3. 2. 2023
Odziv Ministrstva za notranje zadeve
V zvezi z vašim predlogom pojasnjujemo, da področje prodaje in uporabe pirotehničnih izdelkov ureja Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (Uradni list RS, št. 35/08 in 19/15), ki pirotehnične izdelke razvršča v ognjemetne izdelke kategorije F1, F2, F3, F4 (to so izdelki namenjeni za zabavo), pirotehnični izdelki za odrska prizorišča kategorije T1 in T2 ter drugi pirotehnični izdelki kategorije P1 in P2. Navedena razvrstitev je v celoti prenesena iz Direktive 2007/23/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. 5. 2007 o dajanju pirotehničnih izdelkov v promet oziroma prenovljene Direktive 2013/29 z 12. junija 2013 o harmonizaciji zakonodaj držav članic v zvezi z dostopnostjo pirotehničnih izdelkov na trgu. Obe navedeni direktivi sta z julijem 2010 (za ognjemetne izdelke kategorije F1, F2 in F3) oziroma julijem 2013 (za vse ostale kategorije pirotehničnih izdelkov) uvedli obvezno označitev pirotehničnih izdelkov z oznako CE. Razvrstitev pirotehničnih izdelkov glede na vrsto uporabe, namen, raven nevarnosti in glede na raven hrupa opravi proizvajalec potrdi pa jo priglašen organ za ugotavljanje skladnosti. To je s strani Evropske komisije potrjen akreditiran laboratorij, ki pirotehnične izdelke testira v skladu s harmoniziranimi EN standardi in po končanem uspešnem testiranju zanje izda listino o skladnosti oziroma CE certifikat.
Prostorsko ter časovno je omejena prodaja in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok. Prodaja le teh je dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja. Ostali izdelki, ki imajo kot glavni učinek pok, so petarde, dvojne petarde, bliskovne petarde, poskakujoče petarde, ki pa sodijo v kategorijo F2 in F3 (nekatere pa celo v kategorijo F4), prodaja, posest in uporaba teh izdelkov pa je fizičnim osebam prepovedana. Poleg tega Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih fizičnim osebam prepoveduje uporabo motečih ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, na določenih krajih (v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve) kakor tudi preprodajo pirotehničnih izdelkov, njihovo predelavo zaradi povečanja učinkov, uporabo pirotehničnih izdelkov v drugih predmetih ter lastno izdelavo pirotehničnih izdelkov ali zmesi.
V zvezi z oglaševanjem izdelkov pojasnjujemo, da oglaševanje tobačnih izdelkov ureja Direktiva 2003/33/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. maja 2003 o približevanju zakonov in drugih predpisov držav članic o oglaševanju in sponzorstvu tobačnih izdelkov, s katero se postavljajo enotna merila za vse države članice in odpravljajo ovire za prost pretok blaga in je bila prenesena v naš pravni red z Zakonom o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (Uradni list RS, št. 9/17 in 19/17). Navedena direktiva namreč med drugim določa, da je prepovedano oglaševanje v tisku in drugih tiskanih publikacijah (oglaševanje je omejeno le na publikacije, ki so namenjene izrecno strokovnjakom trgovine s tobakom ter na publikacije, tiskane in objavljene v tretjih državah, ki prvotno niso namenjene za trg Skupnosti), v storitvah informacijske družbe, vseh oblikah radijskega oglaševanja, prepovedano je sponzorstvo dogodkov ali dejavnosti, ki vključujejo ali se odvijajo v več državah članicah ali imajo drugače čezmejne vplive, prav tako je prepovedana tudi vsaka prosta razdelitev tobačnih izdelkov v smislu sponzorstva dogodkov.
