10. 10. 2022
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Uvodoma naj glede zakonske ureditve plačnega sistema pojasnimo, da Zakon o delovnih razmerjih[1] (v nadaljnjem besedilu: ZDR-1) v drugem odstavku 126. člena določa, da je plača sestavljena iz osnovne plače, dela plače za delovno uspešnost, dodatkov in plačila za poslovno uspešnost, če je to dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi. Iz 127. člena ZDR-1 pa izhaja, da se osnovna plača določi upoštevaje zahtevnost dela, za katerega je delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi. ZDR-1 ne določa višine osnovnih plač, pač pa v osmi alineji 31. člena ZDR-1 določa, da mora pogodba o zaposlitvi vsebovati tudi določilo o znesku osnovne plače delavca v eurih, ki mu pripada za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi ter o morebitnih drugih plačilih. Seveda pa izhodiščne plače oziroma najnižje osnovne plače določajo socialni partnerji v kolektivnih pogajanjih in tarifnem delu kolektivnih pogodb. Ob tem dodajamo, da iz 126. člena ZDR-1 izhaja, da mora delodajalec pri plači upoštevati minimum, določen z zakonom oziroma kolektivno pogodbo, ki neposredno zavezuje delodajalca.
V Republiki Sloveniji se tako plače urejajo s kolektivnimi pogodbami in zakoni. Kolektivne pogodbe so predmet pogajanj med delodajalci oziroma njihovimi predstavniki in sindikati, ki se na različnih ravneh (raven države, dejavnosti, podjetja) svobodno dogovarjajo tudi o višini izhodiščnih oziroma najnižjih osnovnih plač za različne ravni zahtevnosti dela. Izpostavljamo, da v povprečju osnovne plače po kolektivnih pogodbah dejavnosti dejansko dosežejo višino minimalne plače šele v V. ali VI. tarifnem razredu. Spremembe pri določanju osnovnih plač po kolektivnih pogodbah morajo nasloviti socialni partnerji v postopku kolektivnega dogovarjanja. Upoštevaje načelo svobodnega kolektivnega dogovarjanja, vlada v vsebino kolektivnih pogodb ne sme posegati, razen kadar kot neposredni delodajalec sklepa kolektivne pogodbe s sindikati, predstavniki delavcev zaposlenih v javnem sektorju.
Na državni ravni pa minimum plačila za opravljeno delo določa Zakon o minimalni plači[2] (v nadaljnjem besedilu: ZMinP), in sicer so delavci upravičeni do plačila za opravljeno delo najmanj v višini minimalne plače, če pri delodajalcu v Republiki Sloveniji delajo polni delovni čas, v primeru krajšega delovnega časa od polnega pa delavcu pripada sorazmerni del minimalne plače.
Znesek minimalne plače predstavlja najnižjo možno mesečno plačo (bruto), ki pripada zaposlenemu za polni delovni čas, tudi če bi bila njegova plača po kolektivni pogodbi ali pogodbi o zaposlitvi sicer nižja. V takih primerih mora delodajalec delavcu dodati razliko do minimalne plače. Nikakor pa država delavcem v zasebnem sektorju ne izplačuje razlik do minimalne plače.
V zvezi z ureditvijo minimalne plače še dodajamo, da morajo biti v skladu s tretjim odstavkom 2. člena ZMinP vsi dodatki, določeni z zakoni in drugimi predpisi ter s kolektivnimi pogodbami, del plače za delovno uspešnost in plačilo za poslovno uspešnost, dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi, izločeni iz minimalne plače. Poleg tega v minimalno plačo tudi ni možno vštevati povračil stroškov, ki jih je delodajalec dolžan izplačati delavcu (npr. povračilo stroškov za prehrano med delom, za prevoz na delo in z dela, stroškov na službenem potovanju), kot tudi ne drugih prejemkov iz delovnega razmerja (npr. regres za letni dopust, odpravnine, jubilejne nagrade).
