Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Strožji pogoji za pridobitev dovoljenj za začasno prebivanje in delo

1060 OGLEDOV 13 KOMENTARJEV

Predlagam, da se uveljavijo strožji pogoji za pridobitev dovoljenja za začasno in predvsem stalno prebivanje in delo v Republiki Sloveniji.

Predlog podajam na podlagi konkretnih razmer v Kranju, kjer je center mesta in bližnjo okolico praktično zasedla albanska skupnost (državljani Severne Makedonije in Kosova / etnični Albanci).

Večina priseljencev Slovenijo zgolj izkorišča kot odskočno desko za odhod v bogatejše dele Evrope, pri tem pa uspešno črpajo slovenski denar za socialno pomoč, otroške dodatke, pomoč za brezposelne, ipd...

Zaradi samega hierarhičnega sistem, ko vsi delajo za "velike šefe", le ti nesramno bogatijo in si privoščijo nakupe nepremičnin in luksuznih vozil, medtem ko nižji sloji (delavci) živijo in delajo v sužnje-lastniškem odnosu.

Za lažjo predstavo o številkah si lahko preberete članek, sicer že iz leta 2020, številke so seveda precej višje:

reporter.si/clanek/slovenija/kosovci-se-delajo-norca-iz-slovenije-in-z...

Absolutno je potrebno uveljaviti pogoj znanja slovenskega jezika in dvoletnega prebivanja kot pogoja za pridobitev pravice do združitve družine.

Navkljub vsemu napisanemu poudarjam, da ne gre za nacionalistične težnje, pač pa za iskanje celovite rešitve dejanskega problema, katerega zagotovo dobro razumejo tisti, ki jim predstavlja del vsakodnevnega življenja.

36 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Sem Kranjec 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


21. 12. 2022

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Zakon o tujcih ((Uradni list RS, št. 91/21 – uradno prečiščeno besedilo, 95/21 – popr. in 105/22 – ZZNŠPP; v nadaljevanju: ZTuj-2) določa, da mora tujec za pridobitev dovoljenja za prebivanje med drugim izkazati tudi pogoj zadostnih sredstev za preživljanje. Za izdajo prvega dovoljenja za začasno prebivanje, za podaljšanje dovoljenja za prebivanje, izdajo nadaljnjega dovoljenja za prebivanje ali za izdajo dovoljenja za stalno prebivanje lahko tujec izpolnjevanje pogoja zadostnih sredstev za preživljanje dokazuje s sredstvi, ki si jih zagotavlja sam z delom, s pravicami iz dela ali zavarovanja, razen s povračili stroškov v zvezi z delom, z dohodki iz premoženja, z dohodki iz kapitala in iz drugih virov ali s pomočjo tistih, ki so ga dolžni preživljati, s štipendijo ali s sredstvi na računu, odprtem pri banki ali hranilnici v Republiki Sloveniji ali v tujini.

Skladno s 47. členom ZTuj-2 lahko tujec združuje družino po dveh letih zakonitega prebivanja v Republiki Sloveniji. 47. člen ZTuj-2 kot pogoj za podaljšanje dovoljenja za prebivanje zaradi združitve družine določa tudi pogoj znanja slovenskega jezika, ki ga morajo izpolnjevati polnoletni družinski člani, in sicer na vstopni ravni (A1 po Skupnem evropskem jezikovnem okviru), to je stopnji, na kateri se preprosto sporazumeva v vsakodnevnih situacijah, povezanih z uresničevanjem konkretnih potreb. Navedeno pomeni, da mora družinski član, ki ima izdano prvo dovoljenje za začasno prebivanje v Republiki Sloveniji zaradi združitve družine in bo želel podaljšati dovoljenje iz tega namena, v času odločanja o podaljšanju dovoljenja za začasno prebivanje zaradi združitve družine, predložiti dokazilo o opravljenem izpitu iz slovenskega jezika na vstopni ravni A1.

