Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prepoved kupiranja psov

7923 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Predlagam, da vlada sprejme zakon ali pravilnik, ki bi povsem prepovedal kupiranje psov vseh pasem in starosti.

Sedanji zakon in pravilnik o zaščiti živali že prepoveduje posege, ki živali povzroča trplenje in bolečino, vendar so nekatere pasme zaradi FCI standarda iz tega izvzete.

Kupiranje psov bi lahko imenovali tudi pohablanje in gre za nepotreben postopek krajšanja repov oz. ušes, ki pa za žival nima nobenega zdravstvenega pomena in pomeni samo nepotrebno trplenje in prestajanje bolečine pri postopku in se opravlja za nič drugega kot za lepotni ideal na razstavah.

K pravilniku naj se doda tudi prepoved uvoza in prodaje kupiranih mladičev v sloveniji in prepoved javnega nastopa tistim psom, ki so skoteni po datumu objave tega pravilnika. (podobno ureditev ima že članica EU - Češka, ker kupirani psi ne smejo nastopati na tekmah ali razstavah).

17 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A aleshorvat 17 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


6. 7. 2011

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Veljavni zakon o zaščiti živali (Uradni list RS, 43/2007, UPB-2) v 20. členu prepoveduje popolno ali delno amputiranje telesnih delov in popolni ali delni odvzem ali uničenje organov ali tkiv vretenčarjev, ki je storjeno naklepno, razen če je poseg po veterinarski presoji potreben za ugotavljanje bolezni in za rešitev ali ozdravljenje živali, ali če je poseg v znanstveno-raziskovalne namene v skladu s predpisi. Izjema so tudi sterilizacije oziroma kastracije potrebne za zmanjšanje razmnoževanja živali, agresivnosti, zaradi načina reje ali preprečevanja razmnoževanja živali z dednimi hibami. Izjemoma se dovoljuje popoln ali delen odvzem organov, če je le ta potreben za transplantacijo, za vzgajanje celičnih ali tkivnih kultur ali pregled izoliranih organov, tkiv ali celic, za diagnostične namene ali pripravo gojišč v skladu s predpisi oziroma če je poseg pri rejni živali potreben, da se v reji preprečijo večje poškodbe ali obolenja.

Izrecno je prepovedano:

  • odstranjevanje krempljev mačkam, odstranjevanje glasilk živalim in boleče podkovanje kopitarjev;
  • krajšanje kljunov perutnini, razen če so opravljeni z namenom, da se preprečijo večje poškodbe in obolenja v rejah;
  • amputacije ali kastracije z elastičnim obročkom;
  • krajšanje uhljev živalim, razen v primeru, če je poseg v korist živali;
  • krajšanje repov psom, razen mladičem pasemskih psov, ki niso starejši od 5 dni, pri katerih se rep krajša v skladu s pasemskimi in kinološkimi standardi, ter psom, če je poseg v korist živali; navedene posege lahko opravi le veterinar.

Veljavna zakonodaja prepoveduje in sankcionira le opravljen poseg krajšanja ušes in repov, z dovoljeno izjemo - dovoljeno je krajšati repe do 5 dni starim pasemskim psom, če to zahteva pasemski standard.

Razstavljanje, uvoz in prodaja takih psov v Sloveniji trenutno niso prepovedani, zato veliko rejcev uvozi pse iz tretjih držav, kjer ti posegi še niso prepovedani, ali pa celo v Sloveniji skotene pse odpeljejo na poseg v tujino.

Poseg krajšanja je boleč poseg, ki se opravlja z anestezijo in analgezijo. Boleče je tudi okrevanje po posegu, pogosti so zdravstveni zapleti. Poseg krajšanja repov je boleč poseg, poleg tega odstranitev repa pomeni tudi odstranitev pomembnega organa za komunikacijo psa.

Zakon o zaščiti živali je trenutno v reviziji in v sklopu sprememb bodo obravnavani tudi predlogi za prepoved krajšanja repov, krajšanja ušes vsem psom ter prepoved posedovanja in razstavljanja takih psov.

Priloge:

Komentarji