31. 1. 2023
Odziv Ministrstva za finance
Uvodoma pojasnjujemo, da je v skladu z veljavno davčno zakonodajo pri prodaji nepremičnine treba plačati davek na promet nepremičnin, v določenih primerih pa tudi za dohodnino od dobička iz kapitala. Gre za dva različna davka z različnima namenoma, drugačnima davčnima osnovama in drugačnimi pravili glede obveznosti oziroma oprostitve plačila.
Pri davku na promet nepremičnin davčno osnovo predstavlja prodajna vrednost nepremičnine, če ta ustreza primerljivi tržni vrednosti te nepremičnine. Zavezancu se odmeri davek na promet nepremičnin v višini 2 % davčne osnove. Pomembno je vedeti, da je plačnik davka na promet nepremičnin praviloma prodajalec, lahko pa je tudi kupec nepremičnine, če se prodajalec in kupec tako dogovorita v kupoprodajni pogodbi.
Davčna osnova za odmero dohodnine od dobička iz kapitala od odsvojitve nepremičnin je razlika med vrednostjo nepremičnine ob odsvojitvi in vrednostjo nepremičnine ob pridobitvi. Pri tem se davčna osnova zniža za plačan davek na promet nepremičnin ali davek na dediščine in darila, za normirane stroške ter za dejanske stroške, ki jih je zavezanec imel zaradi vlaganja v obnovo nepremičnine. Stopnja davka, določena v višini 25 %, se na vsakih dopolnjenih pet let imetništva nepremičnine zmanjšuje (po petih letih je stopnja 20 %, po desetih letih pa 15 %), po petnajstih letih imetništva nepremičnine pa se tega davka ne plača. Torej mora fizična oseba vložiti napoved za odmero tega davka le v primeru, če proda nepremičnino pred potekom 15 let imetništva. Zelo bistveno pa je tudi, da je posameznik, če prodaja nepremičnino, kjer je imel stalno prebivališče in ga je imel v lasti ter je tam dejansko bival, prav tako oproščen plačila dohodnine od dobička iz kapitala. Pomembno je vedeti, da je plačnik davka prodajalec in da obveznost plačila davka nastane le, če ustvari dobiček (davčno osnovo).
Pri davku na promet nepremičnin je torej davčna osnova prodajna vrednost nepremičnine, pri dohodnini od dobička iz kapitala pa razlika med vrednostjo nepremičnine ob odsvojitvi in njeno vrednostjo ob pridobitvi. Skupnega bremena davka zato ni mogoče določiti s preprostim seštevanjem davčnih stopenj. Poleg tega se davčna osnova dohodnine od dobička iz kapitala zniža za plačan davek na promet nepremičnin, kar pomeni, da se dvojno davčno breme s tem izključi.
Podan predlog torej v osnovi ne zasleduje cilja reševanja stanovanjske problematike in možnosti povečanja prodaje nepremičnin. Najprej je treba namreč na različnih družbenih področjih prvenstveno zagotoviti in urediti neposredne resorne ukrepe, ki se ne vodijo samo preko davčnega sistema. Davčni ukrepi se lahko, če se to izkaže kot primerno in usklajeno z vsemi družbenimi cilji, uporabijo le kot dopolnilni element, ki vplivajo na trg nepremičnin. Pomembno je, da se ustvari družbeni konsenz in uskladi politike na različnih področjih, da bodo vse sledile skupnemu cilju oziroma načrtu, to je reševanje stanovanjske problematike.
Odgovor na odgovor vlade:
Sprenevedanje, sprenevedanje, sprenevedanje.
Kolikokrat morajo ljudje plačevati davek?!!
Omejite višino najemnin in število nepremičnin na osebo, tako boste omejili prekupčevanje in bogatenje posameznikov ter izkoriščanje revnih. Obstoječi zakoni so že dolgo pisani na kožo bogatih posameznikov, za izkoriščanje večine ljudi. To ustvarja dobre prihodnosti, temveč močno razslojeno družno v kateri je veliko revnih.
Prenehajte se sprenevedati in ustvarite zakone za obdavčitev bogatih, ne pa tistih, ki so garali, da so si zgradili hišo ali kupili stanovanje; in ki morajo za to prevečkrat plačati davke.
Že dlje zasledujem ta portal in odgovore. Žalostna ugotavljam, da se v odgovorih običajno citirajo obstoječi zakoni in se NE upoštevajo predlogi, ki so tukaj podani. Zakaj ne bi zmanjšali davka na prodajo, če nekdo v kraju bogu za hrbtom nekaj proda in kupi bližje službi? Ali če se poveča družina in prodaš manjše in kupiš večje? Zakaj ne bi plačal samo za razliko v ceni med prodano in novo kupljeno? Tega spoštovani,ki ste pripravljali odgovor, niste napisali!
Davek na prodajo nepremičnin je eden najmanjših v Evropi imamo pa menda največ praznih in "praznih" stanovanj v Evropi. Po moje bi morali obdavčiti prazna stanovanja, katerih lastniki špekulativno držijo prazna stanovanja in špekulativno čakajo, da jim bo cena zrasla ali pa oddajajo stanovanja na črno. Hkrati bi morali zmanjšati davek na dohodek od oddaje nepremičnin in sprejeti zakone, ki bi olajšali lastnikom, da najemnika vržejo ven, ob koncu pogodbe ali če se ne drži določil v pogodbi. Povečati bi morali tudi kazen za oddajo na črno, saj je danes kazen večja, če oddaš napačno prijavo dohodka (se kaj zmotiš), kot če dohodka sploh ne prijaviš (oddajaš na črno). Tako bi prišlo na trg za oddajo nepremičnin več stanovanj in najemnine bi se znižale. Zaradi nižjega davka bi tudi investiranje v gradnjo in oddajanje imelo svoj smisel.
Dohodnina iz dobička od kapitala udari prodajalca le v primeru, ko poceni kupi z namenom preprodaje in drago proda. Vemo, kdo to počne!
Proti, ker je osnova za predlog narobe zastavljena. Procenti so od kapitalskega dobička in ne od kapitala. Ne vem od kje tebi, da država potem vzame 17-27%? Do tega prideš le, če si res kupil za 0,01€ in potem prodajal naprej. Tudi če podeduješ in da ne plačaš nič, se določi ena osnovna vrednost in potem kapitalski dobiček glede na osnovno vrednost..
Se pa strinjam, da je država pohlepna in da so v osnovi davki previsoki glede na to kaj dobivamo od državnega aparatusa.
Ej, točno to sm hotla vprašat, iz kje je potegnu teh 27 %.
ja sam izrek pove da je davek na kapitalski dobiček. torej na zaslužek. Pošteno ane!.
Če si kupil za 100 in prodal za 120 potem plačaš od 20 davek, in sicer 25% = 5. Ostane ti 115!
In zakaj ne, če si zasužil...
pošteno ne?
Previsoki so tudi davki na najemnine. Tudi to odvrača lastnike stanovanj od oddajanja v najem in spodbuja oddajanje na črno.
PROTI
Cene stanovanj so v zadnjih letih sle toliko gor, da so eni hoteli samo sluziti z preprodajo, zato je tudi ta zakon. Se pa strinjam, da ce gre za menjavo, da bi se dalo kej zmeniti, toda, ce si lastnik ene nepremicnine in ce pol kupis drugo, da se ti davek vrne recimo, pa upam, da se tudi nove nepremicnine obdavci po isti lestvici, ker vse novo gradnje so namenjene samo, da zasluzijo, zato rajsi pocakam 30 let, da padejo cene stanovanj, ker nima smisla kupovati nove bajte.