Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prometno dovoljenje le še elektronsko (ukinimo papirno knjižico)

573 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Zakaj še imamo papirnato potrdilo = prometno dovoljenje, če je že vse elektronsko. Vzgledujmo se po naprednih državah, ki so ugotovile, da je vse že v elektronski obliki, a še vedno moramo veljavnost izkazovati v papirju, ki ga potem tako policija preveri (elektronsko). Naj policaj, ko ustavi avtu, slika tablico in dobi podatke že preden reče "Dokumente prosim" in ukinite kazen, če dokumenta nimaš pri sebi, ker že zdaj lahko brez njih preveri, če ima vozilo veljavno prometno dovoljenje.

37 glasov

14 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V Vili S 7 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


7. 11. 2022

Odziv Ministrstva za infrastrukturo

Ministrstvo za infrastrukturo (v nadaljevanju: MZI) navedenemu predlogu nasprotuje zaradi zahtev Direktive Sveta 1999/37/ES z dne 29. aprila 1999 o dokumentih za registracijo vozil (UL L št. 138 z dne 1. 6. 1999, str. 57), zadnjič spremenjene z Direktivo (EU) 2022/362 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. februarja 2022 o spremembi direktiv 1999/62/ES, 1999/37/ES in (EU) 2019/520 glede zaračunavanja pristojbin vozilom za uporabo določene infrastrukture (UL L št. 69 z dne 4. 3. 2022, str. 1); povezava: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/?uri=CELEX%3A01999L0037-20220324) (v nadaljevanju: Direktiva 1999/37/ES).

Navedena direktiva v prvem odstavku člena 3 in v Prilogi I določa, da se za vsako registrirano vozilo izda registracijski dokument, in sicer v eni izmed dveh oblik: kot papirni dokument ali kot pametna kartica. Za papirno obliko so nadalje podrobno določene skupne dimenzije papirnega dokumenta, varnostne zahteve pred ponarejanjem, obvezni in neobvezni podatki (minimalna vsebina) ter usklajene kode podatkov, za obliko pametne kartice pa format kartice, natiske, hranjenje in zaščito podatkov, verifikacijo avtentičnosti podatkov itd.

Navedena direktiva tako ne omogoča, da ne bi država članica Evropske unije (v nadaljevanju: EU) izdala registracijskega dokumenta, to je prometnega dovoljenja, v eni izmed predpisanih oblik.

Iz dokumenta »The Vehicle and Driver Chain in Europe« (link: www.ereg-association.eu/media/2718/2022-the-vehicle-and-driver-chain.pdf), ki ga pripravlja in na svoji spletni strani objavlja EReg (The Association of European Vehicle and Driver Registration Authorities) je na 17. strani objavljena tabela, iz katere je razvidno, da imajo prometno dovoljenje v obliki pametne kartice uvedene le tri države članice Evropske unije  - Avstrija, Nizozemska in Slovaška, vse ostale države članice EU pa imajo papirni dokument.

MZI podpira digitalizacijo v čim večji meri in kjerkoli je to mogoče izvesti, vendar dokler se EU načelno ne odloči za prehod na digitalizacijo pri prometnih dovoljenjih in izrecno določi pravila za taka prometna dovoljenja, je Republika Slovenija dolžna Direktivo 1999/37/ES upoštevati. Prometna dovoljenja namreč niso domena vsake posamezne države članice EU, ampak so prav zaradi prostega pretoka znotraj EU predmet urejanja evropskega prava.

MZI sledi in spremlja aktivnosti Evropske komisije, ki vplivajo na omenjeno področje. V zvezi s tem je MZI seznanjeno, da je v začetku oktobra 2021 Evropska komisija v okviru revizije svežnja EU o tehničnih pregledih (tri direktive, med katerimi je tudi Direktiva 2014/46/EU, ki spreminja Direktivo Sveta 1999/37/ES o dokumentih za registracijo vozil) predstavila okvirne ideje sprememb direktiv iz svežnja, med katere so dodali tudi digitalizacijo dokumentov, kar bi lahko vodilo tudi v morebitno digitalizacijo prometnega dovoljenja za vozilo. Evropska komisija bo preverila ideje in izvedla študijo ocen učinkov ter na njeni podlagi pripravila predloge sprememb evropskih predpisov. MZI bo še naprej sodelovalo v aktivnostih delovne skupine Evropske komisije, ki obravnava navedeno področje.

Pogoje za udeležbo vozila v cestnem prometu določa 25. člen Zakona o motornih vozilih (Uradni list RS, št. 75/17 in 92/20 – ZPrCP-E), ki med navedenimi navaja tudi veljavno prometno dovoljenje. Navedeni obveznosti sledijo globe. Prisotnost prometnega dovoljenja v  vozilu Policiji in drugim nadzornim organom omogoča lažji nadzor vozila v cestnem prometu, vsekakor pa Policija za vsako kontrolirano vozilo ne preverja podatkov o vozilu na elektronski način iz evidence registriranih vozil. Seveda se navedeno nanaša na slovensko Policijo, zagotovo pa tuja Policija in tuji nadzorni organi, v namen nadzora vozila na njihovem območju, nimajo neposrednega dostopa do slovenske evidence registriranih vozil, zato je njim omogočen nadzor nad vozilom samo preko prometnega dovoljenja.

Iz navedenega sledi, da MZI v tem trenutku ne more spremeniti določb Zakona o motornih vozilih, ki se nanašajo na prometno dovoljenje in nadzor nad vozili v cestnem prometu.

Komentarji