Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

ukinitev borčevskih pokojnin

1089 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Vladi predlagam, da sprejme zakon o ukinitvi borčevskih pokojnin. Od vojne leta 1945 je ninilo že77 let in vprašanje je koliko ljudi je še sploh živih in upravičenih do te pokojnine.Nerazumljivo je, da v Sloveniji tako pokojnino prejema okoli 5.600 ljudi.

45 glasov

8 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J Januar2024 102 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


21. 12. 2022

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Pridobitev pravice do pokojnine borcev NOV je nazadnje urejal Zakon o temeljnih pravicah iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja (Uradni list RS, št. 23/82, s spremembami), ki je veljal v obdobju od 1. 7. 1983 do 31. 3. 1992.  Za borce NOV so se štele osebe, katerim se je ves čas vstopa od vstopa v narodnoosvobodilni boj oziroma od začetka aktivnega in organiziranega dela za narodnoosvobodilni boj pa do 15. maja 1945, nepretrgoma štel v pokojninsko dobo v dvojnem trajanju. Pravico do starostne pokojnine so pridobili, ko so izpolnili predpisano starost in dopolnili potrebno dolžino pokojninske dobe. Če so v NOV vstopili pred 9. 9. 1943 oziroma t. i. primorski borci pred 13. 10. 1943, so pravico do starostne pokojnine pridobili pod ugodnejšimi pogoji, kot so sicer veljali za t. i. splošne zavarovance, vključene v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje (pet let krajša pokojninska doba oziroma pet let nižja starost). Slednji so imeli tudi ugodnejšo lestvico za odmero pokojnine, in sicer na podlagi petletnega namesto desetletnega povprečja plač. Borci NOV, ki so vstopili po 9. 9.1943 pa so pridobili pravico do starostne pokojnine pod enakimi pogoji kot ostali zavarovanci, s tem da so imeli pravico do povečanja pokojnine, če je njihova pokojnina glede na dopolnjeno pokojninsko dobo znašala manj kot 85 odstotkov pokojninske osnove. Povečanje je bilo odvisno od leta vstopa v NOV (borcu NOV od 9. 9. 1943 za 60 odstotkov, borcu NOV od leta 1944 za 30 odstotkov, borcu NOV od leta 1945 za 10 odstotkov), povečala pa se je največ do 85 odstotkov pokojninske osnove. Borci NOV, ki so bili nosilci partizanske spomenice 1941, so imeli pravico do pokojninskega dodatka, ki je enak razliki med pokojnino in njegovim 100-odstotnim povprečnim mesečnim dohodkom v zadnjih 12 mesecih pred upokojitvijo.

Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki je veljal od 1. 4. 1992, borcem NOV ne omogoča več pridobitev pravice do starostne ali invalidske pokojnine pod ugodnejšimi pogoji oziroma njeno ugodnejšo odmero.

V primeru smrti uživalca pokojnine kot borca NOV pa se družinskim članom družinska oziroma vdovska pokojnina odmeri od pokojnine, do katere je imel uživalec pokojnine pravico ob smrti, po splošnih predpisih veljavnih na dan priznanja pravice do vdovske oziroma družinske pokojnine. Po veljavnem Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 48/22, uradno prečiščeno besedilo, nadaljevanju ZPIZ-2) se vdovska pokojnina odmeri v višini 70 odstotkov osnove za njeno odmero. S priznanjem pravice do družinske pokojnine se družinskim članom umrlega zagotavlja določena materialno in socialno varnost. Po ZPIZ-2 je pridobitev pravice do družinske  in vdovske pokojnine načeloma pogojena z njihovo starostjo in določenim statusom, v nekaterih primerih pa še z obstojem preživljanja s strani umrlega vse do njegove smrti. Otrokom je zagotovljena pravica do družinske pokojnine do dopolnjenega 15. leta starosti brez izpolnjevanja dodatnih pogojev. Če se otroci šolajo, jim je pravica do družinske pokojnine zagotovljena do konca šolanja, vendar največ do dopolnjenega 26. leta starosti. Višina družinske pokojnine je praviloma odvisna od števila družinskih članov, ki so upravičeni do pokojnine po umrlem zavarovancu ali uživalcu pokojnine, in sicer za enega družinskega člana se odmeri v višini 70 odstotkov, za dva v višini 80 odstotkov, za tri v višini 90 odstotkov ter za štiri ali več v višini 100 odstotkov osnove.

Vsako leto se število upravičencev do borčevske pokojnine znižuje, npr. v letu 2016 je bilo izplačanih 11.844 borčevskih pokojnin, v letošnjem letu pa okoli 5600, tako kot je avtor predloga že sam zapisal.

Na koncu naj še poudarimo, da je izplačilo pokojnin varovano z načelom varstva zaupanja v pravo, kot eno od ustavnih načel pravne države, ki posamezniku zagotavlja, da mu država njegovega pravnega položaja ne bo poslabšala brez stvarnega razloga, utemeljenega v prevladujočem in legitimnem javnem interesu, in ob upoštevanju pravice do socialne varnosti, določene v 50. členu Ustave Republike Slovenije. Prav tako pa ZPIZ-2 med značilnostmi pravic določa, da pravic (pravic iz zavarovanja) ni mogoče odvzeti, zmanjšati ali omejiti, razen v primerih, ki jih določa ta zakon, zato predlog ni primeren za obravnavo.