Pogoj znanja slovenskega jezika je določen tudi za izdajo dovoljenja za stalno prebivanje, in sicer za tiste tujce, ki v Republiki Sloveniji neprekinjeno zakonito prebivajo pet let, pri čemer zakon določa tudi izjeme, ko polnoletnemu družinskemu članu ne bo treba opravljati izpita iz slovenskega izpita in se bo štelo, da ta pogoj že izpolnjuje (npr. če je tujec sprejet v javno veljavne izobraževalne ali študijske programe v Republiki Sloveniji, ki se izvajajo v slovenskem jeziku ali je končal šolanje na katerikoli stopnji v Republiki Sloveniji, ali je končal osnovno ali srednjo šolo s slovenskim učnim jezikom na območjih, na katerih živijo pripadniki avtohtone slovenske narodne skupnosti v sosednjih državah; če je tujec starejši od 60; če gre za predčasno združevanje družinskih članov ali združevanje polnoletnih družinskih članov ob obstoju posebnih okoliščin, ki govorijo v prid združitvi družine; če zaradi okvar zdravja, ki onemogočajo vsakdanje sporazumevanje, tujec ni sposoben opraviti izpita v zahtevani obliki). V primeru če je tujec nepismen, zadostuje oprava izpita le iz govornega sporazumevanja za vsakdanjo rabo.

Določbe zakona, ki se nanašajo na pogoj znanja slovenskega jezika se bodo začele uporabljati od 27.4.2023 dalje.

Komentarji




  • F Ferenc

    search.app

    “Bodoči priseljenec nima nobene pravice proti nobeni državi, razen tisti svojega državljanstva, uveljavljati svojo osebno izbiro, kje bi živel. Država ga ima pravico zavrniti po svoji presoji, razen v primeru, ko oseba izpolnjuje pogoje za status begunca po mednarodnem pravu.” (Vir: ugledni mednarodni pravnik Miha Pogačnik)

    Spomnimo: Po dublinskem sporazumu mora migrant za mednarodno zaščiti (t. i. azil) zaprositi v prvi varni državi. Za nekoga iz Bližnjega vzhoda ali Severne Afrike Slovenija vsekakor ni prva varna država, razen če je prišel po zraku. Nikjer ni zapisano, da bi si lahko azilanti kar sami izbirali države, kjer so lahko zaposleni.

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Odgovor na odgovor vlade:

    Skratka ponovno sprenevedanje vlade/ministrstva.

    Dejstvo je da mnogi tujci (sedaj državljani slovenije) NE znajo slovensko, ali pa znajo mnogo premalo; vi pa si navzlic temu dejstvu zatiskate oči že desetletja!

    Vaš odnos do zadeve je jasno in očitno viden. To je velik upad rabe slovenščine ter kvaliteta uporabe slovenskega jezika.

  • p pravični

     

    Hmmmm, očitno, kot že večkrat razni "predlagatelji" sploh ne poznajo realne slike in dejstev.

     

    Problem je tudi velika zavist Slovencev in faušija, če nekdo kaj dobi.

     

    Konkretno prti nas primanjkuje delavcev v določenih poklicih.

     

    Tudi na našem koncu je v zadnjem času prišlo nekaj Albancev.

     

    Delajo pri lokalnih gradbenih podjetjih.

     

    Ta gradbena podjetja jih nujno potrebujejo.

     

    Absolutno se pa ne morem strinjati s predlagateljem, ko navaja nek dveletni rok in kaj še vse za združitev družine.

     

    Osnovna človekova pravica je med drugim, da je DRUŽINA SKUPAJ !!!!!!!!!

     

    Kot drugo. Omenjeni gradbeni delavci imajo mlade družine in mlade mamice so itak, kot očetje brez nekih izobrazb in kot take in z majhnimi otroki itak ne dobijo dela pri nas tudi, če bi želele. So praktično nezaposljive.

     

    Po zakonu pa jih pripada VSE, kar pripada vsakega drugega v Sloveniji. Otroški dodatek OD in Denarna socialna pomoč DSP.

     

    Če bi gradbeni baroni več plačali temu delavcu, bi tudi država manj transferjev namenila tem družinam, ker se socialni transferji obračunajo glede na dohodke družine.

     

    Tak, da govoriti, da so prišli k nam, da izkoriščajo sistem je skrajno neresno, nesramno, če ne že nacionalistično, ali desničarsko, ponižujoče in kaj še vse.

