Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prepoved uporabe uniform sovražnih vojska na proslavah

1055 OGLEDOV 21 KOMENTARJEV

Prepovedati je potrebno uporabo zastav in uniform sovražnih vojska iz druge svetovne vojne za organiziranje častnih straž pri državnih spomenikih.

Postavitve častnih straž v zgodovinskih uniformah sovražnih vojska je potrebno razumeti, kot vzpodbujanje sovraštva, nacizma in fašizma.

Naj se dogodki kot je častna straža na Šentjoštu ne ponovi, saj vzpodbuja najmanj sovraštvo :

www.mojaobcina.si/dobrova-polhov-gradec/novice/70-let-od-obiska-skofa-...

Zgodovinske uniforme okupatorja med drugo svetovno vojno, naj se uporabljajo le pri obliki kulturnih ali umetniških uprizoritev, s predhodnim dovoljenjem ministrstva za kulturo.

V uniformi nacističnih častnikov nihče nebi smel paradirati samovoljno.

30 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 24 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V Vanja se ne klanja 61 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


5. 1. 2023

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Pojasnjujemo, da področje uporabe državnih simbolov tudi ob slovesnostih ureja Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Uradni list RS, št. 67/94), ki pa ne ureja področja uporabe in izobešanja tujih zastav. Določbe o tem so opredeljene v 4. členu Zakona o varstvu javnega reda in miru (Uradni list RS, št. 70/06 in 139/20; v nadaljnjem besedilu: ZJRM‑1). Sankcijo za ravnanje v nasprotju z omenjeno zakonsko določbo predpisuje določba 14. člena istega zakona. Vendar, če v konkretnem primeru ne gre za zastavo tuje države, kot v izpostavljenem predlogu, to ne predstavlja prekrška po omenjenem členu.

Uporaba maskirnih oblačil, uniform ali drugih oblačil, podobnih uniform je inkriminirana v 11.a členu ZJRM-1, kjer prepoveduje, da posameznik (ali v skupini najmanj dveh oseb) nosi določeno oblačilo (npr. uniformo) in hkrati (kumulativno) s svojo aktivnostjo ali zadrževanjem vzbuja videz, da izvaja uradne naloge, ki so v izvirni pristojnosti uradnih ali vojaških oseb.[1] Gre torej za prepoved določenih ravnanj oseb v določenih oblačilih, ki vzbujajo videz izvajanja nalog iz državne (oblastne) pristojnosti. Iz zapisanega izhaja, da tovrstnega prekrška še ne more storiti skupina pri udeležbi na skupinski slovesnosti, saj s svojimi aktivnostmi še ne vzbujajo videza, da opravljajo naloge uradnih oseb.[2]

Za izpostavljena ravnanja je tako potrebno morebitno kaznivost iskati v drugih členih ZJRM‑1. Uporabo zastav in uniform sovražnih vojska iz druge svetovne vojne za organiziranje častnih straž pri državnih spomenikih lahko predstavlja prekršek le tedaj, ko se med posamezniki ali skupinami povzroča vznemirjanje ali razburjanje (7. člen ZJRM-1).

Ob tem je potrebno upoštevati tudi določbe 20. člena ZJRM-1, ki kot kvalificirano obliko določa prekrške storjene z namenom vzburjanja narodne, rasne, spolne, etične, verske, politične nestrpnosti ali nestrpnosti glede spolne usmerjenosti.

Torej, v vsakem konkretnem primeru je potrebno skrbno in vestno pretehtati vse okoliščine, ki so lastne le obravnavanem primeru ter sprejeti odločitev ali določeno ravnanje izpolnjuje vse znake prekrška in ali je storilec zanj tudi odgovoren.

Pojasnjujemo tudi, da mora organizator pri izvedbi kulturnega oziroma umetniškega dogodka, ki je organiziran kot javna prireditev in na katerem se uporabljajo zgodovinske uniforme okupatorja med drugo svetovno vojno, na podlagi Zakona o javnih zbiranjih (Uradni list RS, št. 64/11 – uradno prečiščeno besedilo), upoštevati vse pogoje, ki jih določajo posebni predpisi (Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi, ZJRM-1 ipd.).

Glede na zgoraj navedena dejstva o kaznovalnem vidiku izpostavljenih ravnanj in predvsem redkosti tovrstnih ravnanj smo mnenja, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

 


[1] Pojem uradne in vojaške osebe je opredeljen v 99. členu Kazenskega zakonika (Uradni list RS, št. 50/12 – uradno prečiščeno besedilo, 6/16 – popr., 54/15, 38/16, 27/17, 23/20, 91/20, 95/21, 186/21 in 105/22 – ZZNŠPP)

[2] Naloge policije so določene v prvem odstavku 4. člena Zakona o nalogah in pooblastilih policije (Uradni list RS, št. 15/13, 23/15 – popr., 10/17, 46/19 – odl. US, 47/19 in 153/21 – odl. US), kot sta npr. vzdrževanje javnega reda ali nadzor državne meje.