Komentarji




  • F Ferenc
  • g g2010z

    Glede na to, da je "vir" te informacije Nova24TV, gre najverjetneje za grdo napihnjeno laž. Če bi bilo res, bi se pa strinjal, da gre za absurdno številko 77 let po koncu vojne.

  • M MarZu

    S tem se pa tudi jaz strinjaml, te pravice bi smeli podedovati samo otroci dokler študirajo, takih pa ni več. Še živim upravičencem, ki so sodelovali v NOB, pa se te pravice nikakor ne sme vzeti.

  • o obhodnik

    Podpiram predlog.

    Ni niti potrebno sprejemati zakona, le spremeniti in dopolniti 431. člen.

    Dejstvo je da so sedaj upravičenci do borčeskih pokojnin vdove in otroci, ki po nekem ključu zakona 'dedujejo' pokojnino.

    To se zdi nepošteno, sicer vsa čast borcem amapk njihovi otroci kasnejše ljbce, žene in celo vnuki nimajo nič pri teh zaslugah.

    Smatram da borci tako v NOV kot v vojni za osvoboditev? Slovenije naj imajo privilegij nadomestila vendar dotični sicer lahko doživljensko a brez prenosa pravic na mlade žene otroke in druge potomce.

  • M MarZu

    Preverba in ne ukinitev kar na pamet!!!

    • o obhodnik

      Ne na pamet ampak s pametjo. Kot v zgornjem komentarju udeleženi naj bodo upravičene do nekega nadomestila njihovi svojci ali otorci pa ne.

      Vdove v primeru da je pokojni umrl v vojni, sicer velja ZPIZ-2, kjer velja da vsak vdovec lahko izbere med ugodnejšo pokojnino svojo ali pokojnikovo. Pošteno, ? DA

  • P Pomlad9

    Pravih borcev ki so še borili je bore malo še živih?, zadnji čas, da se prečisti I in gre iz pokojninskega sklada

    Koliko so pa stari, a so kot dojenčki bili v vojni in prejemajo borčevško penzijo

    • o obhodnik

      Preberite poročilo ZPIZ, to so javno dostopni podatki.

      za NOV navaja okrog 10000 prejemnikov, od tega manj kot 2000 (kar previsoka številka) živečih upravičencev ki so doživljali vojno, ostali so upravičenci dedovanja??? pokojnine.

      Najmlajši prejemnik je danes star nekaj čez 25 let?!!?!

  • D DavidoffC

    Potem bi lahko ukinili tudi status veteranov vojne za Slovenijo, to je deset (10) dnevne vojne, kar je verjetno (če sem prav videl) tretja najkrajša vojna v zgodovini planeta Zemlja? Mnogo in premnogo članov te Zveze vojne ni videlo od blizu, pa imajo določene ugodnosti ...

    • P PredlagateljA

      Tisti 10 dnevni veterani dobijo bore malo, se pa strinjam, da se čez 50 let ukinejo statusi za njih. Torej 80 let po dogodku, kto bi bilo smisleno čez 3 leta ukiniti borčevske pokojnine, torej 80 let po vojni.

    • o obhodnik

      Če se mene vpraša, sem sodeloval v t.i. Vojni za Slovenijo in nisem prijavil svojega udejstvovanja individualno, moji kolegi iz istih vrst pa.

      Meni seje zdelo to normalno, da stopim na barikado, za kar bi danes še enkrat razmislil v noben primeru panisme pomislil da zato zahteval nekeo nadomestilo, saj je šlo za svobodo in poštenje, kje je danes to...?!

      za 10 dni polnih hlač veliko čvekanja, sprenevedanja in pumpanja, danes nebi nikomur priznal ničesar. Bodi vesel da imaš mir v svoji deželi, spoštuj ga in živi pošteno svoj del preostalih dni....

  • t tonja

    Naj nekdo pojasni, od kot je še toliko prejemnikov borčevskih pokojnin in na kakšni podlagi jo prejemajo.

    Prevetriti je potrebno seznam čimprej in jo ukiniti neupravičenim prejemnikom.

  • o obhodnik

    menda je še 7 živečih borcev zmagovalne vojske, kaj so ostali iz rupnikovih vrst ali ?

    • o obhodnik

      ali nam je res vseeno??

      • P PredlagateljA

        Nimam nič proti borčevskim pokojninam, je pa dejstvo, da smo leta 2022, vojna pa se je končala leta 1945. Prejemnikov borčevskih pokojnin pa je več, kot je bilo partizanov leta 1944, tu nekaj ne bo v redu. Mislim, da je na maestu, da se z majem 2025, trej 80 let po koncu vojne, ukinejo te pokojnine. Če pa kdo ob ukinitvi neizpodbitno dokaže, da sepa on boril vsaj od leta 1944 dalje, pa naj jo ima do konca življenja. Pa dvomim, da bo tedaj takih še 50 ostalo.