Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Vzpostavitev mejne kontrole na meji s Hrvaško

811 OGLEDOV 39 KOMENTARJEV

Avstrija je ponovno za 6 mesecev podaljšala mejno kontrolo na slovenski meji. O tej in vračanju tistih, ki mejo nelegalno prestopijo iz Slovenije, razmišlja tudi Italija. Po novicah zadnjih dni policija dnevno ustavi vozila s ca do 50 ljudi, kar ocenjujem, da je lahko letno do 20.000. Ker smo v zadnjem času postali eno izmed glavnih vstopnih mest migrantov v EU in ker Hrvaška oziroma EU očitno ne obvladujeta zunanje meje EU, predlagam vzpostavitev 6 mesečnega mejnega nadzora na Hrvaški meji, kot je to vzpostavila Avstrija na naši meji.

47 glasov

16 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 26 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D DaNamBoBolje 56 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


26. 6. 2023

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Ponovna vzpostavitev nadzora na notranjih mejah je skrajni ukrep v skladu s 25. in 28. členom Zakonika o schengenskih mejah1, saj je pravica do prostega gibanja ena izmed najbolj pomembnih pravic območja brez nadzora in temeljno načelo Evropske unije. Za ponovno vzpostavitev nadzora notranje meje morajo tako obstajati konkretni, resnični in dokazljivi varnostni ali drugi razlogi (resna grožnja javnemu redu ali notranji varnosti), ko so predhodno izčrpani vsi drugi možni ukrepi.

Z okrepljenim izvajanjem izravnalnih ukrepov (od 1. 1. do 15. 5. 2023 skupno izvedenih 7.074 postopkov izravnalnih ukrepov, kar je štirikrat več kot lani v istem obdobju), vključno na obmejnem območju ob državni meji z Republiko Hrvaško, ki nadomeščajo sistematičen nadzor meje, ter izvajanjem mešanih patrulj s policijami vseh sosednjih držav, slovenska policija uspešno odkriva nedovoljene prestope notranjih meja, primere tihotapljenja migrantov ter druge oblike čezmejne kriminalitete. Temu pritrjuje tudi podatek, da je policija v letošnjem letu do 12. 6. 2023  obravnavala 147 primerov tihotapljenja migrantov (v enakem obdobju lani 73), v katerih je bilo uspešno prijetih 168 tihotapcev (162 tujcev in 6 slovenskih državljanov), skupno z 876 migranti. 

Ravnanje Republike Avstrije, ki že več let neprekinjeno podaljšuje nadzor na svoji meji z Republiko Slovenijo, ni v skladu s pravnim redom Evropske unije, kar je ugotovilo tudi Sodišče Evropske unije. Republika Slovenija je ob zadnjem ponovnem podaljšanju nadzora vnovič izrazila nestrinjanje s takim ravnanjem in aprila 2023 sprožila ustrezne postopke pri Evropski komisiji, saj trenutno ne obstajajo resnični in konkretni varnostni razlogi za ponovno uvedbo nadzora na notranji meji z Republiko Slovenijo. 

Na podlagi zgoraj navedenih dejstev smo mnenja, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

1 Uredba (EU) 2016/399 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 2016 o Zakoniku Unije o pravilih, ki urejajo gibanje oseb prek meja - Zakonik o schengenskih mejah (Uradni list EU, št. L 77/1, 23. 3. 2016).

Komentarji




  • F Ferenc

    sea-watch.org/en/

    Italija otežuje delo te nevladne organizacije

    • D DaNamBoBolje

      Italija gradi taborišče za imigrante v Albaniji. Verjetno teh ljudi ne bo evidentirala, iz Albanije bodo preko BIH in s pomočjo Hrvaške, kjer jih prav tako ne bodo popisali, vstopili v Slovenijo. Y want azil, bodo naši policisti na meji vzeli resno, jih popisali in pričeli azolni postopek za kakšen dan. Potencialen azilant bo potoval naprej do s ojega cilja, kjer bodo ugotovili mesto prvega vpisa in ga skladno z novimi pravili vračali v Slovenijo. Avstrijci in Italjani ne bodo več imeli razloga za mejni nadzor in smo zmagali!

