Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Zastava

613 OGLEDOV 28 KOMENTARJEV

Pozdravljeni, marsikej se v parlamentu sprejme. Moj predlog je zakon o obveznem izobešanju slovenske zastave. Ob praznikih se marsi kje ne izobeša slovenska zastava a smo Slovenci ali ne? Slovenci imajo zastave ker pa nima jo naj pa kupi. Če hrvati lahko ponosno izobesijo zastavo bomo Slovenci tudi. Je tudi kak brezvezen zakon in polno birokracije nej bo pa še zakon, da se more izobesiti zastava pa nej bo kateri koli vlada. Upam, da sem potrkal na prava vrat. Lp. Meglič Matej in lepe praznike

11 glasov

37 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 26 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M MatejM 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • F Ferenc
  • J JFP

    Pa kaj še. Da se ponovi zgodovina in bom moral še mahati z zastavico ob cesti, ko se valijo proti Brdu z odprtimi sirenami in modrimi lučmi. Vsaj upam, da teh predlogov na tej spletni strani ne berejo na vladi.

  • S Sašo K.

    uh... Matej predlaga uzakonitev nacionalizma... ne vem no... dejmo mogoče še mal prespat... tole deluje nevarno znano...

    mogoče naslednjič predlaga, da lahko samo Slovenci obesijo zastavo.... potem smo pa hitro tam, kjer smo bili skoraj stoletje nazaj...

  • P Peter Battelino

    slovenska zastava je postala simbolj SDS pripadnosti in je kot taka kot simbol postala OKUŽENA - nekaj, do česar imam velik odpor

  • K KATA

    Oh . zastava je povezana z domoljubjem.

    Kdor spoštuje svojo domovino, spoštuje tudi svojo zastavo.

    To je stvar srčne kulture in stvar ponosa .

    KAJ je domovina in kaj pomeni mir v domovini lahko vidimo : Ukrajina , Sudan itd

    Sicer pa. kdor tega nima v sebi, pač ne izobesi zastave.

    Jaz jo izobesim. ker tako čutim.

    Sem pa proti obveznemu izobešanju zastave.

  • s sebični gen

    Nikoli ne bom izobesil zastave na hišo, NIKOLI, ti je jasno, ker je to vazalska država, država, ki je svojo suverenost prodala. Zaklel sem se takrat, ko so me mirno hodečega po prestolnici zaplinili in me preganjali, mene, ki sem bil v prvih vrstah osamosvajanja Slovenije.

  • M Mihapan

    Problematični so zgledi v družinah in v šolah.

    Med prazniki se vozimo po Sloveniji. Kamnik je ves v zastavah, podobno ljubljanske Fužine. Kraji Gorenjske in Štajerske pa kažejo "varčevanje". Vsaka hiša, vrt, celo vikendi so urejeni, vendar redki okrašeni z zastavami. Morda bi inšpekcije naredile sprehod in malo priporočili obešanje državnih zastav?

    Te niso samo za traktorje ali športne tekme.

    Pohvala velja državnim ustanovam, kjer zastave vedno vihrajo.

    • Ikona uporabnika bortchy bortchy

      Zakaj naj obešam to svinjarijo in svinjam naravo !

  • Ikona uporabnika Predator Predator

    Zakonadaja že obstaja a je jaz ne bom iskal ker me obešanje zastave ne moti in je tudi ne obešam ker sem zadnji v slepi ulici, preden nekaj predlagaš najprej probaj poiskati ali je kak zakon že v velajvi in kako je spisan preden daš STARI NOVI predlog v objavo.

  • a andrejček

    ne izobesim jo, pa če mi dajo in obveznost zapišejo tud v ustavi.. ni šans

    • F Ferenc

       

       

      ars.rtvslo.si/podkast/kdo-smo-/173250667/174939324

       

       

      ars.rtvslo.si/podkast/kdo-smo-/173250667

       

       

      Nov projekt domovinskih oddaj, razdeljenih v dva tematsko, vsebinsko in izvedbeno različna sklopa: v sklop „Mejniki identitete“ in „Domovina v srcu“. Sklop „Mejniki identitete“ zajema oddaje s poudarjeno zgodovinskim temeljem ter s kontinuiteto iz oddaje v oddajo. Zasnovan bo kot serija oddaj v premišljenem zaporedju, od davnih časov naselitve slovanskega življa na tem prostoru, prek sprejema krščanstva in postopne izgube samostojnega odločanja in izbiranja svojih knezov, do Trubarja in vse večjega samozavedanja kdo smo, kar je v obdobju vseevropske ”pomladi” privedlo do nastanka naroda, do vse bolj odkritih teženj in poskusov pridobitve samostojnosti ob razpadu habsburške monarhije, do bojev za združitev Slovencev med drugo svetovno vojno in sklepne oddaje o mejnikih, kakršni danes opredeljujejo identiteto slovenskega naroda, tudi kot državljanov Slovenije in Evrope. V drugem sklopu „Domovina v srcu“ bomo predstavljali posameznike, ki so veliko prispevali za osamosvojitev in samostojno pot naše domovine, ne samo na vsedržavni, marveč tudi na lokalni ravni. Prav slednje radi zelo hitro prezremo, čeprav so nesebično veliko storili na svojem območju. Oddaje bodo pogovorne. Z njimi se bomo sicer spomnili prelomnih časov osamosvajanja in vojne za Slovenijo, kot ji pravimo, hkrati bomo prikazali sogovornike v sedanjem času kot razmišljujoče osebnosti o sebi in vsem, kar jih obdaja.

