13. 4. 2011
Odziv Ministrstva za notranje zadeve
VELJAVNA PRAVNA UREDITEV V SLOVENIJI: Pravice in obveznosti posameznikov, pravnih oseb in samostojnih podjetnikov posameznikov v zvezi z orožjem, z namenom varovanja življenja, zdravja in varnosti ljudi ter javnega reda ureja Zakon o orožju (Uradni list RS, št. 23/05-UPB1 in 85/09). Orožje po tem zakonu je predmet, izdelan ali prilagojen tako, da lahko pod pritiskom zraka, smodnikovih ali drugih plinov ali drugega potisnega sredstva izstreljuje krogle, šibre ali druge izstrelke, oziroma razpršuje pline, tekočino ali drugo substanco in drugi predmeti, ki so po svojem bistvu namenjeni zlasti:
- da z neposrednim učinkovanjem preprečijo ali zmanjšajo napad ali nevarnost;
- za lov;
- za športno streljanje.
Orožje se razvršča v kategorije A, B, C in D. Električni paralizatorji so uvrščeni v kategorijo D, točka 8, razpršilci pa v kategorijo D, točka 9. Zakon prav tako določa, da orožje iz kategorije D 6. točka, pri katerem je kinetična energija izstrelka na ustju cevi nižja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi manjša kot 200 m/s, do vključno 9. točke spada v drugo dovoljeno orožje, za katero ni potrebno posebno dovoljenje. Tako orožje lahko kupi oseba, ki je dopolnila 18 let, pri enem od trgovcev, ki ima dovoljenje za promet z orožjem. Trgovec ob prodaji orožja, zavede stranko v evidenco prodanega orožja. Vsekakor pa tudi za navedeno orožje veljajo pravila nošenja orožja, ki jih določa Zakon o orožju. Orožje se mora nositi tako, da ne ogroža osebne varnosti ali varnosti koga drugega in ga ni dovoljeno nositi ali prenašati na javnih krajih na način, ki vznemirja ljudi, ali tako, da ga ljudje opazijo. Kljub temu, da posameznik za navedeno orožje ne potrebuje posebnega dovoljenja ga lahko uporabi le v primeru silobrana. Silobran je pravni izraz za napad na življenje in telo, storjen kot posledica obrambe. Po slovenskem kazenskem zakoniku (Uradni list RS 95/04) je silobran v 11. členu opredeljen:
- ni kaznivo dejanje tisto dejanje, ki je storjeno v silobranu.
- silobran je tista obramba, ki je neizogibno potrebna, da storilec odvrne od sebe ali koga drugega istočasen protipraven napad.
- storilec, ki je prekoračil meje silobrana, se sme kaznovati mileje; če pa je prekoračil silobran zaradi močne razdraženosti ali prestrašenosti, povzročene z napadom, se mu sme kazen tudi odpustiti.
Uporabo določenih električnih paralizatorjev, pa omejuje Uredba o prepovedi nabave, posesti, vnosa, uvoza in nošenja določenih vrst orožja (Uradni list RS, št. 80/06). Prepovedani so nabava, posest, vnos in nošenje orožja, ki z električnim delovanjem na mišice oziroma čutne in gibalne funkcije osrednjega živčnega sistema povzroči začasni mišični krč, ki zajame celo telo, če je orožje izdelano tako, da deluje na daljavo z izstrelitvijo puščic ali drugih podobnih izstrelkov. RAZLOGI ZA NEPRIMERNOST NADALJNJE OBRAVNAVE: Predlog je za nadaljnjo obravnavo neprimeren, saj je posedovanje električnih paralizatorjev (razen tistih, ki delujejo na daljavo) in razpršilcev v Republiki Sloveniji že uzakonjeno in to brez pridobitve posebnega dovoljenja. Pogoj za nakup je le, da je oseba dopolnila 18 let starosti.