Za razliko od Direktive 2003/33/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. maja 2003 o približevanju zakonov in drugih predpisov držav članic o oglaševanju in sponzorstvu tobačnih izdelkov, ki prepoveduje oglaševanje tobačnih izdelkov in sponzorstvo, pa Direktiva 2013/29/EU Evropske parlamenta in Sveta z dne 12. junij 2013 o harmonizaciji zakonodaj držav članic v zvezi z dostopnostjo pirotehničnih izdelkov na trgu (prenovitev) le te prepovedi ne predpisuje, prav tako prepovedi oglaševanja pirotehničnih izdelkov ne predpisuje nobena druga direktiva Evropske unije. Ta določa vsebino označevanja pirotehničnih izdelkih, kot so npr. podatki o proizvajalcu, uvozniku, ime in vrsto pirotehničnega izdelka, registrsko številko, proizvodno, serijsko ali zaporedno številko, najnižje dovoljene starosti, kategorijo, neto eksplozivno maso itn. kot tudi navodila za uporabo pirotehničnih izdelkov. Ob upoštevanju teh navodil in pravilni uporabi pirotehničnih izdelkov do poškodb naj ne bi prišlo, za razliko od tobačnih izdelkov, kjer je vsako kajenje zdravju škodljivo. Po navedbah na portalu gov.si (https:// www.gov.si/teme/kajenje-in-tobak/) tobak namreč med dejavniki tveganja za zdravje tudi v Sloveniji zahteva največ življenj. Rabi tobaka pripisujemo 19 odstotkov vseh smrti pri Slovencih starih več kot 30 let (30 do 44 let: 15 odstotkov vseh smrti, 45 do 59 let: 31 odstotkov vseh smrti, 60 do 69 let: 25 odstotkov vseh smrti zaradi tobaka). V Sloveniji vsak dan zaradi bolezni, pripisljivih kajenju, umre 10 oseb, kar pomeni 3.600 na leto. Veliko breme za posameznika, gospodarstvo in zdravstveni sistem pa predstavljajo tudi bolezni in z njimi povezane posledice, ki jih povzroča kajenje. Uporaba tobačnih izdelkov predstavlja eno največjih groženj zdravju posameznika. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je v 20 stoletju za kar 100 milijonov smrti nastopilo kot posledica uporabe tobačnih izdelkov. Če se bo tak trend nadaljeval, bo v 21. stoletju število smrti naraslo na milijardo. Po drugi strani pa zaradi uporabe pirotehničnih izdelkov smrtnih žrtev nismo zabeležili, od leta 2016 pa do lanskega leta je policija obravnavala skupaj 37 nesreč (v letu 2016 6 nesreč, v letu 2017 8 nesreč, v letu 2018 8 nesreč, v letu 2019 8 nesreč, v letu 2020 ni bilo nesreč in v letu 2021 7 nesreč). Po podatkih Policije je v večini primerov za poškodbe kriva nepravilna uporaba (ali celo njihova zloraba) pirotehničnih izdelkov kategorije F2 in F3, katerih glavni učinek je pok ter doma izdelanimi oziroma predelanimi pirotehničnimi izdelki, torej tistih izdelkov, ki so v Sloveniji prepovedani, pa se kljub več kot desetletni prepovedi in njihovimi negativnimi posledicami še vedno uporabljajo. Zadnjih nekaj let je mogoče opaziti, da največjo težavo predstavlja prodaja izdelkov po spletu, saj naši državljani na tujih spletnih straneh kupujejo ravno tiste izdelke, ki so pri nas prepovedani., niso pa prepovedani v drugih državah članicah EU.
Hkrati pojasnjujemo, da po nam znanih podatkih nobena država članica EU nima prepovedanega oglaševanja pirotehničnih izdelkov. Za razliko od tobaka in tobačnih izdelkov, ki jih ljudje dnevno množično uporabljajo in, ki med dejavniki tveganja za zdravje zahtevajo bistveno več življenj, se pirotehnični izdelki uporabljajo nekaj dni v letu, največ ob prehodu iz starega v novo leto in se v tisku in drugih tiskanih publikacijah oglašujejo le v tem obdobju. Zato glede na vse navedeno menimo, da ni potrebe po uvedbi prepovedi oglaševanja pirotehničnih izdelkov, saj Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih v zadostni meri omejuje, tako časovno, starostno kot tudi prostorsko, prodajo in uporabo pirotehničnih izdelkov oziroma prepoveduje uporabo, prodajo in posest najbolj motečih in nevarnih pokajočih izdelkov za ljudi, okolje in živali.
www.ljubljana.si/sl/aktualno/petarde-ne-hvala-5
torek, 17. 12. 2024
Petarde? Ne, hvala!
