Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Samozaposleni-pravica do regresa, božičnice, nagrade…

1621 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Samostojni podjetniki, katerih predstavlja ta način dela tudi primaren vir dohodka, plačamo davke in prispevke, nismo upravičeni do cele palete pravic, ki izhajajo iz delovnega razmerja, in se ne vštevajo v davčno osnovo zavezanca (npr. regres, poslovna uspešnost, odpravnina …)

Predlagam vladi, da v davčno zakonodajo vključi, da si lahko te denarne pravice nakaže tudi samostojni podjetnik, na enak način kot to določa za delodajalca.

V končni fazi, če smo samozaposleni, bi morali imeti pravico do teh izplačil.

 

25 glasov

13 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Marija T. 7 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 11. 2022

Odziv Ministrstva za finance

Uvodoma je treba pojasniti, da davčna zakonodaja določa davčno obravnavo dohodkov. Predmet davčne zakonodaje torej ni določanje pravic do dohodkov iz delovnega razmerja ali iz drugih pravnih razmerij. Predlog torej ne more biti vsebina davčne zakonodaje.

Ne glede na to pa je treba poudariti, da predlog temelji na izenačevanju subjektov, ki so v različnih statusih oziroma pravno vsebinskih položajih. Različnost dokazuje že ločena urejenost statusa samostojnega podjetnika in gospodarske družbe v veljavni zakonodaji. Fizična oseba, ki opravlja dejavnost, le-to opravlja kot fizična oseba,  kar pomeni, da ne gre za ločeni pravni subjektiviteti  podjetja in lastnika podjetja oziroma tudi osebe, ki zagotavlja delo, kot velja v primeru gospodarskih družb. Zato samostojni podjetnik sam sebi pravno formalno ne more biti  v odnosu delodajalec - delavec (delovno razmerje) oziroma v odnosu družba - lastnik (korporacijsko razmerje).

Davčna obravnava podjetnikov sledi značilnosti statusa fizične osebe, ki opravlja dejavnost, ter izhodiščem glede čim bolj enake davčne obravnave teh oseb z vidika privatne ter tudi z vidika poslovne sfere z drugimi davčnimi zavezanci (fizičnimi osebami in pravnimi osebami). V tem okviru je ključnega pomena, da podjetnik prosto razpolaga z denarnimi sredstvi, kar pomeni, da jih prosto preliva med podjetjem in svojim gospodinjstvom. Vzpostavljeno je torej pravno ne ločevanje poslovnega in zasebnega premoženja in sredstev, kar je ena od temeljnih značilnosti statusne oblike opravljanja dejavnosti fizične osebe kot samozaposlena oseba. Podjem oziroma podjetje fizične osebe nima ločene pravne subjektivitete. Iz navedenih značilnosti izhajajo tudi rešitve pri veljavni davčni obravnavi dohodkov in določanju zavarovalnih osnov. Po drugi strani pa je pri davčni obravnavi pravnih oseb treba upoštevati, da prelivanje sredstev v in iz podjetja ni nikoli prosto (plače, dividende, prenosi v privatno rabo lastnikov, .. po statusno pravni ureditvi je vzpostavljeno pravno ločevanje premoženja pravne osebe in lastnikov deležev v pravnih osebah, saj je pravna oseba samostojni pravni subjekt s pravno priznano lastno subjektiviteto).

Predlog torej pomeni zahtevo po odpravi temeljne značilnost statusa fizične osebe, ki opravlja dejavnost, za davčne namene, kar ni primerno glede na to, da je izbira statusne oblike svobodna oziroma prosta.

Komentarji




  • F Ferenc

    www.delo.si/novice/slovenija/predlog-bozicnice-za-upokojence-se-v-negotovosti

    Prihodnji teden letni dodatek v petih višinah, od 150 do 460 evrov. Koalicija zadržana do pobude SDS za nov zimski dodatek.

  • A AmbroM

    Vsekakor bi se moralo povišati neobdavčeno osnovo ki jo samostojni podjetnik lahko zasluži. V to osnovo bi se moralo vključito vse dodatke kot so božičnica,regres...itd.

  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • o obhodnik

    NE drži.

    Kljub temu da si plače in božičnice ali regresa ne izkazujete, lahko operira s svojim denarjem brez plačilnih list. Torej lahko porablja svoj denar brez pokrivanja z računi. Sprejetje takega predloga bi pomenil diskriminacijo do drugih poslovnih subjektov (d.o.o., d.n.o.....

    • 5 5r

      d.o.o., d.n.o, d.d. itd.

      Ima zaposlene, ki prejemajo plačo in nagrade in regres.

       

      S.p. tega nima, če lahko razpolaga z svojim denarjem (plača, ki je obdavčena) ali ne. Pravice do neobdavčenega regresa tako nima. Tudi zaposleni pri s.p. prejema regres, bolniško itd..

       

      S predlogom se strinjam.

      • 5 5r

        Pa še to, s.p. odgovarja z vsem svojim premoženjem - kar pa drugi poslovni subjekti ne.

      • o obhodnik

        samo replika,

        Govora je o samozaposlenem s.p., torje ne govorimo o zaposlenih v tem delu. In verjamem da je predlagatelj imel v mislih dopolnilno dejavnost. Mnogokrat se te stvarui melce krešejo. Sam sem imel svoj čas s.p. najprej dopolnilni potem regularni in zaposlene in vem kako to gre. Pravica do neobdavčenega regresa za zaposlene je! Kot normalno obračunane plače in plačilne liste kadar , povdarjam ne gre za samozaposlenega!

        Kar se tiče spodnejga dopolnila o odgvoornosti s premoženjem, bi to malce dali na stran. Vemo da špekulanti nimajo nič, tisti ki so resni se tega lotevajo pošteno. sicer pa tudi d.o.o., d.n.o., k.d., odgovorajajo s svojim premoženjem, kadar gre za kršitve na davčni ravni ali premoženjsko korist. Le da se jo lažje zaobide, prepišeš vse na koga drugega in nimaš nič, Slovenska praksa.

        • 5 5r

          (Samostojni podjetniki, katerih predstavlja ta način dela tudi primaren vir dohodka)

          Verjetno ni dopolnilna dejavnost (popoldanski s.p.), čeprav je v današnji dobi tudi to mogoče.