Naj še enkrat izpostavimo, da ZMinP ureja minimalno plačo, s čimer pa ne posega v ureditev najnižjih osnovnih plač po kolektivnih pogodbah ali osnovnih plač po pogodbah o zaposlitvi. Ker pa so vsi delodajalci dolžni upoštevati določbe ZMinP, morajo v primeru nižjih osnovnih plač, delavcu pri končnem izplačilu dodati razliko do minimalne plače ter nato ustrezne dodatke, uspešnost, povračila stroškov in druge prejemke iz delovnega razmerja.
V primeru, da delavec ugotovi nezakonitosti v zvezi s plačilom za delo svetujemo, da kršitev prijavi Inšpektoratu Republike Slovenije za delo (https://e-uprava.gov.si/podrocja/drzava-druzba/inspekcijski-postopki/p...), lahko pa s pisnim obračunom plače denarno terjatev uveljavlja neposredno v izvršilnem postopku ali pa vloži tožbo na pristojno delovno sodišče. Terjatve iz delovnega razmerja zastarajo v petih letih od dneva nastanka.
Pameten predlog. Delodajalci dajejo minimalno plačo, nekaj v žep. Država pa razliko, sedaj pa uvaja uravnilovko pri pokojninah in drzavne penzije. Kdo bo še zainteresiran delat. Žalostno kam smo prišli.
Minimalna plača bi morala zagotavljati osnovni življenski standard.
Za osnovni življenjski standard si ne predstavljam rabo nezdravih živil, kot jih bo spremljal Golob, temveč nekaj več. Kakorkoli to plačo bi moral zagotavljati delodajalec če pa tega ne zmore, naj firmo ukine. Načeloma pa bi to morala urediti država z zakonom. Glede, da ima škarje in platno Svoboda in Mesec, bomo videli.
Žal pa, ker Mesec v življenju še nima realnih delovnih izkušenj dvomim, da sploh problem razume, iz njegovega nastopanja je tudi sklepati, da dejansko teorije marksizma sploh ne pozna, kaj šele kapitala.
Predlagam, da tisti, ki predlog podpirajo (tudi jaz), premislijo, koga bodo v bodoče volili.
Ob že sprejetih ukrepih pomoči ob en. krizi, pomoči ne bo dobila samska mati z dvema otrokoma in plačo za polovični čas in min. pokojnino otrok po pokojnem očetu. To že marsikaj pove.
Podpiram, kajti, z tem se samo kaže preveliko izkoriščanje delavcev !
Popolnoma se strinjam , če nimaš dovolj za plače delavca , pač ne moreš imet podjetje...
Ne samo za plače, za DOSTOJNE plače!
Točno to.
Za plače že imamo, ampak žal ne za dostojne plače.
Tole si preberte, kaj eni komentirajo na eni strani, kjer pišejo o malcah pa take, pol je še napisal o espejih, pa o delodajalcih, ki zlorablajo/goljfajo................:
Poznam primer, kjer je ona na socialni ima dva otroka, ona dela že leta na črno, kot frizerka. Občina ji plačuje 70% za najem 90 m2 stanovanje ( novogradnja), pri njej pa živi novov partner ( ni prijavljen), ki je zaposlen v javni upravi. Priskrbela pa si je še polno drugih denarnih dodatkov in ugodnost. Ženska je res mojster za stiskanje denarja iz inštitucij, tako, da živijo na zelo visokem standardu ( nakupi, dopusti, ....)
Tudi jaz jih kar nekaj poznam, ki noro izkoriščajo našo socialno državo. Prikazani kot skoraj reveži, žvijo pa bolje kot jaz, ki imam povprečno plačo in nikoli ne pašem pod kakšne 'ugodnosti' in moram plačevati vse, kot tisti z neto nad dva jurja. So pa ja, taki, ki so kao socialci, pa ves čas delajo na črno in taki, ki so pravi bogataši in imajo svoje firme, ampak plače prirejene na minimalno, 'perejo' bilance, vse si plačajo iz teh firm, potem pa še dobijo subvencijo za malice... vmes so tudi pravi bogataški s.p. ...prav neverjetno je, kako se da to izkoriščat v tej državi. In ja, spet bomo narajmali taki z neto 1000 ali pa malo čez, ki vse plačamo najdražje
Definitivno.
Levica je dolgo obljubljala, da bo vse razrede pod minimalno plačo ukinila. Očitno nič.
