Korekcija določil, ki opredeljujejo plačevanje ogrevanja v večstanovanjskih stavbah
Trenutna določila, ki opredeljujejo plačilo ogrevanja v večstanovanjskih stavbah, ne spodbujajo varčevanja z ogrevanjem, temveč ga kvečjemu kaznujejo. O tem je nedavno poročal tudi časnik Delo:
www.delo.si/novice/slovenija/zmrzovanje-ne-prinese-nujno-nizjega-racun...
Če svoje stanovanje ogrevaš tako, da je tvoja poraba pod 40 odstotki povprečja bloka, potem boš za tako obnašanje penaliziran in bo šel tvoj račun gor, namesto dol.
Če pustimo po strani argumente, da se nekateri prebivalci blokov želijo "šlepat" na račun stanovanj okoli sebe, ki jih ogrevajo, pa vseeno ostane vsaj še en argument, zakaj trenutna situacija in določila niso v redu:
V nobenem trenutku nimaš možnosti vedeti kaj je povprečna uporaba bloka!
Vsa stanovanja v bloku se lahko ogrevajo za 100 enot po stavovanju. Ti se boš ogreval za 40 enot, glede na svoje stanovanje in bo OK. V trenutku, ko bo kdorkoli dvignil ogrevanje za en odstotek, ti padeš pod povprečje in si posledično penaliziran. Tega pa nikakor ne moreš vedeti.
Argumenti, da gre za model, ki omogoča pravično razdelitev stroškov med stanovalci, padejo, ker ni možnosti nadzora in s tem ostane samo ugibanje, ter "za vsak slučaj" višanje temperature. Prevlada miselnost: "Če bom že plačal, naj bo vsaj toplo."
Tako da, če bo trenutni sistem ostal v veljavi, mora imeti v vsakem trenutku vsako stanovanje uvid v trenutno povprečno porabo v bloku, da lahko informirano prilagodi svojo porabo. Drugače dejansko ni mogoče govoriti o pravičnem sistemu.
Tole ste malo narobe razumeli. Po starem pravilniku je res bilo tako, da če si porabil manj kot 40% povprečja, so ti obračunali (za kazen) 100% povprečja. Zdaj je tako, da če porabiš manj od 40%, se ti obračuna 40%.
Seveda je stvar vseeno problematična. Tudi če ne porabiš nič se najprej obračuna del po površini (običajno 30%, lahko je tudi več ampak najmanj 20%) potem pa še teh obveznih 40%. Tako torej če ne porabiš nič, prihraniš samo enih 30% tega, če bi ogreval na polno. Ker se pri Energetiki v Ljubljani plačuje tudi obračunska moč čez celo leto in to ne glede na porabo, katero plačuje tudi uporabnik z ničelno porabo, se torej skupni račun za toplotno zmanjša pri ničelnem uporabniku za manj kot 20%.
Ideja o prenosu toplote med stanovanji je absurdna. V starih blokih, kjer ima vsak svojo peč tudi ne pride sosed k tebi, da mu moraš dati 100 kg premoga, ker si ti kuril manj (pa je razlog mogoče samo v tem, da imaš ti nova okna). Podobno je v novih blokih, kjer ima vsako stanovanje lastno ogrevanje (plinska peč). Tudi tam še nisem slišal, da bi kdo plačeval sosedom, ker je porabil manj kot drugi.
Načeloma s pravili nimam težav. Če so jasno določena in veljajo za vse, potem je OK. Glavno težavo vidim v tem, da ni načina vedeti kdaj prebiješ mejo in kdaj je ne.
Kako naj vem kakšno je povprečje ogrevanja v bloku?
In ja, zavedam se, da sedaj prideš na 40%, če se ogrevaš pod 40% in te ne kaznujejo več s 100% povprečja, kot včasih. Še vedno pa je butasto, da sem kaznovan "prekršek", ki ga nimam načina zaznati.
To je tako, kot da bi vozil po cesti, kjer se omejitev stalno spreminja na arbitraren način, nobenega znaka ni, potem pa dobiš kazen za prehitro vožnjo. Vozil si sicer 40/uro, ampak tam je bila slučajno omejitev 25 za sto metrov.
Jaz mislim da če zapreš ogrevanje bi moral plačati 0 eur.
Če soseda moti, da ti ogreva stanovanje, naj pa ugasne ogrevanje še on in bova prišparala oba.
V bloku je nujno ogrevanje vseh stanovanj, predvsem zaradi širjenja plesni v stanovanjih in to se največkrat pojavlja tam kjer so okna/vrata plastična ki ne dihajo. No danes ko je sprejet odlok za ogrevanje stanovanj na 20 stopinj bodo verjetno stanovalci imeli radiatorje bolj odprte kot na spodnji meji 40%.