Na Mestni občini Ljubljana se pridružujemo kampanji Petarde? Ne, hvala! - Ali slišiš njihov strah?, ki opozarja na trpljenje živali in nevarnosti uporabe petard med mladostniki.
Kampanja "Petarde? Ne, hvala!" želi neposredno nagovoriti predvsem mlajše najstnike in jih spodbuditi k premisleku o posledicah svojih dejanj. Kampanja poudarja stisko živali, ki so izpostavljene glasnim pokom, ter poziva k empatiji, odgovornemu ravnanju in spoštovanju zakonodaje.
Uporaba petard povzroča neizmerno stisko med živalmi, ki imajo izjemno občutljiv sluh in ne razumejo izvora glasnih zvokov. Kljub zakonski prepovedi prodaje petard v Sloveniji se te še vedno množično uporabljajo, saj jih mladi kupujejo prek družbenih omrežij, kot so TikTok in Instagram, ali na črnem trgu.
Izjava dneva, 6.12.2023, Novice, Svet 24:
"Bolniki, ki so težje poškodovani, obžalujejo, da pirotehnični izdelki niso strožje prepovedani." (Bojan Šparaš, specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije)
Najdražja pokanja
Nekdaj so na Kitajskem v ogenj metali bambusove palice, danes pa po vsem svetu za tehnološko dovršene ognjemete, ki spominjajo na umetniške instalacije, odštevajo neverjetno visoke zneske denarja.
Kako visoke? Milijonske. Rekord je padel leta 2009 v Abu Dabiju v ZAE, kjer so za prikaz 55 minut dolgega ognjemeta v zrak pognali 20 milijonov USD. Čeprav so z ognjemetom, s katerim so zaznamovali dan državnosti 2. decembra, podrli rekord najdražjega ognjemeta, se ta ni povzpel na vodilno mesto na lestvici največjega ognjemeta na svetu.
Le nekaj milijonov manj je leta 2012 stal ognjemet v Kuvajtu: za enourno zabavo s 77.282 izstrelki so namenili 15 milijonov USD.
Če nas zanima, kdo si je prislužil prestižni naziv za največji pirotehniški šov, to pomeni vrnitev v ZAE: v Dubaju so leta 2014 v šestih minutah v zrak spustili 479.651 izstrelkov (to je 80.000 izstrelkov na minuto) in zrušili dotedanji ameriški rekord. Koliko jih je to stalo? Šest milijonov USD, Kje je na tej lestvici spektakularen tematsko obarvan novoletni ognjemet v avstralskem Sydneyu (Sydneyska opera in pristaniški most sta izjemni kulisi vsakoletnega novoletnega ognjemeta, ki ga ni ugasnila niti oandemija covida-19? V proračunu je zanj običajno namenjenih od 6 do 7 milijonov USD.
Ali nas ob teh zneskih prešine, da gre za nerazumno visoke vložke v ognjemet? Ni nujno, če pogledamo širšo sliko. Novoletni sydneyski ognjemet naj bi namreč prinesel dodatnih 112 milijonov USD potrošniške porabe, kar pokrije stroške ognjemeta, hkrati pa učinek povečane potrošnje občutijo tudi lokalni podjetniki.
ne , temveč prepoved prodaje vseh manjših pirotehničnih sredstev, kot so petarde in druga dosegljiva sredstva , po katerih segajo otroci, otroke, starše kaznovat z visoko kaznijo!! vse kar poka, razen ognjemeta!!
predlagam.vladi.si/predlog/8863
Odziv ministrstva je čisto na mestu in se strinjam z vsako napisano besedo.