     

     

    • Ikona uporabnika anekdota anekdota
      Komentar je izbrisal avtor komentarja.
    • Ikona uporabnika anekdota anekdota

      pravični,

       

       

       

      niti ne, namreč če želimo ohraniti slovenski jezik, je minimalni pogoj to, da se slovenščina izrazito uporablja v podjetjih, javnih ustanovah, šolah, v javnem sektorju nasploh ipd., tudi v praksi.

       

      V kolikor pa je državi v interesu predvsem njen kratkoročni ekonomski interes, pa bo ponujala državljanstva kot to počne sedaj - preveč zlahka. Slabe posledice tega lahko vidimo v pomanjkanju nepremičnin, vsiljevanju tuje kulture in jezika na delovnih mestih, pomanjkanju kvalitetne slovenščine v medijih, v splošnem v vsakdanji rabi itn.

  • D Denis12345

    To kar je napisal predlagatelj je neresno.

    Me pa veseli, da so se Albanci nekaj naučìli tudi od naših Slovencev kako enostavno se zlorablja sistem v celotni državi na različnih področjih.

    Se pa strinjam za lažje pridobivanje del. Dovoljenj saj že sedaj nimamo dovolj lastnih delavcev in v tem primeru nismo samozadostni ( namesto otrok imamo rajši cucke- pse, mačke ).

    Niso Albanci krivi če Janez,Jože, Miha in ostali nočejo prijeti lopate ampak je bolje izkoriščat sisem, se sramovati teh del in pa poklicati zdravnika za bolniški list v zameno za domačo proizvodnjo zganja, cokolade in podobno

    • p pravični

       

      > Niso Albanci krivi če Janez,Jože, Miha in ostali nočejo prijeti lopate ampak je bolje izkoriščat sisem...

       

      Hmmmm, ne da nočejo. Naj jim pohlepneži POŠTENO plačajo !!!

       

      Aja, to pa ne, ker potem bo imel POHLEPNEŽ kakšen tisočak med milijoni manj, ali pa padejo za kakšno mesto med najbogatejšimi v Sloveniji.

       

      Tukaj je problem !!!!!

       

      In brez veze je govoriti, da se sistem zlorablja !!!

  • p pongping

    Slovenija nujno potrebuje protidumpinksi zakon za uvoz suznjev. Naj se zakonsko doloci da bo pogoj za pridobitev delovnega dovoljenja ter bivanje v slo visina place najmanj povprecna bruto placa za tekoce leto.

  • S Stefanija

    Referenca Reporter :)))))))))))))))))))))))))))))))

  • S Sončni Avatar

    Slovenija spada med države kjer je najtežje dobiti dovoljenje za začasno prebivanje in delo. Delavcev že tako ni in to predstavlja resen problem našemu gospodarstvu.

     

    Vprašanje če je problem v pogojih, verjetno bi morali pogledati raje kaj lahko naredimo da delavci niso izkoriščeni saj tega ne počnejo vsi delodajalci.

     

    Nikjer po svetu ni pogoj za delo znanje lokalnega jezika, drugo je državljanstvo. V Londonu zaposleni komaj govorijo angleško, v Ameriki enako, če greste do Dunaja natakarji komaj govorijo nemško...in vsi se srečujejo s problemi kot so pomanjkanje kadra...

     

    to razmišljanje je malo preživeto

    • Ikona uporabnika bortchy bortchy

      tako je.Kaj bi bilo če bi take ukrepe sprejele vse države kjer so zaposleni slovenci.Iz Avstrije bi bilo vsaj 100 tisoč gastarbajterjev doma in na zavodu za zaposlovanje.

      Tako da premislite o tem predlogu.

      Ni vse zlato kar se sveti.

      Pa še to,velika večina ljudi ne zna slovensko,so slovenci ,učitelji,itd,predavajo v neki spackani slovenščini.Če že,potem bodimo objektivni.

  • J Januar2024

    Podpiram. Predvsem pa znanje slovenščine in jamstvo, da imajo sredstva za preživljanje. Ne pa da so potem na plečih države in davkoplačevalcev.

    • D Denis12345

      Spet ni točno- so doloceni pogoji koliko casa morajo biti zaposleni v določenem obdobju, da se jim dovoljenja podaljsajo..O plačih države boš pa lahk kej povedal ko odpreš svojo firmo zaposliš 20 ljudi in vidiš kakšna je to muka..