  • F Ferenc

    www.24ur.com/novice/tujina/konec-nadzora-na-slovenskih-mejah-z-italijo-in-hrvasko.html

    Evropska komisija pričakuje, da bo okrepljeno sodelovanje slovenske, italijanske in hrvaške policije v prihodnjih mesecih omogočilo odpravo nadzora, ki ga na meji s Slovenijo izvaja Italija, na meji s Hrvaško pa Slovenija. Vse članice je sicer pozvala, naj postopoma odpravijo nadzor na notranjih mejah. Tega na meji s Slovenijo izvaja Avstrija.

    Na komisiji so v danes objavljenem poročilu o stanju schengna znova izrazili zaskrbljenost zaradi notranjega nadzora, ki ga več članic izvaja na svojih mejah z drugimi državami. Nadzor že od leta 2015 Avstrija izvaja na mejnih prehodih s Slovenijo, oktobra lani pa se je za ponovno uvedbo nadzora na meji s Hrvaško in Madžarsko odločila tudi Slovenija. To je storila, potem ko se je za uvedbo nadzora na slovensko-italijanski meji odločila Italija.

    V okviru dialoga pod okriljem koordinatorja za schengen, ki deluje v okviru Evropske komisije, je v zadnjih mesecih prišlo do "pomembnega napredka" na mejah med več članicami, so zapisali v Bruslju.

    "Vse članice, ki so ponovno uvedle nadzor, so poročale o bistvenem povečanju čezmejnega policijskega sodelovanja, vključno s skupnimi patruljami, pa tudi sodelovanja pri ponovnem sprejemanju," so zapisali v poročilu.

    Tako je bil spričo napredka v prvih treh mesecih letošnjega leta že odpravljen notranji nadzor na češko-slovaški, slovaško-madžarski in poljsko-slovaški meji.

    "Podoben napredek je mogoče zaznati na italijansko-slovenski in slovensko-hrvaški kopenski meji, kjer se okrepljeno sodelovanje Hrvaške, Italije in Slovenije že odraža v konkretnih aktivnostih. Pričakujemo lahko, da bo tako intenzivno sodelovanje v prihodnjih mesecih vodilo do odprave nadzora, ki ga izvajata Italija in Slovenija," menijo v Bruslju.

    Slovenija je sicer nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko nazadnje podaljšala do 21. junija, Italija pa nadzor na meji s Slovenijo do 18. junija.

    Evropska komisija je ob tem vse članice, ki izvajajo nadzor na notranjih mejah, pozvala, naj ga postopoma odpravijo in ga nadomestijo z bolj vzdržnim skupnim upravljanjem. Pri tem naj izkoristijo tudi orodja, ki jim jih nudi nedavno dogovorjena revizija zakonika o schengenskih mejah.

    Prav tako je članice pozvala, naj bolj strateško pristopijo k čezmejnemu sodelovanju, vključno s povezovanjem informacij in obveščevalnih podatkov na zunanjih mejah in znotraj schengenskega prostora.

    Poročilo bodo ministri držav članic EU predvidoma obravnavali na junijskem zasedanju v Luksemburgu.

  • F Ferenc

    Nizozemci so pokazali, kako je, če se delaš norca iz kmetov, če želena politika postane zelena diktatura in če ilegalne migracije šteješ za legalne. Zmagi desničarja Geerta Wildersa bodo zanesljivo sledile podobne zmage po EU. Ljudje imajo dovolj.

     

    [Boštjan Perne, strokovnjak za varnostna vprašanja]

  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc

    Ob ponovni kontroli policije na meji se je število ilegalnih migrantov zmanjšalo za celih pet migrantov.

    • U Uporabi svoj um

      Čudno, glede na ceno transferja, ne razumem smisla hoje ali vožnje čez drn in strn! Racionalni migranti bi izkoristili transfer mejni prehod - "Y want azil" - in nadaljevanje poti proti jedrni Evropi.

  • F Ferenc

    BiH je bil zaradi povečanega števila prebežnikov v zadnjih mesecih često tarča kritik svoje zahodne sosede Hrvaške. Hrvaški predsednik Zoran Milanović je vzrok za povečan migracijski pritisk v soboto pripisal predvsem vizumski politiki BiH, in izrazil prepričanje, da bi morala BiH uvesti strožja merila za vstop na svoje ozemlje.