Pirotehniki ki prodajajo se ne dajo.Gre le za biznis tako kot z orožjem. Potem pa naj začnejo reklamirat še prodajo orožja, če si upajo... Homo sapiens pa je itak opica, ker zapravlja svoj denar za pirotehniko, s katero vznemirja vsa ziva bitja in onesnazuje okolje (op. povzroca ogljični odtis). Pametnim dovolj! Prekinite s pirotehniko in nj. reklamo. Če hočete pregnati zlo s tega sveta vzemite v roke bambusove palice in z njimi tolčite po sebi ali eno v drugo, da pridete k pameti.
predlagam.vladi.si/predlog/8863
Mnogo pisanja za prazen nič. Dejstvi je,da so ti izdelki nevarni za zdravje in življenje. Poškodbe so trajne, uporaba pa posledic za zdravje ne opravičuje. Ev. popravni ukrepi nesreč ne morejo preprečiti. Zakaj ne bi bili prvi oziroma bili pobudnik za ustrezno spremembo evropske regulative. To je dejanska pobuda Vladi in sklicevanje na obstoječo EU regulativo ni pravi odgovor.
Prepovedati treba alkohol oz ceno povečati za 5000%
Vsekakor je visoka cena pirotehnike ena od učinkovitih rešitev, pa še demokratični ostajamo.
Uporabo pirotehnike, njen nakup in prodajo obdavčiti s 500% dodatkom, porem bomo videli ali se bo uporabljala.
Ne prepovedati, samo omejiti dostopnost. Bomo videli koliko ljudi bo dalo 50,-€ za eno petardo in 5000,- za škatlo 100 kosov?
Koliko ljudi? Vem za par naselij, kjer so vsi na socialni, pa pokupijo največ pirotehnike, ne glede na ceno. Se pa sicer strinjam z vašim komentarjem.
Kdo bi dal 50€ za eno petardo? Jst prvi in to resno. Letno itak porabim 3.000€ za pirotehniko..ni panike.
V kolikor je ogroženo zdravje, kar je, se ti izdelki sploh ne bi smeli prodajat.
Vendar vlada kdo? Kapital!
Velja podobno kot za prodajo orožja v ZDA.
Če je ogroženo zdravje pravite? Prav,potem pa takoj prepovejmo prodajo tobaka,alkohola,sladkih pijač..ker letno nam umre na tisoče ljudi prav zaradi omenjenega. Da bi pa pri nas kdo umrl zaradi uporabe pirotehnike pa še nikdar nismo slišali,ni tako?
Podpiram prepoved oglaševanja pirotehnike, mislim pa, da bo pokalo z oglaševanjem ali brez. Sem se sprehajala po naselju, pred mano je hodil deček s psom. In metal petarde. Psa niso nič motile, vsaj videti ni bilo. Jaz sem se potem obrnila in šla v nasprotno smer, ker mene so pa motile.
Motil me je tudi lajež omenjenega psa, ko se je zaganjal v mimoidoče sprehajalce, ki so imeli tudi pse. Otrok je psa s težavo držal na povodcu, o kakšnem obvladovanju ni bilo govora. Je pa s petardami opozoril nase in s(m)o ostali raje izbrali druge poti. Nasilnik je rojen in se vzgaja na ulici. Taki tudi v odrasli dobi mečejo petarde in imajo nevzgojene in nasilne pse. Ko imajo svoje otroke, jih (se) vzgojijo v nasilnike. Krog.
Takšen predlog ima logično podporo.
Včasih je potrebno določene stvari prepovedati če je to dobro za celotno družbo. In pirotehnika to je.
Za osebe, ki se poškodujejo zaradi uporabe pirotehnike, določiti znesek, ki je potreben za njihovo zdravljenje zaradi tovrstnih poškodb (ali pa naj plačujejo starši mladostnikov - če imajo denar za pirotehniko, ga imajo tudi za zdravljenje).
Enako naj velja tudi za kadilce, pivopivce, gorske kolesarje, apliniste, ekstremne športnike, divjake motoriste....če imajo denar za ..., naj ga imajo tudi za zdravljenje).
Kako nestrpna logika.