Komentarji




  • F Ferenc

    www.planet-tv.si/clanek/ali-to-pomeni-da-bo-gibanje-svoboda-prepovedalo-spravne-slovesnosti-v-kocevskemu-rogu/

     

    Gibanje Svoboda želi z novim zakonom prepovedati poveličevanje nacizma in fašizma, z globami do 2500 evrov za kršitelje. Čeprav Kazenski zakonik že določa kazni za spodbujanje sovraštva in zanikanje hudodelstev, nekateri zgodovinarji opozarjajo, da podobne zlorabe človekovih pravic niso bile omejene le na nacizem in fašizem.

     

  • F Ferenc
  • F Ferenc

    www.24ur.com/novice/tujina/skrivno-srecanje-skrajne-desnice-in-neonacistov-scholz-besen.html

    Nemški kancler Olaf Scholz je obsodil domnevno srečanje skrajne desnice, na katerem so razpravljali o načrtih za izgon milijonov ljudi iz Nemčije. Politiki iz skrajno desne stranke AfD in neonacisti so se srečali v vili v bližini Berlina, govorili pa naj bi o deportacijah oseb, ki niso nemškega porekla, vključno s tistimi, ki so nemški državljani.

  • F Ferenc
  • F Ferenc

    V ZZB pripravljajo predlog zakona proti nošenju nacističnih in fašističnih simbolov, tudi o njima so spregovorili s predsednico DZ.

    www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/borci-bi-v-solah-vec-vsebin-o-narodnoosvobodilnem-boju/

  • F Ferenc
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • F Ferenc

    Spoštovani,

    Urad vlade za komuniciranje predloge, ki na predlagam.vladi.si prejmejo zadostno podporo, pošlje v obravnavo pristojnemu ministrstvu s pripisom, da če za zadevo niso pristojni, naj to nemudoma sporočijo. Konkreten predlog smo poslali v obravnavo na Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za obrambo in Ministrstvo za notranje zadeve. Vsebinsko ustrezno preučitev predloga smo prejeli z Ministrstva za notranje zadeve, ki smo jo tudi objavili.

    9. januarja 2023 smo na vašo zahtevo predlog poslali tudi na Ministrstvo za pravosodje, s katerega so nam 16. januarja odgovorili, da so predlog preučili in se tudi seznanili z odzivom Ministrstva za notranje zadeve z dne 5. januar 2023 na isto pobudo. Pridružujejo se mnenju Ministrstva za notranje zadeve, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

    Prijazen pozdrav,

    Urad vlade za komuniciranje

  • F Ferenc

    --------- Posredovano sporočilo ----------

    Od:

    Datum: sobota, 7. januar 2023

    Zadeva: Predlog vladi - komentar in vprasanje

    Za: "gp.ukom@gov.si" , "predlagam.vladi@gov.si"

    Kp: "Kabinet@dz-rs.si"

    Spostovani

    Na predlog:

    predlagam.vladi.si/predlog/14861

    je odgovorilo nepristojno ministrstvo. Za spremembe zakonodaje je pristojno Ministrstvo za pravosodje in DZ.

    UKOM, kdo je odgovoren za to, da se je predlog poslal na MNZ in kdo na MNZ je odgovoril v zvezi s predlogom, za katerega ni pristojen?

    Kdo je podal odgovor v imenu MNZ?

    Oprostite, Ministrstvo za notranje zadeve. Portal predlagam.vladi.si je namenjen predlogom, ne obravnavi primera ali pojasnjevanje obstoječih zakonov. Državljani tukaj predlagamo spremembe obstoječe zakonodaje in očitno opažamo, da je potreba po spremembi pravil igre še kako potrebna, ker je trenutna zakonodaja ohlapna in ne naslavlja problematike. Kdo pa ste vi za računalnikom, da lahko odločate kaj je primerno in kaj ne?

    Moramo res državljani sami zakone pisat, jih vlagat, potem pa še na referendumih potrjevat?

  • V Vanja se ne klanja

    Odgovorilo je nepristojno ministrstvo. za spremembe zakonodaje je pristojno Ministrstvo za pravosodje.

    UKOM, kdo je odgovoren za to, da se je predlog poslal na MNZ?in kdo na MNZ je odgovoril v zvezi s predlogom za katerega ni pristojen?

    Kdo je podal odgovor v imenu MNZ?

  • z zaskrbljen.državljan

    Oprostite, Ministrstvo za notranje zadeve. Portal predlagam.vladi.si je namenjen predlogom, ne obravnavi primera ali pojasnjevanje obstoječih zakonov. Državljani tukaj predlagamo spremembe obstoječe zakonodaje in očitno opažamo, da je potreba po spremembi pravil igre še kako potrebna, ker je trenutna zakonodaja ohlapna in ne naslavlja problematike. Kdo pa ste vi za računalnikom, da lahko odločate kaj je primerno in kaj ne?

    Moramo res državljani sami zakone pisat, jih vlagat, potem pa še na referendumih potrjevat?

  • F Ferenc

    Od:

    Datum: torek, 13. december 2022

    Zadeva: Prepoved uporabe uniform sovražnih vojska na proslavah

    Za:

    Spoštovani,

    pristojno ministrstvo smo znova pozvali, da v najkrajšem času pripravijo odziv na prejet predlog.