Obljubljali so tudi to, da se bodo minimalne plače dvignili, da bodo poskrbeli za najnižje plačane delavsce in sploh delavski razred, ter precej bolj obdavčili bogate. Očitno nič.
Obljubljali so ukinitev dopolnilnega zavarovanja.
Obljubljali so dvigovanje plač vzporedno z dvigom cen.
Najemnin niso omejili kot v Nemčiji.
V času Janševe vlade so prag minimalne plače potihem dvignili iz 19 na 23 razred. Mediji o tem sploh niso poročali.
Skratka polna usta obljub, revnih pa je čedalje več, neglede katera vlada je na oblasti.
Potrebno bo vzet oblast v naše roke, v roke državljanov, ne pa strank. Konec strankokracije, v pravo demokracijo bi kateri odločamo vsi državljani, odločamo in volimo posamezne rešitve, negldene na to kdo jih predlaga, ne pa stranke.
1. nihče, ki je volil Levico ni pričakoval, da se bodo vse obljubljene spremembe zgodile v treh mesecih. To ji sedaj očitate tisti, ki je niste volili!
2. bojim se časov, ko ..."boste(mo) vzeli oblast v naše roke, v roke državljanov"..., ker se bojim na kakšen način in s čim se bo prepričevalo državljane, ki slučajno o čem mislijo drugače, kot večina!
Plače pod minimalcem bi preprosto morali z zakonom prepovedati.
Kdor od zaposlevalcev nima dovolj za pošteno plačilo zaposlenih, naj rajši zapre vse skupaj pa gre sam v službo kjer bo dobil mizerno plačilo za delo.
Koliko je takšnih podjetij v Sloveniji ki zaposlujejo izključno tuje državljane iz bivše Jugoslavije in slabše razvitih držav, samo da imajo lastniki teh firm čim nižje stroške z zaposlenimi ki jih plačajo kot da bi živeli v državi od koder prihajajo.
Država-vsaka vlada pa lepo gleda proč kot da je to čisto v redu.
Sprejeti bi morali strog zakon ki bi zelo omejil zaposlovanje tujcev v Sloveniji, ker se jih večinoma samo izkorišča za zelo poceni delovno silo z strani lastnikov raznih podjetij- firm.
Nihče ne rabi takšnih lastnikov podjetij ki veselo služijo na račun države in zaposlenih.
Vsako podjetje bi moralo imeti z zakonom določeno koliko tujih državljanov lahko maksimalno zaposlijo pod strogimi pogoji največ 20-30 % z vsaj enako minimalno plačo kot je zagotovljena z zakonom v Sloveniji.
Če res ni na voljo dovolj ustreznih domačih delavcev ali brezposelnih na trgu-borzi ki morajo seveda biti pošteno plačani za svoje delo.
Bravo! Tako je, dobro si napisal.
Ta predlog in vsi komentarji kažejo na nerazumevanje obračuna plač.
Plače pod minimalno SO prepovedane. Dodatek do minimalne plače je razlika med pogodbo o zaposlitvi (ki je lahko stara več 10 let in je znesek na njej star) in zakonsko določeno minimalno plačo, ki se vsako leto spreminja.
Država bi lahko to rešila z eno vrstico zakona - ne glede kaj piše v pogodbi, obračunava se minimalna plača. Dodatek do minimalne plače na plačilni listi bi izgini, plača pa bi bila popolnoma enaka kot je sedaj.
Da je zadeva še bolj "nenormalna", se od tega dodatka, oziroma od razlike do minimalne plače, ki NI neto izplačana, delavec je ne dobi, odvedejo še prispevki.
Da, kdor se verjame v poštenost in dobronamernost politikov ter mnogih uradnikov, je slep ali pa si namenoma zatiska oči.
Ne drži.
Dodatek k minimalni plače je bruto znesek, ki deli usodo vseh ostalih bruto zneskov na plačilni listi. Od njega se, enako kot od ostalih plačil, odvedejo vsi prispevki, kar ostane je neto.
Da se preveriti z navadnim kalkulatorjem.