Se strinjam. Ampak če starši svoje otroke že od majhnega učijo varni uporabi pirotehnike potem je verjetnost poškodb 0,2% oziroma zanemarljiva. Mene so od majhnega učili kako se s tem varno dela in imam to danes že kot bi rekli "v krvi" ampak kljub temu mi je varnost zmeraj čisto na prvem mestu,pred zabavo zato rokujem z vsemi izdelki skrajno previdno in nič ne prepuščam naključju..raje desetkrat preverim kot da je karkoli narobe. Previdnost je mati modrosti pravi pregovor.
Spoštovani,
Prepoved oglaševanja pirotehnike, lahko enačimo z prepovedjo oglaševanja tobačnih izdelkov. Do določene mere se strinjam. (oglaševanja tobačnih izdelkov, ni več. super dobro)
Prepoved prodaje in uporabe, zakaj ne prepovemo prodajo in uporabo tobačnih izdelkov? dobro vemo zakaj ne.
Pirotehnik je poklic, ne pozabimo tega. Pirotehniki odstranjujejo "pozabljenje" bombe, mine itd. na terenu.
Namesto da prepovemo prodajo pirotehničnih izdelkov bi predlagal da zakonsko predpišemo dolžino vžigalne vrvice, ki je vsako leto krajša. (zato ker tudi vžigalna vrvica stane).
Problem so pirotehnični izdeli narejeni doma. tukaj je ogromno poškodb.
Kupljen v uradni trgovini pirotehnični izdelek plus upoštevanje varnostnih navodil, je verjetnost poškodbe nizka.
Torej...
Popolna prepoved uporabe in prodaje pirotehničnih izdelkov je neumnost.
Osebno nimam popolnoma nič proti kadilcem, AMPAK tako kot se bojite za svojce zaradi "petard" čudno da vas ne moti škoda ki se povzroča zaradi cigaret in cigaretnega dima, svojcem. ne?!
Kot sem že povedal, pirothnik, je služba, je poklic. V Sloveniji imam kar nekaj pirotehnikov. In kaj sedaj? kar vsi brez službe? zato ker pač, dejmo prepovedat uporabo in prodajo, al kako?
Namenoma, sem dal primerjavo cigarete. prav tako škodujejo zdravju in zdravju ljudem v bližini.
Prepovemo prodajo in uporabo pirotehniko? prepovemo tudi cigarete, prodajo izdelavo in uporabo? zakaj delat razlike, eno prepovemo, drugo pa je vredu?
Pa da ne bo kdo "pameten" in začel govorit in razlagat o onesnaževanju ozračja. Ker je cigaretni dim daleč pred pirotehniko glede onesnaženja zraka.
ta ko, da prepoved prodaje in uporabe pirotehnike "by default" je zelo ne pošteno.
Prepovedano je prepovedati.
Ne samo reklame, sama bi prepovedala prodajo te neumnosti. Če se ljudje ne znajo zabavati brez tega, je žalostno
Pa alkohol enako. Pa nezdravo hrano in pijačo tudi! Če se ljudje ne znajo zabavati brez tega, je žalostno.
"Pirotehnika je prepovedana skozi leto in neumno je, da je dovoljena nekaj dni. To je loterija, pri kateri vsak upa, da njegovemu svojcu ne bo nič. In to je velika neumnost." Točno tako.
Naj se tudi za te dni v letu prepove uporaba pirotehnike, pa bodo marsikatere solze prihranjene.
Pirotehnika je dovoljena skozi vse leto. O čem ti govoriš? :)
Pirotehnika je prepovedana skozi leto in neumno je, da je dovoljena nekaj dni. To je loterija, pri kateri vsak upa, da njegovemu svojcu ne bo nič. In to je velika neumnost. Vsebuje snovi, ki so nevarne in iz katerega se lahko izdela orožje in tudi samo pokanje je igranje z orožjem (s pokom raznese izdelek in poškoduje ali uniči predmete okoli sebe). Zato bi bilo potrebno pirotehniko uporabljati na določenih mestih (certificirana in prijavljena strelišča) pod nadzorom inštruktorja. Kdor želi naj poka v zato določenem kamnolomu recimo in plača preverjen izdelek in mentorja. Ali pa opravi izpit iz tega. Tako bi bila pirotehnika še vedno dovoljena, vendar kontrolirana in pod nadzorom. Če pa je ne znate urediti pa jo je treba prepovedati.
