Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Nujna takojšnja obnova spomenikov NOB

641 OGLEDOV 10 KOMENTARJEV

Predlagam, da se preko javnih del v roku 10 let obnovi vse propadajoče spomenike

partizanom, tigrovcem, talcem, internirancem in vsem ostalim borcem za vrednote NOB.

Večina spomenikov je preslabo vzdrževanih, propadajočih in pozabljenih.

Slednje priča stanje spomenikov talcem na Ljubljanskih žalah, ki klavrno propadajo in bledijo pozabljeni od sveta.

Gre za zgodovinske narodne kulturne spomenike,

kar pomeni, da je javni in družbeni interes in nesporni konsenz, da se jih ohrani.

Obnova takoj!


Stroški obnov naj se krijejo iz proračuna lahko tudi  z ustanovitvijo  prispevka, ki se ga plača v obliki obvezne doplačilne znamke v času božičnih praznikov..

23 glasov

15 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 24 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V Vanja se ne klanja 61 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • . .tatjana

    Ali sploh še kdo ve npr. za grobove pri bolnici Krvavice.

  • Ikona uporabnika Predator Predator

    Prihaja čas, ko bo treba teh 13.000 spomenikov odstraniti. Rojevajo se otroci, ki sploh ne bodo imeli interesa tega financirat, kaj šele gledat. Ko sem vprašal staro mamo in očeta kako je bilo v 2.svetovni vojni sem dobil naslednji odgovor, ki me je popeljal v boljšo prihodnost.

    Odgovor stare mame po mamini strani:

    Vnuk, bilo je tako dobrih kot slabih stvari in je bolje da ne veš kaj se dogajalo, je bolje da živiš za lepšo prihodnost.

    Odgovor očeta:

    Sin, veš da o tem v naši širši rodbini o tem ne govorimo, zato da vam bo jutri lepše.

    Osebno z 2.svetovno vojno nimam problemov in se o tem tudi ne izpostavljam, imamo pa probleme z delom prebivalstva ki prihajajo iz vrst najmlaših, mlajših, mladih ki sploh niso bili udeleženci 2.svetovne vojne, ki ima preveč časa da ostale pelje v slabo skušnjavo in nam mladim, mlajšim, najmlajšim otežuje lepše prihodnost.

  • F Ferenc

    V luči kompleksnosti vprašanj za trenutno prestavitev bronastih skulptur iz parka posestva Brdo pri Kranju lahko na ZVKDS v tem trenutku podamo le strokovna pojasnila, saj za odgovore na politične teme nismo pristojni.

    Maja 2021 so strokovnjaki ZVKDS na prošnjo JGZ Brdo in Ministrstva za kulturo pristopili k pripravi konservatorsko-restavratorskega programa za zbirko osmih bronastih skulptur (B. Kalin – Zastavonoše, T. Kos – Udarnik, K. Putrih – Delavec s kompresorjem, Z. Kalin – Partizan, K. Putrih – Bombašica, T. Kos – Drvar, S. Keržič – Kurirček, Z. Kalin – Žanjica), ki so bile v obdobju od 1963 pa do 1997 prenesene iz parka vile Bled, ter skulpturo A. Augustinčića – Tito, ki je bila z reverzom na posestvo Brdo prenesena leta 2001 iz Muzeja novejše zgodovine v Ljubljani. Razlogov za prestavitev večine skulptur iz njihovega izvornega okolja pri vili Bled je bilo več, med pomembnejše pa nedvomno sodi ta, da postavitev ni bila skladna estetskim predstavam Maršala Tita, za katerega so skulpture vsaj pri Vili Bled prvenstveno nastale. Danes zbirko ocenjujemo kot pomembna kiparska dela iz povojnega časa, ki so namenjena zunanji postavitvi in do sedaj še nikoli niso bila ustrezno konservatorsko-restavratorsko obravnavana. Zato so se po predhodnih analizah same postavitve skulptur in ocene prostorskega učinkovanje njihove postavitve na sekundarni lokaciji že v lanskem letu pričele prve preliminarne konservatorsko-restavratorske raziskave. V letošnjem letu na bronastih skulpturah nadaljujemo z izvedbo preliminarnih raziskav (vzorčenje sekundarnih produktov na površini, 3D zajem podatkov, sondiranja). V celoten poseg je vključeno večje število slovenskih in tujih strokovnjakov, saj obravnavane skulpture spadajo v posebno skupino spomenikov iz brona in bakra, ki so hranjeni na odprtem in za katere si strokovnjaki ZVKDS v zadnjih letih prizadevamo, da se tudi pri nas uveljavijo sodobne mednarodne smernice konserviranja in vzdrževanja.

  • F Ferenc
  • F Ferenc

    Nujna in takojsnja vrnitev "odsluženih" oz. odstranjenih spomenikov iz vojaskega muzeja Pivka na njihova primarna mesta, kjer si bili postavljeni.

  • m matjazma

    Sem proti temu, da se zbira dodaten denar za vzdrževanje/obnovo NOB spomenikov. Če kulturno ministrstvo ne namenja dovolj sredstev, na doda Zveza borcev. v ZB imajo zajeten proračun in naj si sami vzdržujejo ta obeležja.

    • Ikona uporabnika Erazem Lipovina Erazem Lipovina

      Denar se lahko preusmeri iz vzdrževanja grobov domobrancev.

      • F Ferenc

        Zagotovo bo proti politicni konvertit J.D. iz Zavoda Memores. Goričane

  • o obhodnik

    podpiram s tem da so stroški vzdrževanja tako ali tako predvideni v budgetu ministrstva za kulturo. Problem tega ministrstva je da se ukvarja z vsemi drugačnimi aktivnostmi...

    zadnjič sem videl prispevek o nekem t.i. plesu, kjer se nastopajoči zvirajo v nespominskih ?koreografijah? in so ti 'projekti' plačani s strani kulturnega ministrstva....

    gledalci so nastopajoči. to ni podobno niti ritualnim plesom pračloveka...