    Hrvaški premier Andrej Plenković pa je v četrtek, dva dni pred ponovno uvedbo nadzora na meji med Slovenijo in Hrvaško, poudaril pomembnost tega, da BiH sklene sporazum o sodelovanju z evropsko agencijo za mejno in obalno stražo Frontex, ki bi ji pomagala pri zaščiti meja. Pri tem je ponovil, da na Hrvaškem meje varuje 6.700 policistov, in poudaril, da so v zadnjem obdobju pridržali več kot tisoč tihotapcev tako imenovanih nezakonitih prebežnikov.

  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • U Uporabi svoj um

    Ministrstvo v odgovoru podpira farso - registracijo in pot naprej, nato kot na Hrvaškem odvržejo registracijo in gremo naprej v jedrno Evropo. Meja z Avstrijo pa bo pod "nadzorom" v nedogled. Na svidenje zdrava pamet in naši strokovnjaki!

  • F Ferenc

    Sredozemsko morje je postalo pokopališče otrok in njihove prihodnosti. Uničujoče posledice za otroke, ki iščejo azil in varnost v Evropi, so posledica političnih odločitev in migracijskega sistema, ki ne deluje (Regina De Dominicis, Unicefova regionalna direktorica za EU in Srednjo Azijo)

    • D DaNamBoBolje

      Pravica do življenja je nad vsemi, vendar je Evropa žal jalova. Namesto, da bi priseljevanje potekalo organizirano, je stihijsko in dogaja se, kot osvajanje teritorija Amerike v prejšnjem tisočletju. Niso pomembni deleži, temveč volja in organizacija ter meja EU pod nadzorom.

  • F Ferenc

    siol.net/novice/svet/izredne-razmere-na-svedskem-premier-na-pomoc-poklical-vojsko-616711

    Švedsko je do tega pripeljala neodgovorna politika priseljevanja in neuspešna integracija.

  • F Ferenc
  • T TW

    Ministrstvo za notranje zadeve v odzivu pojasnuje, da je bilo izvedenih štirikrat več izravnalnih ukrepov v primerjavi z lanskim letom ter meni, da predlog ni primeren za nadaljno obravnavo? Nekdo na ministrstvu bi moral resno razmisliti o primernosti in sposobnosti za delovno mesto, ki ga zaseda, ker tole je izpod vsake kritike.

  • C CitizenCritic

    Predlog je dober, saj se zaradi prostega gibanja prosilcev za azil registriranih v Sloveniji pogosto dogaja, da iz Slovenije nadaljuje svojo pot v druge države EU, zaradi česar najverjetneje druge države uvajajo/podaljšujejo nadzore na naših mejah.

  • S Slovem

    Odličen predlog, zato ga podpiram, da se naredi vsaj malo reda na reh področjih.

  • a ak47
    Komentar je izbrisal moderator.
    Razlog: neprimerno izražanje
  • F Ferenc
    • D DaNamBoBolje

      Verjetno je za nas to rešitev, če se ne motim pa naša vlada temu nasprotuje, verjetno pa tudi Hrvaška, saj bi ob aktivaciji Frontexa, kot v Italiji, vsi prosili za azil takoj po prijetju, tako pa sedaj ob enormno dolgi meji Hrvaške in dobri organizaciji, Hrvaška postaja prva vstopna točka v Evropo. Kot kaže jih bomo vestni Slovenci ustavili letos ca 32.000 (o tem kje jih bomo namestili pa nihče niti ne razmišlja ob tem da verjetno prehod Slovenije večini uspe).

  • F Ferenc

    Sodišče Evropske unije(SEU) se je danes izreklo o neskladnosti mejnega nadzora med Republiko Avstrijo in Republiko Slovenijo. Odločitev Sodišča Evropske Unije, ki je interpret evropskega prava, je prelomna. Sedaj bo morala Avstrija prepričljivo dokazati, da še naprej obstaja grožnja avstrijskemu javnemu redu in notranji varnosti. V nasprotnem bo morala odpraviti mejne kontrole.