    Prijeten dan.

    __________________________________

    Urad Vlade RS za komuniciranje

    Gregorčičeva ulica 25

    SI - 1000 Ljubljana

    T: +386 1 478 26 30

    F: +386 1 251 23 12

    E: predlagam.vladi@gov.si

  • F Ferenc

    12. december 2022, 20:49 poslana urgenca UKOM, uredniku tega portala. Rok za odgovor je bil 22.8.2022.

    • F Ferenc

      To je avtomatska povratnica za elektronsko pošto, ki je prispela dne 12.12.22 ob 21:08:02.

      Prosimo, da ne odgovarjate na to sporočilo.

  • V Vanja se ne klanja

    Kje je odgovor ministrstva?

  • m matjazma

    .....vzpodbujanje sovraštva, nacizma in fašizma.

     

    tukaj bi dodal še "komunizma". Enako bi morali prepovedati tudi rdečo zvezdo in maškare na partizanskih proslavah.

    • F Ferenc

      »Rdeča zvezda ni bila simbol komunizma, bila je simbol osvobodilnega boja,« je dejal Boris Pahor. Da, nosili so jo tudi ljudje, ki so izvajali povojne poboje in 1991. je bila simbol agresorja na Slovenijo, a bila je tudi na kapah prvega postroja slovenske vojske 17. decembra 1990, tega se ne da prikriti. Nima smisla, res ne, da se o tem prerekamo. Rdeča zvezda bo ostala del naše zgodovine, pa če nam je všeč ali ne. Pogledi na njen pomen pa bodo ostali vsak na svoji gori in se nikamor ne bodo premaknili, ker se zgodovine spreminjati ne da.

  • F Ferenc

    Očitno res ne znajo nehat s temi provokacijami, ki bi morale biti mastno avtomatično zaračunane vsem tem načrtnim provokatorjem.

  • F Ferenc

    Slovenska vlada: državljani zahtevamo oster odziv na konkretno provokacijo, poslati veleposlanika iz Dunaja v Ljubljano na posvet in napisati osteo diplomatsko noto, kjer zahtevamo opravičilo na najvišjem državnem nivoju.

    Ali smo država ali banda hlapcev?

    www.rtvslo.si/sport/tenis/dunajska-sramota-domobranska-zastava-ob-imenu-aljaza-bedeneta/503200

    Predvolilno soočenje 2022  so začeli o slovenski zastavi:

    Petrič dejal, da je simbol naše državnosti, neodvisnosti, da smo postali suveren narod. »Včasih imam občutek, da se Slovenci tega dobro ne zavedajo. Zastavi izkazujemo premalo spoštovanja.« Marta Kos je najprej popravila Pirkoviča, da v Kijevu ne visi slovenska zastava, saj da so jo iz varnostnih razlogov umaknili.

    »Slovenci nesamozavestno gojimo spoštovanje do simbolov,« je dejala Pivčeva.

    Potočnik je dejal, da tudi v stranki Desus spoštujejo zastavo kot nekaj svojega. »Najbolj globoko doživel zastavo, ko je letalo prišlo iskat konzula, ki je hudo zbolel. Ko je avion pristajal, je na na repu plapolala naša zastava.«

    Jelinčič pa je poudaril, da zastava predstavlja zgodovino 150 let, vendar ima Slovenija tisočletno zgodovino. »Moramo se vrniti k zgodovini, narod brez korenin ni narod. Dejstvo je, da je treba odpreti arhive, povedati v šolah otrokom, kaj smo, kaj smo bili in kam gremo. Sicer nimamo bodočnosti.«

    Prebil je povedal, da je rojen v letu 1991, ko je Slovenija že bila samostojna. »Krepiti je treba to zavest pri mladih.«

  • F Ferenc
  • F Ferenc

    www.izobesi-zastavo.si/zakonodaja

    Do nedavnega je zadevno drustvo komentirali naslednje:

    V V sre., 29. jan. 2020 ob 13:16 je oseba Heraldica Slovenica napisala:

    Spoštovani,

    izvorno je tole grb Vojvodine Kranjske v barvah 1836-1918. Prek obdobja narodnega prebujenja smo med pomladjo narodov prišli do prvega skupnega simbola – slovenske narodne zastave, ki nam jo je skupaj z zahtevo po Zedinjeni Sloveniji prineslo leto 1848. Slovenska zastava je po takratni zastavotvorni navadi prevzela deželne barve, utemeljene na grbu Kranjske – bela: barva ščita, modra: barva orla in rdeča: barva orlovih okončin, ki je sredi 19. stoletja veljala za najbolj slovensko kronsko deželo, zato so simbol tudi Slovenci v obrobnih deželah sprejemali kot znamenje slovenstva. Ker je narodna zastava nastala v revolucionarnem letu 1848 in bila potrjena ter dokončno posvojena med taborskim gibanjem, jo nesporno štejemo med elemente narodove identitete.

    Lep pozdrav,

    A. H.

    +386 41 597 821

    predsednik www.heraldica-slovenica.si

  • F Ferenc