brez pisnega soglasja posameznega etažnega lastnika najeti kredita ali kakršnokoli odplačevanje obresti ali v imenu etažnega lastnika skleniti kakršnokoli škodljivo pogodbo za lastnika.
Dosedanji zakoni namreč dajejo vsa pooblastila upravljanja z denarjem rezervnega sklada upravniku. (2.odst. 29, člena, 1.tč.43.člena., 1.tč.44.člena, 5.aliena 1tč. 50.člena in 1. In 2. Tč. 68.člena..SZ-1). Lastnik, ki vplačuje v rezervni sklad po zakonu, nima nobene pravice upravljati s tem denarjem (1.točka 43. Člena SZ-1). Upravnik si dovoljuje za investicijo najemati kredite oz. sklepati lastnikom škodljive tri in večpartitne pogodbe( z izvajalci, bankami), saj sklepa pogodbe s tretjimi osebami. Z zakoni je avtomatično pooblaščen za taka dejanja. Investitor daje manjkajoča denarna sredstva v odkup terjatev banki pri kateri ima odprt račun, ali pa tudi lahko katerokoli drugi banki, brez vednosti in vpliva lastnikov na obrestno mero in dolžino kredita oz. odkupa terjatev, upravnik je pa stranka ki zastopa etažne lastnike in je istočasno tudi podpisnik pogodbe (v imenu etažnih lastnikov).
Upravnik ima sedaj en bančni račun za rezervne sklade vseh stavb, ki jih upravlja, sam pa potem to preknjiži po stavbah. Za posamezne etažne lastnike ne vodi evidence pri investicijah kot je npr. obnova fasade. Sami fiduciarni računi tega ne morejo rešiti, je le finančno breme etažnih lastnikov. Upravniki imajo za vsakega dolžnika svojo konto, z lahkoto bi ob zaključku investicije izračunal delež posameznega etažnega lastnika. Potrebno je le izvesti kontrolo nad temi konti v primeru, da je kakršnakoli pritožba.
O problematiki upravnikov in vodenja večstanovanjskih stavb je bilo že veliko povedanega, pa žal še vedno ostaja neurejeno. Očitno obstajajo močni lobiji da upravniki lahko bogatijo na račun denarnih sredstev lastnikov teh nepremičnin. O tej problematiki je bilo pisano v Delovi Sobotni prilogi dne 8.januarja .2022 (Milena Šmit) , 5. Februarja 2022 (Nevenka Šorli) in tudi v Pravni praksi dne 24.2.2022 (Nevenka Šorli).
Vložena je tudi pobuda na Ustavnem sodišču, ki pa seveda rabi še dodaten čas.
Včasih je treba prebrati tudi kaj piše v zakonu kot drobni tisk pogodbe z upravnikom.
To, na kar se predlagateljica sklicuje je star SZ. Mislim, da je to že regulirano v dopolnitvah.
samo misliti je premalo, v dopolnitvah nisem zasledila. Bi bilo pa lepo, da mi posredujete kje to je, ker upravnik noče izračunati mojega deleža v enkratnem plačilu. Navaja, da dela po zakonih in tega v zakonih nisem zasledila da dela protizakonit.
Vaš delež si lahko izračunate sami. Potrebujete celoten znesek kredita in svoj delež m2 v zgradbi. Koliko bo stalo izvajanje del in zakaj je pa drugo vprašanje.
Hvala, vendar ga upravnik ne sprejme, hoče da plačujem celo dobo povečan za vse obresti kot je izračunala banka v rezervni sklad
Problem lahko poenostavimo. Upravnik mora izdajati račune lastnikom v obliki in z vsebino, ki omogoča točno računsko kontrolo vsebine vsakega računa. To so deleži, ki so določeni v sporazumih o medsebojnih razmerjih, pogodbe o upravljanju, stanja števcev in podobno.
Ne gre za mesečne obveznosti, gre za npr. obveznost investicije za katero naj bi plačevali 5 let, ob začetku niti na koncu del pa se ne ve kakšen bo končen znesek
Žal je pri vseh stvareh tako, da se odloča z večino razen v kolikor je ogroženo življenje (recimo statika zgradbe itd.).
Po mojem mnenju je tudi prav, da je tako. Problem večstanovanskih ali solastniških nepremičnin lahko nastane v kolikor ima ena oseba čez polovico, ker lahko sama postavlja pogoje izbira izvajalce in upravlja z upravljanjem ali upravnikom. V takem primeru ne morete zbrat večine. V kolikor je lastništvo nepremičnine razpršeno med različne osebe pa jih prepričajte več kot 50% po deležu m2, da je vaš predlog dober (naprimer lahko jih tudi kreditirate in potem poberete obresti ) in tako vplivate na upravnika in ponudbe. Napišite npr. - želim, da se na banki pod pogoje vpiše možnost predčasnega poplačila kredita brez dodatnih obveznosti (to vam bi verjetno podpisal vsak) in tako lahko takoj poplačate svoj delež.
Obveznost do kredita je podpisal upravnik, ne jaz. Upravnik me zastopa po zakonu. Ne želim daljšega kredita ali zmanjšanje obveznosti investicije. Upravnik s takim dejanjem posega v mojo osebno lastnino, kar denar je in s tem mislim, da mi je kršena moja ustavna pravica do lastnine. Ustavno sodiše ima zadevo v presoji, ampak če bi preko tega portala bilo posredovano ustreznemu ministrstvu bi se zadeva pospešila.
Morate računati, da človek-etažni lastnik lahko prej umre in zapusti dolg dedičem.
Izvajelec je dal po končanem delu razliko do plačila svoji banki kot ODSTOP TERJATEV. Pri tem pa jaz nisem podpisnik. To je bila tripartitna pogodba: upravnik-izvajalec-banka