Razmerje med minimalno plačo in vsoto vseh socialnih transferjev bi morala biti vsaj 3:2. Tako ljudje ne bi izkoriščali sistema, ker se jim bolj splača biti doma, kot pa delati. Minimalna plača bi morala biti dovolj visoka za normalno življenje in ne samo za preživetje.
Minimalna plača je prevelika tako je jo je potrebno takoj zmanjšati za cca. 20-30% da se uredijo nazaj plačna razmerja!
Resno cene vsega pa v nebo, vi bi pa kar ukinili minimalno plačo ?
To bi z veseljem mnogi delodajalci takoj izkoristili, in hitro znižali plače na višino socialne pomoči ali še bolj.
Lahko se je delati frajerja na račun podplačanih delavcev. Sramota je to, da mnogi plačujejo delavce z minimalno, zajamčeno plačo, s katero človek ne more dostojno preživeti meseca. Če niso sposobni pošteno plačati delavce naj taki "velepodjetniki" zaprejo svojo firmo in se zaposlijo pri podobnih izkoriščevalcih. To je čisto suženjstvo, sramota
Merlin321, ti živiš v drugem svetu, nerealnem svetu.
Kdor ni sposoben zagotoviti minimalne plače naj crkne in pusti prostor bolj sposobnim.
Žal je veliko zaposlitev takšnih, ki morajo dobiti dodatek k minimalni plači prav v javni upravi (vse kuharice, čistilke, hišniki) in to takšnih pred penzijo...
Kdor ne zmore poskrbeti za minimalne plače si ne bi smel izplačevati nagrad, dobičkov dividend...
Prisilno bi moralo biti uvedeno razmerje med min in max plačo v takem podjetju 1:2, zagotovo bi se sposobnost vodilnih hitro spremenila (verjetno žal samo do minimalne plače).
Kako se lahko dopusti da za polno delovno obveznost sploh obstaja manjša kot minimalna plača? najnižji plačilni razred bi moral biti enak minimalni plači.
Bedniki od politikov nam "zagotavljajo" minimalno plača potem pa je 1/3 plačnih razredov niti ne doseže, seveda za polni delovni čas...
To kar se dogaja je samo podpiranje vseh vlad, da so uvedli suženjski sistem za delavce, katerim dajejo drobtinice, zajamčeno plačo in še to na način, kot da morajo za pošteno delo biti tem novodobnim pohlepnim kapitalistom še hvaležni, da jim dajo sploh to. Čista svinjarija je kar se pri nas dopušča in kakor se dela z ljudmi.
Res je, potreben bo celoslovenski štrajk!
potem pa naj podjetje da ta dodatek
Gospodje bodo morali počasi pričeti z branjem zgodovine delavskega gibanja ...
Se strinjam z predlogom IN VSE KI TO DELAJO JAVNO PRIKAZAT IN OBJAVIT
Minimalna plača naj bo minimalna plača. Dodatek do minimalne plače pa je nedopustna zadeva. Predlagam objavo vseh zaposlovalcev, ki svojim delavcem izplačujenejo dodatek k minimalni plači.
Teh delodajalcev ni, dodatek izplačuje država.
Potem se boš pa zbudil! Dodatek plača delodajalec!
abrakadabra
Začneš lahko kar z vlado samo. Potem je tu še UKC Ljubljana, in mnogi mnogi drugi.
Dodatek do minimalne place je sramota za vse.
Je slepilo za resnici o minimalni placi.
Delavec dela v dolocenem podjetju katero ima caa.20 milijonov cistega dobicka po davkih se je za vprasat kdaj bo vse splosni strajk zacel pri trgovcih i crpalkarjih ter z vsemi kateri imajo doplacilo do minimalne
A ni pri Merkurju (tudi) tako? Ni čudno, da prodajalcev ni.
V TUŠu in Mercatorju je enako država doplačuje do minimalne plače.
Takšne lastnike trgovin je potrebno dati zelo na kratko glede plač vodilnih in raznih nagrad, ter v celoti pregledati njihove finance in poslovanje.
Če nimajo dovolj zaslužka za plače da plačajo zaposlene je najbolje da kar zaprejo te trgovine, saj jih je itak vsepovsod preveč.
Država NIKJER, kjer ni zaposlovalec, NE doplačuje do minimalne plače! To doplača delodajalec!