       

  • v verso verso

    Človek, kaj je predlog?

  • h hales

    Obvezno obešanje zastav ob praznikih nima nič skupnega z nacionalno zavestjo.

    Še eden izmed obveznih opravkov.

  • a andrejček

    še prej bi šolarje lahko naučili slovensko, a ne predlagatelj?

  • Ikona uporabnika bortchy bortchy

    Brezvezen totalitarističen predlog isto kot radijo kjer mora vsaka postaja predvajati slovensko glasbo katere ne poslušam.Pomeni,radio sem popolnoma opustil tudi tv,med drugim,ker slovenske glasbe ne maram.Ne maram je,ne zaradi tega ker je slovenska pač pa ker je izredno ne kvalitetna.Argumentov je preveč,ce bi jih iznesel bi moral napisati celo knjigo.Tidi tale zdravica je grozna,tako kot tudi zastava.

    Toraj, zakaj bi to izobešal,kaka je to demokracija.Zastava pomeni politiki,politika,aktualna,aktualni,tega ne maram.Torej te zastave ne bon izobešal.NOBENE !

  • F Ferenc

    Kar pa se tiče Hrvatov preberite tole:

     

    Slovenski turisti so vsako leto takoj za nemškimi po številu nočitev, opravljenih pri hrvaških turističnih ponudnikih. In čeprav Slovenci tako občutno prispevamo v hrvaško turistično blagajno, pa očitno to nekaterim na Hrvaškem ni preveč mar.

     

    Zaman boste iskali menije, napisane v slovenskem jeziku (poleg standardnih jezikov so bili napisani tudi v češčini, poljščini in madžarščini).

     

    Za primer! V Primoštenu vihrajo zastave v pozdrav številnim turistom. Seveda pa slovenske ni med njimi, čeprav nas je, skromno rečeno, vsaj 30 odstotkov.

    • Ikona uporabnika bortchy bortchy

      Pa idite v Italijo,Japonsko ali Dubai

    • a andrejček

      Ferenc s čim se vi ukvarjate... jaz s hrvati nimam nobenih težav. lep pozdrav s Krka.

      • F Ferenc

        Tudi jaz ne, omenja jih predlagatelj kot vzornike. Ha ha.

    • K KATA

      Ne vem če imaš povsem prav.

      Nekateri hrvaški obalni kraji in otoki ter luke imajo našo zasavo izobešeno me drugimi evropskimi zastavami.

      Sem videla na lastne oči.

      Tudi prijaznost Hrvatov do nas Slovencev me ni razočarala.

      Hrvaščino razumem in v glavnem tudi oni slovenščino.

      Ne bodimo pikolovski in ne iščimo dlake v jajcu.

  • F Ferenc

    Predvolilno soočenje 2022  so začeli o slovenski zastavi:

     

    Petrič dejal, da je simbol naše državnosti, neodvisnosti, da smo postali suveren narod. »Včasih imam občutek, da se Slovenci tega dobro ne zavedajo. Zastavi izkazujemo premalo spoštovanja.« Marta Kos je najprej popravila Pirkoviča, da v Kijevu ne visi slovenska zastava, saj da so jo iz varnostnih razlogov umaknili.

     

    »Slovenci nesamozavestno gojimo spoštovanje do simbolov,« je dejala Pivčeva.

     

    Potočnik je dejal, da tudi v stranki Desus spoštujejo zastavo kot nekaj svojega. »Najbolj globoko doživel zastavo, ko je letalo prišlo iskat konzula, ki je hudo zbolel. Ko je avion pristajal, je na na repu plapolala naša zastava.«

     

    Jelinčič pa je poudaril, da zastava predstavlja zgodovino 150 let, vendar ima Slovenija tisočletno zgodovino. »Moramo se vrniti k zgodovini, narod brez korenin ni narod. Dejstvo je, da je treba odpreti arhive, povedati v šolah otrokom, kaj smo, kaj smo bili in kam gremo. Sicer nimamo bodočnosti.«

     

    Prebil je povedal, da je rojen v letu 1991, ko je Slovenija že bila samostojna. »Krepiti je treba to zavest pri mladih.«

    • Ikona uporabnika bortchy bortchy

      Učlanili so nas v nato in še kje,niti malo nismo neidvisna država pač pa smo hlapci in sužnji!

  • F Ferenc

     

    Slovenska vlada: državljani zahtevamo oster odziv na konkretno provokacijo, poslati veleposlanika iz Dunaja v Ljubljano na posvet in napisati osteo diplomatsko noto, kjer zahtevamo opravičilo na najvišjem državnem nivoju.