    Spor je na sodišču sicer sprožil Slovenec, ki je leta 2019 na mejnem prehodu avstrijskemu policistu dvakrat zavrnil pokazati potni list. Kot na spletu poroča ORF, je dobil na okrajnem sodišču v Lipnici kazen 36 evrov. Na razsodbo se je pritožil. To sodišče se je nato obrnilo na SEU z vprašanjem, ali je vsakokratno podaljševanje mejnega nadzora na notranjih mejah EU z avstrijskimi vladnimi odloki v skladu z evropskim pravom in pogodbami. Avstrija nadzor na meji s Slovenijo sicer upravičuje z domnevnimi grožnjami javnega reda in varnosti države. SEU pa te nevarnosti ne vidi oziroma po njegovem mnenju Avstrija ni dokazala obstoj nevarnosti, ki bi mejni nadzor upravičevala.

    Avstrija je sicer od sredine septembra 2015 zaradi povečanja migrantov ponovno uvedla nadzor na mejah z Madžarsko in Slovenijo. Ta nadzor je večkrat podaljšala, pri čemer se je do 11. novembra 2017 oprla na priporočila Sveta Evropske unije. Od takrat naprej pa je nadzor uvedla na lastno pobudo in sicer za več zaporednih šestmesečnih obdobij.

    Prva izjava za javnost notranjega ministra Avstrije Gerharda Karnerja po tej razsodbi sicer kaže, da bo Avstrija dosedanji nadzor meje poskušala zadržati. Izjavil je namreč: “Če je treba zaščititi prebivalstvo in meje, bomo to tudi v prihodnosti naredili.”

    • D DaNamBoBolje

      In ga bo tudi zadžala, vse do ureditve varovanja zunanjih mej EU. Če EU potrebuje delovno silo, naj jo najprej izčrpa na svojem območju, mi dodatno izrazito koristimo, kot že desetletja prej, le to iz BIH, sedaj tudi iz Ukrajine. Ilegalci pa želijo v jedrno Evropo, ne k nam, razen če jih ne prisilimo, drugi pa nočejo. Adijo zdrava pamet v EU.

  • Ikona uporabnika Peter G: Peter G:

    Če bi imeli v Bruslju prave politike - neprodane duše ki bi res skrbeli za dobrobit - varnost - demokracijo - socialno varnost - dostopno zdravstvo - gospodarstvo - samooskrbo,... evropskega naroda, nebi potrebovali nobenih dodatnih ograj - nadzora na notranjih državnih EU mejah.

    Če bi imeli politiki na čelu z tistimi v Bruslju zlasti prodana Uršula , Nemčiji, Franciji, Španiji, Grčiji, Italiji, Bolgariji kaj lastne hrbtenice in pameti, bi preprosto zaprli zunanjo južno EU mejo za vse nezakonite migracije - migrante brez izjeme.

    Jaz bi v 1 dnevu povsem zaprl južno EU kopensko in morsko mejo z Turčijo, libijo, Marokom,Tunizija,... za vse nezakonite migracije, z vojsko mornarico in obalno stražo z vsemi pooblastili.

    Preprosto se takoj vrača - zavrača vse ladje, čolne, barke,... nazaj od koder so priplule, in se jih zatem uniči da ne morejo ponovno na pot proti Evropi - EU - vse tihotapce pa se aretira.

    Potem bi zasegel vse nevladne humanitarne ladje, nevladnike - humanitarce - tihotapce pa na EU sodišče, ki na veliko rešujejo - tihotapijo ljudi iz afriških in arabskih držav v Evropo - EU .

    EU ima mornarico, obalno stražo, kopensko vojsko ki bi jo morali politiki na čelu z tistimi v Bruslju sploh znati zares uporabljati za varnost in zaščito celotne EU.

    Očitno dokler se ne bo zamenjalo vseh EU prodanih - podkupljenih politikov - sanjačev na čelu z tistimi v Bruslju, Nemčiji, Franciji, Španiji,... bo EU tonila vedno globlje.

    Razen če hočejo prodani politiki Evropo - EU spremeniti v Afriko 2 novo deželo revežev.

    Saj če pride v neko okolje ogromno število novih revnih ljudi, se v tej regiji - državi preprosto porušijo celotni politični, finančni, gospodarski, socialni, šolski, zdravstveni, varnostni sistemi....

    Zato pa se v EU vse vedno bolj draži, postaja zdravstvo nedostopno,.... ker moramo skrbeti za ogromno število vedno novih zlasti ekonomskih migrantov - iz arabskih in afriških celo azijskih držav.

