Sončne elektrarne - protiustavno ravnanje pri izdaji soglasij za priključitev
Zaradi omejitve zmogljivosti omrežja je možno na določenem omrežju priključiti zgolj omejeno število SE.
Tisti, ki je "pohitel" je priključil SE, je s tem uzurpiral omrežje za 30 let. Ostali zainteresirani pa bodo primorani prihodnjih 30 let plačevati drago elektriko, čeprav imajo morda ravno tako interes postaviti SE.
Elektro podjetja bi morala pred izdajo soglasja za uzurpiranje omrežja, ki ga plačujemo skozi omrežnino financiramo vsi, zagotoviti enakopravno obravnavo in vsem zainteresiranim omogočiti enake pravice.
Vladi predlagam, da popravi zakonodajo tako, da se bo pri izdaji soglasja za priključitev proizvodnega vira ščitil interes ostalih zainteresiranih uporabnikov.
Ni potrebna sprememba zakonodaje, ampak nadgradnja omrežja, da bo zmoglo prenesti proizvedeno energijo od proizvajalcev k porabnikom. Problem je znan že dolgo, le naredi se veliko premalo. Morda bi moral za to tudi kdo odgovarjati.
Glede shranjevanja je pa vprašanje, ali je cenejše, da ima baterijo vsak sam doma, ali večji shranjevalnik (bi moral biti znatno cenejši) postavi elektro podjetje na ustreznih lokacijah. Črpalne HE so npr. cenejše od baterij, a seveda ne more imeti vsak svoje doma :-)
kadar potrebuješ plačevati hrambo energije ali celo omrežnino pa sončnice ne bodo več zanimive :(
Kolikor vem omrežnino plačujemo porabniki, ne elektrarne. Če bi plačal omrežnino in shranjevanje le za prevzeto el. energijo, bi se elektrarna še vedno izplačala, čeprav je res, da bi bila manj donosna. Bi pa bilo pošteno, da lastnikom SE v tem primeru plačajo tudi viške (sedaj jih podarimo) in da ne plačujemo prispevka za OVE.
Viški in manjki (špice) povzročajo težave upravljalcem omrežij. Ravno upravljanje s temi špicami se plačuje s to "podarjeno" energijo.
Ko posije sonce, je energije preveč in je potrebno nižati močelektrarn, ko pada dež, po noči ali po zimi pa je potrebni zagnati kakšno elektrarno več, da je elektrike dovolj.
Če bi tržno računali stroške, ki jih sončne elektrarne povzročajo omrežju, bi morali še doplačati, ne le "podarjati" elektriko.
Če morajo res ponoči zaganjati dodatne elektrarne, zakaj je potem ponoči elektrika še vedno znatno cenejša (mala tarifa)?
Trenutno sončne elektrarne predstavljajo 3% proizvodnje in to nihanje res ni nek problem. Govorim o scenariju, ko bodo sončne elektrarne predstavljale 30% električne proizvodnje. Takrat se bo poznalo vsako nihanje tako čez dan kot po noči in bo potrebno na nek način nadomestit izpade sončne energije.
Nižja cena elektrike po noči pa je že zdaj postavljena zato, da se upravlja z nihanji (špicami). Vsak porabniok, ki lahko svojo porabo prestavi na nočni čas, ko je poraba nižja kot čez dan, pomaga, da so dnevne špice nižje in nočne višje. S tem se zmanjša velikost nihanja in s tm strošek za izravnavo teh nihjev. Zato so nočni uporabniki nagrajeni z delom prihrankov pri izravnavi.
Sončne elektrarne delujejo ravno v nasprotni smeri in povečujejo nnihanja v omrežju in s tem višajo stroške izravnave, zato si elektro podjetja del teh stroškov pokrijejo s "podarjeno" energijo.
Nihanja se izravnajo s shranjevalniki (baterije, črpalne HE). Ker nam drugega kot prehod na obnovljive vire (morda jedrska, ki pa je trenutno zelo draga) ne preostane, torej ne potrebujemo spremembe zakonodaje, kot jo predlaga ta predlog vladi, ampak shranjevalnike in nadgradnjo obrežja, kar sem omeni že v osnovnem komentarju.
Ne bo dolgo, ko bodo vse sončne elektrarne, ki bodo proizvajale viške, tako ali drugače obremenjene.
Zdaj elekrogospodarstva skrbijo, da sprejmejo viške sončnih elektrarn v sistem in zagotavljajo energijo, ko nad elektrarno zajadra oblak ali ponoči.
Ne bo trajalo dolgo, ko bo morala vsaka sončna elektrarna vsebovati tudi akumulatorje določene moči, ki bodo poskrbeli da bodo hranili vse presežke in ob pomanjanju sonca zagotavljali elektriko odjemalcu.
Ravno te pozitivne in negativne špice v proizvodnji elektrike so za elektrogospodarstva največji strošek in predstavljajo največje probleme pri uravnavanju elektro omrežij.
Ko bo prišlo do tega, se boste lahko odločili, ali postaviti samooskrbno elektrarno z akumulatorji in sami skrbeti za svojo elektriko, ali se priklopiti na elektro sistem in si s tem zagotoviti oskrbo ob nenadnem izpadu elektrarne. Slednje bo seveda treba plačati.
Če boste pripravljeni tvegati redukcije ob okvari sončnih celic ali akumulatorjev in boste zato več vložili v svoj sistem, boste neodvisni od elektra, če boste želeli zagotovilo zagotavljanje električne energije ob izpadu lastne proizvodnje, pa boste priključeni na elektro omrežje in boste plačevali za to zagotovilo.
Ta sistem samooskrbe s sončnimi elektrarnami je itak povsem zgrešen. Samo oskrbuj se ti ponoči in ob slabem vremenu, ne pa takrat, ko je elektrike že itak preveč. Te sončne elektrarne so navadna motnja v elektrosistemu.