     

    Ali smo država ali banda hlapcev?

     

    www.rtvslo.si/sport/tenis/dunajska-sramota-domobranska-zastava-ob-imenu-aljaza-bedeneta/503200

     

  • F Ferenc

    Slovenska zastava (prej in zdaj) ter rdeča barva v njej nima nobene zveze s komunizmom, tako kot se natolcuje v zadnjem času. Na to me je opozorila hčerka naših dobrih prijateljev s Krasa, češ: "Včasih malo zgodovine ne škodi". Zgodba o naši zastavi pa je takšna in tudi sam je nisem poznal:

     

    Ruski car Peter Veliki (1672-1725) je inkognito delal v ladjedelnici pri Amsterdamu. Potem se je vrnil na uradni obisk in novačil strokovnjake, da bi zgradil rusko mornarico. V znak hvaležnosti je nizozemskemu kralju predlagal, da bi na ruskih trgovskih ladjah plapolala nizozemska zastava. Na vojnih je bil Andrejev križ. Odgovorili so mu, da velja, vendar naj spremeni vrstni red treh barv. Tako je nastala belo-modro-rdeča zastava, ki so jo na ladjah prvi opazili slovenski, hrvaški in drugi pristaniški delavci v Trstu, Reki in drugje, a tudi špediterji in trgovci, ki so v duhu panslavizma v pomladi narodov sprejeli različice te zastave - Slovenci skoraj enako, le modra je temnejša, Srbi in Hrvati, Čehi pa v istih barvah, a geometrično bolj zapleteno z uvedbo trikotnika. Edini Slovani, ki so vsaj delno živeli v Avstro-ogrski in niso hoteli enakih barv, so Poljaki in Bolgari, ki so bolj posnemali italijansko ali madžarsko zastavo.

     

    … pa še moj dodatek, ki sem ga našel na spletu + grafični prikaz zastav:

     

    En imperij – dve zastavi

     

    Pri Petrovih potomcih iz dinastije Romanovih je prišlo v Rusiji do tekme med dvema zastavama: poleg belo-modro-rdeče, ki je veljala za trgovsko, so uporabljali tudi črno-rumeno-belo, tako imenovano "pečatno" zastavo (danes ji mnogi narobe pravijo "carska"). Slednjo je za nacionalno zastavo potrdil Aleksander II. (vladal 1855-1881): črno in rumeno so vzeli z ruskega grba, na katerem je bil takrat črni dvoglavi orel na zlati podlagi, bela pa je bila barva Georgija Pobedonosca, svetega zaščitnika Rusije.

     

    Strokovnjak za heraldiko Vladimir Medvedjev je v pogovoru za Izvestija dejal, da tako Ruski imperij ni imel enotne gospodarske zastave. Carji si pogosto niso bili enotni v svojih mnenjih – Aleksander III. (1881-1894) je tako preklical odločitev Aleksandra II. in naročil, da na uradnih slovesnostih uporabljajo belo-modro-rdečo zastavo, ki jo je imel za "izključno rusko". Pogosto so uporabljali kar obe: ob praznikih so bile v državnih ustanovah "carske", v trgovskih pa belo-modro-rdeče.

     

    Vilibahov piše, da je ruska trgovska zastava dobila poseben pomen v 40. letih 19. stoletja, ko so udeleženci panslovanskega kongresa – predstavniki slovanskih držav, ki so se borili za neodvisnost – izbrali belo-modro-rdečo kombinacijo barv za svojo. To je simboliziralo bližino do Rusije in enotnost slovanskih narodov. Danes lahko te tri barve vidimo na zastavah mnogih neodvisnih držav: Češke, Hrvaške, Slovenije, Srbije …

     

    Rdeča zastava in današnja trobojnica

     

    Po oktobrski revoluciji leta 1917 so prepovedali obe zastavi iz carskih časov. Zamenjala ju je rdeča zastava s srpom, kladivom in zvezdo, ki je postala eden od simbolov sovjetske oblasti. Belo-modro-rdečo pa so uporabljali emigranti, ki niso imeli toplih čustev do komunistov. Ravno zato je konec 80. in v začetku 90. trobojnica postala simbol demokratičnih protestov proti sovjetski oblasti, ki je takrat doživljala zadnja leta.

     

    Od leta 1991 je belo-modro-rdeča zastava postala državna. Pa vendar lahko tudi danes na političnih shodih zagledate tako sovjetske rdeče zastave, ki jih navadno nosijo komunisti, ali "carske" črno-rumeno-bele zastave, ki je bližje desnici in monarhistom. Slednjo Liberalno-demokratska stranka občasno predlaga za državno, češ da je imela Rusija pod njo "blesteče zmage" - neuspešno. Heraldik Vladimir Medvedjev opaža, da se je belo-modro-rdeča že zdavnaj utrdila kot uradna.

  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • s slavcr

    Ma kaj bi s slovensko. Naši ničvredneži raje na vladno poslopje obesijo židovsko. Ala jim vera!