Še za dron in podobne igrače moramo imeti izpite in leteti zunaj naselij, tole pa kar je sedaj je navadna anarhija in nesposobnost politike, da so vsako leto uničena nova mlada življenja.
Dovoljena je skozi vse leto med 6-22 uro razen pasje bombice. Torej o čem ti to?
Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le od 26. decembra do 1. januarja, pa tudi takrat teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javna zbiranja.
www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/oosebna-varnost/varna-uporaba-pirotehnike
Jaz nebi prepovedal oglaševanja pirotehnike, ampak bi prodajo obdavčil. Od nekje je treba vzeti denar za to, da se pokrpa vse potrgane prste in roke. Razen tega bi zakonodajo naravnal tako, da bi prizadeti, tudi živali, dokaj enostavno iztržili primerne odškodnine za stres, ki ga utrpijo. Ovrednotiti je treba tudi škodo zaradi onesnaženja, ki nastane in jo, najbolje zaračunati že ob nakupu.
Za začetek bo. Je pa treba iti dalje in doseči popolno prepoved prodaje in uporabe.
Za začetek bo. Je pa treba iti dalje in kar dosti širše razmišljat.
V Prekmurju se uporablja za pokanje karbid. (sicer ne za Silvestrovanje, za en drugi praznik) In? prepovem tudi to?
Ognjemet ima tudi simbolno vrednost. Običaj. enako kot pokanje z karbidom v Prekmurju.
Prav, pa vse prepovejmo, ubijmo Slovensko tradicijo, običaje, simboliko itd.
Gospodje, bo potrebno veliko širše gledat in razmišljat, ne pa kar preko palca prepovedovat.
Ognjemet da je slovenska tradicija? Ravno toliko kot Valentinovo in Noč čarovnic.
Ognjemet je bil od kar pomnim, to je že 40 let in več. Ko ni bilo noči čarovnic, valentinovega in vsega tega, je ognjemet na silvestrovo bil.
Na legendarne Portoroške noči, ki so bile obiskane bolje kot marsikatero silvestrovanje, je ognjemet bil in to vsako leto, že pred letom 91.
Ampak, ker so potem žačeli "jokat" da se to ne rabi, to je brez veze... je danes portorož mrtev! prazen.
Zakaj ne prepovemo javni potniški promet? saj imamo vsi avtomobile! kaj pa rabimo javni potniški promet. prepovemo, zapremo, bojo ceste bolj prazne, manj gužve na cesti, ker ne bo počasnih avtobusov.
Ko dajate predloge za nekaj, dejte argumentirat. Ne samo preko "palca" Predlagam prepoved in uporabo pirotehničnih izdelkov. brez zakaj, brez kako, brez na kakšen način, brez kakšne so prednosti prepovedi, brez ničesar.
Bravo. Daleč bomo prišli.
Financna konstrukcija ognjemeta in pirotehnike ob novoletnem praznovanju v Lj. 2022/23
neto cena 5-minutnega ognjemeta z grajskega griča znaša 4.500 EUR. V primeru megle, povečane oblačnosti ali močnega vetra bo ognjemet zvočni, z nizko letečimi raketami, katerega neto cena znaša 2.400 EUR (vir: TIC Ljubljana)
Ustavimo pirotehniko in ognjemet in darujmo denar osebam, ki ga potrebujejo!
predlagam.vladi.si/predlog/8863
Resno vprašam, ker ne vem- a pa je dejansko bila kakšna reklama kje, ki jo je oglaševala?
Radio 1 večkrat dnevno vrti reklamo za pirotehniko, če te že zanima, zato sem predlog tudi podal, ker sem bi šokiran. Ne bom napisal za koga, ker jim nočem delat reklame še jaz.
patrgovi e na svojih letakih tudi...
