Optimizacija zdravil
Pozdravljeni,
predlagam, da se z ustrezno optimizacijo zmanjsa strošek zdravil na recept ali v prosti prodaji. Tako bi bili, tako država kot državljani vsi v zmagovalni poziciji. Sistemsko optimizacijo bi dosegli z manjsimi količinami zdravil ter bi se količinsko ustrezno predpisovala glede na stanje bolezni.
Na primer, kortikosteroidna mazila se dobijo na recept, in uporaba takšnega mazila je takšne narave, da se mazilo nanese v zelo tankem sloju, na mestu poškodbe. Če je poškodba manjše narave, potem zadostuje že zelo majhna količina zdravila, recimo 1 do 3 ml, ki jo uporabnik sme uporabljati le 2 tedna, po tem času se mora posvetovati z zdravnikom, sicer so možni kontraefekti, in se poškodba samo še poglobi.
Trenutno so takšna mazila pakirana v izjemno velikih količinah, ki bi zadostovala v dvotedenskem času, ob predpostavki, da je poškodba površinsko zelo majhna, za morda tudi do 50 ali 100 oseb. Preostanek zdravila moramo enostavno zavreči.
Obstajajo tudi druga zdravila, ki so količinsko poddiemznzionirana. Na ta račun nekdo močno zasluži. Kontradiktorno je pa tudi onesnaževanje okolja, saj lahko predpostavimo, da velika večina uporabnikov ne zavrže zdravila na za to ustrezno mesto, ampak v smeti.
Potrebno bi bilo vsaj preveriti te dejavnike, in s tem prodreti v sam vrh evropske skupnosti, kajti ta trg je globaliziran, in je nemogoče to urediti lokalizirano v eni sami državi. Lahko se pa vsaj začne kaj odvijati na tem področju, kajti trenutno državljani kot davkoplačevalci in uporabniki zdravstvenega zavarovanja mečemo denar skozi okno, oz. služijo farmacevtske družbe ne zaradi svojega znanja, temveč samo in zaradi velikosti pakiranja. Kam smo s tem napredovali ali izboljšali karkoli na vseh ravneh (ekonomija, zdravstvo, ekologija,...)?
No ja ..količina gor al pa dol...neki je jasno: farmacija ima veliko moč. Gospodarstvo ima lahko krizo ampak to nič ne pomeni ko zboliš ker takrat daš vse kar imaš da ozdraviš oz še živiš. Dokler farmacija ne bo imela krize...in ne nikoli je ne bo imela; razen če bi imela konkurenco ampak itak se pod mizo marskej zmenjo tavelki; tamali so pa tak sam sence tavelkih korporacij. Torej ja...vedno večje cene zdravil dokler države same ne bodo mogle več živet.
Gledal sem nek dokumentarec o zdravstvu....amerika je mesto nižje od nas..nič več kot eno samcato mesto nižje po kakovosti zdravstva. V ameriki isto zdravilo stane (v dolarjih) okoli 120 enot , medtem ko isto zdravilo na kubi stane manj kot 1 enoto. Pri tem je treba povedati še da marsikdaj v ameriki predpisujejo zdravila ki so popolnoma nepotrebna za zdravljenje. Prepisujejo vse vrste pomirjeval. Gre za služenje farmacije.
Zdi se da Slovenija vse bolj drsi k ameriki in abnormalnemu preplačevanju zdravil. Treba je temu narediti konec in to čimprej. Še bankrotirali bomo zaradi farmacevtov!
Eh, če bi morali proizvajalci pakirati izjemno majhne količine v lastne primarne ovojnine bi to prej dvignilo stroške. In ravno pri kortikosteroidnih pripravkih je uporaba ponavadi dolgotrajna in grejo večje količine (so namreč imunosupresivi, kar že v osnovi nakazuje na neko kronično avtoimuno bolezen). Dvomim da bi kaj profitirali, kvečjemu slabše bi bilo zaradi večjih količin embalaže (recimo eno 50ml tubo bi nadomestili z desetimi 5ml...). Sem mnenja da so farmacevti pakiranje optimizirali do skrajnosti glede na porabo in potrebe pacientov.