    Velika večina teh novih socialnih migrantov sploh noče delati, in samo zahtevajo da se jim vse postreže gratis od spredaj in zadaj.

    Zakaj pa je potem na primer v Nemčiji še vedno pomanjkanje delovne sile, če begunci - migranti radi delajo in se vključujejo v novo okolje ?

    Ta komentar ne krši nobenih pravil komentiranja, in odraža mojo svobodo govora ter izražanja ki je zagotovljena z Ustavo.

    Sem kopiral komentar če ga slučajno izbrišete.

    pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa

     

    • s sebični gen

      Se strinjam. Problem je v tem, da je EU generator migracij zaradi stalnega povpraševanja po delavcih v gradbeništvu, komunali, kmetijstvu, skratka v vseh garaških panogah. Letno Evropa potrebuje 1 milijon takih delavcev in ti prišleki in njihovi pomagači to vedo. Samo za primer ti povem, da je bil sestanek vodilnih v eni znani naftni družbi v Sloveniji, kjer so povedali vodjem izpostav, da bodo preko hrvaške pripeljali delavce iz Filipinov , ker so ti krščanske vere in zaradi tega manj problematični. Res lepa prihodnost čaka to našo deželo. Za denar in profit jim gre, samo to.

    • A Aki919

      Mogoče tvoj komentar ne krši pravil komentiranja in odraža svobodo govora....ampak vsebinsko je poln nestrpnosti, netolerantnosti, nesolidarnosti, nerazumevanja drugih, pomanjkanja empatije...skratka v popolnem nasprotju z vsemi našimi, slovenskimi in krščanskimi vrednotami! Saj sva oba Slovenca in kristjana, a ne?

      • Ikona uporabnika Peter G: Peter G:

        Mi pa vi povejte kam bi - boste naselili vse afriške ter arabske državljane vsaj 2 milijarde ljudi, ki so in še bodo z veseljem prišli v Evropo - EU brez omejitev, pogojev, zahtev, kriterijev,..., ter kako boste poskrbeli finančno, stanovanjsko, zdravstveno,... za njih ?

         

        Saj če v EU povsem ukinejo vse meje in spustijo v EU vse ki hočejo živeti na naš račun, bo Evropa - EU kot jo še poznam do sedaj zgolj bleda senca demokracije, svobode, človekovih pravic, enakopravnostjo med spoloma, socialnega modernega sveta, zdravstva, šolstva,...

         

        Skratka Evropo - EU boste spremenili v novo revno celino Afriko 2,če boste spustili vse ljudi v Evropo brez kakršnih koli omejitev.

         

        Ko bo pa novih prišlekov dovolj se bo pa EU sesula sama vase, razpadel bo celotni politični sistem, demokracija,

         

        Ali boste potem končno srečni ?

  • D DaNamBoBolje

    Paedon 32.000!

  • D DaNamBoBolje

    Ali to drži? V kolikor je res bo konec leta ca 28.000 prošenj za azil. Kam bomo te ljudi dali? Preberite:

    demokracija.si/fokus/tabela-hvala-robert-golob-v-prvih-treh-mesecih-vec-kot-8000-nedovoljenih-prehodov-meje-lani-v-istem-obdobju-manj-kot-2400/

    • A Aki919

      Ja, če pa v "Demokraciji" tako pravijo, potem pa zagotovo drži!

  • v verso verso

    Kaj bo z ograjo?

    • D DaNamBoBolje

      Z odstranitvijo, menim, da ni za hiteti. Sedaj se meja prečka kar na cesti, če se bodo razmere zaostrile, pa se bo meja prestopala kjer bo možno.

  • A Apex

    Da se bomo spet cijazili do Jadrana po cele dneve? Ne hvala.

    • P PredlagateljA

      Ne poznam nikogar, ki bi kadarkoli potreboval cele dneve do Jadrana. Poleg tega pot proti CRO ni toliko problematična kot pot k nam.

    • D DaNamBoBolje

      Ni potrebe, promet v smeri Jadrana bi lahko bil le upočasnjen, verjetno je tudi sedaj. Bi pa nadzor meje v Slovenijo verjetno Hrvate in EU tudi zaradi turizma, vzpodbudil za boljši nadzor Šengenske meje.