Ja andrejček, zanima me, zato sem vprašala, res ni bila potrebna zajedljivost. Radia pač ne poslušam, reklame na tv pa prevrtim naprej, tako da resno ne vidim in ne slišim tega. Torej na radiu gre za točno določeno trgovino, če prav razumem?
Za trgovine na letakih pa še nisem opazila. Če nočeš reklame delat, a lahko samo tolk poveš prosim, a gre za trgovine s prehrano in splošnimi zadevami al recimo kej bolj specializiranega, kot so izdelki za dom, vrt, ... da vem kje iskat?
Reklama je prov za firmo, ki se ukvarja profesionalno s prodajo pirotehničnih izdelkov, poslušalce še pozivajo, da si točne lokacije svojih kioskov s pirotehniko na njihovi spletni strani
Aaaaaaaaaaa, ok. Nisem vedela, da imajo prav kioske. Zanimivo. Hvala. Grem mal brskat zdaj po netu, da najdem ;)
In v čemu je potem problem? Če to oglašuje podjetje ki ima licenco in dovoljenje od MNZ za prodajo pirotehnike..kje je pol kaj narobe? Tudi prodaja avtov se oglašuje pa imamo letno več sto smrtnih žrtev na naših cestah zaradi objestne vožnje. Naj potem prepovemo oglaševanje prodaje avtov,ker so nevarni?
Lahko bi program kar razširili na prepoved prodaje in uporabe.
Potem bi cvetel črni trg, kjer pa je kakovost in zanesljivost blaga vprašljiva in je večja nevarnost za uporabnike.
Potrebno je še več delati na osveščanju.
Skozi celo leto, ne samo zadnji mesec.
Morda obvezno na embalažo slike s posledicami, kot je to pri tobačnih izdelkih.
črni trg je cvetel, cveti in bo cvetel.
popolna prepoved bi ga gotovo omilila.
Žalostno je da si dovolijo nakupe pirotehnike ljudje z nizkimi dohodki, po drugi strani pa nimajo za osnovne potrebščine.
"Žalostno je da si dovolijo nakupe pirotehnike ljudje z nizkimi dohodki, po drugi strani pa nimajo za osnovne potrebščine."
In ti si moralna avtoriteta, ki si dovoli soditi, kaj si nekdo z nizkimi dohodki lahko kupi in česa ne?
Se strinjam, ampak za to je čas, o tem je že bilo govora v politiki, ampak ni šlo skoz... še par ljudi bo moglo bit hudih invalidov zarad pirotehnile, da se bi kdo zganil
Hudih invalidov? ja? Pa mogoče poznate podrobnisti kaj, kako, zakaj je do tako hude poškodbe prišlo?
Kupljen ognjemet v uradni trgovini, prižgan na trdi ravni podlagi, pomožnosti še "fiksiran" da se ne prevrne (kar tudi na vsaki pirotehnični bateriji to piše, kot priporočilo). Prižgana vrvica in se odmaknemo 8-15M od ognjemetne baterije (kar tudi piše na ognjemetni bateriji). Nihče se ne bo poškodoval.
Če pa delamo doma petarde in jih držimo prižgane v roki ali pa imamo petarde v žepu skupaj z škatlico vžigalic... iščemo nesrečo. hočemo da se nam kaj hudega zgodi. Ko sem bil v vojski, smo prižigali eksploziv 100g.
Vrvica je morala biti minimalno 30 sekunda. manj NI SMELA BIT. Prižigali smo jo z iztegnjeno roko in vsemi možnimi varnostnimi ukrepi.
99% poškodb, je zaradi "afnanja" ne upoštevanja varnostnih oznak, pravil, zapisov in domačega prirejanja pirotehnike.
Tako je. Na 100g Cobri 8 piše lepo..135DB hrupa na 15m pa umik na najmanj 25m varnostne razdalje ko se prižge Visco vžigalna vrvica. Če se držimo navodil se nam ne bo nič zgodilo niti pri tako veliki zadevi. Pa seveda da je v original pakiranju ki ima deklaracijo in CE oznako evropske skladnosti.